Kalymnos je řecký ostrov omývaný vodami Egejského moře v souostroví Dodekany. Vnitrozemí i pobřeží ostrova je typické mohutnými skalnatými masivy, které jsou vyhledávány příznivci horolezectví a boulderingu. Mimo to nabízí Kalymnos i řadu nádherných oblázkových pláží vhodných k vodním sportům. To vše dělá z Kalymnu ideální destinaci pro aktivní cestovatele.

 

Základní informace

 

Kalymnos je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Kalymnu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
 
Zájezdy na Kalymnos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Na Kalymnos s dětmi

 

Pláže na Kalymnu jsou z většiny oblázkové se skalnatým dnem, pro dovolenou u moře s dětmi je tedy lepší zvolit spíše ostrovy typu Kréta, Rhodos či Zakhyntos. Obecně je Kalymnos vhodnější spíše pro aktivní dovolenou, a je proto vhodnější pro větší děti. Pozor si dávejte i na tamní vodu z kohoutku, ta sice není nijak závadná, ale je poměrně slaná, což u dětí může vyvolat nevolnosti.

 

By: Mike Bean

 

 

Dovolená se psem na Kalymnu

 

Kalymnos jakožto region silně závislý na turismu nabízí dostatek možností ubytování i pro cestovatele beroucí s sebou své psí mazlíčky. Díky tomu, že města na Kalymnu jsou poměrně malá, zde nenarazíte ani na problémy s toulavými psy, se kterými je třeba počítat v jiných turisticky atraktivních lokalitách Řecka.

 

Kalymnos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Pokud od dovolené očekáváte především líné slunění se na písečných plážích u mělkého moře, vydejte se raději na Krétu, Rhodos či Zakhyntos. Kalymnos je vhodný spíše pro aktivní dovolenou strávenou lezením po vnitrozemských skalních masivech s občasným koupáním v moři. Okolní ostrovy zkrátka nabízejí lepší podmínky pro dovolenou u moře.

 

Noční život na Kalymnu

 

Nejživějším městem ostrova je hlavní město Pothia, kde se nachází široká škála barů a nočních klubů fungujících až do brzkých ranních hodin. Během letní sezony pak ožívají i letoviska jako Kantouni, Emporios či Myrties, kde se během léta otevírají plážové bary a restaurace. V ostatních městečkách jsou však rozšířené spíše tradiční taverny a klidné kavárny, nežli noční kluby pro mladé lidi.

 

Nákupy na Kalymnu

 

Městem s největším množstvím obchodů s módou i suvenýry je jednoznačně hlavní město Pothia. To je proslulé sběrem mořských hub, a právě mořská houba je tak pro turisty přijíždějící na Kalymnos nejtypičtějším suvenýrem z dovolené. Pochopitelně zde však také pořídíte tradiční řecké suvenýry jako olivový olej a širokou škálou medů inspirovaných i nedalekým Tureckem.

 

Ceny na ostrově Kalymnos

 

Ceny v restauracích na Kalymnu se pohybují kolem řeckého standardu, hlavní chod tedy vyjde na ca 8€ a třetinka piva či sklenka vína navíc na 2 až 3 €. Mnohem výhodněji se najíte ve stáncích a bistrech, kde tradiční gyros či méně tradiční pizzu pořídíte za ceny od 2€. V supermarketech jsou poté ceny většinou srovnatelné s těmi v Česku, dražší je pouze alkohol a mléčné výrobky.

 

Ubytování na Kalymnu

 

Ubytovací zařízení na Kalymnu jsou většinou i na řecké poměry velice levná, ale také trochu zastaralá. Pobřeží ostrova je lemováno zejména hotely a apartmánovými domy. Pokud tedy hledáte levné ubytování na Kalymnu, neztrácejte čas s hledáním hostelů, které se na ostrově prakticky nevyskytují. Cena za noc ve studiu na kraji sezony se však pohybuje od 500 Kč, takže se o zas tak zásadní problém rozhodně nejedná. Nabídka ubytování na Kalymnu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za levné ubytování na Kalymnu je však služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout domy, apartmány či jen pokoje přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Kalymnu?

