Kos je malý řecký ostrov nacházející se ve vodách Egejského moře nedaleko tureckého pobřeží. Ostrov neodmyslitelně spjat s postavou praotce lékařství Hippokrata je proslaven především nádhernými písečnými plážemi s křišťálově čistým mořem a termálními lázněmi, lepší místo pro letní relaxaci byste tak hledali jen stěží.

Základní informace

Ostrov Kos je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Kosu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

I když cestujete jen na letní relax k moři, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Kos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Kosu

 

Kos je pro dovolenou s dětmi velice vhodnou destinací. Rodiny s dětmi zde ocení převážně velice čisté moře lemované písečnými plážemi. Úroveň služeb a bezpečnost je pak samozřejmě na úrovni evropského standardu, cestovní kanceláře a hotely míří většinou právě na rodiny s dětmi, a tak si můžete užít i rozšířené programy s animátory.

Pobřeží Kosu je zrovna tak lemováno několika koupališti a aqvaparky, vzhledem k malé rozloze se navíc nemusíte bát ani delších přesunů po ostrově. Mezi rodinami s dětmi nejhojněji navštěvovanou oblasti je poté oblast Kefalosu s velice populárními plážemi Kamari a Paradise. Chybu však neuděláte ani, pokud zamíříte na letoviska na severním pobřeží.

 

Na Kos se psem

 

Kos jako častý cíl turistů z Británie zvyklých brát si na dovolenou s sebou domácí mazlíčky se již přizpůsobil psím páníčkům. Neměli byste tak narazit na větší problémy v hotelech ani restauracích, na nejlepší pláže je však vstup se psy pod hrozbou pokuty zakázán.

 

Kos jako destinaci pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Pro relaxační dovolenou u moře plnou slunění se na jemném písku je Kos skvělou volbou. Vzhledem k sopečné aktivitě v okolí ostrova si navíc můžete dopřát i léčebné kůry v některé z tamních lázní s léčivou sirnou vodou. Co se letovisek týče, nejvíce je doporučována oblast východně od města Kos a poté pobřeží u Kefalosu. Prakticky každé další letovisko však nabízí alespoň jednu solidní pláž, případně je v těsné blízkosti letoviska s lepší pláží, v tomto ohledu tak chybu udělat nemůžete.

 

Noční život na Kosu

 

Ve srovnání se španělskou Ibizou či Mallorcou je Kos oázou klidu, tamní podniky se soustředí spíše na starší klientelu. Noční život pro mladé je bujarý především ve městečku Kardamena hojně navštěvovaném britskými turisty. Několik barů a nočních klubů pak najdete také v letoviscích Tigaki a Psalidi, v hlavním městě Kosu převažují spíše kavárny a restaurace.

 

Nákupy na Kosu

 

Ceny oblečení a módy jsou na Kosu zhruba na stejné úrovni jako u nás, nabídka zboží ve větších řetězcích je navíc prakticky identická. Pokud toužíte po suvenýru s tématikou ostrova, vydejte se spíše do menších obchůdků a pořiďte si tradiční řecký med, olivový olej či kosmetické výrobky z těchto dvou řeckých národních klenotů.

Co se otevíracích dob týče, obchody na Kosu otevírají kolem 9. hodiny ranní a zavírají zhruba ve 20 hodin. Menší obchůdky navíc mají dvouhodinovou pauzu přes největší horko po poledni. O nedělích má většina obchodů zavřeno.

