Karpathos je řecký ostrov nacházející se na pomezí Egejského a Středozemního moře nedaleko turecké pevniny. Ostrov sousedící se slavnější Krétou a Rhodem je díky příjemnému klimatu a malebným plážím vyhlášen především jako oáza klidu a relaxace. Místo hlučných klubů zde najdete tradiční řecké taverny a kavárny, díky čemuž si Karpathos ve velkém oblíbily především rodiny s dětmi.

 

Základní informace

Karpathos je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Karpathu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Karpathos

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Karpathu

Oproti dalším středomořským ostrovům se Karpathos vyznačuje především maximálním klidem a tichými večery. Z tohoto hlediska je tak ostrov pro dovolenou pro rodiny s dětmi ideální. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že zejména jižní pobřeží Karpathu je poměrně větrné a počasí je zde proto trochu chladnější než na sousední Krétě či Rhodu.

Dovolená se psem na ostrově Karpathos

Obyvatelé na Karpathu jsou vzhledem k významu turismu pro tamní ekonomiku ke psům velmi otevření, snadno tak najdete „dog-friendly“ ubytování. Co se pláží týče, na lepší městské pláže je vstup se psy zakázán, není však větší problém vyjet za do okolí a najít si nějakou odlehlejší pláž bez omezení.

Karpathos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

Pro klidnou dovolenou na pláži lemované borovými háji je Karpathos naprosto ideální volbou. Právě rodiny s dětmi a klientela 55+ tvoří největší zastoupení tamního turistického ruchu. Ideálním letoviskem pro klidnou dovolenou u moře je potom Pigadia, nedaleko níž se nachází většina nejkrásnějších písečných pláží ostrova.

Noční život na Karpathu

Noční život na ostrově Karpathos se soustřeďuje spíše v kavárnách a restauracích, jedná se tedy o jeden z klidnějších ostrovů. V hlavním městě Pigadia však naleznete i několik nočních klubů a barů, z nichž nejznámější jsou Life Club či Boulevard of Broken Dreams, v ostatních letoviscích jsou pak kluby a diskotéky spíše vzácností.

Nákupy na ostrově Karpathos

Většina zboží se na Karpathos dováží, a tak je zde móda či elektro většinou dražší než v České republice. Pokud si chcete z dovolené přivézt nějaký suvenýr, navštivte tamní trhy a vyberte si z široké nabídky keramiky, olivového oleje či pochutin z medu.

Otevírací doba na Karpathu se většinou pohybuje od 9 do 20 hodin, po poledni si obchodníci dopřávají cca 2 hodinovou siestu. O nedělích má pak většina obchodů zavřeno, otevřeno zůstává jen ve větších supermarketech.

 

Ceny na Karpathu

Ceny potravin v supermarketech jsou na ostrově Karpathos podobně vysoké jako v České republice. Za hlavní chod v restauraci pak zaplatíte zhruba od 5 €, počítejte však s dražším alkoholem. Třetinka piva stojí v restauracích stejně jako sklenka vína kolem 3€. Naopak výborné espresso zase pořídíte kolem 1 až 1,50€, káva s mlékem jako latté či cappuccino však pijí na Karpathu spíše turisté, a proto se jejich cena pohybuje kolem 2,50€.

Ubytování na Karpathu

Nabídka ubytování na ostrově Karpathos je velice podobná jako na okolních řeckých ostrovech. Převažují zde tak apartmánové domy a hotely, naopak hostelů či penzionů je zde poskrovnu. Ceny za nejlevnější studio se poté pohybují kolem 600 Kč na noc, standardně vybavený apartmán pak seženete zhruba za 800 Kč na noc. Nabídka ubytování na Karpathu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za booking je v Řecku poměrně rozšířená služba Airbnb, přes kterou si lze zarezervovat ubytování přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

Před odjezdem

Potřebuji zařídit vízum?
Ne, pokud necestujete na Chios na dobu delší 90 dnů. Postačí cestovat s cestovním pasem, nebo občanským průkazem.

Je nutné očkování?
Ne, žádné zvláštní očkování při cestě do Řecka není vyžadováno.

Kolik potřebuji peněz?
Ceny služeb a potravin v supermarketech jsou na ostrově Karpathos podobně vysoké jako v České republice.

Jak se domluvit?
Úředním jazykem na Karpathu je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

V jaké měně mít peníze?
Zaplatíte zde EURY.

Vzít si víc v hotovosti nebo na účtě?
Karpathos je ideální lokalitovní pro aktivní cestovatele, doporučovala bych přivézt nějakou hotovost již sebou. Ve větších městech a letoviscích bankomaty jsou.

Co sebou?
Určitě se vám budou hodit dobré opalovací krémy, sluneční brýle, plavky, repelent, pokrývka hlavy, atd. Zkrátka obvyklé věci, které balíte na dovolenou u moře.

 

Kam na výletu po Karpathu?

Othos

Othos je malebná vesnička se zajímavým Muzeem folkloru nacházejícím se přímo v centru obce. V muzeu lze vidět způsob života tamních obyvatel v minulém století, zajímavé jsou především tradiční oděvy, hudební nástroje i zemědělské náčiní.

 

Olympos

Olympos je horská vesnička rozkládající se na příkrém útesu zhruba 60 km severně od Pigadia. Nachází se zde středověký kostel Panagia a turisté taktéž často obdivují malebné domečky v typickém ostrovním stylu.

 

 

Pigadia (Karpathos)

Pigadia je hlavní se třemi tisíci obyvateli také nejlidnatější město ostrova. Nachází se zde významný přístav, kolem něhož jsou vybudována luxusní sídla a obchody. Nedaleko přístavu se taktéž nacházejí ruiny původní akropole s prastarou bazilikou a hrobky v malebné Neptunově jeskyni.

 

Diafani

Diafani je středně velké městečko s druhým nejvýznamnějším přístavem Karpathu. Právě odsud vyjíždí většina výletních lodí, kromě přístavu zde pak můžete obdivovat i tradiční řecké domy v ostrovním stylu.

 

Tipy na jednodenní výlety po Karpathu

 

1.Den – Výstup na Kali Limni

 

To, že čas na Karpathu se dá strávit i jinak než poleháváním na vyhřátých plážích si můžete připomenout výšlapem na nejvyšší vrchol ostrova Kali Limni. Výstup začněte v letovisku Lefkos v dopoledních hodinách tak, abyste 4 hodinový výšlap nahoru stihli před příchodem největších veder. Po poledni si poté budete moci vychutnat nádherný rozhled od vrcholového kříže, odkud lze krom pobřeží Karpathu pozorovat také nedalekou Krétu a Rhodos. Odpolední sestup poté zabere cca 3 hodiny a je již podstatně méně náročný než výstup.

 

2.Den – Diafani a Olympos

 

Další celodenní výlet můžete začít buď přímo v Diafani nebo v Pigadii, odkud se lze poměrně rychle do Diafani dostat přívozem. V Diafkas si poté můžete udělat dopolední procházku přístavem a sednout si na oběd či kávu do restaurace s výhledem na zátoku. Poté již zamiřte autobusem směr Olympos, na který je vyhrazené celé odpoledne. Během něj stihnete projít kostely Panagia a Agios Onoufrios, muzeum a pro Řecko typické větrné mlýny.

 

3.Den – Výlet po horských vesničkách ostrova Karpathos

 

Jedním z typických rysů ostrova Karpathos jsou malé vesničky umístěné mezi vnitrozemními kopci, většinu nejkrásnějších vesniček přitom stihnete objet za jediný den. Začít můžete v Aperi nedaleko Pigadie. V Aperi stojí za to vidět moderní luxusní čtvrti i biskupský kostel z 19. století se slavnou ikonou Panny Marie. Z Aperi pokračujte dále do Othosu, který je zajímavý především muzeem folkloru a kostelem Kimissis s léčivými prameny. Z vesnice Othos poté pokračujte k vesničce Menetes, která je proslulá starobylými kostely Agios Antonios, Agios Spiridonas a Agios Anastazia pocházející již z 5. století.

 

4.Den – Pigadia a pláže východního pobřeží

 

Další jednodenní výlet začneme na věhlasné pláži Apella. Právě Apellou je vhodné celodenní výlet začít nebo ukončit, již během poledne se totiž pláž značně zaplní. Kromě slunění se a koupání v moři je však zajímavé také projít si celé okolí pláže, které místy připomíná Karibik. Po zastávce u pláže Apella dále pokračujeme do oblasti Achata. I zde se nachází věhlasná písečná pláž, pokud se však nebudete chtít mačkat mezi davy lidí, bude stačit jen procházka po útesech kolem pláže vytvářejících nádherné panorama. Na pozdní odpoledne poté výlet zakončíme v městečku Pigadia. To sice není příliš bohaté na památky, za to však stojí projít si přístav a okusit tamní řecký noční život.

 

By: Kostas Limitsios

 

Pláže na Karpathu

 

Pláže na ostrově Karpathos jsou většinu tvořeny hrubším zlatavým pískem, výjimečně potom i oblázky. Jako nejkrásnější pláž je často považována Karibik připomínající pláž Apella. Další oblíbené pláže jako Damatria, Achata, Kyra Panagia, Mikri Amopi či Agios Nicolaos se pak většinou nacházejí kolem hlavního města ostrova.

Jižní cíp ostrova je podstatně větrnější než zbytek pobřeží, díky čemuž se do tamních letovisek sjíždějí převážně vyznavači surfingu a windsurfingu. Velice populární je zde převážně pláž Vatha, na které si lze zapůjčit vybavení na vodní sporty.

 

Počasí na ostrově Karpathos

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Karpathu je deštivé s teplotami mezi 11 a 16°C, pro poznávání kulturního dědictví ostrova je tak počasí optimální, pro dovolenou u moře již nikoliv.

Počasí v lednu na ostrově Karpathos je mírně chladnější a stejně deštivé jako v prosinci, teploty se pohybují mezi 10 a 15°C.

V únoru zůstávají teploty na Karpathu mezi 10 až 15°C, pozitivní je však úbytek srážek a větší počet slunných dnů.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na ostrově Karpathos je trochu teplejší s denními teplotami mezi 12 a 17°C. I vzhledem k teplotě moře pohybující se kolem 16°C je tak koupání v moři stále pro otužilce.

V dubnu rostou teploty vzduchu na Karpathu na 14 až 20°C, přeháňky jsou navíc již spíše vzácností. Moře je však stále s teplotou kolem 17°C spíše studenější a ani duben tak ještě není stále zcela optimální pro koupání v moři.

Počasí v květnu na Karpathu je ještě trochu přívětivější. Teploty vzduchu v květnu na Karpathu dosahují 17 až 24°C a moře již má slušných 19°C, začíná tedy letní sezona.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Karpathu je již velice teplé, denní teploty vzduchu dosahují většinou 21 až 28°C. Teplota vody v červnu na ostrově Karpathos je potom velice příjemných 23°C.

Počasí v červenci a v srpnu na Karpathu je velice teplé a suché. Teploty vzduchu se během letních prázdnin pohybují mezi 24 a 30°C, teplota vody pak dosahuje skvělých 26°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Karpathu je stále velice slunné a teplé. Denní teploty vzduchu v září se pohybují mezi 22 a 28°C, moře pak zůstává vyhřáté na 25°C.

V říjnu opět začíná deštivé období trvající až do konce března. Teploty vzduchu v říjnu na Karpathu se však stále pohybují mezi 19 a 24°C, což spolu s teplotou moře kolem 23°C stále ještě nabízí nejeden den vhodný ke koupání.

Počasí v listopadu na ostrově Karpathos je již velice deštivé. Denní teploty se však stále pohybují mezi 14 a 20°C a teplota moře zůstává na 21°C, i v listopadu tedy lze najít několik dní vhodných ke koupání.

 

Aktuální počasí na Karpathu naleznete zde.

Předpověď počasí na Karpathu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

 

Doprava na ostrově Karpathos

 

Převážně letoviska kolem hlavního města Pigadia jsou velice dobře propojena pravidelnými autobusovými linkami, pro cesty mezi plážemi si tak bohatě vystačíte s tamní veřejnou dopravou. Jízdenky se standardně kupují až v autobusech u průvodčího, či výjimečně přímo u řidiče.

Pokud chcete v co nejkratším čase poznat co nejvíce z ostrova, je samozřejmě praktičtější vypůjčit si přímo na místě automobil. Vzhledem k rozloze ostrova a solidnímu autobusovému spojení se však nejedná vyloženě o nutnost. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Karpathos

Na ostrově Karpathos se nachází menší letiště, na které se lze dostat přímým letem z nedaleké Vídně skrze leteckou společnost Air Berlin. Letenky na kraji sezony však vyjdou na sumu kolem 7000 Kč, vyplatí se proto cestovat z Bratislavy na nedaleké letiště Heraklion na Krétě a odtamtud trajektem na Karpathos.

Za slušnou cenu se lze na Karpathos dostat i s cestovní kanceláří. Především zájezdy na last minute pak vyjdou často podstatně levněji, než by vyšla cesta na vlastní pěst. Pro sledování levných letenek na Karpathos můžete použít náš vyhledávač.

Společenská etiketa

Siesta
Jako každý jižanský národ, i Řekové dodržují jakousi odpolední siestu. Tato doba oddychu mezi 14:30 – 17 hod. je dokonce stanovena zákonem. I když platí jen pro státní sektor, dodržuje ji i většina živnostníků. Je to z toho důvodu, že během žhavých letních dní se odpolední teploty šplhají opravdu k vysokým hodnotám a proto je siesta jediným způsobem jak neplýtvat silami. V tuto dobu se nehodí odpočívající Řeky rušit, navštěvovat je nebo jim telefonovat

Osobní bezpečnost
Karpathos je bezpečnou lokalitou, přesto doporučuji dávat pozor na své osobní věci a peníze – kriminalita v Řecku roste. Pozor! V Řecku se nošení dýky nebo slzného spreje považuje za nedovolené ozbrojování.

Na co si dát pozor
NE = ANO
Pozor na řečtinu a hlavně na jejich „ne“. Jejich „ne“ znamená naše „ano“.

Noční život na Karpathu
Noční život na ostrově Karpathos se soustřeďuje spíše v kavárnách a restauracích, jedná se tedy o jeden z klidnějších ostrovů. V hlavním městě Pigadia však naleznete i několik nočních klubů a barů, z nichž nejznámější jsou Life Club či Boulevard of Broken Dreams, v ostatních letoviscích jsou pak kluby a diskotéky spíše vzácností.

Základní fráze
Dobrý den – Yasas
Dobré ráno – Kaliméra
Nashledanou – Andio
Dnes – Símera
Zítra – Ávrio
Ano – Ne (!!!)
Ne – Ochi
Prosím – Parakalo
Děkuji – Efcharisto
Kolik to stojí? – Poso kani?
Nerozumím – Den katalavaíno
Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

 

 

Letoviska a další zajímavě oblasti na Karpathu

 

Achata

Achata je menší oblázková pláž severně od Pigadia. Jedná se o jednu z nejklidnějších a nejromantičtějších pláží na Karpathu.

 

Amopi

Amopi je středně velké letovisko nedaleko hlavního města Pigadia. Nacházejí se tu dvě pláže – malá a klidnější písečná Mikri a naopak velká lépe zařízená oblázková Megali.

 

Apella

Apella je často považována za vůbec tu nejkrásnější pláž na ostrově. Povrch pláže je tvořen zlatavým pískem, pláž poté lemují panoramatická skaliska.

 

Apéri

Apéri je vesnička nedaleko Pigadie, jež původně sloužila jako hlavní město ostrova. Dnes se do této oblasti stěhují především movití podnikatelé ze zámoří a Apéri si tak zpět buduje věhlasné renomé.

 

Aphiartis

Aphiartis je letovisko na nejjižnějším cípu ostrova. Jedná se o vyhlášenou surfařskou oblast, kterou vyhledávají jak pokročilí surfaři, tak naprostí začátečníci.

 

Arkassa

Arkassa je tradiční řecká vesnička, jejíž starověký původ připomíná malé archeologické muzeum. Nachází se zde taktéž Modrou vlajkou oceněná písečná pláž Agios Nikolaos.

 

Aviona

Aviona je nejsevernější zemědělská osada na ostrově. V blízkém okolí se nacházejí hory Oros a Steoi, a tak je Aviona častým výchozím bodem pro pěší túry.

 

Damatria

Damatria je oblast na jihu ostrova a stejnojmenná 200 metrů dlouhá pláž tvořena hrubším pískem a oblázky.

 

Diafani

Diafani je turismem relativně nedotčené městečko na severu ostrova. Nachází se zde druhý nejvýznamnější přístav na Karpathu.

 

Finiki

Finiki je malá rybářská vesnička nedaleko letoviska Arkassa, která se proslavila především tradičními tavernami a restauracemi s rybími specialitami.

 

Kali Limni

Kali Limni je s 1215 m.n.m. nejen nejvyšší horou ostrova Karpathos, ale také celého souostroví Dodekanésy. Z vrcholu vápencové hory je možno pokochat se výhledem na okolní Rhodos a Krétu.

 

Lefkos

Lefkos je malá vesnička s pěti nádhernými písečnými a oblázkovými plážemi, které jsou lemovány jen několika klidnými restauracemi.

 

Menetes

Menetes je pěkná ve středověku založená vesnička s křivolakými uličkami scházejícími se u kostela Kimissis tis Theotokou z 19. století.

 

Othos

Othos je malebná vesnička se zajímavým Muzeem folkloru nacházejícím se přímo v centru obce. V muzeu lze vidět způsob života tamních obyvatel v minulém století, zajímavé jsou především tradiční oděvy, hudební nástroje i zemědělské náčiní.

 

Olympos

Olympos je horská vesnička rozkládající se na příkrém útesu zhruba 60 km severně od Pigadia. Nachází se zde středověký kostel Panagia a turisté taktéž často obdivují malebné domečky v typickém ostrovním stylu.

 

Pláž Agios Minas

Agios Minas je velice klidná a turismem skoro nedotčená pláž na východním pobřeží Karpathu. Povrch pláže je tvořen malými oblázky, z obou stran je poté pláž vysokými útesy chráněna proti větru.

 

Pláž Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je malebná písečná pláž nedaleko střediska Arkassa. Díky nebývalé čistotě byla tato pláž oceněna oceněním Modrá vlajka.

 

Pláž Agnondia

Agnondia je pěkná pláž s oblázky a hrubým pískem obklopená skalnatými útesy.

 

Pláž Kato Lako

Kato Lako je malebná oblázková pláž nacházející se na východě ostrova. Pláž je obklopena a protkána několika vápencovými skalami, díky čemuž poskytuje skvělé soukromí.

 

Pláž Kira Panagia

Kira Panagia je malebná písečná pláž nacházející se nedaleko hlavního města Panagia. Pláž je obklopena zelení porostlými útesy, které ji chrání před větrem.

 

Pláž Nati

Nati je pláž na východním pobřeží ostrova tvořená deltou potoka, který během letních měsíců vysychá. Pláž je izolována od okolních turistických měst, díky čemuž je téměř vždy prázdná, na druhou stranu zde ale není žádné turistické vybavení.

 

Pláž Potali

Potali je pláž tvořená pískem a kameny nacházející se nedaleko vesničky Lefkos. Povrch pláže není pro vodní radovánky zcela ideální, díky čemuž je však pláž často úplně prázdná.

 

Pigadia (Kárpathos)

Pigadia neboli Kárpathos je největším a hlavním městem celého ostrova. Jedná se o centrum kultury, nakupování i sportu. Přímo ve městě i v jeho okolí se nachází několik nádherných pláží, díky čemuž je Pigadia často volena jako výchozí bod pro výlety po okolních letoviscích.

 

Spóa

Spóa je horská vesnička nacházející se v srdci ostrova. V okolí lze obdivovat ruiny středověkých mlýnů a kamenných koryt, po výstupu na jeden z nedalekých vrcholů si pak můžete užívat panorama ostrova s mořem.

 

Vatha

Vatha je poměrně větrná pláž na jižním cípu ostrova Karpathos. Tato oblast je oblíbená především mezi příznivci vodních sportů.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Karpathu je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

 

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Karpathu

 

Karpathos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *