Ibiza je španělský ostrov spadající pod Baleárské souostroví. Prakticky synonymem pojmu Ibiza je zábava a bujarý noční ruch, ostrov je totiž proslavený množstvím nikdy nekončících večírků a diskoték. Vyjma bohatého nočního života je však Ibiza taktéž proslavená nádhernými písečnými plážemi, na kterých stojí nespočet plážových barů.

 

 

Základní informace

 

Ibiza je součástí Španělska, pro vstup na území ostrova si tedy vystačíte s platným občanským průkazem.

Měna: Euro (1EUR = 27,22 Kč kurz platný k 19.7.2016)

Důležitá telefonní čísla:

  • Tísňová linka: 112
  • Hasiči: 080
  • Ambulance: 061
  • Policie: 091
  • Pobřežní stráž: 900 202 202

Na Ibize se využívají zásuvky s trochu jiným uzemněním než v Česku. S jednoduchými dvoukolíkovými zástrčkami nebudete mít žádné problémy, tříkolíkové zástrčky však nemusejí vždy fungovat.

Ať už cestujete k moři nebo za zábavou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy na Ibizu

 

Největší nabídku zájezdů na Ibizu za ty nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 

Dovolená s dětmi na Ibize

 

Ibiza je převážně ostrov zábavy, pokud tedy očekáváte klidné pláže a po desáté hodině večerní naprostý klid, na Ibizu raději nejezděte. Výhodou je však to, že hotely se snaží zabavit všechny věkové kategorie, a tak bude vašim dětem královsky postaráno o zábavu prostřednictvím animátorů. Co se pláží týče, než začnou večerní party, nedá se jim pro dovolenou s dětmi co vytknout. Prakticky všechny pláže jsou písčité a do vody se svažují jen velice pomalu. Mezi rodinami s dětmi je velice populární klidnější letovisko Sant Eulalia.

 

Dovolená se psem na Ibize

 

Ibiza je ostrov, jehož turistika přímo stojí na turismu. Díky tomu v tamních hotelech ani restauracích nebudete mít žádné větší problémy se psím miláčkem. S omezením však musíte počítat na plážích, na většinu městských pláží na Ibize je totiž vstup se psy zakázán.

 

Klidná dovolená pro seniory na Ibize

 

Jak již bylo několikrát zmíněno, Ibiza je především ostrovem zábavy a bohatého nočního života. Pokud tedy plánujete dovolenou u moře s klidnými večery, zvolte raději jinou destinaci. Na druhou stranu pokud si toužíte trochu vyhodit z kopýtka, je Ibiza ideální volbou. Pláže a moře na Ibize jsou naprosto ideální, a pokud se nebudete cítit dobře ve společnosti o generaci mladších lidí, můžete vyrazit i do jednoho z mnoha podniků mířících převážně na klientelu 55+.

 

Noční život na Ibize

 

Bohatý noční život je hlavní turistickou atrakcí ostrova. Noční kluby, diskotéky a bary najdete doslova v každém letovisku, jen ztěžka tak zle doporučit konkrétní oblast. Nejlepším způsobem jak si užít noční život na Ibize je každý den vyzkoušet kluby v jiném městě, noční DiscoBusy křižují mezi všemi velkými městy, a tak nebudete mít problémy s dopravou.

Pokud hledáte konkrétní doporučení, nejvíce to žije v klubech Space, Pacha, Amnesia, Hard rock či Es Paradis. Pokud spíše než po hudbě a tanci toužíte po klidném popíjení, vydejte se do Café Mambo, Blue Marlin či Cotton Beach Club.

 

Nákupy na Ibize

 

Restaurace a bary jsou na Ibize často předražené, naopak v supermarketech se ceny za alkohol i další zboží pohybují zhruba na stejné úrovni jako u nás. Zajímavostí je tzv. Hippy Market v městečku Es Canar, kde lze pořídit zajímavé módní doplňky a suvenýry s hippies tématikou.

Co se otevíracích dob týče, obchody mají většinou otevřeno od 9 do 20 hodin, o nedělích má většina obchodů zavřeno.

