Malta je ostrovní stát ležící ve Středozemním moři nedaleko jižních břehů Sicílie. Jedná se o oblast plnou historických památek postavených Féničany, Římany a Maltézskými rytíři. Mimo to je však Malta oblíbená jako dovolenková destinace vyhlášená krásnými plážemi a rušnými letovisky.

Malta je součástí Evropské unie, pro vstup do země si tedy vystačíte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Měna: Euro (1 EUR = 27.02 Kč kurz platný k 13.12.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Záchranná služba: 196

Hasiči: 199

Policie: 112

Na Maltě se používají zásuvky britského typu, je tedy nutné opatřit si adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Maltu

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Maltě

 

Malta je pro dovolenou s dětmi poměrně oblíbenou destinaci. I přes rušnější prostředí totiž Malta nabízí teplé klima, krásné písečné pláže a jednu z nejvyšších úrovní služeb ve Středozemním moři. Pokud navíc děti koupání omrzí, můžete je vzít do jednoho z mnoha zábavních parků. Tím nejznámějším je zřejmě park Mediterraneo Marine Park s delfíny.

 

By: andrea castelli

 

Na Maltu se psem

 

Ubytovací zařízení na Maltě často nabízejí ubytování i pro psy, a zpravidla tak zejména s menšími plemeny nebývá problém na Maltu se psem vycestovat. Jistou nevýhodou je snad jen to, že na těch nejlepších městských pláží platí zákazy vstupu se psy, nebo alespoň nutnost držet psa na vodítku.

 

Klidná dovolená pro seniory na Maltě

 

Malta je destinace oblíbená napříč všemi generacemi včetně seniorů. Ty na Maltě láká především nedocenitelné kulturní dědictví s antickými památkami a odkazem Maltézských rytířů. Velice atraktivní jsou pochopitelně i oblíbené písečné pláže, které nabízejí perfektní vybavení i většina městských pláží i pozvolný vstup do vody.

 

Noční život na Maltě

 

Malta je jednou z nejrušnějších a mladými lidmi nejvyhledávanějších letních destinací. V noci zde ožívají na turisty orientované bary a diskotéky, do kterých se každé léto sjíždějí ty nejslavnější DJ z celého světa. Největší koncentrace zábavních podniků je patrná v hlavním městě Valletta a okolí, kde se nachází také největší ubytovací kapacity.

 

Nákupy na Maltě

 

Nejlepší destinací pro nákupy na Maltě je hlavní město Valletta s nákupními bulváry Republic Street a Merchants Street. Pokud nicméně toužíte spíše po pro Maltu typickém suvenýru, prohlédněte si některé z četných klenotnictví s tradičními maltézskými šperky.

 

Ceny na Maltě

 

Ceny na Maltě jsou obecně vyšší nežli v České republice. V supermarketech většinou natrefíte na stejné zboží jako všude jinde v západní Evropě, ceny se však pohybují zhruba o třetinu výše. V restauracích poté za hlavní chod zaplatíte v průměru 11 €, sklenka vína nebo třetinka piva pak vyjde na další 2 až 3 €.

 

Ubytování na Maltě

 

Přestože Malta je obecně poměrně drahou destinací, ubytování se zde kvalitou i cenou drží na úrovni standardní středozemské destinace. Za standardně vybavený pokoj pro dva tak zaplatíte v průměru 1000 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Vzhledem k tomu, že se na Maltě nenacházejí prakticky žádné hostely se jako jedinou alternativou za levné ubytování na Maltě jeví služba Airbnb. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Maltě?

 

Valletta

Valletta je hlavní město Malty, jehož historické centrum bylo vybudováno Maltézskými rytíři. Největší perlou města je barokní katedrála sv. Jana vystavěná v 16. století. Prakticky přímo na katedrálu poté navazuje také mohutná pevnost St. Elmo chránící městský přístav. Kromě středověkého historického centra je největší atrakcí Malty zřejmě pompézní divadlo Manoel, za návštěvu však stojí i řada tamních museí.

