Peloponés je řecký poloostrov, jenž lze směle považovat za kolébku evropské civilizace. Právě zde se totiž nacházejí pozůstatky dříve slavných měst jako Sparta, Mykény, Korinth či Olympie. Kromě nespočetného množství antických památek však Peloponés nabízí i členité pobřeží s řadou malebných písečných i oblázkových pláží umožňujících skloubit poznávací zájezd s dovolenou u moře.

Základní informace

 

Peloponés je jakožto součást Řecka členem Evropské unie, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Peloponés

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Peloponésu

 

Pokud s dětmi toužíte vyloženě vyjet za koupáním k moři, stojí za to zvážit i jiné řecké destinace typu Kréta, Rhodos či Zakynthos, které mohou být pro dovolenou u vody vhodnější. Na druhou stranu, Peloponés disponuje množstvím dech beroucích historických památek, které jistě zaujmou i děti. Co se letovisek týče, mezi rodinami s dětmi je oblíbené především klidné městečko Niforeika.

 

By: Ronny Siegel

 

Na Peloponés se psem

 

Přestože Peloponés je díky významu turistiky bezproblémový, co se týče nabídek ubytování pro cestovatele se psy, jedná se o oblast neblaze proslavenou množstvím toulavých psů. Před cestou na dovolenou se tak vyplatí zjistit aktuální situace v konkrétním letovisku a předejít tak riziku přenosu chorob či parazitů.

 

Peloponés jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Peloponés je ideální místo pro skloubení dovolené u moře a výletů po unikátních historických památkách. Pro poznávací dovolenou plnou večerního koupání v moři je tak Peloponés vynikající destinací. Díky dobré výchozí poloze pro poznávací výlety je velice oblíbené především městečko Epidaurus, kdo naopak preferuje ticho v srdci přírody, může zvolit letovisko Niforeika.

 

Noční život v oblasti Peloponés

 

Co se týče nočního životu v Peloponésu, platí očekávané pravidlo, že čím větší město, tím více příležitostí k zábavě. Množstvím barů, nočních klubů a diskoték je vyhlášené především město Kalamata a přilehlé Vigla. Plážové bary a diskotéky zase najdete v oblíbených letoviscích Pylos, Patra, Katakolon a Kilini. Pestrý noční život nicméně nabízejí i východní letoviska Nafplion a Tolo, které se orientují především na koktejlové bary mířené na turisty.

 

Ceny na Peloponésu

 

Peloponés je na řecké poměry spíše jednou z dražších destinací. Hlavní chod v restauraci tak vyjde přibližně na 14€, pivo či sklenka vína na další 2.50 až 3.50 €. Zatímco ceny potravin v supermarketech se většinou pohybují na stejné úrovni jako v Česku, veškeré zboží typu opalovací krémy, osušky či plavky je i v supermarketech vyloženě předražené.

 

Ubytování v oblasti Peloponés

 

Pobřeží Peloponésu je obrazně řečeno obsypáno plejádou prázdninových domů a hotelů. Vzhledem k tomu, jak dlouho již turismus v této oblasti vzkvétá, je třeba počítat s tím, že ty nejlevnější pokoje nebývají většinou příliš moderně vybavené. Ceny jinak odpovídají řeckému standardu, nejlevnější studio tak pořídíte za cca 700 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Přestože se na Peloponésu téměř nevyskytují hostely, lze jako alternativu za levné ubytování na Peloponésu využít řadu kempů nabízejících ubytování ve stanech či mobilních domech. Levné ubytování na Peloponésu lze také pořídit skrze službu Airbnb, která nabízí zprostředkování pronájmu domů, apartmánů či jen pokojů přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Peloponésu?

 

Epidaurus

Epidaurus je moderní letovisko, nedaleko něhož se nachází věhlasné antické divadlo. To je považováno za jedno z největších a nejlépe zachovaných v celém Řecku. Díky stále perfektní akustice se zde dokonce každoročně koná Athénský festival – největší divadelní festival v zemi.

 

By: jjmusgrove

 

 

Starověký Korinth

Ruiny antického města Korinth jsou jedním z vůbec nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Řecku. Město významné především zbytky starověké citadely je postaveno na svahu hory Acrocorinth, ze které je mimochodem vidět až k Athénské akropoli.

 

By: Institute for the Study of the Ancient World

 

Nafplion

Nafplion je dnes především oblíbené letovisko, i zde však najdete řadu středověkých památek, které stojí za vidění. Tou nejvyhledávanější je benátský hrad Bourtzi ležící nedaleko přístavu na poloostrovu vystupujícím do moře. Druhou nejznámější památkou Nafplionu je poté tentokrát na kopci za městem nacházející se hrad Palamidi, ke kterému vede cesta sestávající se přesně z 999 schodů.

