Čarokrásný ostrov Lesbos ležící v severovýchodní části Egejského moře je po Krétě a Evie třetím největším řeckým ostrovem. Ostrov nešťastné básnířky Sapfó láká turisty především na kouzelné pláže a malebná městečka se středověkými i antickými památkami.

Základní informace Lesbos

Lesbos je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Lesbos

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Lesbu

 

Lesbos je nádherný ostrov s ekonomikou silně závislou na turismu, díky čemuž se lze spolehnout na vysokou kvalitu služeb. Největším lákadlem Lesbu jsou bezesporu nádherné a velice rozmanité pláže. Své si zde najdou příznivci vodních sportů, potápění i líného válení se na slunci. Pro malé děti jsou ideální především písečné pláže Skala Kalloni a Vatera s mělkým dnem.

 

By: thomas_gruber

 

Na Lesbos se psem

 

Lesbos je díky turismu ke psům velice tolerantní destinací. Neměli byste mít žádný problém s tím najít vhodné ubytování, s omezeními však počítejte na plážích, kde je většinou vyhlášen zákaz vstupu se psy.

 

Lesbos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Lesbos je pro klidnou dovolenou u moře naprosto ideální destinací. Ostrov je typický vysokou úrovní služeb a jeho pobřeží lemuje řada pláží s pozvolným vstupem do moře. Pro seniory je Lesbos zajímavý také množstvím termálním pramenů, které byly využívány již starověkými Řeky. Největšími stále funkčními lázněmi na Lesbu jsou Therma Yera, vyhlášené jsou ale též Polyhnitos, Lisvorio a Eftalou. Naopak historicky nejvýznamnější pláže v Thermi jsou dnes otevřeny pouze jako historická památka.

 

Noční život na Lesbu

 

Lesbos je na poměry Středozemského moře spíše klidnější destinací, i zde se však nachází řada barů a nočních klubů. Nejvíce prostoru k nočnímu životu poté najdete ve větších městech jako Mytilene, Skala či Mythimna. V dalších letoviscích se pak spíše než bary nacházejí restaurace a kavárny.

 

Nákupy na Lesbu

 

Lesbos je podobně jako většina Řecka vyhlášený kvalitními koženými výrobky a zlatými šperky za přijatelné ceny. Dalším typickým suvenýrem z Lesbu je kromě olivového oleje či medu i pro Lesbos typický nápoj ouzo.

Nejvíce obchodů nabízejících jak módní doplňky, tak ryze turistické suvenýry, najdete v hlavním městě Mytilene. Dobrými možnostmi k nákupům jsou pak vyhlášená i letoviska Petra, Plomari a Sigri.

 

Ceny na Lesbu

 

Ceny na Lesbu jsou takovým řeckým standardem, za hlavní chod v restauraci tedy zaplatíte kolem 12€. Pivo či sklenka vína pak vyjde na další 2 až 3 €. V supermarketech a na trzích jsou oproti Česku levnější ryby a ovoce. Naopak drůbeží maso a mléčné výrobky jsou zhruba o třetinu dražší nežli u nás.

 

Ubytování na Lesbu

 

Pobřeží Lesbu je lemováno plejádou apartmánových domů, hotelů i letních vil. Výhodou ubytování na Lesbu je poté i nižší cena nežli ve zbytku Řecka. Nejlevnější studia na kraji sezony začínají s cenou na cca 600 Kč za noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Pokud hledáte alternativu za levné ubytování na Lesbu, můžete kromě klasického bookingu zkusit ještě službu Airbnb. Přes ni si lze pronajmout pokoje, apartmány či celé domy přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Lesbu

 

Mytilene

Mytilene je hlavní město Lesbu a zároveň největší přístav ostrova. Město dnes slouží jako vyhledávaný letní resort, turisté si přitom od slunění se na plážích mohou odpočinout i v několika archeologických a historických muzeích. Dominantou města a hlavní turistickou atrakcí je poté středověký hrad tyčící se nad městem. Zajímavé jsou však i kostely Agios Athanasios a Agios Therapon i nedaleké ruiny antického divadla.