 

Ubytování na Kosu

 

Podél pobřeží Kosu se nacházejí především apartmánové domy a hotelové komplexy, hostelů je zde minimum. Ceny za ubytování jsou však poměrně příznivé, nejlevnější studia se dají na kraji sezony sehnat za 500 Kč na noc, dobře vybavený apartmán pak pořídíte již a 800 Kč na noc. Nabídka ubytování na Kosu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Poměrně rozšířenou službou je na Kosu také Airbnb, přes který si lze apartmán často levněji pronajmout přímo od soukromníků.Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Zajímavá místa vhodná pro výlety

 

Město Kos

Stejné jméno jako celý ostrov nese také jeho hlavní město, které v sobě ukrývá většinu historických památek ostrova. Mezi ty nejzajímavější patří jednoznačně antická agora, římský odeon, hrad Neratzia či prastarý platan, pod kterým údajně vyučoval Hippokrates. Velice zajímavé je také Archeologické muzeum, ve kterém se dozvíte vše o historii Kosu a okolních ostrovů.

 

By: Trevor Owens

 

Antimachia

Na jihu ostrova Kos se rozprostírá historická vesnička Antimachia. Na kopci nedaleko vesnice se poté nachází mohutný benátský hrad vybudovaný ve 14. století Řádem sv. Jana. V současné době je z hradu nejzachovalejší opevnění a kostely Agios Nikolaos a Agia Paraskevi.

 

Asklépion

Asklépion je archeologické naleziště s ruinami chrámu zasvěceného bohu medicíny Asklépiovi. Toto sídlo antických lékařů se proslavilo především tím, že zde byl vyučen praotec moderní medicíny Hippokratés.

 

Zia

Zia je malebná vesnička ve vnitrozemních horách. Vesnice je typická množstvím tradičních tavern a řemeslnými trhy s typickými řeckými produkty. Po krátké pěší túře do okolí si navíc budete moci vychutnat nádherné panorama moře.

 

Ostrov Kalymnos

Nedaleko Kosu se nachází malebný ostrůvek Kalymnos s přístavním městem Pothia. Právě v Pothie se poté nachází řada historických památek, z nichž nejzajímavější je středověký hrad nad městem, mykénské hrobky, pravoslavná katedrála u přístavu či Archeologické muzeum.

 

Ostrov Nisyros

Zhruba hodinu cesty přívozem od Kosu se nachází vulkanický ostrov Nisyros. Zde lze vystoupit přímo do sopečného kráteru Stefanos, v jehož okolí vás okouzlí lávová pole, bublající sopečná jezírky a aktivní gejzíry.

 

Mandraki

Mandraki je správní město ostrova Nisyros. V minulosti sloužilo město a přístav jako výspa Rhodských rytířů, kteří zde vybudovali mohutnou pevnost sloužící dnes jako klášter. Kromě pevnosti je město také oblíbené pro domky v ostrovním stylu se sytě barevnými fasádami.

 

Tipy na jednodenní výlety po Kosu

 

  • 1.Den – Město Kos

Největší koncentraci památek na ostrově naleznete jednoznačně v hlavním městě Kos, pokud tak nechcete příliš spěchat, vyhraňte si na jeho prohlídku celý den. Za dopoledne stihnete navštívit římský odeon a nedaleko něj se nacházející archeologické naleziště u Casa Romana. Na poledne se před největším žárem slunce schovejte v Archeologickém muzeu, z něhož poté pokračujte k Hippokratovu platanu a hradu Neratzia. V podvečer poté akorát stihnete prohlídku antické agory.

 

  • 2.Den – Turné po větrných mlýnech – Antimachia a Kefalos

Další celodenní výlet začneme v srdci ostrova ve vesnici Antimachia. Již samotná Antimachia působí díky větrnému mlýnu a vysokému množství hospůdek a tavern velice živým dojmem, největší atrakcí této oblasti však najdeme na kopci za vesnicí. Právě zde se totiž nachází mohutný benátský hrad, jehož prohlídka spolu s prohlídkou Antimachia zabere akorát tak dopoledne.

Po obědě následuje přesun západně do Kefalosu. Kefalos je malé městečko, ve kterém se nachází další větrný mlýn a především malebný pravoslavný kostel Agios Ioannis. Z Kefalosu se poté vydáme na nedalekou pláž Kamari, u které se nachází ruiny středověké baziliky sv. Štěpána. Po prohlídce ruin si pak můžete dopřát koupání na jedné z nejkrásnějších pláží na ostrově.

 

  • 3.Den – Asklépion a horská vesnice Zia

První jednodenní výlet začneme v Hippokratově špitále Asklépionu. Celý archeologický komplex je poměrně rozlehlý, prohlídka tak zabere větší část dopoledne. Na oběd poté následuje přejezd do nedaleké horské vesničky Zia, kde si můžete vychutnat oběd v jedné z typických řeckých restaurací. Po obědě následuje prohlídka vesničky a jejich řemeslných trhů. Po dostatečném nasátí řecké atmosféry se můžete vydat na kratší pěší túru po okolních kopcích a pokochat se výhledem na moře a oblasti Tigaki a Marmari.

 

 

 

  • 4.Den – Ostrovy Kalymnos a Pserimos

Pokud to podmínky dovolí, vydejte se alespoň na jeden celý den na výlet po okolních ostrovech. Z přístavu v Kosu se výletní lodí pohodlně dostanete na ostrůvek Kalymnos. Zde je ze všeho nejzajímavější hlavní město Pothia, v němž si akorát ve zbytku dopoledne stihnete projít středověký hrad. Po obědě se poté můžete vydat do staré části města a prozkoumat mykénské hrobky a ruiny římských a byzantských staveb. Odpoledne také následuje další přesun z Kalymnosu na ostrov Pserimos.

 

  • 5.Den – Ostrov Nisyros

Pokud toužíte po aktivnější dovolené, určitě si udělejte jednodenní výlet na ostrov Nisyros. Po hodině cesty přívozem z Kosu se dostanete do malebného městečka Mandraki. Přímo odtud se lze poté pěšky dostat až do samotného kráteru vulkánu tvořícího většinu plochy ostrova. Při cestě k vrcholu uvidíte bublající jezírka s krátery i barevně zbarvené sopečné horniny, to vše s krásným výhledem na moře.

Po sestupu zpět do Mandraki si před návratem na Kos ještě stihnete v klidu projít centrum města s pevností a vychutnat si večeři v jedné z mnoha přístavních restaurací.

Pseriomos je ostrov proslavený především nádhernou přírodou, nejlépe tak uděláte, pokud konec náročného dne strávíte šnorchlováním v čistém a na život pestrém okolí ostrova. Večer se poté lze dostat přívozem zpět na Kos či do Pothie.

 

 
Pláže a koupání na Kosu

 

S trochou nadsázky lze říci, že pobřeží Kosu je celé taková jedna velká pláž. Pláž jsou na kosu většinou písčité a s postupným vstupem do křišťálově čisté vody. Velikou výhodou Kosu je jeho malá rozloha, zhruba za hodinu tak přejedete celý ostrov, a můžete tak navštívit více míst ke koupání.

Největší koncentraci dobře vybavených turistických resortů naleznete převážně v oblastech na severovýchodě u Kosu a na jihu u Kefalosu. V blízkém okolí města Kos se nacházejí především resorty Asklepion, Tigaki a Lambi. V zátoce Kolpos u Kefalosu pak nejvíce turistů cestuje za plážemi Paradise a Kamari.

 

Amazing sea bay on Greek Island with a small boy at play on the seashore, Greece

 

 

Počasí na ostrově Kos

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Kosu je velice deštivé s příjemnými teplotami mezi 9 a 14°C, na koupání je tak stále chladno.

Podobně lze charakterizovat i počasí v lednu. Teploty se pohybují mezi 8 a 13°C, náladu vám však mohou kazit časté a intenzivní srážky.

Počasí v únoru je na Kosu o trochu méně deštivé a chladnější než v lednu. Teploty v únoru se pohybují mezi 7 a 12°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu je na poměry řeckých ostrovů již poměrně slunné a suché, končí totiž sezona dešťů. Teploty mezi 9 a 14°C však stále neumožňují koupání v moři.

Teploty vzduchu na Kosu v dubnu se pohybují mezi 12 a 20°C. Moře má však stále trochu nepříjemných 17°C, v moři se tak vykoupou spíše otužilci.

Počasí v květnu na Kosu je již velice teplé s teplotami vzduchu mezi 16 a 23°C. Teplota moře se pohybuje kolem 19°C, a lze se tak již pohodlně koupat v moři.

 

Počasí v létě

V červnu se teploty vzduchu na Kosu pohybují mezi 19 a 27°C, moře má solidních 21°C, a nabízí se tak poslední šance stihnout dobré počasí ke koupání před hlavní sezonou.

Počasí v červenci a srpnu dosahuje teplot mezi 21 až 29°C. Teplota moře pak dosahuje cca 25°C, díky čemuž se nabízejí nejlepší počasí ke koupání, které je ale vykoupené množstvím turistů na ostrově.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Kosu je stále velice teplé a slunné. Teploty se pohybují mezi 19 a 26°C, moře navíc zůstává vyhřáté na 25°C a podmínky ke koupání jsou tak stále velice dobré.

Počasí v říjnu je na poměry řeckých ostrovů na Kosu stále velice slunné a suché. Teploty vzduchu dosahují v průměru 20°C a teplota vody se pohybuje kolem 23°C. Nabízejí se tak stále velice dobré podmínky ke koupání.

V listopadu začíná na Kosu deštivé období. Teploty vzduchu se však stále pohybují mezi 12 a 18°C a moře má velice solidních 20°C. Rozhodně se tak i v listopadu najde několik dní, kdy počasí umožňuje koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Kosu naleznete zde.

Předpověď počasí na Kosu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava na Kosu

Autobusová doprava na Kosu je poměrně dobře organizovaná, mezi letovisky se sice s častými zpožděními, ale přeci, dostanete za ceny mezi 1 a 3€. Ostrov je navíc velice malý, takže s autobusem nenaberete takovou časovou ztrátu.

Pokud však přeci jen dáváte přednost větší svobodě ohledně dopravy, můžete si za slušnou cenu půjčit auto v jedné z tamních půjčoven. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Kos

 

Na letiště na Kosu sice létá nízkonákladový Ryanair, je však třeba přestupovat v Miláně či Římě, a celková cena za let s ne příliš dobrým přestupem pak z Prahy vychází zhruba na 4000 Kč. Mnohem výhodnější a spolehlivější je však počkat si na last minute zájezdy či zbylé charterové letenky. Cestovní kanceláře totiž často nabízejí výhodnější ceny, než ke kterým se dostanete při cestě na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek na Kos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti na Kosu

 

Agios Fokas

Agios Fokas je přímořské středisko nacházející se na východě ostrova, které je typické okolní vulkanickou činností. Nacházejí se zde proto černé sopečné pláže a termální lázně.

 

Agios Stefanos

Agios Stefanos dlouhá písečná pláž nacházející se nedaleko města Kefalos.

 

Akaki

Akaki je horská oblast ve středu ostrova, ideální pro středně těžké horské treky.

 

Antimachia

Antimachia je vnitrozemní město nedaleko letiště, které je zajímavé historickým větrným mlýnem a středověkými hradbami.

 

Asfendiou

Asfendiou je horská vesnička ve vnitrozemí ostrova. Nachází se zde pravoslavný kostel s modrou střechou, ze kterého je vidět nádherné panorama moře.

 

Asklépion

Asklépion je antický chrám nedaleko města Kos, který proslul jako špitál, ve kterém se vyučil Hippokrates.

 

Kata

Kata je nádherná skalnatá pláž na západním pobřeží ostrova, která je lemována vysokými bílými skalisky.

 

Routhano

Routhano je pěkná pláž na mysu rozdělující zálivy Kefalos a Skinou.

 

Sikofa

Sikofa je malebná pláž na západním pobřeží nedaleko města Kefalos.

 

Ellinika

Ellinika je městečko s malou, ale pěknou písečno skalnatou pláží.

