ITÁLIE PRŮVODCE NA CESTY

Itálie, to je země nádherných hor, živých měst plných historických památek i nádherné pobřeží. V Itálii si na své přijde zkrátka každý, a právě proto se země rozkládající na Apeninském poloostrově řadí mezi českými turisty nejnavštěvovanější destinace vůbec.

Kdy Itálii navštívit?

Itálie je rozmanitá země plná krásných měst i přírodních bohatství, proto bych ze zkušenosti doporučila více kratších návštěv, k čemuž nahrávají i vesměs levné letenky, nebo poměrně rychlá dojezdová vzdálenost autem.

Pokud se však rozhodnete projet Itálii na jeden zátah, mělo by Vám stačit čtnáct dnů až tři týdny, záleží na tom, která místa se rozhodnete navštívit a jak dlouho se budete chtít zdržet.

Počasí v zimě

Počasí v lednu v Itálii je vyjma Alp mírné, teploty v lednu se v jižní Itálii pohybují kolem 10°C, na severu se teploty pohybují kolem 5°C, takže počasí nahrává výletům po městech

Únorové počasí v Itálii je téměř shodné s lednovým s tím, že převážně na jihu Itálie jsou častější přeháňky.

Počasí v březnu v Itálii pomalu začíná umožňovat koupání v moři, zejména na jihu rostou teploty vzduchu v průměru na 15°C. Teplota moře se pak pohybuje kolem 16°C, pokud jste dostatečně otužilí, na krátké smočení za slunného dne to tedy stačí.

Počasí na jaře

Počasí v květnu v Itálii je velice slunné, teploty vzduchu v květnu se prakticky na celém pobřeží pohybují kolem 19°C, na úplném jihu pak převyšují 20°C. Teplota Středozemního moře v květnu se pohybuje kolem 19°C, Jadran je v květnu zhruba o 2°C chladnější, přesto se již vytují první dny vhodné ke koupání.

Červnové počasí v Itálii je již velice teplé, teploty na jihu poloostrova stabilně přesahují 24°C, teplota moře v červnu po celém pobřeží přesahuje 22°C s tím, že Středozemní moře je opět o chlup teplejší. Pokud se tedy chcete vyhnout turistům a cestovat za nižší ceny, počasí v Itálii v červnu je pro koupání u moře ideální.

Počasí v létě

Počasí v Itálii v červenci a srpnu je ve znamení teplot nezřídka kdy přesahujících hranici 30°C, teplota Středozemního moře o letních prázdninách je kolem 25°C, Jadran dosahuje 24°C.

Co se týče září, počasí v Itálii stále nahrává koupání u moře. Teploty padají pomalu k 22°C, na jihu poté teploty klesají pomaleji. Teplota moře v září je však v Itálii prakticky stejná jako na konci srpna.

Počasí na podzim

Teploty vzduchu v říjnu v Itálii klesají pod 20°C, zvyšuje se však také četnost a intenzita srážek. Nejvíce deštivých dnů v Itálii připadá na listopad, kdy teploty vzduchu rychle klesají pod 15°C.

Aktuální počasí v Itálii naleznete zde.

Předpověď počasí v Itálii na dalších 10 dní naleznete zde.

Časový posun

Stejný jako v ČR

Aktuální čas

(doplní programátor)

Doba letu

Doba letu záleží na cílové destinaci. Do Benátek poletíte přibližně 1h:30m, do Říma, Neapole či Bari se dopravíte za necelé 2 hodiny. Pokud chcete v Itálii cestovat, rozhodně doporučuji jet z ČR vlastním vozem. Cestu můžete zahájit třeba u oblíbeného Lago di Garde, kam bez problémů dojedete přes noc za cca 10 hodin.

Zásuvky

Stejné jako v ČR.

   

Důležité kontakty

Tísňová linka: 112, Policie: 113, Hasiči: 115, Záchranná služba: 118

 

Před odjezdem

Ať už cestujete k moři, za památkami nebo do hor, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

Potřebuju si zařídit vízum nebo pas?

Itálie je členskou zemí Evropské unie i Schengenského prostoru, vstup do země je tak umožněn na základě platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Je nutné očkování?

Ne, není třeba žádné speciální očkování. Itálie je bezpečná lokalita.