 

By: tonynetone

 

Molyvos

Molyvos je středověké městečko ležící zhruba 60 kilometrů od hlavního města Mytilene. V současnosti se jedná o velice prosperující letovisko, dříve turecké město však zaujme i zájemce o historii. V Molyvu se nachází řada nádherných neoklasicistních vil i několik byzantských kostelů. Největší atrakcí města je nicméně středověká pevnost tyčící se na kopci nad městem.

 

Geopark v Sigri

Nedaleko malebného přístavního městečka Sigri se nachází jeden z nejpozoruhodnějších přírodních úkazů na Lesbu. Leží zde totiž na seznamu UNESCO zapsaný geopark, ve kterém lze spatřit unikátní zkamenělé zbytky pravěkých stromů. Poblíž geoparku se pak nachází i Přírodovědecké muzeum.

 

Klášter Limonas

Nedaleko letoviska Kaloni leží středověký klášter Limonas. Ten se stal velice významným především po příchodu Osmanů v roce 1523, kdy se stal církevním centrem ostrova. Součástí kláštera je i knihovna s rukopisy pocházejícími až z 9. století. Chodby kláštera byly v minulých letech přeměněny na velice zajímavé muzeum. Zajímavostí je i to, že do prostor kláštera mají i dnes vstup povolen pouze muži.

 

Římský akvadukt ve městě Moria

Nedaleko městečka Moria se nachází vlastně jediná opravdu významná antická památka na Lesbu. Leží zde totiž stále relativně dochovaný akvadukt postavěný Římany, který přiváděl vodu z nedaleké vesnice Lesvian.

 

Klášter Ipsilou

Ipsilou je klášter nacházející se nedaleko městečka Andissa směrem na Sigri. Klášter byl postaven již v 9. století a je zasvěcený sv. Janu. Během osmanských nájezdů byl nicméně klášter i přes strategickou polohu ve výšce 511 metrů nad mořem několikrát vypleněn, a současná podoba tedy pochází až z rekonstrukcí v 19. století.

 

Plomari

Plomari je poklidné přímořské městečko proslavené především výrobou tradičního řeckého alkoholického nápoje ouza. K vidění je zde historická výrobna s expozicí o dějinách ouza a v nedalekém Agios Isidoros je poté vystavěna moderní interaktivní výstava Svět ouza.

 

Tipy na jednodenní výlety po Lesbu

 

1.Den – Mytilene a okolí

 

Hlavní město Mytilene je díky své rozloze a bohaté historii zřejmě nejzajímavějším městem ostrova. Jednodenní výlet po městě začneme v jižní části města u kostela Agios Therapon. Po prohlídce kostela je ještě možné navštívit i nedaleké Muzeum Byzance. Poté následuje přesun podél pobřeží k přístavu a poblíž něj ležícímu Archeologickému muzeu.

Odpoledne poté pokračujeme procházkou skrze historické centrum ke kostelu Agios Athanasios. Odtud již následuje výstup na kopec východně od města, kde si lze dopřát prohlídku hradu.

 

 2.Den – Krásy východního pobřeží Lesbu

 

Další jednodenní výlet po Lesbu začneme v malé vesničce Moria nedaleko hlavního města Mytilene. Po krátké procházce z Morie směrem k Marmaro se dostanete k mohutné stavbě římského akvaduktu pocházejícího ze 3. století.  Po zastávce u akvaduktu se přesuneme severně k městečku Pamfila. To je zajímavé Muzeem folklóru vybudovaným tamní ženskou organizací. V muzeu můžete zhlédnout tradiční nábytek, staré fotografie i původní zemědělské nástroje či nádobí.

Po prohlídce muzea se přesuneme severně do města Loutropoli, kde necháme auto. Z Loutropoli se následně pěšky vydáme směrem do kopců k v lesích ukrytému klášteru Agios Rafael zasvěceném mučedníku a patronu ostrova sv. Rafaeli.

 

3.Den – Sigri a okolí

 

Nejzajímavější oblastí západu ostrova Lesbos je bezpochyby město Sigri a jeho okolí. Výlet po zajímavostech západního pobřeží začneme přímo v letovisku Sigri. V něm navštívíme turecký hrad z roku 1757, který byl postaven za účelem ochrany města proti pirátům. Oproti většině strážných hradů v této oblasti je ten v Sigri typický ryze orientální až arabskou architekturou.

