Dillí je indická metropole, která se pyšní titulem po Bombaji druhého největšího indického města. Jedná se o město s nespočtem památek z dob islámských vládců, britského kolonialismu i novodobé Indie.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Indira Gandhi International Airport

Dříve nechvalně známé letiště Indira Gandhi prošlo nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, a zařadilo se tak mezi nejmodernější letiště jižní Asie.

Železniční spojení

Přímo z terminálů letiště Indira Gandhi vyjíždí železniční Airport Metro Express jezdící až do stanice Dwarka Sector 21, odkud lze do města pokračovat metrem. Cesta vyjde na 60 rupií a zabere necelých 20 minut.

Autobusové spojení

Levnější alternativou za vlak je autobusové spojení vedené společností EATS. Autobusy vyjíždějí každou hodinu 24 hodin denně směr Kashmiri Gate či na Delhi Train Station. Cesta zabere zhruba hodinu a stojí 50 rupií, jízdenky lze koupit buď v příletové hale nebo přímo u řidiče.

 

Ubytování v Dillí

 

Nabídka ubytování v Dillí je velice široká, přespat lze v ubytovnách za 100 Kč na noc i luxusních hotelech v centru. Standardní pokoj na úrovni evropských tří hvězdiček nicméně pořídíte za ceny kolem 500 Kč, takže se jedná o poměrně levnou destinaci.

 

Doprava v Dillí

 

Nejpraktičtějším způsobem pohybu po městě je tamní metro skládající se z pěti linek a jedné expresní letištní linky. Jízdné v metru se pohybuje dle ujeté vzdálenosti mezi 8 a 30 rupiemi. Místo jízdenek se v Dillí používají buď jednorázové žetony, nebo kreditové jízdenky Smart Card, které se sice příliš nevyplatí po finanční stránce, ale na druhou stranu ušetří čekání ve frontách na žetony. Při cestování metrem je třeba brát na zřetel to, že první vagon každé soupravy je rezervován pouze pro ženy.

Autobusové spoje v Dillí jsou sice s cenami od 5 do 15 rupií levnější, ale také podstatně chaotičtější. Díky nižším cenám jsou autobusové linky po většinu času přeplněné,  a je třeba navíc počítat s tím, že spíše než na zastávkách se staví tam, kde se zrovna nashromáždí dav cestujících.

 
By: BOMBMAN
 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Dillí je jedno z nejlevnějších měst v Asii, není tedy třeba omezovat se na počtu atrakcí či dopravě. Pozor je však třeba dávat na podvody a kapesní krádeže. Velice častým jevem, se kterým se můžete setkat i u platby vstupného do památek, je vrácení nesprávné částky po placení.

 

Památky v Dillí

 

Chrám Akshardham

Akshardham je moderní hinduistický komplex, který si od svého otevření v roce 2005 vysloužil status jedné z nejnavštěvovanějších památek v Dillí. Celý komplex je impozantní již zvenčí, mohutnou stavbu mimo jiného obklopuje i zelený park s jezírky. Největší zážitek je nicméně prohlídka pestře zdobených interiérů chrámu s vyřezávanými sloupy a zlatými sochami božstev.

 

Qutub Minar

Qutub Minar je více než tisíc let starý minaret, který je s výškou 72,5 metrů považován za vůbec nejvyšší minaret v celé Indii.

 

Jama Masjid

Jama Masjid je mohutná mešita vybudovaná mezi léty 1644 a 1656 na severu Dillí. Monumentální stavba se skládá ze tří mohutných kupolí, dvou 40 metrů vysokých minaretů a rozsáhlého nádvoří, které pojme až 25 000 věřících.

 

By: Mark Bold

 

Brána Indie

Brána Indie je 42 metrů vysoký oblouk z roku 1931 postavený jako výraz díků indickým vojákům. Pod obloukem se nachází pravidelně šlehající plamen, který plápolá na počest válečným obětem.

 

Pevnost Tughlaqabad

Tughlaqabad je mohutné opevnění vystavené ve 14. století za dob vlády dynastie Tughlaq. Pevnost se rozprostírá na ploše přes 6 km2 a projít všechny hradby včetně věží by zabralo celý den.

 

Rudá pevnost

Rudá pevnost také známá jako Lal Qila je mohutné opevnění z rudého pískovce vystavená jako sídlo pro islámské panovníky rodu Mughal. Hradby pevnosti obklopují velkou část historické části města a ukrývají v sobě převážně islámské památky z dob mughalské vlády.