 

Chora

Chora je jedno z nejstarších měst ostrova a do nedávna byla právě Chora uznávaná jako hlavní město Kalymnu. Leží zde významné historické památky jako hrady Pera, Chrisocherias a Chora vybudované Johanity. Na místě původních chrámu zasvěcených Apollónovi byly ve středověku postaveny kostely Panagia Kecharitomeni a Krista Jeruzalémského, z 670 metrů nad mořem pak nad městem ční také kostel Proroka Eliáše.

 

Damos

Damos je oblast nedaleko západního pobřeží ostrova, která patří mezi nejdéle osídlené oblasti ostrova. Turisty do Damosu láká především archeologický park s muzeem mapujícím tamní osídlení z Helénistického období. Dodnes jsou zde patrné hrobky, půdorysy budov, opevnění a římské lázně.

 

Pothia

Pothia neboli Kalymnos je hlavní město stejnojmenného ostrova. Toto přístavní město již od nepaměti profitovalo především z rybolovu a sběru mořské houby. Asi nejzajímavější městskou atrakcí je tak továrna na zpracování mořských hub. Za návštěvu však stojí i Archeologické muzeum a Muzeum námořnictví. Z historických památek jsou poté nejvyhledávanější kostel Ježíše Krista a hrad Chryssoheria.

 

Klášter Saint Savvas

Saint Savvas je malebný byzantský klášter lžící v jižní hornaté části ostrova. Klášter se vyjímá vysoko na kopci, díky čemuž lze od kláštera pořídit skvělé panoramatické fotografie pobřeží.

 

Telendos

Telendos je ostrůvek nacházející se západně od přístavu Myrties. Ještě ve starověku byl Tenedos součástí Kalymnu, od kterého se odtrhl až po zemětřesení v roce 535. Do té doby byla tato oblast obydlena řeckou smetánkou, což dokazuje bazilika Agios Vassilios a nedaleký křesťanský hřbitov.

 

 

 

Tipy na jednodenní výlety po ostrově Kalymnos

 

1.Den – Pothia a klášter Saint Savvas

 

Výlet po asi nejzajímavější části ostrova Kalymnos začneme v hlavním městě Pothia. Během dopoledne určitě navštivte továrnu na zpracování mořských hub, dle libosti pak můžete navštívit i Archeologické či Námořnické muzeum. Po obědě si nicméně projděte i městský hrad a kostel Ježíše Krista, čímž bude výčet nejzajímavějších atrakcí města zkompletován. V podvečer nicméně stihnete ještě přejezd k ikonickému klášteru Saint Savvas, který se tyčí na kopci nad městem. Kromě samotné prohlídky kláštera si tak budete moci vychutnat i nádherné panorama města Pothia s mořem.

 

By: Mike Bean

 

 

2.Den – Myrties a Telendos

 

Výlet po zajímavostech západního pobřeží ostrova začneme v přístavním městě Myrties. V něm se nachází malebný byzantský kostel, jinak je však město zajímavé především přístavem a oblázkovou pláží. Právě z tamního přístavu se nicméně lze dostat k hlavnímu bodu dne, a to k ostrovu Telendos. 

Na ostrově Telendos nejdříve navštívíme historické památky kolem baziliky Agios Vassilios, poté však stojí za to podniknout i náročnější túru na vrchol ostrovního masivu.