Kolik potřebuju peněz?

Pokud máte zajištěné letenky , počítejte s cca 500-2000Kč za ubytování a jídlo na den. Je to samozřejmě hodně indviduální dle sezony a náročnosti.

Jak se domluvit?

Kromě italštiny se zde bez problémů domluvíte i anglicky.

V jaké měně mít peníze?

Platí se v Eurech, české koruny jen stěží někde rozměníte.

Mít více peněz v hotovosti nebo na platební kartě?

Peněz v hotovosti je rozumnější brát méně. Doporučujeme zařídit si kartu u EquaBank. Dostanete zde kartu zdarma, neplatíte žádné měsíční poplatky a výběr v zahraničí stojí jen 9Kč. Mít samostatně „cestovatelskou“ kartu je rozumné i jako prevence krádeže, nebo zneužití. Vhodné řešení je na cestovatelském účtu mít pouze malou část peněz a v případě potřeby je přesouvat ze svého hlavního účtu a kartu od hlavního účtu nebrat s sebou.

I kdyby došlo k odcizení cestovatelské karty, tak na ní bude jen minimum peněz a neriskujete tak svou hlavní kartu. Pokud použijete při zřízení účtu jako referenční číslo 7749696766, získáte navíc 100Kč (a my také, ale kvůli tomu to nedoporučujeme). Bankomat často naleznete i přímo v hotelovém komplexu, na výlet je ale rozumnější vybrat peníze v hotovosti.

 

Doprava

 

Kde a za kolik koupit letenky?

Pokud cestujete do Itálie na vlastní pěst, doporučuji porovnat aktuální nabídky nízkonákladových aerolinek Ryanair, Wizzair a Easyjet. Pokud zrovna probíhá akce, dají se zpáteční letenky pořídit od 500,- Kč, standartně pak počítejte s cca 1 – 2000,- Kč. Vždy záleží na lokalitě, sezóně, termínu a také na tom, jak dlouho dobředu si letenku koupíte.

Z/na letiště

Pokud se potřebujete přesunout pouze z letiště na hotel, doporučuji využít místní hromadné dopravy.

Doprava na místě

Mezi přímořskými letovisky standardně fungují autobusové spoje podél pobřeží a do větších měst. Například v severní Itálii tak několikrát denně jezdí autobusy z Benátek směrem Caorle a Lignano. Pro občasné výlety po okolí si tak pohodlně vystačíte s poměrně levnou autobusovou dopravou.

Pro cesty mezi velkými městy můžete využít buď poměrně spolehlivé a moderní vlaky Trenitalia. Alternativou jsou autobusy Megabus, které nově jezdí od Milána přes Janov, Toskánsko, Řím až do Neapole. Ceny přitom začínají v akcích za 1€. Šance, že zrovna na váš termín vychytáte eurovou jízdenku je sice nízká, ale i běžné tarify jsou výhodné.

Pokud plánujete častější výlety podél pobřeží či do vnitrozemí, může se vám vyplatit půjčení automobilu. Půjčovny se vyplatí především na jihu Itálie, kam se lze z České republiky dostat pouze letecky a turistické cíle jsou zde roztroušeny po větší ploše. Díky půjčenému vozu se stáváte pány svého času a pokud vás pojede více, budou se náklady na dopravu lišit jen minimálně. Ceny v Itálii jsou srovnatelné s evropským průměrem, malé auto pořídíte i v sezoně do 1100 Kč na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

Co s sebou do Itálie?

Itálie je klasická evropská, dovolenková destinace, a tak s sebou nepotřebujete nic zvláštního. Vše se dá koupit v místních obchodech.

Ceny a tipy jak ušetřit

Odhadovaný rozpočet

Pokud máte koupenou letenku, ubytování a budete si vařit sami, nevyjde Vás dovolená dráž než by vyšla v ČR. V případě, že budeme počítat s cenou cesty i ubytování, můžeme se ve čtyřech lidech a cestě autem vejít do 3-4000,- Kč na osobu/týden se vším všudy, pokud pojedeme např. do Caorle a podnikat budeme jen krátké výlety po okolí a jednou si dopřejeme zajímavý výlet třeba do Benátek či Verony.

Kolik stojí potraviny?