 

Attard

Attard je administrativní město, ve kterém se nachází sídlo presidenta Malty San Anton Palace. Okolí paláce je obklopeno pestrobarevnými zahradami s fontánami či letním divadlem.

 

By: Deborah Desmond-Hurst

 

 

Comino

Comino je malý ostrůvek nedaleko Malty, který díky své odlehlé poloze po dlouhá staletí sloužil jako pirátský úkryt, čemuž zabránila až výstavba pevnosti Santa Maria. Dnes je díky panensky nedotčené krajině a bohatému podmořskému životu Comino vyhledávanou turistickou destinací. Nejzajímavějším místem ostrove je zřejmě Modrá laguna s bílými plážemi připomínajícími Karibik.

 

Sliema

Sliema je dnes již spíše rušné letovisko s dlouhou promenádou s luxusními kavárnami a restauracemi. Mimo to se zde však nachází také kostel Stella Maris Parish vystavěný roku 1878, který je považován za nejvýznamnější katolický kostel v širokém okolí.

 

Mosta

Mosta je rušné obchodní město ležící v srdci ostrova. Nejpozoruhodnější památkou města je rotunda Mosta, která je považována za třetí největší dóm na světě a jejíž konstrukce přežila i německé bombardování za 2. světové války.

 

Marsaxlokk

Marsaxlokk je původní rybářská vesnička ležící na jihovýchodě Malty. Každou neděli se zde koná tradiční rybí trh, na kterém lze zakoupit i jinak těžko sehnatelné mečouny, tuňáky a další dary moře.

 

By: Shadowgate

 

 

Mdina

Mdina je vnitrozemské město obehnané středověkým opevněním sloužící původně jako hlavní město Malty. Zajímavostí města je, že pro udržení atmosféry ve středověkém centru je ve většině města striktně regulováno množství automobilů, díky čemuž se Mdině často přezdívá „tiché město“. V historickém centru města jsou dodnes patrná sídla z vrcholného středověku jako Pallazo Costanzo či Palazzo Santa Sofia.

 

Rabat

Rabat je město navazující na Mdinu a podobně jako Mdina i Rabat nabízí řadu historických památek. Tou nejznámější je kostel sv. Pavla s křesťanskou, židovskou i pohanskou sekcí. V podzemí kostela se nacházej také rozsáhlé katakomby s hrobkami.

 

Megalitické chrámy

Na ostrově Malta se nachází celkem 11 na seznamu UNESCO zapsaných chrámů, které jsou považovány za jedny z vůbec nejstarších volně stojících staveb na světě.

 

Hypogeum

Hypogeum je na seznamu UNESCO zapsaný starověký podzemní chrám starý téměř 5 tisíc let. Do prostor chrámu je denně vpuštěno pouze 60 návštěvníků, takže je vhodné si vstupenky do areálu zaregistrovat předem přes internet.

 

Blue Grotto

Blue Grotto je komplex několika mořských jeskyň ležících na jižním pobřeží Malty. Krátce po poledni vybarvují odražené sluneční paprsky jeskyně na modro, a právě v tuto dobu sem proto míří řada výletních lodí.

 

By: Jose A.

 

 

Tipy na jednodenní výlety

 

1.Den – Mosta a Attard

 

Výlet po vnitrozemských perlách Malty začneme v květinami vyzdobeném města Mosta. V něm navštívíme monumentální rotundu Mosta ležící v srdci města. Po prohlídce rotundy pokračujeme pěšky kolem vinic Meridiana a skrze národní park Ta Qali do sousedního města Attard.

V Attardu se nachází pompézní palác San Anton, jenž otevírá i některé ze svých vnitřních prostor. Možná ještě zajímavější nicméně bude prohlídka okolních zahrad s letním divadlem.