 

3.Den – Kulturní bohatství měst Damos a Chora

 

Dvě historicky nejzajímavější města ostrova se nacházejí nedaleko sebe v samotném srdci ostrova. Prohlídku začněte v archeologickém parku v městě Damos, kde jsou k vidění půdorysy za staveb z dob Helénistického období i časů římské nadvlády. Po dopoledne stráveném v archeologickém parku následuje přejezd o několik století vpřed do středověkého městečka Chora. V něm za odpoledne stihnete projít tři významné městské hrady i kostel Panagia Kecharitomeni. Na večer si také můžete protáhnout nohy výšlapem na kopec nad městem, kde se tyčí kostel Proroka Eliáše.

 

4.Den – Pěší túra po jižním pobřeží Kalymnu

 

Kalymnos je svými strmými skalními masivy vyhlášený mezi horolezci z celé Evropy. Sportovně založení cestovatelé si proto jistě neodpustí výstup po strmých stěnách jihozápadních skal, pro méně náročné je nicméně optimální turistická trasa vedoucí podél jižního pobřeží ostrova.

Začít můžete přímo v hlavním městě Pothia, odkud následuje výstup nad vnitrozemské město Vothini. Odtud následuje pomalé stoupání vstříc západnímu horskému masivu s nádherným panoramatem pobřeží. Výlet si můžete zpestřit i návštěvou horského kláštera Agios Konstantinos, odkud se již dobře značenou cestou dostanete do městečka Argos, odkud jezdí autobusy zpět to Pothia.

 
By: Mike Bean
 
Pláže na Kalymnu

 

Pláže na Kalymnu jsou nejčastěji pokryty oblázky, zejména na západním pobřeží se však najde i pár písečných pláží. Ty nejoblíbenější písečné pláže se nacházejí u letovisek Kantouni a Massouri. Kalymnos je rovněž typický tím, že mnoho nádherných pláží se nachází mimo letoviska v panenské přírodě Kalymnu. I tyto pláže jsou však velice dobře dostupné skrze silniční infrastrukturu, velice výhodné je tak vypůjčení si automobilu.

Pokud vám nevadí oblázkové pláže, můžete se vydat do největších letovisek jako Myrties, Emporios či Vlychadia. Ty nabízejí nejen velice dobře vybavené pláže, ale také širokou škálu možností k ubytování.

 

Počasí na Kalymnu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Kalymnu je velice deštivé, v průměru prší každý druhý den. Teploty vzduchu se však pohybují mezi 10 a 16°C, takže pro poznávání kultury ostrova je počasí ideální.

V lednu je počasí na ostrově Kalymnos podobně deštivé jako v prosinci, tepoty však mírně padají k 8 až 14°C.

Počasí v únoru na Kalymnu lze charakterizovat prakticky stejně jako počasí v lednu. Běžné jsou tedy teploty mezi 8 a 14°C, a počítat musíte také s častými dešťovými přeháňkami.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Kalymnu již není tak deštivé a teploty stoupají k 9 a 16°C.

V dubnu je počasí na Kalymnu již relativně slunné a teplé. Denní teploty se většinou pohybují mezi 12 a 20°C, teplota moře navíc dosahuje 17°C, což je již pro otužilejší plavce dostatečná teplota pro koupání v moři.

Počasí v květnu na Kalymnu je již příjemně teplé a i suché. Denní teploty vzduchu se pohybují mezi 15a a 24°C, teplota moře navíc stoupá k solidním 19°C.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Kalymnu je typické vysokými teplotami mezi 20 a 29°C. Teplota moře v červnu se pohybuje kolem příjemných 22°C, takže jsou k dispozici prakticky ideální podmínky pro dovolenou u moře.

Počasí v červenci a srpnu na Kalymnu je velice horké s teplotami mezi 23 a 32°C. Teplota moře na Kalymnu v červenci dosahuje velice příjemných 24°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Kalymnu je stále slunné a velice teplé s denními teplotami mezi 20 a 29°C . Teplota moře v září na Kalymnu stále dosahuje velice příjemných 24°C.

V říjnu je počasí na Kalymnu stále slunné a díky teplotám mezi 16 a 24°C i stále postačující k dovolené u moře. Koupání v moři pak nasvědčuje i stále příjemná teplota moře pohybující se kolem 23°C.

Počasí v listopadu na Kalymnu je již opět velice deštivé s teplotami vzduchu mezi 11 a 19°C . Teplota moře v listopadu na Kalymnu se stále pohybuje kolem solidních 20°C, takže i v listopadu si lze na Kalymnu užít koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Kalymnu naleznete zde.

Předpověď počasí na Kalymnu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Letenky na Kalymnos

 

Kalymnos je jedním z hůře dostupných řeckých ostrovů. Přestože přímo na ostrově se nachází středně veliké letiště, ze střední Evropy se na něj dostanete pouze s přestupem v Athénách, ze kterých se následně na Kalymnos dostanete s Aegean Airlines. Celkově však zpáteční let z nedalekého Mnichova či Barcelony, které nabízejí nejvýhodnější spojení s Athénami, vyjde na částky okolo 8 000 Kč. Mnohem výhodnější je proto spolehnout se v tomto ohledu na cestovní kanceláře, které dokážou nabídnout zájezdy často o mnoho levněji, než na kolik vyjde cesta na vlastní pěst. Pokud nechcete trávit celý týden pod režií cestovní kanceláře, můžete také zkusit štěstí a počkat si na charterové letenky uvolňované právě cestovními kancelářemi. 

 

Pro sledování levných letenek na Kalymnos můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Kalymnu

 

Jedinou možností veřejné dopravy po Kalymnu jsou sice moderní a klimatizované, ale ne vždy zcela spolehlivé autobusy. Ty propojují především hlavní město Pothia s většími letovisky, což je trochu škoda, protože ty nejkrásnější pláže Kalymnu většinou leží mimo městské oblasti a autobusem se k nim tedy nedostanete. Jinak jsou však autobusy poměrně levným a rychlým způsobem přepravy po ostrově, jízdenky se většinou kupují přímo u řidiče.

Abyste se dostali na ty nejkrásnější pláže ukryté mezi jednotlivými městečky, vyplatí se pronajmout si automobil. S vypůjčeným vozem se jednoduše dostanete snad na všechny pláže, jelikož díky dobré infrastruktuře je celé pobřeží Kalymnu ověnčeno systémem rychlostních silnic. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Kalymnu

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je malá pláž nedaleko hlavního města Pothia. Přestože povrch pláže je pokryt zejména oblázky, mořské dno je tvořeno písečným podkladem, takže je pláž vhodná i pro děti.

 

 

Agios Soulas

Agios Soulas je malá oblázková pláž nedaleko Pothia. Pláž není nijak organizovaná, je tedy hůře dostupná a nenajdete zde občerstvení ani půjčovny lehátek, o to více soukromí však Agios Soulas nabízí.

 

Arginonta

Arginonta je téměř neosídlená oblast nedaleko Emporia. Nachází se zde nádherná oblázková pláž, která je právě díky absenci okolního osídlení oblíbená pro vysoké soukromí.

 

Argos

Argos je horská vesnice založená a pojmenovaná po Argiu Peloponéském vracejícím se přes Kalymnos z Trojské války. Ve městě se nachází byzantský kostel Dvanácti apoštolů, jenž je považován za nejdůležitější sakrální budovu ostrova.

 

Damos

Damos je oblast nedaleko západního pobřeží ostrova, která patří mezi nejdéle osídlené oblasti ostrova. Turisty do Damosu láká především archeologický park s muzeem mapujícím tamní osídlení z Helénistického období. Dodnes jsou zde patrné hrobky, půdorysy budov, opevnění a římské lázně.

 

Emporio

Emporio je malá rybářská vesnička na severním pobřeží ostrova Kalymnos. Během léta se z Emporia stává oblíbený letní resort se solidní oblázkovou pláží a křišťálově čistou vodou.

 

Chora

Chora je jedno z nejstarších měst ostrova a do nedávna byla právě Chora uznávaná jako hlavní město Kalymnu. Leží zde významné historické památky jako hrady, Pera, Chrisocherias a Chora vybudované Johanity. Na místě původních chrámu zasvěcených Apollonovi byly ve středověku postaveny kostely Panagia Kecharitomeni a Krista jeruzalémského, z 670 metrů nad mořem pak nad městem ční také kostel Proroka Eliáše.

 

Linaria

Linaria je malý přímořský resort ležící 6 kilometrů severně od Pothia. Jedná se o velice klidné letovisko s menší, ale pěknou oblázkovou pláží.

 

Kalymnos (Pothia)

Kalymnos neboli Pothia je hlavní město a nejvýznamnější přístav ostrova Kalymnos. Město se rozkládá podél zálivu obklopeného vysokými skalními masivy, díky čemuž Pothia kromě historického centra láká i na nádherná panoramata.

 

Kamari

Kamari je klidné vnitrozemské městečko sloužící jako výchozí bod pro výlety do letovisek Myrties a Melitsahas.

 

Kantouni

Kantouni je menší městečko sloužící během léta jako klidné přímořské letovisko. Oproti ostatním letoviskům Kantouni vyniká především písečnou pláží a velice klidnou atmosférou.

 

Koukoula

Koukoula je horský vrchol tyčící se do výšky 609 metrů nad mořem. Hora leží nedaleko pobřeží ostrova, díky čemuž se při téměř celému výstupu můžete těšit z panoramatického výhledu na moře.

 

Massouri

Massouri je jedno z nejoblíbenějších letovisek na ostrově Kalymnos. Nachází se zde velice dlouhá pláž pokrytá pískem a oblázky, z města však lze podnikat i výlety do nedalekých hor.

 

Melitsahas

Melitsahas je záliv na severním pobřeží Kalymnu. Nachází se zde menší oblázková pláž ověnčená hotely a restauracemi.

 

Metochi

Metochi je vesnice ležící přímo v srdci ostrova Kalymnos. Významná je především zbytky původního antického osídlení s půdorysy akropole.

 

Mirties

Mirties je malebná vesnička s menším přístavem a malou městskou pláží. V létě se stává Mirties hojně navštěvovaným místem díky přístavu, ze kterého vyplouvají lodě na nedaleký ostrov Telendos.

 

Panormos

Panormos je na poměry Kalymnu velice zelené město lemované nádhernými plážemi. Kromě nich však do Panormu míří i horolezci, kteří si oblíbili okolní skalnaté stěny.

 

Skalia

Skalia je přímořská vesnice ležící na úpatí horského masivu. Nedaleko městečka se nachází stejnojmenná jeskyně zajímavá stalaktity a stalagmity.

 

Telendos

Telendos je malý ostrůvek ležící nedaleko břehů Kalymnu, každodenně k němu vyplouvá přívoz z Mirties. Ostrov nabízí příkré skalnaté masivy oblíbené mezi horolezci i liduprázdné pláže pokryté tmavými oblázky.

 

Therma

Therma je letovisko s oblázkovou pláží s křišťálově čistou vodou, ale také velice příkrým dnem. Letovisko je tak oblíbené především mezi příznivci potápění a dobrými plavci.

 

Vathy

Vathy je malé městečko ležící v nejúrodnější části ostrova východně od Kalymnu. K městu sahá úzký záliv připomínající fjord.

 

Vlychadia

Vlychadia je letovisko s pěknou písečnou pláží a velice čirým mořem vhodným pro potápění či šnorchlování.

 

Vothini

Vothini je vnitrozemské městečko nacházející se na půl cesty mezi městy Pothia a Vlychadia. Právě dobrá strategická poloha je největším lákadlem města, do kterého míří převážně turisté hledající klid a ticho.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Kalymnu je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

 

Několik základních frází:

 

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Kalymnu

 

 

Kalymnos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!