 

Nemea

Nemea je středně veliké městečko vyhlášené především jako jeden z nejstarších a stále nejvyhlášenějších vinařských regionů Řecka. Kromě návštěvy prastarých vinic se zde navíc můžete porozhlédnout po antickém městě Nemea s torzem starověkého Diova chrámu a atletického stadionu.

 

Mykény

Mykény jsou další z mnoha historických perel mapujících bohatou historii antického Řecka. Město zapsané na seznamu UNESCO se rozkládá na dvou kopcích takovým způsobem, že má blízko k moři i vnitrozemní obchodní trase. Díky tomu byly Mykény jedním z nejvíce prosperujících antických měst, což dnes dokládá mohutný Mykénský palác, královské hrobky a masivní opevnění. Řadu nejcennějších artefaktů nalezených v Mykénách si poté můžete prohlédnout i ve zdejším Archeologickém muzeu.

 

By: Ronny Siegel

 

Olympia

Na západě Peloponéského poloostrova se nachází město archeologické naleziště a město Olympie. Právě zde se konaly původní Olympijské hry, spatřit zde tak můžete zbytky stadionů a běžeckých drah. Mimo jiné se zde nachází také Diův chrám, ve kterém se nacházela obří slonovinová socha Dia patřící mezi původních sedm divů světa.

 

Jeskyně Diros

Diros je jeskyně nacházející se cca 10 km od města Gytheio. Jediným způsobem jak si stalagmity a stalaktity zdobenou jeskyni prohlédnout je přitom po výletní loďce, celá jeskyně se totiž rozkládá na téměř dva kilometry dlouhé řece.

 

Monemvasia

Monemvasia je původní minojská námořní základna, která byla bráněna ve starověku jedním z největších peloponéských hradů vůbec. Tamní hrad byl díky strategickému významu hojně využívaná i během středověku, kdy byla Monemvasia obohacena o několik malebných byzantských kostelů a kamenných domů.

 

Methoni

Methoni je historicky jeden z nejvýznamnějších středověkých hradů Řecka. Hrad leží na skalnatém poloostrovu Agios Nikolaos, který je hned ze tří stran obehnán mořem. Přímo na hrad je navíc skrze kamenný most napojena i malá středověká pevnost Bourtzi.

 

By: Ronny Siegel

 

Mystras

Mystras je horské městečko obehnané dříve vskutku masivními hradbami. Ty sloužily jako obrana pro mnichy žijící v tamních byzantských kostelech Agios Demetrios a Panny Hodegetrijské, které dodnes dodávají tamní krajině mysteriózní atmosféru.

 

Vathia

Vathia je město v jihovýchodní Lakonii ležící vysoko na kopci nad mořem. Právě kamenné domečky stojící na strmém srázu s perfektním výhledem na moře jsou největším lákadlem této vesnice postavené v 19. století. Ikonická jsou taktéž terasovitá polička s bujarou flórou rozkládající se pod vesnicí.

 

Tipy na jednodenní výlety po Peloponésu

 

1.Den – Korinth, Epidaurus a Nemea

 

První celodenní výlet začneme v oblíbeném severovýchodním letovisku Epidaurus. V něm si uděláme krátkou zastávku u věhlasného antického divadla, jež lze směle považovat za jedno z vůbec nejlépe dochovaných v Řecku. Z Epidauru se následně přesuneme k hlavnímu bodu dne – Korinthu.

Na svazích hory Akrokorinth si projdeme rozsáhlé opevnění, po jehož zdolání se dostaneme až ke slavnému Apollónovu chrámu. Od něj pokračujeme do „modernější“ římské části města s nádvořím s fontánou. Vynechat nicméně nesmíme ani především cennými sochami významné Archeologické muzeum Starého Korinthu.

Pokud budete s prohlídkou Korinthu dostatečně rychlí, stihnete na podvečer ještě přejezd do nedalekého městečka Nemea. Zde ještě před západem slunce můžete obejít Diův chrám a především tamní historické vinice.

 

By: Pieter De Praetere

 

 

2.Den – Mykény a Nafplion

 

Další celodenní výlet po antických skvostech Peloponésu začneme v oblíbeném letovisku Nafplion. To kromě řady hotelů, restaurací i nádherných pláží nabízí i dva historické hrady – přímořský Bourtzi a naopak vnitrozemský Palamidi.