 

2.Den – Valletta, Hypogeum a Sliema

 

Jednodenní výlet po okolí hlavního města Valletta začneme u nedalekého Hypogea. To se prakticky celé nachází pod zemí, a vyplatí se proto předem si objednat prohlídku vnitřních prostor. Po prohlídce Hypogea se nicméně přesuneme k nedalekému chrámu Tarxien, od kterého již pokračujeme do města Sliema.

V něm si vystačíte s prohlídkou katolického kostela Stella Maris Parish a můžete pokračovat na hlavní bod programu – hlavní město Valletta. V něm si projdeme historické centrum rozkládajícím se na poloostrově lemovaným přístavišti. Nejpozoruhodnější památkou ve Valettě je jednoznačně katedrála sv. Jana s přilehlou fontánou Triton. Po prohlídce katedrále se nicméně přesuneme ještě dále k pevnosti St. Elmo, ze které je vidět i sousední opevnění Rikazoli.

 

By: Joshua Zader

 

 

3.Den – Marsaxlokk a Blue Grotto

 

Celodenní výlet po jižním pobřeží Malty začneme v malém přístavišti Zurieq, odkud v dopoledních hodinách vyplouvají výletní lodě k nedalekým jeskyním Grotto. Vyplatí se plavbu naplánovat zhruba na poledne, kdy sluneční paprsky vytvoří na skalách unikátní modrou mozaiku.

Po plavbě k jeskyním se přesuneme východně do rybářské vesničky Marsaxlokk, která je vyhlášená rybími restauracemi a městským tržištěm.

 

4.Den – Mdina a Rabat

 

Výlet po dvou dnes prakticky sloučených historických městech na západním pobřeží začneme přímo v historickém centru u katedrály sv. Pavla.  V ní si prohlédneme nejen zdobené interiéry, ale také podzemní katakomby a přilehlou kapli sv. Agáty.

Po prohlídce katedrály pokračujeme prohlídkou středověkého centra prohlídkou ikonického opevnění. Nedaleko katedrály se nachází vstupní brána Mdina, od které dále pokračujeme k Řecké bráně a bráně Torre dello Standardo. Abychom zkompletovali prohlídku historického centra, navštívíme ještě středověké panské domy Palazzo Santa Sofia a Palazzo Costanzo ležící nedaleko katedrály.

 

By: Shadowgate

 

 

5.Den – Ostrov Comino

 

Během dovolené na Maltě stojí za to si vyhranit čas alespoň na jednodenní prohlídku přilehlého ostrova Comino, na který denně vyplouvají lodě z přístavu ve Vallettě. Výlet po ostrově začneme nejdříve prohlídkou historických památek. Začneme tak u opevněné věře Santa Maria, která měla chránit ostrov před piráty a dodnes slouží jako námořnická základna.

Po prohlídce opevněné věže se přesuneme k nedalekému klášteru ze 17. století sloužícímu jako špitál. Poté se již přesuneme do malebné oblasti Modrá laguna vyhlášené nádhernými písečnými plážemi a bohatým podmořským životem.

 

By: Flavio Ensiki

 

Pláže na Maltě

 

Pobřeží malty je lemováno skalnatými útesy, mezi nimiž se nacházejí pláže s oblázky či jemným pískem. Největší písečnou pláží na Maltě je pláž u města Mellieha, další oblíbenou písečnou pláží je poté například pláž Golden Bay. Křišťálově čistou vodu a bohatý podmořský život ideální pro potápění zase najdete na oblázkové pláži Blue Grotto nedaleko slavných mořských jeskyní.

Kromě samotné Malty nabízí krásné koupání také sousední ostrůvky Gozo a Comino. Ty nabízejí o trochu větší soukromí a o mnoho čistší přírodu prakticky nedotčenou civilizací. Na ostrově Gozo turisté nejčastěji míří na oblíbenou pláž Ramia, Comino je zase pověstné písečnou zátokou Blue Lagoon.

 

By: Flavio Ensiki

 

Počasí na Maltě

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Maltě se vyznačuje příjemnými teplotami mezi 15 a 18°C. Dovolenou vám však mohou pokazit často se vyskytující deště.

Také počasí v lednu na Maltě je velice deštivé, pro prohlídku měst je nicméně počasí s denními teplotami mezi 13 a 16°C optimální.

V únoru je již počasí na Maltě typické krátkými, ale častými dešťovými přeháňkami. Díky teplotám mezi 14 a 17°C se tak jedná o ideální období pro poznávání měst.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu se vyznačuje návratem slunného počasí bez dešťových srážek. Přestože denní teploty již dosahují 17 až 21°C, moře je s 16°C stále poměrně chladné.

Přestože v dubnu se teploty vzduchu postupně zvyšují na 18 až 23°C, moře je na pobřeží Malty stále chladné a dosahuje cca 17°C.

Počasí v květnu na Maltě je velice slunné a s teplotami vzduchu mezi 20 a 24°C i poměrně teplé. Teplota moře na Maltě navíc konečně roste k 19°C, což je již dostatečná teplota pro smočení se ve vodě.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Maltě je s teplotami mezi 24 a 29°C velice teplé, čemuž odpovídá i teplota moře dosahující 22°C.

Během července a srpna již teploty vzduchu příliš nerostou, zato se můžete těšit z velice příjemné vody, jejíž teplota vzrůstá až na skvělých 27°C.

 

Počasí na podzim

Zatímco počasí v srpnu na Maltě je stále velice suché a slunné, v září se již začínají opět objevovat vydatnější dešťové srážky. Počasí v září na Maltě je jinak s teplotami mezi 23 a 27°C stále velice teplé a teplota moře většinou neklesá pod 25°C.

Počasí v říjnu na Maltě je typické teplotami vzduchu mezi 21 a 24°C a teplotou vody pohybující se kolem 24°C. Dovolenou u moře nicméně mohou zkomplikovat časté deště.

Během opět deštivého listopadu teploty vzduchu na Maltě dosahují 18 až 21°C, teplota moře nicméně stále zůstává na solidních 22°C, a tak se i v listopadu najde několik dní vhodných ke koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Maltě naleznete zde.

Předpověď počasí na Maltě na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Maltu

 

Letiště na Maltě je velice dobře dostupné z polské Vratislavy, ze které na Maltu létá nízkonákladový Ryanair. Ceny za zpáteční letenku přitom mimo sezonu často padají pod hranici 2000 Kč. Za slušnou cenu se lze na Maltu nicméně dostat také s tradičním dopravcem Air Malta, který vypravuje přímé spoje z Prahy za ceny kolem 4000 Kč. Pro sledování levných letenek na Maltu můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Maltě

 

Největším dopravním uzlem na Maltě je hlavní město Valletta, ze kterého vyjíždí drtivá většina autobusových spojů. Ty jsou většinou velice levné a frekventované, a lze se na ně proto poměrně dobře spolehnout. Jedinou nevýhodou je nicméně to, že po 22 hodině již žádné autobusy nejezdí a turisté jsou proto v noci odkázáni na taxi. 

Pokud chcete ušetřit čas strávený v autobusech, můžete si také pronajmout automobil, se kterým projedete celý ostrov podstatně rychleji. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Maltě

 

Bahar Ic-Caghaq

Bahar Ic-Caghaq je malá vesnička, poblíž níž se na útesu nad pobřežím rozkládá středověká opevněná věž chránící okolí před piráty.

 

Bahrija

Bahrija je malé městečko ležící ve vnitrozemské zemědělské oblasti nedaleko Rabatu. Ve městě se nachází malebný kostel vystavěný Johanity.

 

Birgu

Birgu je historické maltské město, které sehrálo veledůležitou roli během dobývání Malty v roce 1565.

 

Birkirkara

Birkirkara je jedno z nejstarších a největších měst na Maltě. Nachází se zde impozantní kostel s největším zvonem na celém ostrově.

 

Birzebbuga

Birzebbuga je oblíbené přímořské městečko s rybářským přístavem a řadou malebných pláží.

 

Bugibba

Bugibba je letovisko volně navazující na město Qawra. Jedná se o oblíbené letovisko s malebným přístavem a úzkými uličkami, které každé léto lákají desetitisíce turistů.

 

Cirkewwa

Cirkewwa je pobřežní město ležící na nejsevernějším výběžku Malty. Nachází se zde významný přístav, ale i přesto se jedná spíše o klidnější letovisko.

 

Dingli

Dingli je malé vesnička ležící na nejvýše položeném bodě Malty. 

 

Gozo

Gozo je malý ostrůvek ležící nedaleko pobřeží Malty. Jedná se o klidné letovisko se spíše zemědělským nádechem a civilizací nedotčenou přírodou.

 

Gudja

Gudja je malé městečko na jihu Malty ležící nedaleko letiště. Nachází se zde okázalá katolická katedrála.

 

Gzira

Gzira je moderní přístavní město rozkládající se mezi městy Sliema a Msida. Přestože se zde nenachází žádná lepší pláž, je město plné hotelů, jejichž klienti většinou dojíždějí za koupáním mimo město.

 

Hamrun

Hamrun je rušné vnitrozemské město ležící nedaleko Valletty. Přestože je Hamrun zajímavý také impozantní katedrálou, jeho význam spočívá spíše na poli obchodu a služeb.

 

Marfa

Marfa je poloostrov ležící nedaleko oblíbeného letoviska Mellieha. Jedná se o relativně klidnou oblast s několika písečnými plážemi v zátokách Ramla a Armier.

 

Marsaxlokk

Marsaxlokk je malebná rybářská vesnička s tradičním přístavem plným pestrobarevných lodiček luzzu.

 

Mdina

Mdina je historické město ležící na kopci v srdci ostrova. Historické centrum města je opevněno vysokými hradbami, které vytvářejí kouzelné městské panorama.

 

Mellieha

Mellieha je oblíbené letovisko s jedněmi z nejkrásnějších písečných pláží na celé Maltě.

 

Mgarr

Mgarr je malebné městečko na západě ostrovy známé především okázalou stavbou tamního kostela.

 

Qawra

Qawra je letovisko ležící na okraji zátoky sv. Pavla. Jedná se o bývalou rybářskou vesničku, která dnes funguje jako prosperující letovisko se skalnatými plážemi.

 

Rabat

Rabat je jakési předměstí Mdiny, které je podobně jako bývalé hlavní město vyhlášené množstvím středověkých panských sídel.

 

Siggiewi

Siggiewi je městečko na jihozápadě Malty známé bývalým letním palácem inkvizice, který dnes slouží jako oficiální sídlo maltského premiéra.

 

Sliema

Sliema je vyhledávané letovisko s pobřežím lemovaným vysokými útesy, mezi nimiž se nacházejí perfektně vybavené pláže.

 

St. Julians

St. Julians je bývalá rybářská vesnička ležící severně od Valletty. Dnes se jedná o velice rušné město s písečnou pláží a řadou barů.

 

Tarxien

Tarxien je starověké město ležící nedaleko Valletty. Nedaleko města leží rozvaliny původních starověkých chrámů postavených před příchodem Římanů.

 

Valletta

Valletta je hlavní město Malty. Jedná se o historické přístavní město s monumentální katedrálou sv. Jana a pevností St. Elmo.

 

Victoria

Victoria neboli Rabat je hlavní město ostrůvku Gozo. Jedná se o historické město s mohutnou pevností a citadelou.

 

Zebbug

Zebbug je malebné prastaré městečko známé kostelem sv. Filipa.

 

Jazyk na Maltě

 

Velikou výhodou Malty je to, že jejím úředním jazykem je vedle spíš tradiční maltštiny také angličtina. 

 

Mapa Malty

 

Malta
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!