 

Kamari

Kamari je malebná pláž nacházející se nedaleko střediska Kefalos.

 

Kardamena

Kardamena je druhé největší letovisko na Kosu, nachází se zde pěkná pláž se skalnatým podložím a samozřejmě také řada hospod, restaurací a nočních klubů. Právě Kardamena je často považována za centrum nočního života na ostrově.

 

Kefalos

Kefalos je poloostrov a stejnojmenné město na jihozápadě ostrova. Jedná se o lokalitu ideální pro klidnou dovolenou, spíše než diskotéky zde najdete krásné olivové háje a pěkné pobřeží.

 

Kos

Kos je hlavní město stejnojmenného ostrova. Kromě množství obchodů, bank a restaurací zde naleznete také jedny z mála pozůstatků po původním antickém osídlení ostrova včetně římského odeonu a antické agory. Za návštěvu také jistě stojí tamní archeologické muzeum.

 

Kouvas

Kouvas je horské městečko v podhůří Dikeos. Jedná se tak o jeden z nejčastějších startovních bodů pro horské treky.

 

Lagada

Lagada je městečko nacházející se nedaleko poloostrova Kefalos se stejnojmennou písečnou pláží. Právě tamní pláž je považována za jednu z nejkrásnějších na Kosu.

 

Lakitir

Lakitir je městečko na samotném jižním cípu poloostrova Kefalos. Nachází se zde nádherná písečná pláž s mělkým mořem.

 

Lambi

Lambi je jakési předměstí hlavního města Kos, se kterým je Lambi velice úzce propojeno. Pro turisty je Lambi zajímavé především dlouhou písečnou pláží a pěkným zeleným centrem s kavárnami.

 

Limionas

Limnionas je pěkná písečná pláž nacházející se na západu ostrova v zátoce Hochithariou.

 

Livadia

Livadia je městečko na severovýchodním cípu ostrova, nacházející se nedaleko hlavního města Kosu. V okolí Livadie se nachází několik písečných pláží, z nichž asi ta nejznámější je pláž Lambi.

 

Marmari

Marmari je pláž nacházející se na větrné straně ostrova. Právě díky tomu je tato oblast vyhledávaná vyznavači windsurfingu.

 

Mastichari

Mastichari je velice klidné letovisko nedaleko města Kos. Oblast je populární pro své krásné pláže a exotickou floru, rodiny s dětmi pak ocení absenci hlučných diskoték.

 

Panagia

Panagia je horská vesnička nedaleko města Kefalos. Na jednom z kopců se zde nacházejí ruiny kamenného kostela zničeného zemětřesením z roku 1953.

 

Plaka

Plaka je vnitrozemní les známý především pávy a želvami, které zde při procházce můžete vidět.

 

Psalidi

Psalidi je klidné předměstí města Kos. Nalezneme zde několik pláží, pokud vás navíc tiché prostředí Psalidi omrzí, můžete si snadno zajet do nedalekého Kosu.

 

Pili

Pili je malá vnitrozemní vesnička bez jakýchkoliv ubytovacích kapacit. Díky tomu je však tamní atmosféra stále autentická, a můžete si zde tak vychutnat oběd či kávu v jedné z mnoha tradičních restaurací.

 

Tigaki

Tigaki je letovisko nacházející se nedaleko města Kos. Město samo o sobě je ryze turistické, v centru najdete restaurace a noční kluby, hlavním lákadlem Tigaki je pak nejdelší písečná pláž na Kosu.

 

Zia

Zia je horská vesnička, ve které se pravidelně pořádají řemeslné trhy. Z blízkého okolí vesničky lze pořídit nádherné fotky pobřeží u Tigaki.

 

Zipari

Zipari je malá vzkvétající vesnička nedaleko Kosu. Nachází se zde několik bazilik a malebný kostel v typickém ostrovním stylu.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Kosu je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

 

 

Kos
Štítky:        

1 komentář u „Kos

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!