Johannesburg přezdívaný jako město zlata je největším městem i dopravním uzlem Jihoafrické republiky. Město neblaze proslulé vysokou kriminalitou je neodmyslitelně spjato s Nelsonem Mandelou a pádem apartheidu, většina turistů jej však využívá pouze jako přestupní stanici při cestách za africkou přírodou.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 
Jak se dostat z letiště?

 

O.R. Tambo International Airport

Letiště O.R. Tambo je nejrušnějším letištěm v celé Africe. Nacházejí se zde dva terminály, přičemž terminál A obsluhuje mezinárodní lety a terminál B vnitrostátní lety či případně i lety do dalších afrických států.

Železniční spojení

Nejefektivnější cestou jak se dostat z letiště do města jsou tamní vlakové linky. Využít můžete buď expresní Gautrain, který vás během 25 minut za 162 ZAR doveze na stanici Sandton, odkud se po přestupu dostanete dále do Johannesburgu.

Levnější alternativou je dojít nebo si vzít taxi ke 1,4 kilometrů vzdálené stanici Isando, odkud jezdí johannesburská nadzemka přímo do města. Samotná jízda sice zabere cca 45 minut, ale jízdenky stojí pouhých 8.5 ZAR.

Taxi

Nezkušeným cestovatelům se při první návštěvě Johannesburgu většinou doporučuje využít služeb taxi. Při výběru taxi ignorujte v příletové hale všudypřítomné naháněče, kteří jezdí bez licence, a pokračujte k východu. Po levé straně byste měli vidět zástup vozů (většinou mercedesů) se žlutým nápisem TAXI na střeše. I u licencovaných taxikářů nicméně trvejte na užití taxametru a napočítání ceny ještě před nástupem do vozu.

 

 

Ubytování v Johannesburgu

 

Přestože ubytování v Johannesburgu může lákat na příznivé ceny kolem 500 Kč na noc, dbejte zvýšenou pozornost při výběru lokality hotelu. Nejbezpečnějšími oblastmi v Johannesburgu jsou čtvrtě na severu města, kde nicméně ceny hotelů většinou začínají spíše na 800 Kč na noc.

 
Doprava v Johannesburgu

 

Veřejná doprava

Veřejná doprava v Johannesburgu se sestává z příměstských vlaků Gautrain a autobusových linek. Zatímco vlaky jsou relativně čisté, rychlé a trochu ostřílení cestovatelé je mohou používat pro běžnou dopravu, autobusové linky nejsou turistům prvně cestujícím do Johannesburgu doporučovány.

Taxi a pronájem auta

Podstatně bezpečnějším i pohodlnějším způsobem pohybu po městě jsou taxi. Počítat však musíte s tím, že taxislužby nejsou v Johannesburgu tak rozšířené, a je třeba si odvoz vždy předem domluvit. Vyplatí se tak zapsat si pár telefonních čísel na taxi společnosti:

Sandton Taxi Cabs, ☎  +27 (0)11 039 4402

Airport Link, ☎ +27 (0)11) 792 2017

Elias, ☎ +27 (0)76 834 0670

Magicbus, ☎ +27 (0)11 548-0822

Maxi Taxi, ☎ +27 (0)11 648 1212

Často doporučovanou alternativou je poté pronájem automobilu. Většina cestovatelů v Johannesburgu stejně netráví příliš času, a tak se půjčení vozu hned na začátku pobytu jeví jako poměrně praktické. Stejně však musíte dbát na základní bezpečností opatření, jako zamykat dveře, vyhnout se nebezpečným ulicím a vždy s sebou mít i papírovou mapu.

 

Památky v Johannesburgu

 

Muzeum apartheidu

Muzeum apartheidu je interaktivní expozice mapující dekádu po dekádě vznik apartheidu až po jeho pád. Celá výstava je doprovázena dobovými fotografiemi, cedulemi i původními novinovými články.

 

Constitution Hill

Constitution Hill je slavná pevnost a žalář bdící nad Johannesburgem. Tato stavba se nechvalně proslavila pro brutální metody mučení politických vězňů včetně Nelsona Mandely či Mahatmy Gándího. Dnes je tehdejší žalář přestavěn a nacházejí se v něm expozice o jeho vojenské i politické historii.

 

By: Africa Deluxe Tours

 

Gold Reef

Gold Reef je malé městečko vzdálené zhruba osm kilometrů od centra Johannesburgu. Jedná se o místo, kde propukla zlatá horečka, jejíž průběh zde mapuje malebný skanzen. K vidění jsou zde repliky dobových budov, divadel, obchodů a lze zde nahlédnout i do zlatých dolů Crown Mines.

 

By: J@M€S

 

Umělecká galerie

Johannesburg Art Gallery je jednou z největších sbírek umění v celé Africe. K vidění jsou díla afrických a evropských umělců od 17. století doposud, včetně velikánů jako Picasso, Monet či Rodin.

V posledních letech bohužel galerie trpí vzrůstající kriminalitou ve svém okolí, turistům je tak doporučováno si při návštěvě galerie zajistit licencované taxi až před vchod.

 

Lindfield Victorian House

Lindfield Victorian House je původní viktoriánský dům fungující jako dobový skanzen. Do viktoriánského oděvu oblečená průvodkyně vás provede pokoji se starobylým nábytkem a předměty denní potřeby, díky čemuž okusíte každodenní život v koloniální Africe.

 

Museum Wits

Wits je umělecké museum otevřené teprve v roce 2012. Museum nabízí expozice tradičního afrického umění dovezeného z celého kontinentu.

 

Soweto

Southwester Townships neboli zkráceně Soweto je oblast ležící zhruba 20 kilometrů jihozápadně od centra Johannesburgu. Jedná se o symbol rasové segregace, v Sowetu totiž bydleli afričtí dělníci s rodinami. Právě zde také vypukly první pokusy o svržení apartheidu vedené Nelsonem Mandelou, který přímo zde žil a na jehož počest zde bylo postaveno Museum Nelsona Mandely.

Oblast Soweto je nicméně v dnešní době neblaze proslulá vysokou kriminalitou, jedinou poklidnější oblastí je zde právě Museum Nelsona Mandely.

 

Pretoria

Pretoria je město ležící necelou hodinu cesty severně od Johannesburgu. Jedná se o město proslavené květinami, které jsou všudypřítomné jak v ulicích, tak i v tamní botanické zahradě, která je díky vzácným exotickým druhům považována za jednu z nejvýznamnějších botanických zahrad na světě.

K vidění jsou zde i britské a nizozemské koloniální památky, z nichž nejznámější je komplex Union Buildings ležící nedaleko historického náměstí Church Square. Nizozemskou minulost Pretorii připomíná také památník Voortrekker, nedaleko něhož se nachází pro změnu památník nezávislosti Jihoafrické republiky Freedom Park.

 

By: Stefan Krasowski

 

 

Lion Park

Většina turistů cestuje do Jižní Afriky převážně díky unikátní fauně. Za tou však nemusejí cestovatelé dojíždět příliš daleko, necelou hodinu cesty od Johannesburgu se totiž nachází Lion Park. Jedná se o park vystavující lvy, gepardy, pštrosy či žirafy ve svém přirozeném prostředí. Atraktivní je zejména tím, že pod dohledem umožní návštěvníkům podrbat si lvíče nebo například nakrmit malé zebry.

 

Ann van Dyk Cheetah Centre

Zhruba hodinu jízdy severně od Johannesburgu se nachází neziskové centrum snažící se chránit ohrožené gepardy, supy a hyeny. Návštěvníci si zde mohou vychutnat tříhodinovou komentovanou prohlídku, při které se nejen dozvědí více o životě gepardů, ale také se stanou svědky krmení dospělých šelem i malých koťat.

 

Přírodní rezervace Rietvlei

Rietvlei je přehrada ležící severně od Johannesburgu nedaleko Pretorie. Okolí přehrady je domovem pro zebry, buvoly, hrochy i vzácné nosorožce. V rezervaci se nacházejí dobře značené stezky, které přímo vybízejí k celodenním trekům s šancí na pozorování africké fauny.

 

By: Derek Keats

 

Moreleta Kloof Nature Reserve

Moreleta Kloof Nature Reserve je bývalá farma a v současné době rezervace obývaná žirafami, pštrosy, buvoly a gazelami. Původní budovy farmy byly poměrně nedávno zrekonstruovány a slouží jako hotely a restaurace pro turisty.

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Wits Adler Museum

9:30 – 10:00 – přesun na Constitution Hill

10:00 – 11:30 – prohlídka pevnosti

11:30 – 13:00 – přesun k a prohlídka nedaleké Johannesburg Art Gallery

13:00 – 14:00 – přejezd do Lion Park

14:00 – 17:00 – prohlídka parku

 

9:00 – 10:30 – návštěva Gold Reef City

10:30 – 12:00 – prohlídka muzea apartheidu

12:00 – 12:30 – přejezd k Lindfield Victorian House

12:30 – 13:30 – prohlídka skanzenu

13:30 – 14:30 – přejezd k Ann van Dyk Cheetah Centre

14:30 – 18:00 – prohlídka rezervace

 

8:00 – 9:00 – přejezd do Pretorie

9:00 – 11:00 – prohlídka Union Buildings

11:00 – 11:30 – přesun k památníku Voortrekker

11:30 – 12:30 – prohlídka Voortrekker a přilehlého Freedom Park

12:30 – 13:00 – přesun k botanické zahradě

13:00 – 15:00 – prohlídka zahrady

15:00 – 15:30 – přesun k přehradě Rietvlei

15:30 – 18:00 – prohlídka rezervace

Průvodce zdarma – Johannesburg
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!