 

Ceny na Ibize

 

Restaurace na Ibize jsou podstatně dražší než v Česku. Cena za hlavní chod se pohybuje kolem 15€, malé pivo vyjde na 3€ a cena za šálek kávy se pohybuje od 1,5 do 3€. V supermarketech pořídíte zhruba o třetinu levnější citrusy a hovězí maso, jinak jsou ceny podobné nebo mírně vyšší než u nás.

 

Ubytování na ostrově Ibiza

 

Ubytování na Ibize je jednoznačně dražší než ve zbytku Španělska. Na ostrově se nacházejí výhradně hotely a apartmánové domy, ve kterých i na kraji sezony pořídíte pokoj od cca 1500 Kč na noc. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

Speciálně pro Ibizu je spíše než booking výhodnější využít službu Airbnb, přes kterou lze sehnat pronájem pokoje či celého apartmánu za mnohem výhodnější ceny než na bookingu. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Ibize?

 

Eivissa (Ibiza)

Eivissa či Ibiza je hlavní město ostrova, nepřekvapí tedy, že se zde nachází nejvíce historicky významných památek. Malebná část města začíná hned u přístavu, který lemuje několik historických domů a park. Dominantou města je pak hrad na kopci u staré části města Dalt Vila.

 

Eivissa Dalt Vila

Eivissa Dalt Villa v překladu doslova znamená Ibiza horní město, z čehož je hned jasné, že se jedná o historickou oblast na kopci nad městem Ibiza. Nachází se zde impozantní katedrála Santa Maria d´Eivissa ze 14. století a nedaleko ní rozprostírající se nekropole Puig des Molins.

 

Stonehenge (Can Soleil)

Nejen Anglie, ale i Ibiza má svůj Stonehenge, který najdete nedaleko městečka Cala Codolar. Tím ibizským Stonehengem však není žádná pravěká svatyně, ale výtvor moderního umění. Stavba složená ze 13 kamenných pilířů dosahujících výšky až 20 metrů je dílem umělců Andrewa Rodgerse a Guye Lalibertého.

 

Národní park Ses Salines

V jižní části Ibizy včetně průplavu mezi Ibizou a ostrovem Formentera se nachází na seznamu UNESCO zapsaná chráněná oblast Ses Salines. Ta je unikátní hustým zeleným porostem plným endemitických rostlin i živočichů. Na pobřeží parku Ses Salines se zrovna tak nacházejí nádherné a turismem nepoškozené pláže.

 

Přírodní rezervace Es Vedra

Es Vedra je malý skalnatý ostrůvek připomínající svým tvarem cylindr. Jedinými obyvateli ostrova jsou horské kozy, ještěři a draví ptáci, lidmi nedotčená oblast je proto velice oblíbená pro kratší treky. Velice romantický je potom především západ slunce nad ostrovem, kvůli kterému k Es Vedra každý večer míří desítky výletních lodí.

 

By: Federico Capoano

 

Atlantis

Oblast známá jako Atlantis je bývalý kamenolom, právě z odsud získaných kamenů byla postavena převážná část Starého města v Ibize. Většinu lomu a přilehlé osady dnes již zcela pohltilo moře, což dodává tomuto místu mystický nádech tajemna.

 

Sant Llorenc

Sant Llorenc je malebná vnitrozemská vesnička, která turistům jako jedno z posledních míst na ostrově ukazuje zbytky původní ostrovní architektury. Ve vesnici se nachází původní kostel, zásobníky obilí, větrné mlýny, zajímavě vyzdobený hřbitov i opevnění proti maurským a tureckým pirátům.

 

Jeskyně Cova Can Marça

Na samotném severu ostrova se nachází unikátní přírodní památka Cova Can Marça. Jedná se o přes 100 000 let starou a 14 metrů vysokou jeskyni s množstvím stalaktitů, stalagmitů a jeskyních jezírek.

 

Tipy na jednodenní výlety po Ibize

 

1.Den – Eivissa

 

Za jeden jediný den beze spěchu projdete hlavní město Ibizy. Procházku městem začněte v přístavu, odkud směřujte k rybářské vesnici. Odsud pak přes městský park s památníkem pokračujte směrem nahoru k městskému hradu, kde si u nádherného panoramatu moře můžete dát oběd. Poté však již pokračujte ke katedrále Santa Maria d´Eivissa, jejíž prohlídka zabere zhruba hodinu. Ještě vám tak zbude čas na prohlídku nekropole Puig des Molins.

 

 

 

2.Den – Národní park Ses Salines a Formentera

 

Přímo u hlavního města ostrova se nachází oblast Ses Salines. Za dopoledne stihnete prozkoumat solné doly i okolní unikátní subtropickou krajinu ostrova Ibiza. Možná ještě zajímavější část parku se však nachází na nedalekém ostrůvku Formentera, vyplatí se tak přesunout se přívozem z Ibizy do Cala Savina a za odpoledne si projít park z druhé strany průlivu. Navečer si pak navíc můžete vychutnat koupání v turisticky podstatně méně dotčené Formenteře.

 

3.Den – Can Soleil, Ostrov Es Vedra a Atlantis

 

Výlet po zajímavostech západního pobřeží začneme u uměleckého díla Can Soleil často přezdívanému jako Stonehenge. Přes sérii dřevěných dveří se po krátké procházce dostanete k zajímavé stavbě z menhirů připomínající slavný britský div. Prohlídka zabere zhruba 1,5 hodiny, ještě před obědem tak stihnete přejet k lomu Atlantis. Odpolední program pak začíná prohlídkou zatopených dolů a procházkou k vyhlídce Torre d´es Savinar. Odsud lze pořídit ty nejlepší panoramatické snímky slavného ostrova Es Vedra.

 

4.Den – Sant Llorenc a Cova Can Marça

 

Výlet za krásami severu ostrova začněte ve vesničce Sant Llorenc. Za dopoledne si v klidu stihnete projít centrum s kostelem, hradbami a velice zajímavými mlýny a zásobníky na obilí připomínající věže. Po obědě v Sant Llorenci popojeďte severozápadně k jeskyním Cova Can Marça. Za zhruba 2 hodiny si stihnete projít celý jeskyní komplex, na večer vám pak zbude dost času na koupání a nějaký ten koktejl v zátoce Sant Miquel.

 

Pláže na Ibize

 

Většina pláží na Ibize je písečných a ověnčených tavernami a plážovými kluby. Mezi nejvyhledávanější pláže patří často přeplněné, ale pěkné a dobře vybavené Cala D´Hort a Las Salinas. Pokud pak toužíte po větším soukromí, vydejte se například na oblázkovou pláž Cala Jondal u San José.

Převážně pro vyznavače nudismu pak rozhodně stojí za to navštívit přilehlý ostrůvek Formentera. Pobřeží ostrova je lemováno nespočtem písečných pláží s křišťálově čistou vodou, které jsou díky většímu soukromí než na Ibize často vyhledávány nudisty.

 

Počasí na Ibize

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Ibize je poměrně příjemné, teploty vzduchu se pohybují mezi 10 a 16°C. Teplota moře se pohybuje kolem 17°C, a koupání je proto pouze pro otužilce.

Počasí v lednu je o trochu chladnější s teplotami vzduchu mezi 9 a 15°C. Počasí je tak ideální pro prozkoumávání ostrova, na koupání je ale zima.

V únoru se denní teploty na Ibize pohybují mezi 10 a 16°C, opět je tedy počasí ideální pro poznávání ostrova, na koupání je ale chladno.

 

Počasí na jaře

Počasí v břenu na Ibize je oproti únoru slunnější, teploty se však stále pohybují mezi na koupání nízkými 11 a 17°C.

V dubnu konečně teploty vzduchu na Ibize atakují hranici 20°C, vzhledem k tomu, že teplota moře se stále pohybuje kolem 16°C je však koupání v moři spíše pro otužilce.

Počasí na Ibize se zlepší až začátkem května. Teploty vzduchu na Ibize v květnu se totiž pohybují mezi příjemnými 15 a 22°C, teplota moře pak vstoupá na přijatelných 18°C.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Ibize je typické poklesem srážek, suché počasí vydrží až do konce srpna. Teploty vzduchu se pak na Ibize v červnu pohybují mezi 18 a 26°C s tím, že moře je již vyhřáté na 21°C.

V červenci je počasí na Ibize teplé s teplotami vzduchu mezi 21 a 29°C. Teplota moře se pohybuje kolem velice příjemných 24°C, optimální podmínky ke koupání jsou však vykoupeny vysokým počtem turistů na ostrově.

V srpnu dosahují teploty na Ibize svých ročních maxim, běžná denní teplota se pohybuje mezi 22 až 30°C. Teplota moře pak dosahuje velice příjemných 26°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Ibize je sice deštivější, ale stále teplé s teplotami mezi 20 a 28°C. Teplota moře v září na Ibize se pohybuje kolem stále skvělých 25°C, takže podmínky pro koupání jsou téměř ideální.

Říjen je na Ibize nejdeštivějším měsícem v roce, přesto se denní teploty ve stínu stále drží mezi 17 a 24°C. Vzhledem k moři vyhřátém na 22°C tak při slunném počasí není problém se vykoupat v moři.

Počasí v listopadu na Ibize je již méně deštivé s teplotami mezi 13 a 19°C. Teplota moře se pohybuje kolem 19°C, i v listopadu tak najdete pár dní, kdy se lze smočit ve vodě.

 

Aktuální počasí na Ibize naleznete zde.

Předpověď počasí na Ibize na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava po Ibize

 

Mezi 6:00 a 0:00 kolem fungují mezi letovisky vcelku pravidelná a levná autobusová spojení. Například ze Sant Antoni se lze do města Ibiza dostat za cca 3 €. Od půlnoci do rána jezdí každou hodinu mezi městy tzv. DiscoBus, který rozváží turisty od jednoho baru k druhému.

Při ochutnávce nočního života na Ibize jsou sice autobusy většinou nezbytné, pokud však chcete za rozumnou dobu objet a poznat celý ostrov, vyplatí vypůjčit si na ostrově vůz. Půjčení malého vozu vyjde většinou do 30 € na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Ibizu

 

Nejlevněji se na Ibizu dostanete z nedalekých německých letišť. Přímou linku na Ibizu z Dusseldorfu totiž spravuje nízkonákladový Ryanair, se kterým se na Ibizu dostanete na kraji sezony i za ceny kolem 2000 Kč. Převážně v letních měsících pak spoje na Ibizu posiluje aerolinka Condor Airlines, která provozuje linky z lépe dostupného Lipska a Mnichova, letenky se pak s trochou štěstí dají pořídit za ceny kolem 2500 Kč.

Pro sledování levných letenek na Ibizu můžete použít náš vyhledávač.

 
Letoviska a další turisticky zajímavé oblasti na Ibize

 

Badia de Sant Antoni

Badia de Sant Antoni je plážová oblast navazující na známé letovisko Sant Antoni. V okolí Badia de Sant Antoni se nachází několik pěkných písečných pláží s bary.

 

Cala Gració

Cala Gració je poměrně klidná písečná pláž nedaleko města Sant Antoni. Díky čisté vodě a krásnému okolí byla Cala Gració oceněna Modrou vlajkou.

 

Cala Blanca

Cala Blanca je typický plážový resort s nádhernou písečnou pláží pokrytou desítkami lehátek.

 

Cala Codolar

Cala Codolar je mezi útesy ukrytá malá pláž, která je skrytá před masovým turismem.

 

Cala Llonga

Cala Llonga je vyhlášené přímořské letovisko nacházející se podél stejnojmenné písečné pláže.

 

Cala Moli

Cala Moli je resort nedaleko San Antonio. Nachází se zde kamenitá pláž, která však nedosahuje kvalit ostatních pláží, tamní hosté tak většinou spíše dojíždějí do okolí nebo využívají hotelové bazény.

 

Cala San Vicente

Cala San Vicente je malá písečná pláž nacházející se v zátoce San Vicente. V okolí pláže se nacházejí hotelové komplexy a několik málo obchůdků.

 

Cala Tarida

Cala Tarida je přímořské letovisko nedaleko města San Antonio. Nachází se zde nádherná pláž s jemným bílým pískem, která je však kvůli okolním skalám trochu hůře dostupná.

 

Cala Vadella

Cala Vadella je skalnatá zátoka s pěknou písečnou pláží. Okolní útesy jsou skvělé pro focení panoramat moře.

 

Cala Xarraca

Cala Xarraca je skalnatá pláž nedaleko města San Juan. Tato oblast je spíše než pro koupání oblíbená vyznavači vodních sportů.

 

Can Soleil

Can Soleil je monumentální umělecké dílo na západním pobřeží ostrova. Tvarem konstrukce silně připomíná slavný Stonehenge, díky čemuž si tato stavba zasloužila stejnojmennou přezdívku.

