Madeira je portugalský ostrov ležící nedaleko severních břehů Afriky v Atlantickém oceánu. Jedná se tak o destinaci s celoročně teplým klimatem, která proslula překrásnými tropickými zahradami a sopečnou krajinou.

Madeira je součástí Portugalska, pro vstup do země proto stačí pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27.02 Kč kurz platný k 13.12.2016)

Důležitá telefonní čísla:

 Tísňová linka: 112

Zásuvky na Madeiře využívají klasické evropské zásuvky s napětím 220V, není tedy nutné dokupovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Madeiru

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Madeiře

 

Madeira je turisticky dobře vybavená a bezpečná destinace. Celoročně je na Madeiře teplé a poměrně vyrovnané klima, v létě zde proto děti nebudou trpět nepříjemným horkem. Nevýhodou Madeiry je ovšem to, že tamní pobřeží je poměrně divoké a neexistují zde mnoho pláží vhodných pro děti. I přesto je Madeira díky četným hotelovým bazénům mezi rodinami s dětmi hojně vyhledávanou destinací.

 

Na Madeiru se psem

 

Madeira je vyhledávána především britskými turisty, kteří se s sebou neostýchají brát domácí mazlíčky, takže tamní hoteliéři se cestovatelům se psy již přizpůsobili. Pro dovolenou u moře je nicméně třeba počítat s tím, že tamní skalnaté pobřeží a proudy mohou být pro psy nebezpečné a v hotelových bazénech se s většími plemeny ne vždy potkáte s pochopením.

 

Klidná dovolená pro seniory na Madeiře

 

Turismus na Madeiře je téměř kompletně vystavěn na britských a německých důchodcích, spolehnout se tedy můžete na vysokou úroveň služeb. Madeira je lákavá po celý rok teplým klimatem i dobrou dostupností ze střední Evropy. Stále zelený ostrov navíc nabízí řadu botanických zahrad a krásné parky ideální pro rekreaci. Nevýhodou je však to, že se budete muset spolehnout téměř výhradně na hotelové bazény, jelikož tamní moře není pro koupání příliš vhodné.

 

By: David Stanley

 

Noční život na Madeiře

 

Madeira má pověst spíše klidného ostrova, a to především proto, že místní kultura stále zcela nepodlehla turismu. Pár nočních klubů a barů sice najdete v hlavním městě Funchal, jinak jsou pro Madeiru typické spíše kavárny či vinné sklípky. Pokud si však budete chtít dát navečer skleničku a třeba si i zatancovat, můžete navštívit oblíbené podniky jako Madeira Rum House, Hole in One či Trap Music Bar.

 

Nákupy na Madeiře

 

Madeira je vyhlášená především ručně vyráběnými krajkami a proutěnými výrobky. Ty lze zakoupit především v městské tržnici Mercado dos Lavradores v hlavním městě ostrova, kde se vyjma neděle každý den dopoledne konají trhy. V pátek a sobotu se na tržiště navíc sjíždějí i rybáři a zemědělci, a kromě řemeslných výrobků zde tak v tyto dny lze zakoupit i čerstvé ryby, ovoce či pro Madeiru typické víno.

 

Ceny na Madeiře

 

Ceny na Madeiře se pohybují na úrovni západoevropského standardu. V supermarketech tak bude většina zboží mírně dražší, nicméně často také kvalitnější nežli u nás. Levněji zde nicméně zakoupíte ovoce či ryby. V restauracích stojí hlavní chod v průměru 12 € a sklenka vína či třetinka piva pak shodně další 2 až 3 €.

 

Ubytování na Madeiře

 

Hotely na Madeiře jsou uzpůsobeny vysokému standardu kladenému britskými turisty, takže obecně je zde kvalita ubytovacích služeb vyšší než v pevninském Portugalsku. Rozdíly v kvalitě ubytování i ceně jsou nicméně patrné, pokud srovnáte hotely na pobřeží a v hornatém vnitrozemí, kde nedosahuje kvalita služeb takové kvality, nicméně zde narazíte na větší klid. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Alternativou za klasický booking jakožto levné ubytování na Madeiře vám může posloužit služba Airbnb nabízející zprostředkování pronájmu pokojů, apartmánů či celých domů přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Madeiře

 

Funchal

Funchal je hlavním a jediným větším městem na ostrově. Ve městě se nachází řada muzeí mapujících historii ostrova, faunu, floru, výrobu vína či život slavného rodáka Cristiana Ronalda. Oblíbenou městskou atrakcí je také lanovka Teleférico do Funchal, která vás za nádherného výhledu na moře vyveze od přístavu až na kopec nedaleko městské botanické zahrady. Historicky nejatraktivnější částí města je středověké centrum Zona Velha, nedaleko něhož leží městská katedrála Sé.

 

Jardim Botanico

Jardim Botanico je botanická zahrada ležící necelé čtyři kilometry od hlavního města Funchal. Zahrada hostí tisíce převážně tropických druhů rostlin z celého světa, nedaleko hlavního vchodu bylo navíc postaveno Přírodovědné muzeum. Celá oblast Jardim Botanico leží na vyvýšené ploše, díky čemuž zahrada nabízí nádherný výhled na moře a město Funchal.

 

Jardim Tropical Monte Palace

Jardim Tropical Monte Palace je okázale vyzdobená tropická zahrada ležící nedaleko lanovky vedoucí do Funchalu. Zahrada Monte Palace je zdobena japonskými altány a brankami, orientálními kašnami, a nachází se zde dokonce i největší kolekce Zambijského sochařství.

 

By: Allie_Caulfield

 

Santana

Santana je tradiční pastevecká vesnička vyhledávaná pro typické sedlácké domečky. Ty jsou typické bílo červenými fasádami a slaměnými střechami, které je třeba každé čtyři roky vyměnit.

 

By: Stephen Colebourne

 

 

Monte

Monte je malé městečko významné kostelem, ve kterém je pochován rakouský císař Karel I., který na Madeiru uprchl po porážce Habsburské monarchie. Turisty nicméně městečko Monte láká ještě na „tobogán“ Corrinhos de Monte. Jedná se o zhruba pětikilometrovou trasu vedoucí z kopce právě z Monte až do Funchalu, kterou si turisté mohou sjet na speciálních proutěných vozítkách.

 

Cabo Girao

Cabo Girao je s 590 metry jedním z nejvyšších útesů Atlantického oceánu. Právě z tohoto místa tak pořídíte ty nejlepší panoramata nekonečného oceánu.

 

By: David Stanley

 

 

Porto Moniz

Porto Moniz je nejzápadnějším velkým městem na Madeiře. Město je zajímavé unikátními vulkanickými jezírky, která vyvěrají na pláži na kraji města. Zajímavým zážitkem je nicméně také samotná cesta do Porto Moniz po staré silnici kopírující pobřeží, na které vás může překvapit plejáda mohutných vodopádů padajících přes silnici dolů do moře.

 

Sao Vicente

Sao Vicente je zdánlivě nezajímavé městečko ležící na severozápadě ostrova. Nedaleko města byl však v roce 1997 zpřístupněn lávový tunel, ke kterému vás do podzemí doveze výtah. Právě u Sao Vicente totiž před 400 tisíci lety vybuchla sopka, která vytvořila v okolí unikátní jeskyně a vulkanické úkazy.

 

Ponta do Garajau

Ponta do Garajau je malá vesnička na východním pobřeží, která je zajímavá zmenšeninou slavné sochy Krista Spasitele z Ria de Janeira. Socha se nachází nad útesem nedaleko vesničky, a je od ní tak navíc nádherný výhled na moře.

 

Tipy na jednodenní výlety po Madeiře

 

1.Den  – Funchal

 

Největším a turisticky také nejatraktivnějším městem na Madeiře je hlavní město Funchal. Prohlídku města začneme u přístavního mola, poblíž nějž se nachází Museum Cristiano Ronaldo. Odtud pokračujeme východně po pobřeží skrz zahrady Santa Catarina až do historické části města Zona Velha. Cestou si prohlédneme secesní divadlo Baltazara Diase a katedrálu Sé.

V samotném historickém centru poté stojí za návštěvu kaple Corpo Santo i nedaleké Muzeum Moderního umění.

 

By: David Stanley

 

 

2.Den – Botanické zahrady u Funchalu

 

Kromě prohlídky samotného přístavního města Funchal stojí za zhlédnutí také tamní botanické zahrady. K nim se lze pohodlně dostat lanovkou z Funchalu, při jejímž výstupu si navíc můžete vychutnávat panorama města a moře.

Prohlídku začneme v zahradě Monte Palace, která je známá architektonickými prvky inspirovanými východní Asií a Afrikou. Kromě samotných zahrad s altány a mosty si tedy také prohlédneme kolekci afrických soch.

Po prohlídce Monte Palace pokračujeme jižně k Jardim Botanico, která je spíš než architekturou zajímavá pestrobarevnými tropickými rostlinami ze všech koutů světa. Při prohlídce zahrady si navíc dopřejeme nádherného výhledu na město a pobřeží.

 

3.Den – Porto Moniz a Sao Vicente

 

Výlet po vulkanickém severozápadu začneme v městečku Sao Vicente, poblíž něhož se nacházejí unikátní sopečné jeskyně. K těm vás naláká již zajímavý památník přezdívaný jako levitující kameny, který přímo odkazuje na bohatství tamních vulkanických jeskyní. Po prohlídce jeskyní a tunelů s magmatem vytvořenými ornamenty poté pokračujeme západně do Porto Moniz.

Zkušenější řidiči si mohou výlet zpestřit i cestou přes starou silnici vedoucí na útesu podél pobřeží. Ta je specifická tím, že během zimního období dešťů na ni z výšky několika desítek metrů dopadají vodopády dále padající po útesu do moře. Po dobrodružné cestě nicméně skončíte v městečku Porto Moniz, které je zajímavé sopečnými jezírky vyvěrajícími přímo na městské pláži. I v zimě, kdy není moře tak teplé, se zde tedy můžete smočit v horkých a sírou zapáchajících jezírkách.

 

By: Stephen Colebourne

 

 

4.Den – Krásy východního pobřeží (Santana, Garajau a Monte)

 

Výlet po východním pobřeží ostrova začneme v severovýchodním městě Santana. V něm si prohlédneme tradiční pastevecké domečky připomínající skanzen a pokračujeme po východním pobřeží do vesničky Garajau. V něm si pořídíme fotku se sochou Krista Spasitele a po zhlédnutí vyhlídky na moře pokračujeme dále do městečka Monte.

V Monte navštívíme tamní kostel s hrobem Karla I. a hravější cestovatelé si vyzkouší tamní „tobogán“ vedoucí do Funchalu. Pokud stihnete výlet po východě Madeiry dostatečně rychle, zvládnete ještě rychlou prohlídku útesu Cabo Girao ležícího nedaleko Funchalu.

 

Pláže na Madeiře

 

Vzhledem k tomu, že je ostrov obklopen Atlantikem, je třeba počítat s poměrně vysokými vlnami, neklidným mořem a minimem pláží s mělkým dnem. Celkově tak turisté na Madeiře využívají spíše hotelové bazény nežli přírodní pláže.

Prakticky jedinou přírodní písečnou pláží na Madeiře je pláž Prainha, která je však špatně dopravně dostupná. Druhou písečnou pláží na Madeiře je pláž Machico, ve které se nachází pláž s pískem navezeným ze Sahary. V dalších letoviscích jako Praia Formosa či Ponta do Sol poté sice naleznete i oblázkové pláže, pobřeží Madeiry nicméně dominují skály, ze kterých se lze do moře dostat díky přistavěným žebříkům.

 

By: Leanne

 

Počasí na Madeiře

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Madeiře je poměrně teplé s denními teplotami vzduchu mezi 15 a 20°C a teplotou moře 19°C. Nevýhodou počasí v prosinci a v zimě obecně jsou nicméně časté a intenzivní deště. Přesto lze s trochou štěstí narazit i na několik dní v měsíci vhodných ke koupání v moři.

V lednu klesají denní teploty na Madeiře k ročnímu minimu, a to 14 až 18°C. Příjemné teploty nicméně vyrovná množství napadaných srážek, leden je na Madeiře vůbec nejdeštivějším měsícem v roce.

Počasí v únoru je sice stále deštivé, nicméně teploty vzduchu mezi 14 a 18°C poskytují příjemný útěk před středoevropskou zimou.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu je na rozdíl od zimních měsíců typické spíše kratšími, ale o to častějšími přeháňkami. Teploty vzduchu se nicméně v březnu drží mezi příjemnými 14 a 19°C.

Duben je posledním deštivým měsícem před začátkem letní sezony sucha. Teplota vzduchu v lednu na Madeiře se zpravidla pohybují mezi 14 a 19°C, čemuž odpovídá teplota moře pohybující se kolem 18°C. Moře je tak stále relativně chladné, ale mírně otužilejší cestovatelé se v něm přesto mohou vykoupat.

Počasí v květnu je na Madeiře velice příjemné a slunné. Teploty vzduchu se pohybují mezi 16 a 21°C a i díky moři atakujícímu teploty kolem 20°C tak již lze bez obav na květen plánovat dovolenou u moře.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Madeiře je s teplotami vzduchu mezi 20 a 24°C i teplotou moře oscilující kolem 21°C ideální pro dovolenou u moře.

Během července a srpna je počasí na Madeiře velice slunné s teplotami mezi 20 a 25°C. Ačkoliv teploty vzduchu tedy nejsou vyloženě tropické, teplota moře se vyšplhá až na příjemných 24°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Madeiře je stále velice slunné a s teplotami vzduchu mezi 20 a 25°C stejně teplé jako během hlavní sezony. Ideální podmínky pro letní dovolenou u moře poté podtrhuje i teplota moře pohybující se kolem 25°C.

V říjnu na Madeiře opět začíná období dešťů trvající až do konce dubna. Teploty vzduchu v říjnu na Madeiře se nicméně stále pohybují kolem příjemných 19 až 23°C, a není tak problém najít pár slunných dnů, kdy se lze vykoupat v moři.

Prakticky stejně lze poté charakterizovat i počasí na Madeiře v listopadu. I tehdy se teploty vzduchu pohybují mezi 19 a 23°C a moře zůstává vyhřáté na 21°C, ale je třeba počítat s dešti.

 

Aktuální počasí na Madeiře naleznete zde.

Předpověď počasí na Madeiře  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Madeiru

 

Na Madeiře se nachází poměrně dostupné letiště Funchal ležící nedaleko stejnojmenného hlavního města ostrova.

Na Madeiru se lze převážně mimo léto dostat za férovou cenu z Mnichova přímým letem s Air Berlin či Condor Airlines za ceny kolem 4000 Kč. Ještě levněji, ale méně pohodlně se lze na Madeiru dostat prostřednictvím nízkonákladových Ryanair a EasyJet z Berlína s mezipřistáním v Portu, kdy lze ceny srazit na 3000 Kč obousměrně. Pro sledování levných letenek na Madeiru můžete použít náš vyhledávač.

 

By: Alexander Baxevanis

 

 

Doprava po Madeiře

 

Největším dopravním uzlem na Madeiře je hlavní město Funchal, ze kterého vyjíždí drtivá většina autobusových linek. Linky operované třemi společnostmi (Horatios de Funchal, Rodoeste, SAM) poměrně dobře propojují hlavní město s okolními letovisky, díky 7denní jízdence za 21.85€ je navíc doprava po ostrově poměrně levná.

Pokud nicméně chcete z ostrova vidět více než jen několik pobřežních měst, vyplatí se pronajmout si zde automobil a prozkoumat vnitrozemí na vlastní pěst. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Madeiře

 

Arco de Sao Jorge

Arco de Sao Jorge je vesnička obklopená horami a oceánem. Tamní strmé kopce jsou hojně využívané pro pěstování vinné révy.

 

Boaventura

Boaventura je špatně dostupná vesnička obklopená panensky nedotčenou přírodou.

 

Cabo Girao

Cabo Girao je s 590 metry jedním z nejvyšších útesů Atlantického oceánu. Právě z tohoto místa tak pořídíte ty nejlepší panoramata nekonečného oceánu.

 

Calheta

Calheta je letovisko s pláží oddělenou od moře vysokými vlnolamy, díky kterým je pláž vhodná i pro neplavce a děti.

 

Camacha

Camacha je městečko vyhlášené proutěnými řemeslnými výrobky a prvním fotbalovým klubem v Portugalsku.

 

Camara de Lobos

Camara de Lobos je rybářská vesnička, která je v současné době vyhlášená jako nejlepší vinařská oblast na ostrově.

 

Canical

Canical je rybářská vesnička ležící na východním pobřeží Madeiry. Původně se jednalo o velrybářskou osadu, jejíž historii mapuje i tamní Velrybářské muzeum.

 

Faial

Faial je malá vesnička ležící na severovýchodě ostrova. Jedná se o převážně zemědělskou oblast typickou pěstováním cukrové třtiny a ovoce Cherimoya.

 

Jardim do Mar

Jardim do Mar je květinami vyzdobená malebná vesnička ležící na jihozápadě ostrova. Leží zde tři oblázkové pláže, které jsou oblíbené převážně mezi surfaři.

 

Madalena do Mar

Madalena do Mar je malá vesnička ležící na jihozápadním pobřeží ostrova mezi vysokými útesy. Nachází se zde malá oblázková pláž, jinak je vesnička díky zvláště teplému klimatu známá jako největší pěstitel banánů na Madeiře.

 

Machico

Machico je druhé největší město na Madeiře. Nachází se zde zřejmě nejkrásnější pláž Madeiry s pískem dovezeným ze Sahary.

 

Monte

Monte je malé městečko významné kostelem, ve kterém je pochován rakouský císař Karel I., který na Madeiru uprchl po porážce Habsburské monarchie. Turisty nicméně městečko Montel láká ještě na „tobogán“ Corrinhos de Monte.

 

Paul da Serra

Paul da Serra je vnitrozemská horská terasa nacházející se vy výšce 1300 až 1500 metrů nad mořem, díky které je zde možno pozorovat zároveň severní i jižní pobřeží Madeiry.

 

Paul do Mar

Paul do Mar je tradiční rybářská vesnice omývaná divokým mořem, které díky vysokým vlnám láká především surfaře.

 

Pico das Torres

Pico das Torres je skalnatý útvar dostupný stezkami z Pico do Arieiro a Pico Ruivo. Jedná se o oblíbené místo pro příznivce rock climbingu.

 

Pico do Arieiro

Pico do Arieiro je s 1818 metry třetím nejvyšším vrcholem Madeiry. Jedná se o turisty hojně navštěvované místo, které nabízí nádherné výhledy do rudě zbarvené skalnaté krajiny.

 

Pico Ruivo

Pico Ruivo je s 1862 metry nejvyšším vrcholem Madeiry, který je oblíbený především pro nádherné treky skrze vulkanicky tvořenou krajinou.

 

Ponta Delgada

Ponta Delgada je malá vesnička na severu Madeiry proslavená především kostelem Imaculado Caracao, ve kterém se každoročně konají křesťanské slavnosti.

 

Ponta do Garajau

Ponta do Garajau je malá vesnička na východním pobřeží, která je zajímavá zmenšeninou slavné sochy Krista Spasitele z Ria de Janeira.

 

Ponta do Sol

Ponta do Sol je malá vesnička ležící na jižním pobřeží Madeiry. Nachází se zde oblíbená oblázková pláž lemovaná palmovou alejí.

 

Ponta Pargo

Ponta Pargo je malé město na západě Madeiry, které je ikonické především majákem navigujícím lodě připlouvajícím přes Atlantik.

 

Porto da Cruz

Porto da Cruz je městečko na severu ostrova, které je sice lemováno skalnatým pobřežím, nicméně na terase nad mořem byl vybudován vodní komplex Lido s terasovými bazény.

 

Porto Moniz

Porto Moniz je nejzápadnějším velkým městem na Madeiře. Město je zajímavé unikátními vulkanickými jezírky, která vyvěrají na pláži na kraji města.

 

Prainha

Prainha je jediná přírodní pláž na Madeiře ležící na východním pobřeží u výběžku Ponta do Sao Lorenco.

 

Prazeres

Prazeres je vesnička obklopená z jedné strany horami a z druhé zase oceánem. Nachází se zde oblíbený park Quinta Pedagogica se zajímavými rostlinami a malou ZOO.

 

Ribeira Brava

Ribeira Brava je malé město na jihozápadním pobřeží ležící na stejnojmenné řece. Nachází se zde kostel Sao Bento, který je díky cenným malbám z 16. století považován za jeden z nejzajímavějších kostelů na ostrově.

 

Ribeira de Janela

Ribeira de Janela je malá rybářská vesnička na severu ostrova. Pobřeží u vesnice je ikonické stejnojmenným skalním úkazem, poblíž něhož leží i oblázková pláž.

 

Santa Cruz

Santa Cruz je město ležící na východním pobřeží nedaleko letiště Funchal. Nachází se zde oblíbená oblázková pláž Palmerias a aqvapark.

 

Santana

Santana je tradiční pastevecká vesnička vyhledávaná pro typické sedlácké domečky. Ty jsou typické bílo červenými fasádami a slaměnými střechami, které je třeba každé čtyři roky vyměnit.

 

Sao Jorge

Sao Jorge je vesnička ležící na severním pobřeží Madeiry. Nedaleko městečka leží unikátní systém kanálů a akvaduktů Levada.

 

Sao Vicente

Sao Vicente je zdánlivě nezajímavé městečko ležící na severozápadě ostrova. Nedaleko města byl však v roce 1997 zpřístupněn lávový tunel, ke kterému vás do podzemí doveze výtah.

 

Jazyk a základní fráze

 

Úředním jazykem na Madeiře je portugalština, nicméně díky námořnické historii a oblíbenosti mezi britskými turisty se lze na ostrově velice dobře domluvit anglicky.

Pár základních frází

Ahoj – Olá

Dobrý den – Bom dia

Dobrý večer – Boa noite

Nashledanou – Adeus [Adeoz]

Děkuji – Obrigado

Prosím – Por favor [Por fávor]

Promiňte – Desculpe (Džiskulpe]

Ano – Sim

Ne – Não [Náo]

Dnes – Hoje [Ože]

Zítra – Amanhã [Amaňa]

Nerozumím – Eu não entendo [Eu náo antendo]

Mluvíte anglicky? – Você fala Inglês? [Vose fala inglez?]

Mapa Madeiry

 

Madeira
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!