Po prohlídce obou hradu Nafplionu nicméně zamíříme k historicky ještě zajímavějším Mykénám. Hned po příjezdu do města vás jistě zaujmou mohutné hradby s několika zdobenými branami. Perlou města je nicméně antický Mykénský palác s nedalekými královskými hrobkami. Za vidění stojí především slavná hrobka krále Agamemnona, ve které byla nalezena ikonická zlatá maska s podobiznou slavného pokořitele Tróje.

3.Den – Sparta, Mystras a Methoni

 

Výlet po jihozápadních zajímavostech Peloponésu začneme v legendární Spartě. Přestože se toto město neodmyslitelně zapsalo do historie Řecka, z původního antického osídlení toho v současné Spartě zbylo pramálo. Turisticky atraktivní je především Archeologické muzeum a socha krále Léonida.

Ve Spartě se tak nezdržíme dlouho a ještě dopoledne přejedeme do tajuplného mnišského města Mystras. V něm si projdeme ruiny byzantských klášterů a obejdeme hradby vyhlížející na svahu nad mořem. Ve zbytku dne ještě stihneme přejezd k moři do města Methoni. Právě zde se totiž nachází dříve velice významný hrad Bourtzi s pevností rozkládající se na poloostrově vystupujícím hluboko do moře.

 

By: Karl Baron

 

 

4.Den – Olympie a Pyrgos

 

Pod horou Kronos v jihozápadní části Peloponéského poloostrova na vás čeká unikátní archeologický park. V něm naleznete nejen zbytky stadionů a běžeckých drah, ale také lázně, oltáře či slavný Diův chrám. Park je opravdu rozsáhlý, počítejte tak s tím, že většinu dne strávíte právě v Olympii. Na zbytek dne pak můžete přejet do nedalekého města Pyrgos – města kostelů. Projít si stihnete například kostely svaté neděle, svatého Nikolaa, svatého Athanasia či Charalamba.

 

5.Den – Vathia, Gythio a jeskyně Diros

 

Celodenní výlet po zajímavostech jižního cípu poloostrova Peloponés začneme v městečku Gythio. To je proslavené především malebnými písečnými plážemi, hned za městem se však nachází taktéž antické římské divadlo. Po jeho návštěvě se nicméně přesuneme jižně do městečka Pyrgos Dirou, kde necháme auto a zamíříme k nedaleké jeskyni Diros, ve které si neodpustíme projížďku na loďce.

Ve zbytku dne ještě přejedeme na nejjižnější cíp Peloponésu k městečku Vathia, ze kterého si lze vychutnat nádherný západ slunce nad terasovými políčky a kamennými domky.

Pláže na Peloponésu

Na pobřeží Peloponésu se táhnou písečné i oblázkové pláže, případně pláže s povrchem ze směsi písku a oblázků. Nejoblíbenější písečné pláže se nacházejí především u měst Tolo a Nafplion. Pokud nicméně požadujete od dovolené klidnou atmosféru bez všudypřítomných hlučných barů, vyplatí se zajet si spíše do městečka Niforeika.

 

By: stefg74

 

Počasí na Peloponésu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Peloponésu je typické poměrně vzácnými, ale o to vydatnějšími dešťovými srážkami. Denní teploty se nicméně stále pohybují mezi 4 a 12°C, takže i v prosinci lze prozkoumávat historické památky Peloponésu.

V lednu je pro počasí na Peloponésu naopak typické častými, ale nepříliš dlouho trvajícími přeháňkami. Teploty vzduchu v lednu na Peloponésu nicméně klesají ke 2 až 10°C.

Počasí v únoru na Peloponésu je, co se srážek týče prakticky totožné s lednovým počasím. Nepatrnou výhodou počasí v únoru na Peloponésu jsou mírně vyšší teploty pohybující se mezi 3 až 13°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Peloponésu je stále velice deštivé, na druhou stranu se již začíná oteplovat a denní teploty tak dosahují 5 až 17°C.

Přestože i v dubnu vás může zaskočit kratší přeháňka, počasí v dubnu na Peloponésu je jinak s teplotami mezi 9 a 20°C ideální pro výlety po městech.

Počasí v květnu na Peloponésu je již poměrně slunné a s teplotami vzduchu mezi 13 a 26°C také velice teplé. Teplota moře v květnu na Peloponésu se pohybuje v průměru kolem 18°C, takže již není problém smočit se ve vodě.

 

Počasí v létě

Na začátku léta se sice vzácně může objevit nějaká ta bouřka, počasí v červnu na Peloponésu je však jinak díky teplotám mezi 17 a 32°C velice příjemné. Teplota moře na Peloponésu v červnu dosahuje 22°C, takže nastává optimální období pro dovolenou u moře bez největších davů turistů.