 

Conejera

Conejera je zajímavý pirátský ostrov nedaleko přístavu Sant Antoni de Portmany. Nachází se zde historický maják z 19. století, jinak je ostrov znám spíše tím, že se zde podle legend narodil generál Hannibal.

 

Cova Can Marça

Cova Can Marça je prastarý jeskyní komplex na severním pobřeží ostrova. Právě zde lze sledovat jediné přírodní krápníky na Ibize.

 

Eivissa (Ibiza)

Eivissa či Ibiza je hlavní a největší město ostrova. Nachází se zde významný přístav i historická část města s hradem a katedrálou nacházející se na kopci nad městem.

 

Es Codolar

Es Codolar je oblázková pláž nedaleko města Ibiza. Jedná se o jednu z nejdelších, ale paradoxně nejprázdnějších pláží na ostrově.

 

Es Vedra

Es Vedra je malebný skalnatý ostrůvek na západním pobřeží ostrova. Ostrov tvarem připomínající cylindr je turisty obklopen především navečer, je zde totiž možno pozorovat nádherný západ slunce.

 

Playa d´en Bossa

Playa d´en Bossa je jeden z vůbec nejznámějších přímořských resortů na Ibize. Nachází se zde pěkná písečná pláž, ale poté převážně také kluby Space a Ushuaia.

 

Playa Ses Salines

Playa Ses Salines je písečná pláž nedaleko města Ibiza. Převážně v letních měsících je však pláž až narvaná k prasknutí.

 

Playa Talamaca

Playa Talamaca je písečná pláž nacházející se nedaleko města Ibiza. Podél pláže se nachází promenáda s restauracemi a kluby, což je také důvodem toho, že je Playa Talamaca často přeplněná.

 

Port de Sant Miquel

Port de Sant Miquel je malebné letovisko obležené vysokými útesy, které je význačné převážně nádhernou vodou a pěknou a širokou písečnou pláží.

 

Portinatx

Portinatx je nejsevernější významné letovisko na Ibize. V Portinatxu se nacházejí tři písečné pláže, pokud by vám ani to nestačilo, můžete se smočit i v tamním aqvaparku.

 

Sant Antoni de Portmany

Sant Antoni de Portmany je po Ibize druhým nejvýznamnějším městem ostrova. Nachází se zde významný přístav a město jako samotné často slouží jako základna pro výlety po okolních plážích.

 

Sant Carles

Sant Carles je vesnička proslulá jako útočiště hippies, kteří v okolí Sant Carles vybudovali řadu políček.

 

Sant Eulalia

Sant Eulalia je malebné letovisko s písečnou pláží a palmovou promenádou. Nenachází se zde tolik klubů, díky čemuž je Sant Eulalia oblíbená mezi rodinami s dětmi.

 

San Júan

San Júan je malebná vesnička s typickými ostrovními domky. Nedaleko San Júan se nachází oblíbená pláž Cala San Vicente.

 

San Jose

San Jose je malebná vesnička se zajímavým bílým kostelem a množstvím obchůdků a restaurací.

 

San Llorenc

Sant Llorenc je malebná vnitrozemská vesnička, která turistům jako jedno z posledních míst na ostrově ukazuje zbytky původní ostrovní architektury. Ve vesnici se nachází původní kostel, zásobníky obilí, větrné mlýny, zajímavě vyzdobený hřbitov i opevnění proti maurským a tureckým pirátům.

 

Santa Eulária des Riu

Santa Eulária des Riu je třetí největší město na Ibize. Přímo ve městě se nachází solidní písečná pláž, na které se nachází několik plážových barů.

 

Ses Figueretas

Ses Figueretas je přímořský resort s písečnou pláží a množstvím obchůdků a barů. Jedinou vadou na kráse Ses Figueretas je množství turistů, které tuto oblast každoročně navštěvuje.

 

Ses Margalides

Ses Margalides je skalnatá zátoka s malebnou pláží. V minulosti byla tato oblast velice oblíbená mezi přívrženci hippies.

 

Jazyk a základní fráze

 

Úředními jazyky na Ibize je katalánština a španělština, vcelku běžně se však domluvíte i anglicky, protože ostrov prakticky žije pouze z turismu.

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

 

Mapa Ibizy

 

Ibiza
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!