Lima je hlavní a zároveň s přehledem největší město jihoamerického Peru. Přestože oblast Lima byla díky strategické poloze nedaleko od moře osídlena již Inky, drtivá většina památek pochází z počátku 15. století, kdy zde nechal založit město španělský conquistador Francisco Pizzaro.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Jorge Chavez International Airport

Jorge Chavez International Airport je ležící v přístavním městě Callao nedaleko Limy.

Autobusové spojení

Pokud nechcete cestovat do Limy taxíky, můžete využít autobusovou linku IM-18. Autobusy jsou velice moderní, klimatizované a označené modrým pruhem na boku. Jízda do centra Limy zabere zhruba hodinu a půl a vyjde na 2 soly.

 

Ubytování v Limě

 

Ubytování v Limě je velice různorodé. Zatímco nejlevnější pokoje v tamních penzionech pořídíte již od 300 Kč na noc, standardně vybavené pokoje v hotelech většinou stojí od 500 Kč na noc výše.

 

Doprava v Limě

 

Nejrychlejším způsobem dopravy po Limě je tamní metro označované jako Tren Eléctrico. Metro má v současnosti pouze jednu linku, která projíždí stanicemi

Villa el Salvador, Parque Industrial, María Auxiliadora, Jorge Chávez, Ayacucho, Angamos, San Borja Sur, Javier Prado, Arriola, Gamarra, Grau, El Angel, Presbitero Maestro a Bayovar

Pro jízdu metrem je třeba obstarat si elektronickou kreditoru kartu, z ní se poté strhává 1.50 solů za jízdu.

Alternativou za Tren Eléctrico jsou autobusy Metropolitano. Ty nabízejí rychlý a pohodlný způsob dopravy, ale nestaví ve všech zastávkách. Za každou cestu s autobusy Metropolitano se vám strhnou z kreditové karty 2 soly.

Místní se nicméně spíše než Metropolitano dopravují mikrobusy. Ty mají sice vytyčenou trasu, ale na rozdíl od autobusů už nemají pevně dané zastávky. Výhodou oproti autobusům je to, že není třeba obstarávat si kreditovou kartu a jízdné v nich vyjde na 0.50 až 1.20 solů.

By: JefeDelBloke

 

Památky v Limě

 

Plaza Mayor

Plaza Mayor je hlavním a nejstarším náměstím v Limě. Náměstí jakožto centrum města osobně navrhl sám Francisco Pizzaro v roce 1535, a celé jeho okolí je tak vystaveno v malebném koloniálním stylu. V okolí Plaza Mayor se nacházejí nejstarší a nejvýznamnější městské budovy včetně Obecního domu, Limské katedrály či Palacio Gobierno.

 

Palacio Gobierno

Palacio Gobierno je palác, který si v roce 1535 nechal postavit Francisco Pizzaro na místě sídla původního vládce Taulišuska. Jedná se o první španělskou stavbu takového rozsahu na území dnešního Peru.

 

By: James Preston

 

Klášter Convento de San Francisco

Convento de San Francisco je monumentální katedrála postavená v tradičním koloniálním architektonickém stylu.

 

Huaca Pucllana

Huaca Pucllana je jednou z mála pozůstalých památek po původních obyvatelích Peru. Jedná se o archeologické naleziště s pozůstatky oltáře vytesaného kulturou Lima, která toto místo obývala od 2. do 8. století.

 

By: Munir Squires

 

 

 

 

Museo Nacional Arqueología, Antropología e Historia Perú (MNAAH)

MNAAH je s téměř 200 lety své existence nejstarším muzeem v celém Peru. Sbírka muzea čítá především exponáty spojené s předkolumbovskými civilizacemi, spatřit zde můžete prastarou keramiku, textilie a předměty denní potřeby.

 

Museo Arqueologico Rafael Larco Herrera

Muzeum Rafael Larco Herrera je druhé významné archeologické muzeum v Limě. Ke zhlédnutí je zde široká expozice mapující 3000 let historie osídlení Peru, a to včetně jedné z největších sbírek zlatých a stříbrných předmětů z Jižní Ameriky.

 

Parque de la Reserva

Parque de la Reserva je malebný park otevřený v roce 1929 na památku válečných obětí. Postupně se však park stal oblíbený především díky fontáně, která každodenně nabízí unikátní vodní a světelnou show Circuito Magico del Agua.

 

By: Christian Córdova

 

Barranco

Barranco je luxusní čtvrť, kterou si za dob kolonialismu oblíbila evropská smetánka. Během 20. století se zde poté soustředili peruánští umělci, z nichž mnozí svými výtvory udělali z této čtvrti místo s unikátní atmosférou.

 

Palacio Torre Tagle

Palacio Torre Tagle je jednou z nejvýznamnějších jihoamerických architektonických památek 18. století. Jedná se o panský dům markýze a pokladníka královské španělské flotily Josého B. Taglea, jehož erb zdobí prostor nad vstupní branou.

 

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:00 – prohlídka Plaza Mayor

9:00 – 10:00 – prohlídka Palacio Gobierno

10:00 – 11:00 – prohlídka klášteru San Francisco

11:00 – 12:00 – prohlídka katedrály Lima

12:00 – 13:30 – prohlídka historickým centrem přes Palacio Torre Tagle

k Parque de la Reserva

13:30 – 14:30 – prohlídka parku a fontány

14:30 – 15:00 – přesun veřejnou dopravou k Museo Larco

15:00 – 17:00 – prohlídka muzea

17:00 – 18:30 – prohlídka přilehlého Museo Nacional Arqueología, Antropología e Historia Perú 

 

9:00 – 10:30 – prohlídka čtvrti Barranco

10:30 – 12:00 – přesun přes Kennedyho park do archeologické oblasti Pucllana

12:00 – 14:00 – prohlídka zřícenin a archeologických vykopávek

Průvodce zdarma – Lima
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!