Počasí v červenci a srpnu na Peloponésu je s denními teplotami mezi 20 a 32°C nejteplejší v celém roce.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Peloponésu je stále velice slunné a teplé. Denní teploty vzduchu se standardně pohybují mezi 15a 28°C, teplota moře pak dosahuje kolem skvělých 24°C.

V říjnu jsou pro počasí na Peloponésu běžné dlouhé a vydatné deště. Teploty vzduchu se nicméně drží na 15 až 22°C a společně s mořem vyhřátým na 22°C jsou tak k dispozici i solidní podmínky pro dovolenou u moře.

Počasí v listopadu na Peloponésu je podobně deštivé jako v říjnu. Na rozdíl od října se však listopadové teploty pohybují mezi 7 a 18°C, takže na koupání v moři je již příliš chladno.

 

Aktuální počasí na Peloponésu naleznete zde.

Předpověď počasí na Peloponésu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava po Peloponésu

 

Po Peloponésu je vedena poměrně frekventovaná, nicméně již ne tak spolehlivá a dochvilná autobusová doprava. Autobusové linky dobře spojují především větší města jako Nafplio, Epidauros, Mykény či Mystras, není však problém ani vydat se na delší výlet do Athén či Soluně, do kterých z výše zmíněných měst denně vyjíždí autobusové spoje.

Přestože pro občasné výlety po peloponéských městech je tamní systém veřejné dopravy zcela dostačující, pokud chcete podrobněji prozkoumat pobřeží i přírodní krásy Peloponésu, vyplatí se pronajmout si přímo na místě automobil. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Peloponés

 

Především pro pobyty v městech na severu Peloponésu typu Nafplion, Tolo či Korinth se vyplatí na poloostrov cestovat skrze letiště v Athénách. Na to se pohodlně a levně dostanete například Ryanairem z Berlína či Bratislavy, případně mírně dražším Aegean Airlines přímo z Prahy. Z Athén poté denně vyjíždějí autobusy mířící po prakticky všech letoviscích na Peloponésu.

Alternativou je cesta přímo na letiště v Kalamata, které je dostupné z německého Mnichova a Dusselfdorfu skrze Aegean Airlines. Přestože letenky do Kalamata jsou dražší, nežli do Athén, při cestě do letovisek na západě Peloponésu si tím ušetříte dlouhé hodiny v autobuse.

Pro sledování levných letenek na Peloponés můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Peloponésu

 

Aetos

Aetos je malá vesnička obklopená lesy a políčky. Aetos tak nabízí skvělé možnosti pro agroturismus.

 

Agia Paraskevi

Agia Paraskevi je malá vesnička nedaleko Monemvasia. Turisticky je tato vesnička atraktivní především díky malé a velice klidné pláži.

 

Elafonissos

Elafonissos je malý ostrůvek se stejnojmenným přístavem nacházejícím se na severním pobřeží ostrůvku. Jedná se o malé rybářské městečko s velice klidnou atmosférou a několika malebnými plážemi ležícími na krajích Elafonissos.

 

Epidaurus

Epidaurus je tradiční řecká vesnička vystavěná na příkrém kopci nedaleko pobřeží. Přestože se nedaleko Epidauru nachází antické divadlo, městečko je poměrně izolované od turismu a nabízí tak autentickou řeckou atmosféru.

 

Ermioni

Ermioni je oblíbené letovisko obklopené piniovými háji a skalnatými masivy. Toto živé městečko je vyhledávané především pro nedaleké písečné pláže, přímo v Ermioni lze však navštívit i byzantský kostel Agioi Anargyri.

 

Faraklada

Faraklada je malá vesnička nedaleko Kyparissia, která je vyhlášená jako vinařské centrum Peloponésu.

 

Gerakas

Gerakas je malá vesnička s malebným přístavem a ruinami antického města nacházejícími se nedaleko vesnice.

 

Geraki

Geraki je malá vesnička s původní řeckou architekturou a středověkým hradem, jenž nabízí skvělý výhled na moře.

 

Gythio

Gythio je malebné letovisko dle pověsti založené bájným Herkulem. Přestože bylo Gythio založené již před naším letopočtem, většina tamních historických budov pochází až z přestavby v 19. století.

 

Kalavryta

Kalavryta je horské městečko provázející velice podobný smutný osud jako české Lidice. V roce 1943 totiž nacistické jednotky povraždily obyvatele Kalavryta a následně město srovnaly se zemí.

 

Kastro Monemvasias

Kastro Monemvasias je historická část města Monemvasias. Turisty je tato oblast vyhledávána především díky historickému hradu ležícím na skále nedaleko pobřeží.

 

Kilada

Kilada je malá rybářská vesnička ležící nedaleko Kranidi. Jedná se o oblíbený výchozí bod pro výlety po okolních písečných plážích.

 

Kineta

Kineta je malá vesnička nedaleko Ermioni. Leží zde pěkná písečná pláž obklopená piniovým hájem.

 

Kranidi

Kranidi je horské městečko a administrativní centrum regionu. Turisticky je Kranidi zajímavé především původní ostrovní architekturou.

 

Kyparissia

Kyparissia je během léta turisty hojně vyhledávané město na západním pobřeží Peloponésu. Město je rozděleno na moderní ryze turistickou část Ano Poli a původní osídlení Kato Poli, ve které najdete zbytky původní peloponéské architektury.

 

Loussi

Loussi je malá horská vesnička proslavená především archeologickým nalezištěm u chrámu Artemis.

 

Mavrovouni

Mavrovouni je před zimu téměř liduprázdná vesnička, která ožívá až se začátkem letní sezony. Jedná se o letovisko oblíbené především příznivci vodních sportů.

 

Mykény

Mykény jsou Homérem proslavené starověké město nacházející se nedaleko Nafplion Argolida. Z původně jednoho z nejvýznamnějších řeckých měst jsou dnes patrné především mohutné hradby a Lví brána. Uvnitř akropole poté naleznete i pověstnou Hrobku krále Agamemnona.

 

Mystras

Mystras je historicky velevýznamné středověké město nacházející se na svazích hory Taygetos. Nachází se zde masivní opevnění ukrývající v sobě i kostely Agios Demetrios a Panny Hodegetrijské.

 

Nafplion

Nafplion je velice oblíbené turistické letovisko se dvěma byzantskými hrady Palamidi a Bourtzi. V okolí Nafplion se navíc nachází řada písečných i oblázkových pláží.

 

Nea Monemvasia

Nea Monemvasia je nově postavené část města Monemvasias. Jedná se o moderní letovisko s přístavem, poblíž něhož se nachází plejáda restaurací a hotelů.

 

Olympia

Olympia je moderní městečko ležící nedaleko původní antické Olympie proslavené Olympijskými hrami. Právě antické město s pozůstatky stadionů i dalších starověkých památek je největší turistickou atrakcí Olympie.

 

Patra

Patra je velice moderní a turisty vyhledávané přístavní město vybudované během 19. století.  Zajímavé je především fontánou a sochami zdobené náměstí Jiřího I. či plážová promenáda s řadou restaurací a letním divadlem.

 

Petrothalassa

Petrothalassa je malá osada s několika prázdninovými domy a pěknou písečnou pláží.

 

Porto Heli

Porto Heli je přístavní městečko oblíbené především Řeky jako tradiční destinace pro víkendové výlety.

 

Skoutari

Skoutari je malá vesnička s několika byzantskými kostelíky a malou pevnůstkou bránící město proti nepřátelům.

 

Sparta

Sparta je v 19. století založené město ležící přímo na místě starověké velmoci, ze které se však dochoval jen zlomek původních spartských klenotů. O bohaté historii Sparty nicméně pojednává alespoň tamní Archeologické muzeum.

 

Thermissia

Thermissia je malá vesnička nedaleko Ermioni vyhlášená nádhernou písečnou pláží a velice poklidnou atmosférou.

 

Tolo

Tolo je oblíbené turistické letovisko volně navazující na město Nafplion. Jedná se o ryze turistické město s řadou hotelů, restaurací a přístavem, ze kterého vyplouvají výletní plavby.

 

Trypi

Trypi je malé horské městečko s pěkným výhledem na údolí Sparti. Město Trypi je však turisticky atraktivní převážně díky nedaleké jeskyni Keadas, u které se Sparťané zbavovali neduživých dětí.

 

Vathia

Vathia je malebné městečko s kamennou zástavbou a terasovitými políčky ležící na kopci nedaleko nejjižnějšího cípu Peloponésu. Pod městem se rovněž nachází malebná písečná pláž s dostatkem soukromí.

 

Zachlorou

Zachlorou je malá horská vesnička nacházející se nedaleko kláštera Megalo Spileo, jedná se tedy o jednu z častých poutních zastávek.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Peloponésu je řečtina. Díky rozvinutému turismu se zde však prakticky ve všech turisticky atraktivnějších oblastech domluvíte i anglicky, či dokonce německy.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Peloponésu

 

Peloponés
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!