Ceny jídla v supermarketech jsou často srovnatelné s těmi českými, neznačkové potraviny mnohdy pořídite i levněji než u nás. V obchodech si svačinu pořídíte za 1-2 Eur, suroviny na oběd pro dva vás vyjdou na 5-10 Eur, záleží jestli chcete kupovat i maso. Doporučuji Vám využívat i teplých pultů, které mají často i v menších supermarketech, kde si můžete vybrat z teplých jídel jako je smažená ryba, grilované kuře, brambory atd. a ceny jsou zde mnohem nižší než v restauracích. Na nákup ovoce a zeleniny doporučuji zajít do menších, specializovaných krámků kam chodí i místní. Nakoupíte tam levně a kvalitně.

Pokud budete chtít nasát pravou italskou atmosféru a zajít si na večeři do nějakého z místních podniků, počítejte za jídlo a pití pro jednoho s minimálně 10 – 15 eury, když se budete držet při zemi. Restauraci si vždy vybírejte takovou, kam chodí hodně místních i turistů. Pokud narazíte na pěknou restauraci, která je ale prázdná, rozhodně doporučuji zajít jinam.

Pro nalezení nejvýhodnějšího ubytování doporučuji web booking.com. Ceny jsou velmi různorodé, liší se dle sezóny, lokality a samozřejmě i kvality.

 

Měna

Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 2.1. 2017)

večeře

cca 10-15 Eur

Místní pivo

Cca 1 Euro

Víno

Od 1,5 Eur

Voda 1 l

0,5 Euro

Tipy jak ušetřit

Nejvíc se dá v Itálii ušetřit na jídle. Pokud se ubytujete v apartmánu, nebo v kempu s kuchyňkou, nějaké potraviny si dovezete z ČR a jídlo v supermarketech budete pečlivě vybírat, neutratíte víc než kdyby jste byli doma.

Tipy na výlety a aktivity

 

Top 10 nejkrásnějších míst v Itálii

ŘÍM

Dopravním i turistickým centrem celé Itálie je bezpochyby Řím. Právě Řím je totiž architektonickým odrazem celých dějin evropské civilizace. Nutností je navštívit slavný amfiteátr Koloseum, antický Panteon, asi světově nejproslulejší fontánu Fontana di Trevi či náměstí a baziliku sv. Petra. Na své si v Římě přijdou i milovníci dobrého jídla a kávy.

FLORENCIE

Florencie je skvělou volbou pro všechny milovníky umění. V místní Galleria dell’Accademia naleznete mnoho děl Michelangela, který je pohřben za freskami pokrytými stěnami baziliky Santa Croce. Zá návštěvu rozhodně stojí i vyhlášený most Ponte Vecchio a milovníci nákupů si přijdou na své na náměstí Piazza Santo Spirito.

BENÁTKY

Benátky, město na vodě, jsou známé svými kanály, gondolami a romantickou atmosférou. Plavba kanálem Grande a návštěva návštěva náměstí Sv. Marka patří mezi zážitky, které si v Benátkách nemůžete nechat ujít!

RIMINI

Rimini je největší plážové letovisko na březích Jadranu, které nabízí dlouhých 15 km pláží, historické centrum i bohatý noční život a mnoho restaurací. Naleznete zde třeba známý Augustův oblouk, který pochází z roku 27 př. n. l.

SORRENTO

Sorrento je jedním z nejznámějsích letovisek v Kampálii ležící na Sorrentském poloostrově, obklopené Tyrhénským mořem. Město leží na skále prudce klesající do moře a vyznačuje se překrásnou architekturou a výhledem až na ostrovy Capri a Ischia a na Neapolský záliv.

SELVA DI VAL GARDENA

Selva di Val Gardena je luxusní zimní střednisko v itelských alpách, které je rájem pro milovníky zimních sportů.

CERVIA

Ve městě Cervia nalezneme kromě krásné, dlouhé pláže i muzeum soli, která se zde dlouhá léta získávala z mořské vody. Milovníci historie by neměli vynechat návštěvu katedrály Santa Maria Assunta a věže svatého Michaela.

RICCIONE

Tato pobřežní destinace je ideální pro milovníky odpočinkové dovolené. Relax na pláži můžete proložit koktejlem a večer vyrazit na jednu z místních diskoték po širým nebem. Pokud Vás lenošení přestane bavit, můžete se zajet podívat třeba na blízký motocyklový závodní okruh Misano World Circuit.

MILÁN

Město módy, to si zcela jistě představí každý milovník nákupů, když slyší název města Milán. Kromě mnoha obchůdků a luxusních, drahých butiků zde můžeme najít i velkou gotickou katedrálů a řadu dalších památek. Milán je také sídlem opery La Scala a fotbalových klůbů AC a Inter Milan.

PINZOLO

Městečko Pinzolo, ležící v Dolomitech, je vyhledávaným cílem lyžařů i stoupenců snowboardingu. Madonna di Campiglio je luxusní a velmi moderní lyžařské středisko, které se právem řadí mezi nejprestižnější střediska Itálie.

 

Nejkrásnější pláže Itálie

Jistotou, co se dobře vybavených písečných pláží a dobré dopravní dostupnosti je sever Jadranu s letovisky Caorle, Bibione, Lignano, Lido di Jesolo či Porto S. Margherita. Trochu prázdnější pláže naleznete na jižním pobřeží Jadranu severně od Bari, kde se nacházejí letoviska jako Alba Adriatica či Villa Rosa.

Oblázkové pláže najdete i jižně od Neapole podél pobřeží Amalfi. Naleznete zde sice nádherné panorama moře a čistou vodu, ale přístup k plážím ve městech jako Amalfi, Positano či Sorrento je omezený. Čisté moře a převážně oblázkové pláže poté naleznete na jihu Itálie na pobřeží Tyrhénského moře. Dobré podmínky ke koupání poté nabízí sever Sardinie a východ Sicílie.

Co a jak podniknout?

Itálie je velmi různorodá země, kde se dá podnikat téměř vše co Vás napadne. V zimě je ideální pro příznivce zimních sportů a v létě pro všechny, kteří si chtějí užít dovolenou u moře. Jih Itálie je vhodný i pro šnorchlování. V průběhu celého roku můžete navštívit krásná italská města, kde naleznete velké množství památek a samozřejmě i restaurací s místní vyhlášenou kuchyní. Dokonce i mnoho Italů cestuje pouze po své vlasti, protože si dobře uvědomují, že by jen těžko jinde hledali tak krásné přírodní i kulturní bohatství.

 

Praktické tipy

– Pokud chcete ušetřit, vypravte se do Itálie mimo letní sezónu.

– Sledujte last minute zájezdy cestovních kanceláří, mnohdy se tak dostanete na lepší cenu než kdyby jste si dovolenou sestavili sami. To platí jak u zimních lyžařských pobytů, tak u zájezdů k moři i o poznávacích zájezdech, kde jsou většinou v ceně služby průvodce.

– Pokud se chystáte cestovat, vyplatí se lépe než půjčovné jet do Itálie rovnou vlastním autem.

– Pro milovníky termálních lázní doporučuji návštěvu ostrova Ischia, který sice není nejlevnější, ale dovolená tam opravdu stojí za to.

– Italští muži si potrpí na české ženy, nenechte se oblbnout. 🙂

– K nákupům se snažte využívat hlavně trhy, malé krámky místních prodejců a až v poslední řadě supermarkety na hlavních třídách.

Do Itálie na dovolenou s dětmi

Mezi rodinami s dětmi je Itálie tradičně jednou z nejoblíbenějších destinací. Vhodná je především severní Itálie, kde převažují písečné pláže s pomalým spádem a úroveň služeb je na vysoké úrovni. V Benátském zálivu tak můžete navštívit například letoviska Lignano či Caorle, která sice bývají v hlavní sezoně plná turistů, na druhou stranu se zde díky tomu dá spolehnout na vysokou kvalitu služeb. Letecky se lze vydat také do letovisek kolem Bari či na Sardinii, kde najdete o něco prázdnější pláže a čistší moře.

 

Dovolená v Itálii se psem

Obecně platí, že čím jižněji se v Itálii nacházíte, tím méně ohleduplnosti se vašemu psímu mazlíčkovi dostane. Zatímco v severních letoviscích nebudete mít problém sehnat ubytování, kde si s sebou můžete vzít psa, na jihu země se možnosti ubytování zúží. Co se městských pláží týče, s výjimkou severních letovisek Bibione a Lignano je vstup se psy na placené pláže v drtivé většině případů zakázán.

