Kapverdské ostrovy jsou mezi turisty stále ne tolik objeveným rájem nedaleko břehů Senegalu v Atlantickém oceánu. Tropické ostrovy nabízí nekonečné písečné pláže s klimatem umožňujícím koupání po celý rok, teploty na Kapverdách se celoročně drží nad 20°C.

Základní informace

 

Pro vstup na území Kapverd je kromě platného cestovního pasu zapotřebí také cestovní vízum. O to lze požádat na velvyslanectví v Berlíně, které má diplomatickou a konzulární příslušnost pro Českou republiku.

Měna: Kapverdské escudo (100 CVE = 24,89 Kč kurz platný k 7. 6. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Záchranná služba: 130

Hasiči: 131

Policie: 132

Na Kapverdských ostrovech se používají standardní Evropské zásuvky na napětí 220V, není tedy třeba dokupovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Kapverdské ostrovy

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Kapverdských ostrovech

 

Stěží lze považovat Kapverdy za destinaci pro děti vyloženě nevhodnou, je však zapotřebí brát v potaz určitá rizika. Nedoporučuje se dětem podávat vodu z vodovodu a jídlo z tržnic či stánků. Počítat musíte také s mnohem intenzivnějším sluncem.

Co se pláží týče, není prakticky co vytknout. Převážně na Salu a Boa Vista se nacházejí dlouhé písčité pláže s postupným vstupem do moře, které jsou pro děti ideální. Právě Sal a Boa Vista jsou turisticky nejatraktivnější, a proto je zde úroveň služeb nevyšší.

 

Dovolená se psy na Kapverdách

 

Na Kapverdských ostrovech je na psy a kočky nahlíženo poněkud odlišně než v Evropě. Většina hotelů i restaurací není k domácím mazlíčkům příliš tolerantní. Extrémní záležitostí dokonce bývají příklady, kdy hoteliéři umisťují kolem svých komplexů a pláží otrávené návnady s cílem vymýtit toulavá zvířata. Zároveň tím však ohrožují i domácí mazlíčky, a celkově se proto nedoporučuje brát s sebou zvířata.

 

Klidná dovolená pro seniory na Kapverdských ostrovech

 

V poslední době jsou Kapverdské ostrovy mezi seniory stále oblíbenější. Především ostrovy Sal a Boa Vista nabízejí jedny z vůbec nejkrásnějších písečných pláží na světě, služby jsou přitom téměř na evropské úrovni.

 

Nákupy na Kapverdských ostrovech

 

Většinu zboží je třeba na ostrovy dovážet, což se následně promítá i na ceně. Pokud tak chcete ušetřit, nakupujte především zdejší produkty. Tržiště bývají plná tropického ovoce i řemeslných výrobků jako korálků, dřevěných sošek či náramků, které poslouží jako skvělý suvenýr.

Otevírací doba se pohybuje cca od 8 do 19 hodin, o nedělích je většina obchodů zavřená.

 

Noční život na Kapverdách

 

Tamní obyvatelé většinou tráví večery tancem a tradiční kreolskou hudbou. V letoviscích pak samozřejmě najdete také typické evropské diskotéky a noční kluby, ve srovnání s například středozemními ostrovy však nepočítejte s tak živou atmosférou.

Nejživější města jsou Mindelo na Sao Vicente a Santa Maria na ostrově Sal. Naopak nejklidnější atmosféru a jen pár barů najdete na Boa Vistě. Tradiční kreolskou kulturu pak můžete poznávat převážně na ostrově Santiago-

 

Ubytování na Kapverdách

 

Kapverdské ostrovy stále zažívají turistický boom, a na pobřeží proto vznikají stále další nové hotely. Zařízení pokojů je tak většinou moderní, ale také skromné. Ceny za ubytování se pohybují v hotelech se pohybují od 700 Kč za noc pro dva. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Nejlevnější ubytování najdete ve větších městech typu Sal Rei, kde jsou rozšířené hostely. Ceny nejlevnějších hostelů začínají na 200 Kč za noc, vybavení pokojů je však velice skromné. Zkusit štěstí můžete i přes Airbnb. Přestože tato služba není na Kapverdských ostrovech tak rozšířená, i zde se dá najít pěkné a levné ubytování.

Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na zajímavá místa pro výlety na Kapverdských ostrovech

 

Pico del Fogo

Pico del Fogo je s více než 2800 metry nad mořem nejvyšším vrcholem souostroví. Tento vulkán zabírá většinu území ostrova Fogo, který láká turisty převážně právě na vulkanické plošiny a lávová pole.

Poušť Viana

Na severozápadě ostrova Boa Vista se rozprostírá 60 kilometrů čtverečních velká poušť s pískem navátým ze Sahary. Duny zasahují až k pobřeží a nacházejí se zde proto krásné pláže, na kterých je dokonce možno spatřit fata morganu.

 

Praia de Atalanta

Praia de Atalanta je pláž na severním pobřeží ostrova Boa Vista nedaleko města Sal Rei. Pláž je proslavená především vrakem lodi Santa Maria, která zde v roce 1968 najela na mělčinu a od té doby strašidelně vypadající rezavý vrak láká turisty ze širokého okolí.

 

Cidade Velha

Cidade Velha je historické město na ostrově Santiago. Ve městě se nachází zachovalá středověká pevnost sv. Filipa s mohutnými hradbami, strážnými věži a všudypřítomnými děly mířícími k oceánu. Pevnost totiž bránila obyvatele ostrova před nájezdy korzárů z moře.

 

Praia

Praia je největší město ostrova Santiago. Město je turisty oblíbené pro svou tradiční africkou atmosféru prezentovanou především na tržišti Sucupira. Mimo jiné se zde nachází i několik koloniálních staveb včetně obranné pevnosti.

 

Sao Jorge de Orgáos

Sao Jorge de Orgáos je botanická zahrada ve vnitrozemí ostrova Santiago. V údolí chránící zahradu před silným sluncem se zde nachází řada vzácných exotických rostlin. Okolo Sao Jorge de Orgáos se navíc nachází kávové a třtinové plantáže střídané vyprahlými prériemi.

 

Zátoka Buracona

Buracona je unikátní zátoka na severozápadě ostrova Sal. V blízkosti moře se zde nacházejí vulkány, z nichž stékají lávové proudy do vody a vytváří unikátní mořská jezírka.

 

Tipy na jednodenní výlety po Kapverdských ostrovech

 

  • 1.Den – Krásy severního pobřeží Boa Vista

Prakticky celé dopoledne vám zabere výlet do pouště Viana s dunami písku navátého ze Sahary. Na oběd se poté můžete přesunout do městečka Rabil s typickými kapverdskými trhy a malebným kostelem Sv. Rocha. Odpoledne poté následuje přejezd do města Vigía do parku proslaveného palmovými porosty a vrakem nákladní lodi Santa Maria, kterou okolní proudy omývají téměř 50 let.

 

  • 2.Den – Přímořské krásy Boa Visty a město Sal Rei

Dopolední program výletu zabere prohlídka hlavního města Sal Rei. Ve městě můžete obdivovat koloniální stavby z portugalské nadvlády, za ochutnávku pak stojí tradiční nápoje grogue a ponche. Po poledni následuje přejezd skrze písečné duny na pláž Varandinha proslavenou unikátními jeskyněmi plnými zkamenělin. Zbytek odpoledne zabere výlet k pláži Santa Mónica, často považované za nejkrásnější pláž Afriky. Právě zde se také nachází výborné prostředí pro potápění a šnorchlování.

 

  • 3.Den – Ostrov Fogo

Za jeden den lze pohodlně prozkoumat celý ostrov Fogo. Nejzajímavějším bodem Fogo je zajisté sopka Pico del Fogo. Nedaleko vesničky Cha de Caldeiras je možno spatřit zaschlé lávové proudy z erupce v roce 1995. Ve vyšších polohách se vám poté nabídne unikátní výhled na oceán a nedaleký ostrov Brava. Po náročné túře si můžete odpočinout v některé z několika přímořských vesniček u šálku kávy či sklenky vína právě z plantáží na svazích Pico del Fogo.

 

  • 4.Den – Zajímavosti jižní části Santiaga

Santiago je největším a nejlidnatější ostrovem Kapverd. Dopoledne můžete strávit v historickém městě Cidade Velha se zachovalou středověkou pevností sv. Filipa. Po poledni se nabízí přejezd do nedalekého města Praia. Zde se nachází především tradiční trh Sucupira s nádechem africké atmosféry. Za prohlídku ale stojí i městské hradby vybavené množstvím historických děl. Pokud vám zbude čas, můžete si na večer sjet ještě do vnitrozemí ostrova a poznat kapverdskou floru v botanické zahradě Sao Jorge de Orgáos.

 

 

 

  • 5.Den – Přírodní krásy ostrova Sal

Prakticky celé dopoledne zabere prohlídka městečka Espargos oblíbeného díky dochovaným historickým budovám a náměstím. Za návštěvu stojí také slavná kavárna Bom Día s kávou z tamních plantáží. Po prohlídce města následuje přesun na sever ostrova. Zde je k vidění unikátní střet dvou živlů, lávové proudy se zde totiž vlévají do moře. Výsledkem jsou unikátní mořská lávová jezírka v zátoce Buracona. V sopečném kráteru zde také lze navštívit solný důl se solnými jezery.

 

Pláže a koupání na Kapverdách

 

Pláže na Kapverdských ostrovech jsou často považovány za ty nejkrásnější v Africe. V drtivé většině případů se jedná o pláže s velice jemným světlým pískem navátým ze sahary. Turisty jsou nejvíce vyhledávány pláže na Salu a Boa Vista. Vyhledávané jsou především Santa Maria a Santa Monica. Obě dvě nabízejí neuvěřitelně dlouhé písečné pláně s mělkým mořem a skvělými dispozicemi k potápění.

Pěkné pláže naleznete také na Santiagu, ty však nejsou tak dobře vybavené, a proto je vyhledávají především místní. Pláže typu San Francisco či Tarrafal vás však rozhodně nezklamou.

 Další ostrovy jsou více poznamenány vulkanickou činností a pláže jsou zde proto spíše černé sopečné.

 

 

 

Doprava po Kapverdských ostrovech

 

Autobusové linky na jednotlivých prakticky nefungují, protože ostrovy jsou neveliké a místní co nevlastní automobily se dopravují pěšky nebo na kole. Pro cesty z hotelu na pláž si tak většinou vystačíte bez veřejné dopravy, na výlety po okolí je pak mezi turisty časté objednat si odvoz mikrobusem.

Ne nutnou, ale bezpochyby užitečnou alternativou je pak půjčení si vozu přímo na ostrovech. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

Mnohem důležitější a rozvinutá je však doprava mezi ostrovy, kde máte na výběr mezi přívozy a leteckou dopravou. Přívozy sice nejezdí přesně podle jíždních řádů, jsou však velice rozšířené a ideální pro cesty mezi nedalekými ostrovy.

Pro cestování mezi vzdálenějšími ostrovy je zase vhodnější využít dražší leteckou dopravu. Tu zajišťují menší přepravní letadla pro cca 60 lidí, ceny za letenky začínají na 50€.

 

Počasí na Kapverdských ostrovech

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Kapverdských ostrovech je velice teplé a ideální pro dovolenou u moře. Teploty vzduchu ve stínu se pohybují mezi 20 a 26°C, moře má pak více než příjemných 25°C.

Podobně přívětivý je Kapverdských ostrovech i leden. Teploty vzduchu i vody shodně mírně klesají v průměru na 23°C. Těšit se ale můžete z minima srážek a slunného počasí, takže počasí je stále skvělé pro dovolenou u moře.

„Nejchladnější“ počasí na Kapverdských ostrovech je v únoru, teploty vzduchu v průměru kolem 22°C však stejně předčí všechna Evropská letoviska. Teplota moře se pohybuje stále kolem 23°C a srážky jsou vzácné.

 

Počasí na jaře

Počasí na jaře je na Kapverdských ostrovech velice stálé a vyrovnané, teploty vzduchu v březnu se zvýší v průměru na 25°C a tato hodnota se nemění až do konce května.

Počasí v dubnu na Kapverdských ostrovech je pro dovolenou u moře obzvláště vhodné díky největšímu počtu slunečných hodin denně. Teplota moře má pak stále ideálních 23°C.

Květnové počasí je opět velice vhodné pro dovolenou u moře. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 25°C, teplota moře v květnu na Kapverdských ostrovech pak činí 23°C.

 

Počasí v létě

V červnu teploty vzduchu na Kapverdských ostrovech rostou na 22 až 27°C, moře má kolem 24°C.

Červenec na Kapverdských ostrovech je velice teplý. Teploty vzduchu dosahují v průměru 26°C a teplota moře činí cca 26°C. Zhruba od půlky července se však začínají vyskytovat stále častější srážky.

Počasí v srpnu na Kapverdských ostrovech je typické častými a vydatnými srážkami a teplotami vzduchu dosahující v průměru 27°C. Pokud se tak chcete vyhnout teplotním extrémům a častým dešťům, vynechejte období od půli července do konce října.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Kapverdských ostrovech již pro dovolenou u moře není zcela optimální. Teploty vzduchu téměř každodenně přesahují 30°C a v průměru každý čtvrtý den v měsíci se vyskytují vydatné srážky.

V říjnu je počasí na Kapverdských ostrovech již méně srážek, přesto musíte s nějakou tou sprškou počítat. Teploty vzduchu v říjnu se pohybují mezi 23 a 28°C a moře má v průměru 27°C.

Optimální počasí pro koupání na Kapverdských ostrovech opět přichází v listopadu. Teploty se pohybují stále mezi 22 a 27°C a moře má skvělých 24 až 27°C. Srážky jsou navíc opět pouze občasné.

 

Aktuální počasí na Kapverdských ostrovech naleznete zde.

Předpověď počasí na Tenerife na Kapverdských ostrovech 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Kapverdské ostrovy

 

Z levnějších dopravců létají na Kapverdské ostrovy pouze Vueling a Jetairfly, navíc ze Španělských měst či větších okolních letišť za ceny pohybující se kolem 10 000 Kč. Cesta na Kapverdy však může vyjít levněji, pokud budete cestovat přes cestovní kancelář. Kromě akčních letenek je tak vhodné sledovat především last minute zájezdy.

Pro sledování levných letenek na Tenerife můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé oblasti na Kapverdských ostrovech

 

Brava

Brava je nejzelenější a turisty nejméně navštěvovaný ostrov Kapverd. Tamní pobřeží je totiž velice skalnaté a divoké, atraktivní jsou však výlety za velrybami, které v okolí ostrova žijí.

 

Vila Nova Sintra

Vila Nova Sintra je největší město ostrova Brava. Ve městě se nachází vzácný „dračí“ strom a koloniální katolický kostel.

 

Boa Vista

Boa Vista je klidný ostrov s poměrně evropskou atmosférou. Nacházejí se zde nádherné pláže a nejlépe vybavená turistická letoviska.

 

Rabil

Rabil je druhé největší město ostrova Boa Vista. Turisty sem lákají především tradiční trhy a kostel Sv. Rocha.

 

Vigía

Vigía je kopec a stejnojmenné město nacházející se nedaleko resortu Santa Maria a pláže Praia de Atalanta.

 

Varandinha

Varadinha je nádherná písečná pláž obehnaná skalisky, ve kterých se často rýsují jeskyně a prolákliny.

 

Poušť Viana

Viana je 60 km2 rozlehlá poušť na ostrově Boa Vista. Krajinu Viana tvoří vysoké duny z písku navátého ze Sahary.

 

Praia de Atalanta

Praia de Atalanta je malebná pláž na ostrově Boa Vista, která je specifický především trochu mysteriózním vrakem lodi Santa Maria.

 

Santa Monica

Santa Monica je často považována za nejkrásnější pláž Boa Vista a celých Kapverd. Nedaleko odsud se navíc nachází Praia de Atalanta s vrakem lodi Santa Maria a v okolí Santa Monica lze spatřit velryby.

 

Sal Rei

Sal Rei je hlavní město ostrova Boa Vista. Nachází se zde řada obchodů a především také pozůstatky z koloniálních budov.

 

Fogo

Fogo je ostrov tvořený téměř výhradně vulkánem Pico del Fogo. Spíše než černé sopečné pláže je tak ostrov atraktivní jako místo pro aktivní turistiku. Na svazích Pico del Fogo se navíc pěstuje výborné víno.

 

São Filipe

Sao Filipe je hlavní město ostrova Fogo. Ve městě se nacházejí koloniální památky, jejichž koncentrace je nejvyšší ve čtvrti Bila Baxo, jež by měla být v nejbližší době doplněna na seznam UNESCO.

 

Mosteiros

Mosteiros je převážně zemědělské město na ostrově Fogo. V okolí Mosteiros se nacházejí plantáže s vinou révou, proslulá je také tamní káva.

 

Maio

Maio je turismem stále nepolíbený ostrov na jihu Kapverd. Hlavním zdrojem obživy tamních obyvatel je rybolov a těžba mořské soli.

 

Vila do Maio (Porto Inglés)

Villa do Maio neboli Porto Inglés je největším městem ostrova Maio. Město je známé především jako místo jedné z posledních námořních bitev z Napoleonských válek.

 

São Nicolau

São Nicolau je ostrov, jenž turisty láká především na zajímavé vulkanické formace. Na pobřeží se nachází i pár černých sopečných pláží.

 

Vila de Ribeira Brava

Vila de Ribeira Brava je hlavní město ostrova São Nicolau. Město je oblíbené pro svoje tržiště a kostel Igreja Nossa Senhora.

 

São Vicente

São Vicente je sopečný ostrov v severní části Kapverd. Ostrov je vhodný pro treky do vnitrozemí i odpočinek na písečných a sopečných plážích. São Vicente je také dějištěm každoročního karnevalu a letních divadelních slavností.

 

Mindelo

Město Mindelo nacházející se na São Vicente je největších městem Kapverdského souostroví. Každoročně se zde v létě konají bujaré festivaly a město je celkově považováno za kulturní centrum Kapverd.

 

Santo Antão

Santo Antão je nejsevernějším ostrovem Kapverd. Krásné pláže byste zde hledali marně, přesto nemá, Santo Antão o přízeň turistů nouzi. Ostrov totiž nabízí krásnou skalnatou krajinu oblíbenou mezi příznivci aktivní dovolení.

 

Ribeira Grande

Ribeira Grande je malebné město na ostrově Santo Antão. Ve městě se nachází nádherná koloniální radnice.

 

Porto Novo

Porto Novo je s 1979 metry nejvýše položené takto osídlené město celého souostroví.

 

Santa Luzia

Santa Luzie je menší neosídlená ostrov nacházející se mezi São Vicente a São Nicolau. Ostrov je poznamenán sopečnou činností a díky svým přírodním krásám je prohlášen za přírodní památku, přesto se na něj lze dostat na jednodenní výlet výletní lodí.

 

Santiago

Santiago je největší a nejdéle obydlený ostrov Kapverd. Od ostatních ostrovů se liší především typickou kreolskou atmosférou s nádechem exotična.

 

Cicade Velha

Cicade Velha je historické město na ostrově Santiago. Město je turisty hojně navštěvované díky středověké pevnosti sv. Filipa.

 

Praia

Praia je město typické kreolskou kulturou. Tu můžete poznávat například na tradičních trzích Sucupira. Velice zajímavá je také prohlídka hradeb bránících město proti pirátům.

 

Sao Jorge de Orgáos

Sao Jorge de Orgáos je botanická zahrada ve vnitrozemí ostrova Santiago. Můžete se zde pokochat tropickými rostlinami a kvetoucími kaktusy.

 

São Domingos

São Domingos je město ve vnitrozemí ostrova Santiago. Okolí São Domingos je zajímavé pro četné banánové plantáže.

 

Tarrafal

Tarrafal je letovisko na severu Santiaga. Podle většiny místních se právě zde nacházejí nejkrásnější pláže tohoto ostrova.

 

Assomada

Assomada je úřední centrum Santiaga. Kromě bank, pošt a škol zde však najdete také historický trh Pelourinho a náměstí s malebnou radnicí.

 

Sal

Sal je cestovními kanceláři spolu s Boa Vista nejnabízenější destinací na Kapverdských ostrovech. Není se čemu divit, krásné bílé pláže plné podmořského života jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v celé Africe.

 

Buracona

Buracona je zátoka na severozápadě ostrova Sal. Specifická je pak především tím, že se zde střetávají lávové proudy s mořem, což má za následek vznik unikátních mořských vulkanických jezírek.

 

Espargos

Espargos je jedno z mála posledních „afrických“ měst na Salu.

 

Santa Maria

Santa Maria je asi nejznámější letovisek na Salu a dost možná i na celých Kapverdských ostrovech. Nacházejí se zde dlouhé písečné pláže s tyrkysovým mořem, které je plné života. Jedná se tak o ideální místo nejen pro koupání, ale také šnorchlování a potápění.

 

Jazyk a pár základních frází

 

Úředním jazykem na Kapverdách je portugalština, přestože místní mluví převážně kreolštinou. Na jednotlivých ostrovech jsou však rozšířené také další jazyky. Na Sao Vincente je rozšířená francouzština, na Boa Vista italština a na ostrově Brava zase angličtina.

 

Ahoj – Olá

Dobrý den – Bom dia

Dobrý večer – Boa noite

Nashledanou – Adeus [Adeoz]

Děkuji – Obrigado

Prosím – Por favor [Por fávor]

Promiňte – Desculpe (Džiskulpe]

Ano – Sim

Ne – Não [Náo]

Dnes – Hoje [Ože]

Zítra – Amanhã [Amaňa]

Nerozumím – Eu não entendo [Eu náo antendo]

Mluvíte anglicky? – Você fala Inglês? [Vose fala inglez?]

Kapverdské ostrovy
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!