Po prohlídce hradu se přesuneme směrem do vnitrozemí ke Geoparku Sigri. V něm si prohlédneme unikátní zkamenělé kmeny pravěkých stromů i nedaleké přírodovědecké muzeum mapující právě neobvyklý proces zakonzervování tamního lesa. Celodenní výlet poté zakončíme v nedalekém byzantském klášteru Ipsilou vystavěném na kopci ve výšce 511 metrů nad mořem.

 

By: Kostas Limitsios

 

 

4.Den – Plomari a okolí

 

Nejvýznamnějším městem jižního pobřeží Lesbu je bezpochyby město Plomari, a právě sem tak musí směřovat výlet za poznáním jihu ostrova.  Plomari je samo o sobě velice malebné a klidné letovisko, při prohlídce města se však zaměřte především na dvě největší atrakce – kostel Agia Paraskevi a muzeum ouza Barbayannis.

Právě ouzo je nejtypičtějším produktem jihu Lesbu, o čemž se můžete přesvědčit i v nedaleké vesničce Agios Isidoros. V ní se totiž nachází tradiční výrobna ouza i s moderní expozicí mapující historii i moderní metody zpracování tohoto řeckého alkoholického nápoje.

 

5.Den – Zajímavosti severu ostrova Lesbos

 

Celodenní výlet za bez vlastního auta hůře dostupnými památkami Lesbu začneme v srdci ostrova u kláštera Limonas. Ten byl po příchodu Turků jednou z nejdůležitějších sakrálních budov v širokém okolí, a obdivovat zde proto můžete unikátní orientální výzdobu i architekturu. Za zhlédnutí určitě stojí i tamní historické muzeum ukryté přímo v podzemních chodbách kláštera Limonas.

Od kláštera Limonas následuje přesun na severní cíp ostrova do městečka Mithimna. Právě na kopci nad městem se totiž nachází masivní středověká pevnost Molyvos. Po krátké procházce neoklasicistním centrem směrem k hradu se dostanete k vysokým hradbám, ze kterých si můžete vychutnat nádherný výhled na moře.

Pokud vám i po návštěvě Molyvu zbude čas, můžete pokračovat východně do vesničky Taxiarhes. V ní se nachází velice zajímavý klášter z 18.století vystavující ikonu sv. Taxiarha malovanou krví tamních mnichů.

 

 

Pláže na Lesbu

 

Prakticky celé pobřeží Lesbu je lemováno desítkami nádherných oblázkových i písečných pláží, z nichž hned dvanáct se pyšní oceněním Modrá vlajka. Mezi největší letoviska Lesbu patří města jako Mylovos, Petra či Mytilene, které většinou nabízejí směs písku a oblázků. Velice zajímavá je například pláž Kagia pokrytá načervenalým pískem. Perlou Lesbu je poté pláž Agios Isidoros, která se v cestovatelských průvodcích řadí mezi nejkrásnější pláže celého Řecka.

Pokud hledáte spíše v přírodě ukryté pláže poskytující dostatek soukromí, vypravte se na sever ostrova. Právě zde leží méně frekventované, a o to romantičtější pláže jako Agios Stefanos či Eftalou. Řadu ukrytých oblázkových pláží najdete i v zálivu Geras, který je velice dobře dostupný z hlavního města Mytilene.

 

By: thomas_gruber

 

Počasí na ostrově Lesbos

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Lesbu je sice s teplotami mezi 9 a 14°C poměrně teplé, dovolenou vám však mohou pokazit často a intenzivní deště.

V lednu je počasí na Lesbu opět velice deštivé, denní teploty však padají k 7 až 11°C.

Počasí v únoru je sice stejně chladné jako v lednu, oproti předchozím měsícům však již přeci jen neprší tak často.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Lesbu již zdaleka není tak deštivé jako na začátku roku. Teploty vzduchu v březnu na Lesbu se přitom pohybují mezi 8 a 15°C, takže pro výlety po památkách je již počasí optimální.

V dubnu denní teploty vzduchu na Lesbu rychle rostou k 11 až 20°C. Moře však zůstává s v průměru 16°C stále příliš chladné.

Lepší podmínky pro koupání v moři tak přináší počasí v květnu. Teploty vzduchu v květnu na Lesbu se pohybují mezi 15 a 24°C . Teplota moře pak v květnu na Lesbu roste k 18°C, což už je dostatečná teplota ke koupání v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Lesbu je již s denními teplotami mezi 19 a 28°C  velice teplé. Teplota vody v červnu na Lesbu poměrně rychle vzrůstá v průměru na 22°C, což je již optimální teplota ke koupání.

Počasí v červenci a v srpnu na Lesbu je opět o něco teplejší, denní teploty na Lesbu se běžně pohybují mezi 22 a 30°C . Během července a srpna dosahuje teplota vody na ostrově Lesbos velice příjemných 24°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Lesbu je nejenže stále slunné, ale s teplotami mezi 18 a 27°C  také velice teplé. V září dosahuje teplota vody na Lesbu stále skvělých 23°C, nic tedy nebrání dovolené u moře.

V říjnu je počasí na Lesbu již přeci jen o něco deštivější, počasí je však stále ještě poměrně slunné a s teplotami mezi 15 a 24°C  i teplé. Teplota vody v říjnu stále dosahuje 20°C, takže i v říjnu se lze vcelku bez problémů koupat v moři.

Počasí v listopadu je již opět velice deštivé a s teplotami mezi 12 a 17°C  i relativně chladné. Teplota vody během listopadu dosahuje 18°C, což samo o sobě není málo, ale spolu s nižší teplotou vzduchu a studenými větry je již koupání spíše pro otužilce.

 

Aktuální počasí na Lesbu naleznete zde.

Předpověď počasí na Lesbu  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Letenky na ostrov Lesbos

 

Nedaleko hlavního města Mytilene se nachází mezinárodní letiště, na kterém operují Aegean Airlines a Olympic Airlines. Ty několikrát denně vypravují lety do Athén a Soluně, zpáteční letenky přitom při koupi s předstihem vyjdou i na částky kolem 2000 Kč. Lety z Athén perfektně navazují především na další linku Aegean Airlines z nedalekého Mnichova, využít však můžete i levné lety z Bratislavy s Ryanairem. Celkově se s letenkou na Lesbos při troše štěstí na termín a včasné koupi můžete vejít pod 4000 Kč.

Především během hlavní sezony nicméně ceny letenek stoupají až na trojnásobek původní částky. Vzhledem k tomu, že ostrov je častým cílem cestovních kanceláří tak může vyjít podstatně levněji využít koupi zájezdu u cestovní kanceláře, případně si počkat na charterové letenky. Pro sledování levných letenek na Lesbos můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Lesbu

 

Severní letoviska jako Naxos, Petra, Molyvos či Eftalou jsou poměrně dobře propojeny autobusovými linkami fungujícími v cca 40 minutových intervalech. Autobusy veřejné dopravy jsou označeny zelenými proužky po stranách vozu, jízdenky se kupují přímo u řidiče či průvodčího.

Přestože pro dovolenou strávenou vyloženě u moře je veřejná doprava zcela dostatečná, pokud chcete poznat i zbytek ostrova, jednoznačně se vyplatí pronajmout si automobil přímo na místě. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Lesbu

 

Agios Stefanos

Agias Stefanos je oblast nedaleko města Mandamados na severním pobřeží ostrova. Nachází se zde ukrytá oblázková pláž s minimem turistů.

 

Agiassos

Agiassos je malebná vesnice vyhlášená především řemeslnými trhy s tradiční keramikou a dřevořezbami.

 

Agios Isidoros

Agios Isidoros je dlouhá pláž s pískem a oblázky nedaleko města Plomari. Pláž je perfektně vybavená a díky mělkému dnu je ideální i pro malé děti.

 

Anaxos

Anaxos je malební letovisko na severním pobřeží ostrova. Jedná se o velice klidný resort s pěknou písečnou pláží, takže oblast je ideální i pro rodiny s dětmi.

 

Andissa

Andissa je horská vesnice s tradiční ostrovní architekturou. Jedná se o ideální výchozí místo pro výlety po vnitrozemí, nedaleko města se navíc nachází byzantský klášter Ipsilou z 9. století.

 

Eftalou

Eftalou je klidná a prakticky nijak vybavená oblázková pláž nedaleko města Molyvos. Oproti městské pláži se jedná o poměrně řídce navštěvovanou pláž s dostatkem soukromí.

 

Eressos

Eressos je horská vesnice známá především jako rodiště slavné antické básníčky Sapfó a filosofa Theophrasta.

 

Geras

Geras je záliv ležící nedaleko města Mytilene. Podél zálivu se nachází řada oblázkových pláží chráněných záhyby zálivu proti větru.

 

Kagia

Kagia je další z částečně ukrytých oblázkových pláží na severním pobřeží ostrova. Pláž je sicepoměrně dobře dostupná, přesto nebývá vyloženě přeplněná.

 

Kaloni

Kaloni je malebné městečko s neoklasicistní zástavbou. Nedaleko se navíc nachází přístav Skala Kalonis.

 

Limonas

Limonas je vesnička nedaleko přístavního města Kaloni. Leží zde středověký klášter, využívaný jako centrum vzdělání a církve za dob osmanské okupace ostrova.

 

Madamados

Madamanos je tradiční horská vesnice sloužící od pradávna jako církevní centrum ostrova. Nachází se zde totiž klášter zasvěcený sv. Taxiarhesovi, patronu ostrova.

 

Molyvos

Molyvos (označován též jako Mithymna) je přístavní město s dlouhou pláží a malebnou neoklasicistní zástavbou. Dominantu města pak tvoří středověký hrad tyčící se na kopci nad městem.

 

Moria

Moria je tradiční městečko oblíbení pro unikátní kostel Agios Vasilios a původní římský akvadukt. Nedaleko Moria se pak nachází i malebná písečná pláž Panagiouda.

 

Mytilene

Mytilene je hlavní město a největší přístav ostrova Lesbos. Jedná se o komerční i kulturní centrum ostrova, najdete zde proto obchody, banky i muzea. Na kopci nad městem se poté tyčí i mohutný středověký hrad.

 

Nifidas

Nifidas je písečná pláž nedaleko města Polichnitos, ideální pro rodiny s dětmi.

 

Paleochori

Paleochori je malá a převážně zemědělsky založená vesnička ve vnitrozemí ostrova. Vesnice je ukrytá v nádherných hustých borovicových hájích.

 

Petra

Petra je přímořská vesnice na severní straně ostrova Lesbos. Dnes se jedná o velice oblíbené letovisko s pěknou pláží a tradiční řeckou architekturou.

 

Plomari

Plomari je turistické centrum jižní části ostrova. Město se táhne podél zálivu, takže se zde nachází velice dlouhá pláž se směsí písku a oblázků, město je pak zajímavé i Muzeem ouza.

 

Polichnitos

Polichnitos je malá vesnička s pro Lesbos typickými neoklasicistními domečky. Nedaleko vesničky se nachází i malebný rybářský přístav.

 

Sigri

Sigri je malebná přímořská vesnička a druhý největší přístav na Lesbu. Město se proslavilo především „kamenným lesem“, tedy oblastí s unikátními cylindry ze zkamenělých dřevin.

 

Skala Eressou

Skala Eressou je ryze na turismus zaměřená vesnička s dlouhou a dobře vybavenou písečnou pláží.

 

Skalochorio

Skalochorio je malá vesnička ukrytá v divoké přírodě. Vesnice je zajímavá především výrobou tradičních cukrovinek a sladkého likéru.

 

Sykaminia

Sykaminia je malebné přístavní městečko, ve kterém se narodil slavný řecký novinář a akademik Stratis Mirvilis.

 

Thermi

Thermi je městečko navštěvované díky klášteru Agios Raphael, ve kterém je uschována lebka svatého Rafaela, ochránce ostrova. Jedná se o nejvýznamnější poutní místo Lesbu.

 

Vassilika

Vassilika je horská vesnice sloužící původně jako sídlo byzantské císařské rodiny. Dodnes se zachovaly původní byzantské věže a ruiny paláce.

 

Vatera

Vatera je výborně vybavená oblázková pláž na západním pobřeží ostrova. Nedaleko pláže se nachází taktéž přístaviště pro jachty a rybářské lodě.

 

Vatousa

Vatousa je v lesích ukryté městečko zajímavé do oranžova zbarvenými neoklasicistními vilami.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Lesbu je řečtina, ve větších turistických resortech se pak domluvíte i anglicky. Zejména ve vnitrozemí si však pouze s angličtinou spíše nevystačíte.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Lesbu
Lesbos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!