Dovolená v Itálii pro seniory

Také pro seniory je Itálie skvělou volbou. Pokud toužíte po klidné dovolené, je však lepší vyhnout se větším městům. Nejčistší města a nižší kriminalita je poté v bohatší severní Itálii. Klasikou zůstávají osvědčená letoviska Caorle či Bibione, pokud se však nechcete prodírat davy turistů, můžete zkusit i překrásné pobřeží Amalfi či ostrovy Sardinii a Sicílii.

 

Nákupy v Itálii

Itálie je celosvětově uznávaná návrhářská velmoc, místní si na elegantním vzhledu silně zakládají, a proto po celé zemi naleznete škálu módních domů. Pokud toužíte po výhodných nákupech, vydejte se do Milána, kde opravdu kvalitní a módní oblečení pořídíte za zlomek ceny u nás. Nejlevnější oblečení pořídíte v outletech Serravalle, Foxtown či Vicolungo.

Po celé Itálii jsou mezi tamními obyvateli velice populární trhy, které se pořádají alespoň dvakrát do týdne v každém větším městečku. Zde pořídíte kvalitní potraviny, květiny i módní doplňky mnohdy za ceny odpovídající supermarketům.

Otevírací doba obchodů se pohybuje cca od 9 do 20 hodin, o nedělích bývá zavřeno. U menších obchodů se často můžete setkat s polední přestávkou od cca 13:00 do 15:30.

 

Noční život v Itálii

Itálie je bujarým životním stylem proslavená snad všude. Temperamentní obyvatele potkáte především na jihu Itálie, kde také naleznete největší koncentrací barů a diskoték, kde se lze bavit až do pozdních ranních hodin.

Ideální destinací pro užívání si pestrého nočního života je Sicílie, s centry v Palermu a Taormině. Jinak žije Itálie v noci hlavně ve větších městech jako Neapol, Řím či Miláno. Diskotéky a bary ale potkáte prakticky v každém přímořském letovisku, nudy se tak rozhodně obávat nemusíte.

 

Ubytování v Itálii

Ubytování v Itálii je velice rozmanité, prakticky podél celého pobřeží naleznete hotelové a apartmánové komplexy všech cenových skupin. Ve městech poté převažují hotely a hostely, ve vnitrozemí jsou zase četné penziony. Tak či onak, s několika výjimkami lze říci, že ubytování v Itálii je na evropské poměry poměrně levné. Pěkné ubytování na začátku sezony pro dva se dá v Římě či Milánu pořídit kolem 1200 Kč na noc, v Neapoli jsou ceny o něco nižší. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Pokud chcete ušetřit, můžete zvolit ubytování v kempech nacházejících se převážně kolem pobřeží v severní Itálii. V nich se lze ubytovat v karavanech, bungalovech či stanech. Ceny jsou příznivé a pohybují se kolem 300 Kč na noc, možnost tohoto ubytování se nicméně vyplatí, pouze pokud do Itálie jedete automobilem.

Co se týče levného ubytování ve větších městech, můžete zvolit hostely či Airbnb. Právě Airbnb je v Itálii hojně rozšířená služba, a můžete díky ní ušetřit peníze i poznat nové lidi. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu naleznete zde.

Jídlo a pití- místní speciality

Italská kuchyně je bezpochyby jednou z nejpopulárnějších na celém světě. Každý italský region má své kulinářské speciality avšak celoitalským symbolem národní kuchyně se stala pizza, těstoviny ve všech podobách a skvělá italská vína. Italové k vaření svých pokrmů používají bezpočet druhů těstovin a narozdíl od našich krajin, zde převažuje domácí výroba. Pizza je původně Neapolský vynález ( Pizza Napoletana) a v 20. století rychle dobyla celý svět. Mezi další speciality, které si získaly celosvětovou popularitu patří sušená šunka prosciutto a sýry parmazán a gorgonzola. Pověstné jsou také italské moučníky jejichž nekorunovaným králem je tiramisu.

Z alkoholických nápojů jsou vyhlášená italská vína. Tradičním destilátem je grappa ( nápoj z fermentovaných hroznových výlisků, 40-60 %), mandlový likér Amaretto, anýzový likér Sambuca nebo tradiční citrónový likér Limoncello vyráběný z citrónové kůry.

Itálie je jednou ze zemí, ve kterých se často pijí alkoholické nápoje. K italské kuchyni patří neodmyslitelně víno: červené k červenému masu a bílé víno k bílému masu. Velmi populární je pití kávy, na které si Italové dávají opravdu záležet.

Mezi nejlepší a nejpopulárnější červená vína patří např. Chianti, Barbaresco, Barolo či Rosignolo. Z bílého vína např. Pinot Grigio, Orvieto nebo Favorita. Oblíbená jsou také šumivá vína spumante, která neobsahují velké množství alkoholu.

Italské pivo český pivař moc neocení, nicméně i v Itálii se vyrábějí místní piva, jako např. Peroni či Castello. V obchodech lze běžně koupit zahraniční druhy piva, z českých i Pilsner či Budvar.

Italové si dávají kávu několikrát denně. Nejčastěji pijí caffè, tedy silnou kávu v malém šálku. Dále si můžete objednat espresso lungo, což je velká káva nebo caffè corretto – káva s grappou či sambucou. Pokud si dáte kávu v kavárně, počítejte i s příplatkem za místo u stolu. Pokud si ale budete chtít dát kávu  „po italsku“, vypijte si svůj šálek ve stoje u baru. Káva se servíruje čerstvě upražená. Nejznámějšími značkami italské kávy jsou Kimbo, Chico d´Oro, Segafredo Zanetti, Cagliari, Illy a Lavazza. 

 

 

Doplňující informace

Svátky a místní oslavy

Nejvýznamnější italskou kulturní událostí je určitě karneval v Benátkách, který se koná vždy v únoru, během posledních 11 dnů Masopustu před Popeleční středou. Lidé se v tomto období převlékají do nejrůznějších masek, konají se průvody a dokonce i gondoly jsou v tento čas krásně nazdobené. Karneval se v tomto období koná i na Sardinii, v lednu pak v Toskánsku.

V červenci a srpnu se koná Operní a Shakespearovský festival ve Veroně. Podívat se zde můžete na působivá divadelní, hudební a taneční představení.

Corsa del Palio je nejoblíbenější událostí v celém Toskánsku. Koná se dvakrát ročně – 2. července a 16. srpna. Na sienském hlavním náměstí tisíce diváku sleduje pestrobarevné průvody v krojích a součástí jsou koňské dostihy na náměstí.

Na různých místech se během roku konají také slavnosti vína, filmové či hudební festivaly, dostihy a veletrhy. Itálie je kulturně opravdu bohatá a tak při přípravě cesty věnujte zvýšenou pozornost i tomu, zda se ve vybraném období nekoná nějaká událost, promítne se to totiž hlavně v ceně ubytování.

Státní svátky v Itálii

 

1. ledna

Nový rok

6. ledna

Tři králové

Březen-duben ( pohyblivý svátek)

Velikonoce

25. dubna

Den sovobození

1. května

Svátek práce

2. června

Vznik republiky

15. srpna

Nanebevstoupení Panny Marie

1. listopadu

Svátek Všech svatých

8. prosince

Neposkvrněné početí Panny Marie

25. prosince

Vánoční svátky

26. prosince

Svátek sv. Štěpána

Jazyk a pár základních frází

Úředním jazyk v Itálii je italština. Vyjma vyhledávaných turistických letovisek a velkých měst se s místními anglicky spíše nedomluvíte, doporučujeme se proto naučit alespoň pár základních frází.

Ahoj – Ciao (čáo)

Ano – Si (sí)

Ne – No (no)

Dobré ráno / dopoledne – Buon giorno (bon džórno)

Dobrý večer – Buona sera (buona sera)

Jak se máte? – Come stai? (kóme stai?)

Dobře – Bene (béne)

(Velice) Vám děkuji. – (Molte) grazie. (molte grácje)

Není zač – Non c`é di che (non če di ke)

Dobrou noc – Buona notte (buona notte)

Promiňte – Scusi (skúzi)

Kolik to stojí? – Quanto costa questo? (kuanto kósta kvésto?)

Mluvíte italsky/anglicky? – Parla italiano / inglese?

Jen trochu – Solo un poco (sólo un póko)

Dobrou chuť – Buon appetito (buon apetýto)

Dobrou noc – Buona notte (buona notte)

Omluvte mne- Mi dispiace (mi dyspjáče)

Nerozumím – Non capisco (non kapísko)

Dnes – Oggi (odži)

Včera / zítra – Ieri / domani (iéri / domány)

 

 

Tipy na jednodenní výlety po Itálii

 

Lago di Garda a Verona

První jednodenní výlet začíná na březích Lago di Garda. Jedna z možných cest kolem jezera vede na vyhlídku Monte Baldo. Při pohledu z Monte Baldo si poté budete připadat skoro jako na norském fjordu. V odpoledních hodinách následuje přesun do nedaleké Verony. Zde stojí za vidění římská Arena, bazilika San Fermo nebo třeba Casa di Giulietta.

Benátky a Padova

Pokud cestujete na severovýchod Itálie, návštěva Benátek je téměř povinností. Pokud můžete výletu obětovat celý den, zahrňte do denního itineráře i nedaleké malebné město Padova. Město Padova stojí za to navštívit především kvůli bazilice sv. Antonína – monumentálnímu románsko gotickému dílu se sedmi kupolemi, dvěma věžemi a bronzovou jezdeckou sochou od Donatella. V Benátkách samotných pak stojí za to vidět Dóžecí palác a Piazza San Marco s věží a katedrálou, večer si můžete zpestřit projížďkou na gondole.

Toskánská města – Florencie a Pisa

Pokud míříte na severozápad Itálie, nevynechejte prohlídku toskánských metropolí. S trochou spěchu zvládnete prohlédnout dvě nejblyštivější perly Toskánska – Florencii a Pisu za jediný den. Dopoledne nechte vyhrazené pro Pisu. Výhodou tohoto města je to, že všechny hlavní památky jako Šikmá věž, katedrála či baptisterium se nacházejí přímo u sebe, prohlídka největších dominant města tak zabere jen maximálně 3 až 4 hodiny. Poté následuje zhruba hodinu dlouhá cesta do Florencie. Ve Florencii se vyplatí nejdříve navštívit Gallerie dell´Accademia s Davidem. Z kostelů pak stojí za to vidět San Maria del Fiore.

Pompeje, Vesuv a Neapol

Dopolední program začíná prohlídkou Pompejí. Mnoho času strávíte nejen ve frontách na lístky, ale také samotnou prohlídkou. Areál Pompejí je skutečně rozsáhlý a prohlídka zabere alespoň čtyři hodiny. Po prohlídce antického města se nabízí prozkoumat viníka pompejské tragédie – nedalekou sopku Vesuv. Za cca 15€vás přímo pod vrchol odezvou autobusy vyjíždějící z parkoviště před areálem v Pompejích. Přestože Vesuv je „jen“ 1281 metrů vysoký, kořeny hory začínají přímo u moře, takže se jeví mnohem větším. Z vrcholu lze sledovat místy unikající páry u kráteru i nádherné panorama Neapolského zálivu. Pokud Vám zbude čas, vydejte se i do nedaleké Neapole. Za večer stihnete krátkou procházku z přístavu, přes Castel Nuovo k vyhlídce na Castel dell´Ovo.

Bari a Alberobello

Nejzajímavější turistické atrakce na jihovýchodě Itálie je pobřežní město Bari a zhruba tři čtvrtě hodiny jízdy od něj vzdálené Alberobello. Bari je po Neapoli druhé největší město jižní Itálie. Za prohlídku stojí Staré město se středověkým hradem Castello Svevo, katedrálou San Sabino a poutním kostelem San Nicola. Historickou část Bari máte projitou za dopoledne, odpoledne vám tak zbude volné pro Alberobello. Mezi malebnými domky s nejrůznějšími ornamenty na střechách se budete cítit jako v pohádce.

Tipy na zajímavá místa a města v Itálii

Řím

Dopravním i turistickým centrem celé Itálie je bezpochyby Řím. Právě Řím je totiž architektonickým odrazem celých dějin evropské civilizace. Nutností je navštívit slavný amfiteátr Koloseum, antický Panteon, asi světově nejproslulejší fontánu Fontana di Trevi či náměstí a baziliku sv. Petra.

Milán

Milán je evropské centrum módy, sportu i umění. Z památek je nejznámější monumentální katedrála Duomo či kostel Santa Maria delle Grazie s legendární Poslední večeří od Leonarda da Vinciho. Sportovní příznivce může zaujmout možnost prohlídky fotbalového San Sira či závodního okruhu v Monze. Při návštěvě Milána si taktéž můžete nakoupit levné, ale módní oblečení z outletů Serravalle, Foxtown či Vicolungo.

Lombardská jezera (Como, di Garda, Magiorre a Lugano)

Pod jižním cípem Alp nalezneme nádherná ledovcová jezera připomínající fjordy. Severně od Milána se nacházejí Lago Como, Lago Lugano a Lago Magiorre, směrem na východ pak leží Lago di Garda.

Benátky

Nedaleko populárních letovisek Bibione a Caorle se nachází unikátní město na laguně. V Benátkách určitě navštivte baziliku sv. Marka a Dóžecí palác, při západu slunce se pak nabízí romantická, ale vskutku drahá projížďka na gondole. Hlavní turistická sezona je zde v létě a v únoru, kdy je v Benátkách pořádán světoznámý karneval.

Verona

Verona je po Benátkách druhé největší město Benátska. Jedná se o jedno z nejromantičtějších měst Itálie, možná i proto do něj William Shakespeare dosadil děj svého nejslavnějšího díla Romeo a Julie. Z památek stojí za to vidět římskou arénu, románské baziliky San Zeno Maggiore a San Fermo Maggiore, nebo gotické a barokní opevněni vycházející z pevnosti Castelvechio.

Florencie

Toskánská metropole byla kolébkou renesance, díky čemuž se zde lze setkat s množstvím památek z 14. a 15. století. Nejznámější památkou a dominantou města je dóm San Maria del Fiore, zajímavé jsou pak i kostely S. Maria Novella, S. Croce a S. Miniato al Monte. Za prohlídku stojí i Gallerie dell´Accademia se světoznámou sochou Davida od Michelangela.

Pisa

Hlavní turistickou atrakcí tohoto toskánského města je bezpochyby šikmá věž proslulá špatným odhadem podložím. Pisa je však rozhodně víc, než jen ona nakloněná věž. Neméně zajímavá je také katedrála Duomo di Pisa a křestní kaple ze 12. století, kostel San Michele in Borgo či palác Carovana.

Neapol

Přestože Neapol je neblaze proslulá vysokou kriminalitou a špinavými ulicemi, nalezneme zde také mnoho památek, za kterými se i přes neduhy města vyplatí do města ve stínu Vesuvu vycestovat. Nejzajímavějšími památkami jsou dva středověké pobřežní hrady – Castel dell´ Ovo a Castel Nuovo. Velice známé je také archeologické muzeum s bohatou expozicí týkající se vykopávek v nedalekých Pompejích a Herculaneu.

Pompeje

Pokud máte namířeno na dovolenou poblíž Neapole, zařaďte si Pompeje na váš „must see“ seznam. I přes davy turistů stojí za to nádherně zachovalé město zničení roku 79 silnou erupcí nedalekého Vesuvu vidět. Na místě vás překvapí, o jak velké město se ve skutečnosti jedná. Vidět zde můžete zachovaný amfiteátr, palestru, několik chrámů či veřejné toalety – každá budova něčím zaujme.

Pobřeží Amalfi

Pobřeží Amalfi, často označované za nejkrásnější pobřeží Itálie, se rozprostírá jižně od Neapolského zálivu. Amalfi je skalnaté pobřeží s vysokými útesy, na nichž byla vystavěna malebná městečka známá pestrobarevnými fasádami. K pobřeží Amalfi lze cestovat autobusy ze Sorrenta, které je dobře dostupné veřejnou dopravou z Neapole.

Alberobello

Alberobello je pitoreskní městečko na jihovýchodě Itálie nedaleko Bari. Město je proslulé unikátními domy stavěnými ve stylu trulli, díky kterým je Alberobello zapsáno na seznamu UNESCO. Domečky ve stylu trulli jsou stavěny z opracovaných kamenů, přičemž zajímavé jsou především kuželovité střechy s bílými ornamenty.

 

 

 

 

Itálie
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *