Itálie, to je země nádherných hor, živých měst plných historických památek i nádherné pobřeží. V Itálii si na své přijde zkrátka každý, a právě proto se země rozkládající na Apeninském poloostrově řadí mezi českými turisty nejnavštěvovanější destinace vůbec.

 
Základní informace

 

Itálie je členskou zemí Evropské unie i Schengenského prostoru, vstup do země je tak umožněn na základě platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 16.5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Policie: 113

Hasiči: 115

Záchranná služba: 118

Drtivá většina ubytovacích zařízení v celé Itálii využívá „naše“ elektrické zásuvky s napětím 220V.

Ať už cestujete k moři, za památkami nebo do hor, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy do Itálie

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 
Do Itálie na dovolenou s dětmi

 

Mezi rodinami s dětmi je Itálie tradičně jednou z nejoblíbenějších destinací. Vhodná je především severní Itálie, kde převažují písečné pláže s pomalým spádem a úroveň služeb je na vysoké úrovni. V Benátském zálivu tak můžete navštívit například letoviska Lignano či Caorle, která sice bývají v hlavní sezoně plná turistů, na druhou stranu se zde díky tomu dá spolehnout na vysokou kvalitu služeb. Letecky se lze vydat také do letovisek kolem Bari či na Sardinii, kde najdete o něco prázdnější pláže a čistší moře.

 
Dovolená v Itálii se psem

 

Obecně platí, že čím jižněji se v Itálii nacházíte, tím méně ohleduplnosti se vašemu psímu mazlíčkovi dostane. Zatímco v severních letoviscích nebudete mít problém sehnat ubytování, kde si s sebou můžete vzít psa, na jihu země se možnosti ubytování zúží. Co se městských pláží týče, s výjimkou severních letovisek Bibione a Lignano je vstup se psy na placené pláže v drtivé většině případů zakázán.

 
Dovolená v Itálii pro seniory

 

Také pro seniory je Itálie skvělou volbou. Pokud toužíte po klidné dovolené, je však lepší vyhnout se větším městům. Nejčistší města a nižší kriminalita je poté v bohatší severní Itálii. Klasikou zůstávají osvědčená letoviska Caorle či Bibione, pokud se však nechcete prodírat davy turistů, můžete zkusit i překrásné pobřeží Amalfi či ostrovy Sardinii a Sicílii.

 
Nákupy v Itálii

 

Itálie je celosvětově uznávaná návrhářská velmoc, místní si na elegantním vzhledu silně zakládají, a proto po celé zemi naleznete škálu módních domů. Pokud toužíte po výhodných nákupech, vydejte se do Milána, kde opravdu kvalitní a módní oblečení pořídíte za zlomek ceny u nás. Nejlevnější oblečení pořídíte v outletech Serravalle, Foxtown či Vicolungo.

Po celé Itálii jsou mezi tamními obyvateli velice populární trhy, které se pořádají alespoň dvakrát do týdne v každém větším městečku. Zde pořídíte kvalitní potraviny, květiny i módní doplňky mnohdy za ceny odpovídající supermarketům.

Otevírací doba obchodů se pohybuje cca od 9 do 20 hodin, o nedělích bývá zavřeno. U menších obchodů se často můžete setkat s polední přestávkou od cca 13:00 do 15:30.

 
Noční život v Itálii

 

Itálie je bujarým životním stylem proslavená snad všude. Temperamentní obyvatele potkáte především na jihu Itálie, kde také naleznete největší koncentrací barů a diskoték, kde se lze bavit až do pozdních ranních hodin.

Ideální destinací pro užívání si pestrého nočního života je Sicílie, s centry v Palermu a Taormině. Jinak žije Itálie v noci hlavně ve větších městech jako Neapol, Řím či Miláno. Diskotéky a bary ale potkáte prakticky v každém přímořském letovisku, nudy se tak rozhodně obávat nemusíte.

 
Ubytování v Itálii

 

Ubytování v Itálii je velice rozmanité, prakticky podél celého pobřeží naleznete hotelové a apartmánové komplexy všech cenových skupin. Ve městech poté převažují hotely a hostely, ve vnitrozemí jsou zase četné penziony. Tak či onak, s několika výjimkami lze říci, že ubytování v Itálii je na evropské poměry poměrně levné. Pěkné ubytování na začátku sezony pro dva se dá v Římě či Milánu pořídit kolem 1200 Kč na noc, v Neapoli jsou ceny o něco nižší. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Pokud chcete ušetřit, můžete zvolit ubytování v kempech nacházejících se převážně kolem pobřeží v severní Itálii. V nich se lze ubytovat v karavanech, bungalovech či stanech. Ceny jsou příznivé a pohybují se kolem 300 Kč na noc, možnost tohoto ubytování se nicméně vyplatí, pouze pokud do Itálie jedete automobilem.

Co se týče levného ubytování ve větších městech, můžete zvolit hostely či Airbnb. Právě Airbnb je v Itálii hojně rozšířená služba, a můžete díky ní ušetřit peníze i poznat nové lidi. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu naleznete zde.

 
Tipy na zajímavá místa a města v Itálii

 

Řím

Dopravním i turistickým centrem celé Itálie je bezpochyby Řím. Právě Řím je totiž architektonickým odrazem celých dějin evropské civilizace. Nutností je navštívit slavný amfiteátr Koloseum, antický Panteon, asi světově nejproslulejší fontánu Fontana di Trevi či náměstí a baziliku sv. Petra.

 

Milán

Milán je evropské centrum módy, sportu i umění. Z památek je nejznámější monumentální katedrála Duomo či kostel Santa Maria delle Grazie s legendární Poslední večeří od Leonarda da Vinciho. Sportovní příznivce může zaujmout možnost prohlídky fotbalového San Sira či závodního okruhu v Monze. Při návštěvě Milána si taktéž můžete nakoupit levné, ale módní oblečení z outletů Serravalle, Foxtown či Vicolungo.

 

Lombardská jezera (Como, di Garda, Magiorre a Lugano)

Pod jižním cípem Alp nalezneme nádherná ledovcová jezera připomínající fjordy. Severně od Milána se nacházejí Lago Como, Lago Lugano a Lago Magiorre, směrem na východ pak leží Lago di Garda.

 

Benátky

Nedaleko populárních letovisek Bibione a Caorle se nachází unikátní město na laguně. V Benátkách určitě navštivte baziliku sv. Marka a Dóžecí palác, při západu slunce se pak nabízí romantická, ale vskutku drahá projížďka na gondole. Hlavní turistická sezona je zde v létě a v únoru, kdy je v Benátkách pořádán světoznámý karneval.

 

Verona

Verona je po Benátkách druhé největší město Benátska. Jedná se o jedno z nejromantičtějších měst Itálie, možná i proto do něj William Shakespeare dosadil děj svého nejslavnějšího díla Romeo a Julie. Z památek stojí za to vidět římskou arénu, románské baziliky San Zeno Maggiore a San Fermo Maggiore, nebo gotické a barokní opevněni vycházející z pevnosti Castelvechio.

 

Florencie

Toskánská metropole byla kolébkou renesance, díky čemuž se zde lze setkat s množstvím památek z 14. a 15. století. Nejznámější památkou a dominantou města je dóm San Maria del Fiore, zajímavé jsou pak i kostely S. Maria Novella, S. Croce a S. Miniato al Monte. Za prohlídku stojí i Gallerie dell´Accademia se světoznámou sochou Davida od Michelangela.

 

Pisa

Hlavní turistickou atrakcí tohoto toskánského města je bezpochyby šikmá věž proslulá špatným odhadem podložím. Pisa je však rozhodně víc, než jen ona nakloněná věž. Neméně zajímavá je také katedrála Duomo di Pisa a křestní kaple ze 12. století, kostel San Michele in Borgo či palác Carovana.

 

Neapol

Přestože Neapol je neblaze proslulá vysokou kriminalitou a špinavými ulicemi, nalezneme zde také mnoho památek, za kterými se i přes neduhy města vyplatí do města ve stínu Vesuvu vycestovat. Nejzajímavějšími památkami jsou dva středověké pobřežní hrady – Castel dell´ Ovo a Castel Nuovo. Velice známé je také archeologické muzeum s bohatou expozicí týkající se vykopávek v nedalekých Pompejích a Herculaneu.

 

Pompeje

Pokud máte namířeno na dovolenou poblíž Neapole, zařaďte si Pompeje na váš „must see“ seznam. I přes davy turistů stojí za to nádherně zachovalé město zničení roku 79 silnou erupcí nedalekého Vesuvu vidět. Na místě vás překvapí, o jak velké město se ve skutečnosti jedná. Vidět zde můžete zachovaný amfiteátr, palestru, několik chrámů či veřejné toalety – každá budova něčím zaujme.

 

Pobřeží Amalfi

Pobřeží Amalfi, často označované za nejkrásnější pobřeží Itálie, se rozprostírá jižně od Neapolského zálivu. Amalfi je skalnaté pobřeží s vysokými útesy, na nichž byla vystavěna malebná městečka známá pestrobarevnými fasádami. K pobřeží Amalfi lze cestovat autobusy ze Sorrenta, které je dobře dostupné veřejnou dopravou z Neapole.

 

Alberobello

Alberobello je pitoreskní městečko na jihovýchodě Itálie nedaleko Bari. Město je proslulé unikátními domy stavěnými ve stylu trulli, díky kterým je Alberobello zapsáno na seznamu UNESCO. Domečky ve stylu trulli jsou stavěny z opracovaných kamenů, přičemž zajímavé jsou především kuželovité střechy s bílými ornamenty.

 
Tipy na jednodenní výlety po Itálii

 

Lago di Garda a Verona

První jednodenní výlet začíná na březích Lago di Garda. Jedna z možných cest kolem jezera vede na vyhlídku Monte Baldo. Při pohledu z Monte Baldo si poté budete připadat skoro jako na norském fjordu. V odpoledních hodinách následuje přesun do nedaleké Verony. Zde stojí za vidění římská Arena, bazilika San Fermo nebo třeba Casa di Giulietta.

 

Benátky a Padova

Pokud cestujete na severovýchod Itálie, návštěva Benátek je téměř povinností. Pokud můžete výletu obětovat celý den, zahrňte do denního itineráře i nedaleké malebné město Padova. Město Padova stojí za to navštívit především kvůli bazilice sv. Antonína – monumentálnímu románsko gotickému dílu se sedmi kupolemi, dvěma věžemi a bronzovou jezdeckou sochou od Donatella. V Benátkách samotných pak stojí za to vidět Dóžecí palác a Piazza San Marco s věží a katedrálou, večer si můžete zpestřit projížďkou na gondole.

 

Toskánská města – Florencie a Pisa

Pokud míříte na severozápad Itálie, nevynechejte prohlídku toskánských metropolí. S trochou spěchu zvládnete prohlédnout dvě nejblyštivější perly Toskánska – Florencii a Pisu za jediný den. Dopoledne nechte vyhrazené pro Pisu. Výhodou tohoto města je to, že všechny hlavní památky jako Šikmá věž, katedrála či baptisterium se nacházejí přímo u sebe, prohlídka největších dominant města tak zabere jen maximálně 3 až 4 hodiny. Poté následuje zhruba hodinu dlouhá cesta do Florencie. Ve Florencii se vyplatí nejdříve navštívit Gallerie dell´Accademia s Davidem. Z kostelů pak stojí za to vidět San Maria del Fiore.

 

Pompeje, Vesuv a Neapol

Dopolední program začíná prohlídkou Pompejí. Mnoho času strávíte nejen ve frontách na lístky, ale také samotnou prohlídkou. Areál Pompejí je skutečně rozsáhlý a prohlídka zabere alespoň čtyři hodiny. Po prohlídce antického města se nabízí prozkoumat viníka pompejské tragédie – nedalekou sopku Vesuv. Za cca 15€vás přímo pod vrchol odezvou autobusy vyjíždějící z parkoviště před areálem v Pompejích. Přestože Vesuv je „jen“ 1281 metrů vysoký, kořeny hory začínají přímo u moře, takže se jeví mnohem větším. Z vrcholu lze sledovat místy unikající páry u kráteru i nádherné panorama Neapolského zálivu. Pokud Vám zbude čas, vydejte se i do nedaleké Neapole. Za večer stihnete krátkou procházku z přístavu, přes Castel Nuovo k vyhlídce na Castel dell´Ovo.

 

Bari a Alberobello

Nejzajímavější turistické atrakce na jihovýchodě Itálie je pobřežní město Bari a zhruba tři čtvrtě hodiny jízdy od něj vzdálené Alberobello. Bari je po Neapoli druhé největší město jižní Itálie. Za prohlídku stojí Staré město se středověkým hradem Castello Svevo, katedrálou San Sabino a poutním kostelem San Nicola. Historickou část Bari máte projitou za dopoledne, odpoledne vám tak zbude volné pro Alberobello. Mezi malebnými domky s nejrůznějšími ornamenty na střechách se budete cítit jako v pohádce.

By: Andrea Passoni
 
Doprava po Itálii

 

Mezi přímořskými letovisky standardně fungují autobusové spoje podél pobřeží a do větších měst. Například v severní Itálii tak několikrát denně jezdí autobusy z Benátek směrem Caorle a Lignano. Pro občasné výlety po okolí si tak pohodlně vystačíte s poměrně levnou autobusovou dopravou.

Pro cesty mezi velkými městy můžete využít buď poměrně spolehlivé a moderní vlaky Trenitalia. Alternativou jsou autobusy Megabus, které nově jezdí od Milána přes Janov, Toskánsko, Řím až do Neapole. Ceny přitom začínají v akcích za 1€. Šance, že zrovna na váš termín vychytáte eurovou jízdenku je sice nízká, ale i běžné tarify jsou výhodné.

Pokud plánujete častější výlety podél pobřeží či do vnitrozemí, může se vám vyplatit půjčení automobilu. Půjčovny se vyplatí především na jihu Itálie, kam se lze z České republiky dostat pouze letecky a turistické cíle jsou zde roztroušeny po větší ploše. Díky půjčenému vozu se stáváte pány svého času a pokud vás pojede více, budou se náklady na dopravu lišit jen minimálně. Ceny v Itálii jsou srovnatelné s evropským průměrem, malé auto pořídíte i v sezoně do 1100 Kč na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 
Pláže a koupání v Itálii

 

Jistotou, co se dobře vybavených písečných pláží a dobré dopravní dostupnosti je sever Jadranu s letovisky Caorle, Bibione, Lignano či Porto S. Margherita. Trochu prázdnější pláže naleznete na jižním pobřeží Jadranu severně od Bari, kde se nacházejí letoviska jako Alba Adriatica či Villa Rosa.

Oblázkové pláže najdete i jižně od Neapole podél pobřeží Amalfi. Naleznete zde sice nádherné panorama moře a čistou vodu, ale přístup k plážím ve městech jako Amalfi, Positano či Sorrento je omezený. Čisté moře a převážně oblázkové pláže poté naleznete na jihu Itálie na pobřeží Tyrhénského moře. Dobré podmínky ke koupání poté nabízí sever Sardinie a východ Sicílie.

 

 
Počasí v Itálii

 

Počasí v zimě

Počasí v lednu v Itálii je vyjma Alp mírné, teploty v lednu se v jižní Itálii pohybují kolem 10°C, na severu se teploty pohybují kolem 5°C, takže počasí nahrává výletům po městech

Únorové počasí v Itálii je téměř shodné s lednovým s tím, že převážně na jihu Itálie jsou častější přeháňky.

Počasí v březnu v Itálii pomalu začíná umožňovat koupání v moři, zejména na jihu rostou teploty vzduchu v průměru na 15°C. Teplota moře se pak pohybuje kolem 16°C, pokud jste dostatečně otužilí, na krátké smočení za slunného dne to tedy stačí.

 

Počasí na jaře

Počasí v květnu v Itálii je velice slunné, teploty vzduchu v květnu se prakticky na celém pobřeží pohybují kolem 19°C, na úplném jihu pak převyšují 20°C. Teplota Středozemního moře v květnu se pohybuje kolem 19°C, Jadran je v květnu zhruba o 2°C chladnější, přesto se již vyskytují první dny vhodné ke koupání.

Červnové počasí v Itálii je již velice teplé, teploty na jihu poloostrova stabilně přesahují 24°C, teplota moře v červnu po celém pobřeží přesahuje 22°C s tím, že Středozemní moře je opět o chlup teplejší. Pokud se tedy chcete vyhnout turistům a cestovat za nižší ceny, počasí v Itálii v červnu je pro koupání u moře ideální.

 

Počasí v létě

Počasí v Itálii v červenci a srpnu je ve znamení teplot nezřídka kdy přesahujících hranici 30°C, teplota Středozemního moře o letních prázdninách je kolem 25°C, Jadran dosahuje 24°C.

Co se týče září, počasí v Itálii stále nahrává koupání u moře. Teploty padají pomalu k 22°C, na jihu poté teploty klesají pomaleji. Teplota moře v září je však v Itálii prakticky stejná jako na konci srpna.

 

Počasí na podzim

Teploty vzduchu v říjnu v Itálii klesají pod 20°C, zvyšuje se však také četnost a intenzita srážek. Nejvíce deštivých dnů v Itálii připadá na listopad, kdy teploty vzduchu rychle klesají pod 15°C.

 

Aktuální počasí v Itálii naleznete zde.

Předpověď počasí v Itálii na dalších 10 dní naleznete zde.

 
Levné letenky do Itálie

 

Aktuálně lze do Itálie nejlépe vycestovat s Wizzairem, ten provozuje lety na trase z Prahy do Milána, Benátek, Říma, Bari a Neapole. Další levné lety provozuje Volotea, která létá do Benátek a Easyjet s lety do Milána. Již nyní konkurencí nabitý trh ještě od podzimu 2016 doplní Ryanair s lety do Říma a Milána.

Z pohledu levných letenek je tak Itálie výbornou volbou, jednosměrné lety mimo sezonu do vyjmenovaných metropolí lze totiž pořídit i kolem 700 Kč. Převážně z Milána se poté lze levně dostat s přestupem i na Sardinii a Sicílii.

Pro sledování aktuálních levných letenek do Itálie můžete použít náš vyhledávač.

 
Zajímavé oblasti v Itálii

 

Abruzzo

Abruzzo je hornatá oblast ve střední Itálii u pobřeží Jaderského moře. Vrcholy Apeninského pohoří střídají písčité pláže Jadranu se známými letovisky jako Giulianova, Silvi Marina, Pineto či Pescara.

Alta Badia

Alta Badia je horské středisko ve východní části italských Alp. V létě je oblast vyhledávána především cyklisty díky skvělému stavu silnic a nádherným panoramatům. V zimě je zde provozována široká škála sjezdovek.

Alta Pusteria

Alta Pusteria je Alpské horské středisko na severu Itálie. Přes léto zde najít několik turisticky neobjevených trekových tras, v zimě se do Alta Pusteria zase sjíždějí lyžaři z celé Evropy.

Alta Valtellina

Alta Valtellina je oblast zahrnující známé ski resorty Bormio, Livigno a Santa Caterina. Živo je tu především během zimní sezony, v létě zde lze pořádat horské treky po turisty nedotčených horách.

Apulská oblast (Puglia)

Apulská oblast se rozprostírá na jihu Itálie na pomezí Jaderského a Jónského moře. Především oblast Salenta je vyhlášená velice čistou vodou a několika plážemi oceněnými Modrou vlajkou.

Arabba

Arabba je horské středisko v italských Dolomitech. Přes léto je oblast vyhledávaná příznivci lezení po skalách.

Basilicata

Basilicata je oblast na jihu pevninské části Itálie. Jedná se převážně o hornatou oblast s nejvyššími vrcholy Apenin, pobřeží jsou poté lemována skalnatými plážemi Tyrhénského a Jónského moře.

Benátky

Benátky jsou světoznámé město postavené na laguně. Kromě romantických kanálů zde naleznete krásné památky jako Dóžecí palác či náměstí sv. Marka.

Bibione

Bibione je českými turisty hojně navštěvované přímořské letovisko v Benátsku. Oblast nabízí velice široké a dlouhé písečné pláže, přes hlavní sezonu je však tato oblast přeplněna turisty.

Bormio

Bormio je středověké město položené v horách severní Itálie. V okolí se nachází řada sjezdovek a přes léto se zde nabízí několik tras pro horské túry.

Capri

Capri je malebný ostrov nedaleko Neapole, pověstný pro svou malebnou krajinu lemovanou skalnatým pobřežím s útesy. Oblast je protkána luxusními resorty, a jedná se tak o jednu z nejdražších oblastí jižní Itálie.

Cortina d´Ampezzo

Cortina d´Ampezza je sportovní středisko na severu Benátska v Dolomitech. V létě je tato oblast vyhledávána cyklisty a příznivci horské turistiky, v zimě se zde zase konají lyžařské závody.

Dolomito Brenta

Brenta je skalnaté pobřeží v provincii Trentino nedaleko Dolomit, kterým se tato oblast velice podobá.

Dolomity Superski

Dolomity Superski je horský areál v severoitalských Dolomitech. V létě je tato oblast plná skal vyhledávána horolezci, v zimě Dolomity Superski lákají zase na dlouhé sjezdovky.

Elba

Elba je třetí největší italský ostrov, ležící v Tyrhénském moři v Toskánsku. Kromě několika možností ke koupání je Elba známá také jakožto místo nuceného exilu Napoleona Bonaparteho.

Emilia Romagna

Emilia Romagna je oblast na východě Itálie omývána vodami Jaderského moře. Nalezneme zde historická města jako Parma, Bologna či Cesena i přímořská letoviska s písečnými plážemi, z nichž nejznámější je bezpochyby Rimini.

Eraclea Mare

Eraclea Mare je oblast v Benátsku nedaleko Caorle, často označovaná jako zelená perla Benátska. Toto označení si Eraclea Mare zaslouží díky borovicovým hájům, které vás ochrání vůči ostrému slunci.

Florencie

Florencie je toskánské město, které se proslavilo především jako kolébka renesance. Naleznete zde tak mnoho památek z tohoto období, včetně originálu sochy Davida od Michelangela.

Furlánsko

Furlánsko je italský region na samotném východu země při hranicích se Slovinskem. Na severu Furlánska se nacházejí vysoké skalnaté hory, které kontrastují s oblázkovými plážemi Jadranu na jihu.

Gargano

Gargano je poloostrov na samotném jihu Itálie. Vnitrozemí je převážně hornaté a pokryté borovicovými lesy. Pobřeží Gargana je význačné vysokým počtem zátok s písečnými a oblázkovými plážemi.

Ischia

Ischia je ostrov nacházející se v Neapolském zálivu. Ostrov je známý především termálními lázněmi a malebnou přírodou.

Jižní Tyrolsko

Jižní Tyrolsko je alpská oblast na severu Itálie při hranicích s Rakouskem. Přírodní krásy italských Alp vybízejí k pěším túrám po upravených stezkách. V zimě se tato oblast mění na jedno velké lyžařské centrum

Kalábrie

Kalábrie je oblast tvořící špičku „boty“ na mapě Itálie. Jedná se o jeden z nejchudších regionů Itálie, ekonomika silně závisí na turismu, s centry v Reggio di Calabria, Cotanzaru a Crotone.

Kampánie

Kampánie je oblast na západním pobřeží jižní Itálie. Oblast je proslavená archeologickými vykopávkami v Pompejích a Hercolaneu, panoramaty pobřeží Amalfi i městem Neapol.

Kronplatz – Plan de Corones

Oblast Kronplatz a Plan de Corones je populární lyžařské středisko v srdci Dolomit.

Lago di Garda

Lago di Garda je ledovcové jezero v severní Itálie, nedaleko města Verona. Kromě koupání si zde můžete užít krásné túry kolem jezera, při kterých si budete připadat jako u norského fjordu.

Folgaria – Lavarone

Alpská oblast Folgaria a Lavarone na severu Itálie je skvělou volbou pro letní poznávání Alp. Jakožto lyžařské středisko tato oblast infrastrukturou příliš nevyniká, pro letní treky je však i díky nízkým cenám ideální.

Lido di Jesolo

Lido di Jesolo je největší přímořské středisko Benátska. Oblast je proslavená 15 kilometrů dlouhou písečnou pláží lemující břeh Jadranu.

Lignano

Lignano je velice populární letovisko s dlouhou písečnou pláží nacházející se nedaleko Caorle a Bibione na březích Jadranu.

Ligurská riviéra

Ligurská riviéra je oblast na severozápadě Itálie při francouzských hranicích. Oblast je známá luxusními resorty podél písečných pláží Ligurského moře.

Livigno

Livigno je alpské horské středisko, proslavené svými dlouhými sjezdovkami a vysokou kvalitou služeb.

Lombardie

Lomabrdie je oblast na severu Itálie rozkládající se od Alp až k údolí řeky Pád. Tato oblast je vyhlášená ledovcovými jezery a městy Milán a Bergamo.

Marche

Marche je přímořská oblast ve středu Itálie na březích Jadranu. Mezi hlavní turistická města patří historická Ancona, Urbino či Loreto, z přímořských letovisek jsou pak nejznámější Pesaro, Fano či Civitanova Marche.

Marmolada

Marmolada je s 3343 metry nejvyšší horou italských dolomit. V létě láká Marmolada turisty na krásné treky okolo horského ledovce. V zimě zase svahy Marmolady okupují lyžaři.

Miláno

Miláno je severoitalská metropole proslavená monumentálním Dómem a skvělými možnostmi k nakupování v místních outletech.

Neapol

Neapol je největší město Kampánie. Ačkoliv je město ve stínu Vesuvu nechvalně známé špinavými ulicemi a kriminalitou, naleznete zde krásné středověké hrady. Neapol slouží také jako skvělá základna pro výlety k Pompejím, Vesuvu či pobřeží Amalfi.

Piemonte

Piemonte je region na západě Itálie. Oblast láká na krásy vysokohorské přírody i města Turín a Novara.

Pinzolo

Pinzolo je nádherná horská oblast v Dolomitecg, Hory v okolí Pinzola jsou plné horských potoků a ledovcových jezer, najdete zde tak jedny z nejkrásnějších treků v Dolomitech

Pisa

Pisa je Toskánská metropole proslavená především Šikmou věží v Pise, katedrálou a baptisteriem.

Ravascletto

Ravascletto je horská oblast na východě Itálie, vyhledávaná především cyklisty. Ne nadarmo se zde tak jezdí jedna z horských etap seriálu silničních kol Giro d´Italia.

Rimini

Rimini je město na východním pobřeží Itálie. Rimini je proslavené dlouhými písečnými plážemi a tamním rodákem Federicem Fellinim, který v Rimini natočil i úspěšný snímek Amarcord.

Řím

Jen pár měst na světě se může chlubit takovým množstvím historických památek jako Řím. Kromě světoznámého kolosea stojí za prohlídku i Vatikán s náměstím sv. Petra.

Salento

Salento je oblast nacházející se v Apulii, která je vyhlášená především vápencovými útesy s tyrkysově modrým mořem. Nacházejí se zde jedny z nejluxusnějších přímořských resortů jižní Itálie.

Sardinie

Sardinie je ostrov na jihu Itálie nacházející se jižně od Korsiky. Nacházejí se zde nádherné písečné pláže i vysoká pohoří ve vnitrozemí ostrova.

Sicílie

Sicílie je největší italský ostrov. Především východní pobřeží je vyhlášené nádhernými oblázkovými plážemi i antickými památkami.

Tarvisio

Tarvisio vzdálené pouhých 500 km od českých hranic je jedním z nejbližších italských horských resortů. Kromě tradičního zimního lyžování zde lze plánovat i vysokohorské túry.

Tonale

Tonale je horské středisko v Brentských Dolomitech, nedaleko něj se nachází malebné městečko Ponte di Legno.

Toskánsko

Toskánsko je oblast na středozápadě Itálie, proslavená rozsáhlými vinicemi i renesančními památkami v Pise a Florencii.

Trentino

Trentino je region na severu Itálie. Oblast Trentina je vyhlášená především díky malebným horám a jezeru Lago di Garda.

Val Gardena

Val Gardena je horská oblast v Dolomitech. Kromě všudypřítomných sjezdovek je Val Gardena proslavená unikátní vysokohorskou flórou s mnoha chráněnými květinami.

Veneto (Benátská riviéra)

Benátská riviéra je oblast táhnoucí se na severních březích Jadranu. Jedná se tedy o jednu z nejoblíbenějších letních destinací, především díky letoviskům jako Bibione, Caorle či Lignano.

 
Jazyk a pár základních frází

 

Úředním jazyk v Itálii je italština. Vyjma vyhledávaných turistických letovisek a velkých měst se s místními anglicky spíše nedomluvíte, doporučujeme se proto naučit alespoň pár základních frází.

Ahoj – Ciao (čáo)

Ano – Si (sí)

Ne – No (no)

Dobré ráno / dopoledne  – Buon giorno (bon džórno)

Dobrý večer – Buona sera (buona sera)

Jak se máte? – Come stai? (kóme stai?)

Dobře – Bene (béne)

(Velice) Vám děkuji. – (Molte) grazie. (molte grácje)

Není zač – Non c`é di che (non če di ke)

Dobrou noc  – Buona notte (buona notte)

Promiňte – Scusi (skúzi)

Kolik to stojí? – Quanto costa questo? (kuanto kósta kvésto?)

Mluvíte italsky/anglicky? – Parla italiano / inglese? 

Jen trochu – Solo un poco (sólo un póko)

Dobrou chuť – Buon appetito (buon apetýto)

Dobrou noc – Buona notte (buona notte)

Omluvte mne- Mi dispiace (mi dyspjáče)

Nerozumím – Non capisco (non kapísko)

Dnes  – Oggi (odži)

Včera / zítra – Ieri / domani  (iéri / domány)

 

Itálie
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!