 

By: Partha S. Sahana

 

Bahá´í

Bahá´í neboli Lotosový chrám je nepřehlédnutelná stavba inspirovaná tvarem lotosového květu. Nekonají se zde žádné bohoslužby nebo obřady, jedná se čistě o budovu, kde se mohou v absolutní tichosti pomodlit všichni lidé bez rozdílu náboženství.

 

By: Arian Zwegers

 

Humayunova hrobka

Humayunova hrobka je monumentální perská stavba z 16. století, která slouží jako místo věčného odpočinku islámskému vládci Humayunovi. Společně s Humayunem zde nicméně spočívají i hrobky dalších mughalských vládců a členů královské rodiny.

 

Safdarjungova hrobka

Ačkoliv byla Safdarjungova hrobka postavena až roku 1754, jedná se o architektonicky velice podobnou stavbu, jako byla hrobka Humayunova. Cestu ke stavbě lemuje vodní kanál a palmová alej a celkově je tato památky díky nižšímu množství turistů klidnější nežli Humayunova hrobka.

 

Jantar Mantar

Jantar Mantar je unikátní komplex sloužící jako starobylá observatoř. Stavbu areálu započal mughalský vládce Muhammad Shah, ačkoliv většina stavební práce byla vedena až za vlády Maháradži Jai Sing II..

 

Chrám Gurudwara Bangla Sahib

Gurudwara Bangla Sahib je sikhský chrám typický klidnou a přátelskou atmosférou uvnitř. Po tradičním vyzutí se projdete skrze bazén k hlavní síni, kde se pořádají společné večeře za neustálé přítomnosti tradiční hudby na bubny.

 

Agrasen Ki Baoli

Agrasen Ki Baoli je studna s přilehlým schodištěm, která je unikátní tím, že se nachází téměř v centru města. Tato magická podzemní stavba je také častým útočištěm básníků a spisovatelů.

 

By: Varun Shiv Kapur

 

Zahrady Lodhi

Lodhi jsou rozsáhlé zahrady nedaleko stanice metra Jor Bagh. Park je oblíbeným místem pro ranní procházky či pikniky, kromě květeny zde navíc můžete obdivovat i hrobky Mohammeda Shaha a Sikander Lodi z 15. století.

 

Program na jeden den

 

8:00 – 10:00 – prohlídka Rudé pevnosti a přilehlého chrámu Shri Digambar Jain Lal Mandir

10:00 – 11:30 – přesun k a prohlídka nedaleké mešity Jama Masjid

11:30 – 12:30 – přesun metrem ke stanici Barakhamba Road

12:30 – 14:00 – prohlídka Agrasen Ki Baoli

14:00 – 14:15 – přesun k observatoři Jantar Mantar

14:15 – 15:00 – prohlídka observatoře

15:00 – 16:30 – prohlídka nedalekého chrámu Gurudwara Bangla Sahib

16:30 – 17:00 – přesun jižně k budově parlamentu

17:00 – 17:30 – prohlídka paláce

17:30 – 18:30 – přesun třídou Rajpath k Bráně Indie

 

 

9:00 – 10:30 – prohlídka chrámu Bahá´í

10:30 – 11:30 – prohlídka nedalekého hinduistického chrámu ISKCON

11:30 – 12:00 – přesun veřejnou dopravou na stanici metra JLN Stadiu

12:00 – 12:30 – přesun kolem Dargah Hazrat Nizamuddin k hrobce Humayuna

12:30 – 14:30 – prohlídka hrobky

14:30 – 17:30 – prohlídka okolních hrobek Bu Halima, Afsarwala, Isa Khan a Abdul Rahim Khan i Khana

17.30 – 18:00 – přesun na stanici metra Akshardham

18:00 – 19:30 – prohlídka přilehlého chrámu Akshardham

 

8:00 – 9:30 – prohlídka pevnosti Tughlaqabad

9:30 – 10:15 – přesun k Qutub Minar

10:15 – 12:00 – prohlídka minaretu a okolních hrobek

12:00 – 13:00 – přesun na stanici metra Race Course

13:00 – 14:00 – prohlídka Muzea Indiry Ghandi

14:00 – 14:30 – přesun jižně k hrobce Safdarjunga

14:30 – 16:30 – prohlídka rozsáhlého paláce

Průvodce zdarma – Dillí
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!