Dominikánská republika je karibský stát ležící na ostrově Hispaniola spadajícím pod souostroví Velké Antily. Jedná se o destinaci proslavenou ikonickými karibskými plážemi s jemným bílým pískem a tyrkysovým mořem, vzhledem k tomu, že právě zde začalo kolonizování Nového světa, si na své přijdou i milovníci historie a koloniální architektury.

Pro cestu do Dominikánské republiky není potřeba vízum, ale pouze turistická karta, kterou lze koupit za 10 dolarů po příletu na letišti.

Měna: Dominikánské peso (1DOP = 0.55 Kč kurz platný k 22.11.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Policie /Hasiči/Záchranná služba – 112 nebo 911

V Dominikánské republice se používají netradiční zásuvky s napětím pouze 110 V a jiným tvarem, je tedy nezbytné si před cestou opatřit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy do Dominikánské republiky

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi v Dominikánské republice

 

Dominikánská republika patří mezi nejvyhledávanější i nejbezpečnější destinace Karibiku, přesto je třeba zvážit, zda je vhodné do ní cestovat s malými dětmi. Přestože je Dominikána pověstná vysokou kriminalitou, jedná se výhradně o kapesní krádeže a i hlavní město Santo Domingo proto není o nic nebezpečnější nežli Praha.

Rizikem je však tamní voda, která má jiné bakteriální složení než ta naše, a způsobuje proto střevní potíže, na které v kombinaci s tropickými teplotami nejčastěji doplácejí právě děti. Mezi nejmodernější, a tedy pro děti i nejvhodnější letoviska patří především Playa Dorada a Punta Cana.

 

By: Ben Kucinski

 

 

Na Dominikánu se psem

 

Pokud na Dominikánu necestujete vyloženě s úmyslem dlouhodobého pobytu, doporučuje se psí mazlíčky nechat doma. Dlouhý let i vysoké teploty jsou pro psy stresující, tamní kultura se navíc od té naší v chovatelství značně liší a „dog friendly“ hotely či restaurace zde nejsou tak časté, jako třeba v Evropě. Velikým rizikem je také přenos řady chorob či parazitů.

 

Dominikánská republika jako klidná destinace pro dovolenou pro seniory

 

Dominikánská republika je mezi seniory jednou z nejvyhledávanějších zaoceánských destinací. Důvodem jsou především nádherné pláže, koloniální architektura a nevysoké ceny. Větší města jsou sice nechvalně proslulá prostitucí a kapsáři, pokud je nicméně člověk dostatečně ostražitý, nehrozí mu o nic větší nebezpečí nežli v kterékoliv evropské metropoli. Mezi nejvyhledávanější letoviska mezi Evropany poté tradičně patří Playa Dorada a Punta Cana.

 

Noční život na Dominikáně

 

Po nádherných karibských plážích je právě noční život druhým největším lákadlem Dominikánské republiky. Centrem zábavy je převážně hlavní město Santiago Domingo a letoviska Punta Cana či Puerto Plata. V nich najdete bary či noční kluby prakticky na každém rohu, velice oblíbené jsou též plážové diskotéky.

Dominikánská republika patří dle statistik amerických úřadů mezi Američany po Thajsku druhou nejvyhledávanější sexuální destinací. Kvůli alarmujícímu rozšíření viru HIV a dalších pohlavních chorob napříč Karibikem se nicméně apeluje na časté nabídky prostitutek nereagovat.

 

Nákupy v Dominikánské republice

 

Pro nákup suvenýrů je jednoznačně nejvhodnější destinací hlavní město Santo Domingo. V něm se nacházejí jak obchody s luxusními módními doplňky i dominikánskými pochutinami, tak tržiště s tradičními výrobky.

Jednoznačně nejtypičtějším dominikánským produktem je rum, který je pro tamní obyvatele asi tak významný jako pro nás pivo. Věhlasné jsou především značky jako Brugal, Barceló Gran či Anejo. Podobně jako na Kubě je Dominikánská republika vyhlášená i výrobou doutníků, které sice nedosahují věhlasu kubánských doutníků, kvalitou se jim nicméně zcela vyrovnají.

Velice oblíbené jsou také šperky z pro Karibik typického jantaru či larimaru, v tomto případě se však vyplatí navštívit klenotnictví a neriskovat koupi bezcenné cetky na tržnici.

 

By: Alexander Vega

 

 

Ceny na Dominikáně

 

Přestože ceny v supermarketech a ceny za služby jsou v Dominikánské republice spíše pod úrovní střední Evropy, restaurace těží z turismu a nastavují ceny poměrně vysoko. Za hlavní chod tak většinou zaplatíte kolem 200 Kč a s nižšími cenami se setkáte prakticky pouze ve stáncích. Obecně je vyjma rumu v Dominikánské republice dražší i alkohol, malé pivo vyjde cca na 60 Kč a sklenka vína i na 100 Kč.

 

Ubytování v Dominikánské republice

 

Nabídka ubytování v Dominikánské republice je nesmírně široká. Levné ubytování v Dominikánské republice nabízejí především hostely a chatky, za ceny od 300 Kč na noc však nelze čekat nic jiného než základní vybavení.

Většina hotelů a apartmánových domů na ostrově nicméně splňuje evropský standard, který je nabízen za ceny kolem 800 Kč na noc. V letoviscích jako Playa Dorada či Punta Cana se poté setkáte i s řadou luxusních hotelů vyhledávaných americkou smetánkou. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Alternativou za klasický booking je poté i služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout ubytování přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Dominikánské republice?

 

Santo Domingo

Santo Domingo je nejstarší stále obydlené americké město založené kolonialisty a zároveň hlavní město Dominikánské republiky. Srdcem města je historická část Zona Colonial, která je díky španělské koloniální architektuře zapsána na seznam UNESCO. Mezi nejvyhledávanější turistické atrakce patří tamní katedrála, Alcazar de Colón, pevnost Ozama či náměstí Plaza de la Cultura s uměleckými galeriemi.

 

By: Ulises Jorge

 

Parque Nacional del Este

Parque Nacional del Este neboli volně přeloženo východní národní park je na seznamu UNESCO zapsaná rezervace ležící u východního pobřeží ostrova. Jedná se o místo chráněné kvůli vzácným tropickým ptačím druhům. Tamní korálové útesy jsou zároveň domovem pro delfíny, mořské želvy a řadu pozoruhodných vodních živočichů.

 

La Romana

La Romana je městečko na jihovýchodním pobřeží ostrova, ve kterém se nachází skanzen kopírující život v koloniální vesnici 16. století.

 

 

By: Richie Diesterheft

 

 

Jezero Enriquillo

Enriquillo neboli původním názvem Xaragua je jezero ležící nedaleko centrálního pohoří. Jezero je turisty hojně navštěvované kvůli různorodosti tamní fauny. Spatřit zde lze hejna plameňáků či karibské leguány.

 

Jarabacoa

Jarabacoa je oblast ležící v centrálním pohoří Cordillera Central, která turisty láká na malebnou krajinu zdobenou říčkami, vodopády i nejvyšším vrcholem Karibiku.

 

Bazilika Nuestra Senora de la Altagracia

Nuestra Senora de la Altagracia je monumentální bazilika ležící ve městečku Higuey. Jedná se o jeden z nejznámějších příkladů latinskoamerické sakrální moderny a častý cíl poutníků. Každoročně se zde 21. ledna koná pouť napříč ostrovem, která končí právě v Nuestra Senora de la Altagracia.

 

Puerto Plata

Puerto Plata je z historického hlediska obchodním srdcem Dominikánské republiky. Původní přístav založený již v roce 1496 dnes nicméně slouží převážně jako turistické letovisko. Stále zde však můžete navštívit koloniální památky jako pevnost San Felipe či náměstí Parque Central. Zajímavostí je i napodobenina sochy Krista Spasitele ležící na vršku za městem.

 

Santiago de los Caballeros

Santiago de los Caballeros je druhé největší město Dominikánské republiky a jedno z nejautentičtějších měst ostrova. Město je proslulé výrobou doutníků, nachází se zde totiž továrna Aurora s muzeem tabáku. Kromě toho je město zajímavé katedrálou Santiago a muzeem folklóru. Nad městem se tyčí také 67 metrů vysoký památním vzdávající hold bojovníkům za nezávislost.

 

Samaná

Samaná je poloostrov ležící na severovýchodním pobřeží ostrova. Jedná se o oblast s nádhernými a relativně tichými plážemi. Každoročně se v období od ledna do března v teplých vodách pobřeží Samaná připlouvají pářit migrující velryby, které lze spatřit i zaslechnout přímo z pevniny.

 

Tipy na jednodenní výlety po Dominikánské republice

 

1.Den – Santo Domingo

 

Alespoň jeden den ze svého programu by si měl každý turista v Dominikánské republice vyhradit na prohlídku hlavního města Santo Domingo. Prohlídku města začneme v historické čtvrti Zona Colonial u katedrály Primada de América, která, jak již název naznačuje, je vůbec první katedrálou postavenou v Novém světě. Po prohlídce katedrála zamíříme severně k Museo de las Casa Reales, kde se lze dozvědět mnohé o španělské koloniální architektuře.

Po prohlídce muzea zamíříme k nedaleké recidenci Alcázar de Colón, kde je aktuálně k vidění expozice karibského renesančního umění. Poté nicméně zamíříme západně podél Zona Colonial k Palacio Nacional, po jehož prohlídce lze stihnout ještě návštěvu Muzea krásného umění na Plaza de la Cultura.

 

2.Den – La Romana a Parque Nacional del Este

 

Pokud toužíte poznat nejčistší dominikánskou přírodu, udělejte si jednodenní výlet do národního parku Del Este. V něm si kromě nedotčených písečných pláží můžete projít tropickou džungli s palmami obývanými papoušky, varany a leguány. Parque Nacional del Este je nicméně unikátní i pobřežním systémem korálových útesů s neuvěřitelně pestrým mořským životem.

Pokud vám po prohlídce národního parku zbude čas, můžete zamířit taktéž do nedalekého skanzenu La Romana. V něm se lze projít mezi věrnými napodobeninami andaluských domů z 16. století, ve kterých vám tamní řemeslníci či kuchaři budou nabízet tradiční domácí karibské produkty.

 

By: Márcio Cabral de Moura

 

3.Den – Jarabacoa a Enriquillo

 

Zatímco Parque Nacional del Este je ukázkou tropického ekosystému, národní park Jarabacoa vám zase nabídne ochlazení od dominikánských veder. V centrálním pohoří se nacházejí poměrně dobře značené turistické stezky vedoucí kolem vodopádů a bublajících říček. Společně s návštěvou parku Jarabacoa je poté praktické spojit i prohlídku nedalekého jezera Enriquillo věhlasného především koloniemi plameňáků.

 

4.Den – Santiago de los Caballeros a Puerto Plata

 

Výlet po krásách severu ostrova začneme ve městě Santiago de los Caballeros. Ve městě se nachází zajímavá katedrála z konce 19. století, tradiční must see atrakcí je nicméně výrobna a muzeum doutníků, kterými je tato oblast proslavená.

Poté se nicméně vydáme severně k historicky mnohem významnějšímu městu Puerto Plata, u jehož bran nás uvítá socha Krista Spasitele kopírující slavné dílo čnící nad Riem de Janeirem. V Puerto Plata stojí za to projít si historický přístav s mohutnou pevnosti San Felipe, z jejichž hradeb je přes vystavená děla nádherný výhled na moře. Po prohlídce španělské koloniální architektury se přesuneme do oblasti La Zona Colonial, kde jsou k vidění i tradiční viktoriánské budovy z dob britské nadvlády nad městem.

 

By: Kyle Simourd

 

 

5.Den – Higuey a poloostrov Samaná

 

Z východních měst je tím nejzajímavějším zdánlivě nenápadné městečko Higuey. V jinak poměrně ospalém městečku se nicméně nachází monumentální katedrála Nuestra Senora de la Altagracia, která je považována za jednu z nejpozoruhodnějších katolických moderních staveb.

Kromě katedrály nicméně město příliš atrakcí nenabízí, a proto následně směřujeme severně k poloostrovu Samaná. Pokud zrovna cestujete po Dominikáně v zimě, máte slušnou šanci, že zpozorujete migrující velryby. Díky krásným plážím a palmovým hájům vás nicméně Samaná okouzlí i bez mohutných kytovců.

 

Pláže v Dominikánské republice

Nádherné písečné pláže lemované palmami a omývané tyrkysovým mořem jsou jednoznačně největší atrakcí této destinace. Nejznámější pláží na celé Hispaniole je přes 30 kilometrů dlouhá písečná pláž Bávaro ležící u letoviska Punta Cana. Především díky nedaleké poloze od Santiago Domingo je hojně navštěvována i Playa Boca Chica, která je nicméně často přeplněná a nepříliš čistá.

Větší soukromí nicméně naleznete v oblasti poloostrova Samaná, kde leží poměrně tiché a odlehlé pláže Rincón a Levantado.

Dominikána má však co nabídnout i aktivním cestovatelům vyhledávající vodní sporty. Centrem vodních sportů je městečko Cabarete ležící na obecně větrnějším severním pobřeží. Právě Cabarete je díky vysokým vlnám a silnému větru považováno za karibský ráj pro příznivce surfování, windsurfingu či kiteboardingu.

 

By: Antonio Castagna

 

Počasí na Dominikáně

Po celý rok dosahují teploty vzduchu v Dominikánské republice hodnot mezi 22 a 29°C, teplota moře se pak stabilně pohybuje kolem 27°C. Rozdíl oproti létu a zimě tedy není udán rozdílem v teplotách, ale rozdílem ve spadaných srážkách.

Ideální období pro dovolenou v Dominikánské republice je obecně od listopadu do dubna. Od května do listopadu jsou pro Karibik typická období dešťů, od srpna do října navíc bouřky přerůstají v hurikány.

 

Počasí v zimě

Počasí v Dominikánské republice v prosinci je naprosto ideální pro útěk od tuzemské zimy za teplem. Teploty vzduchu v Dominikánské republice se totiž v průběhu prosince jakožto i celého roku drží mezi 22 a 29 °C. Od listopadu do dubnaje navíc počasí na Hispaniole velice slunné a bez rizika hurikánů, jedná se proto o nejvhodnější období pro cesty do Karibiku.

Počasí v lednu v Dominikánské republice je prakticky stejně teplé jako v prosinci. Teplota moře v lednu podobně jako v prosinci dosahuje v průměru 27°C a díky absenci vytrvalejších dešťů se můžete těšit z optimálního počasí pro dovolenou u moře.

V únoru v Dominikánské republice sice teploty nepatrně klesají k 20 až 27°C s tím, že moře má v průměru 26°C. Na druhou stranu se jedná o nejsušší měsíc z celého roku.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu je opět velice slunné a s po celý rok prakticky neměnnými teplotami mezi 22 a 27°C ideální pro dovolenou u moře.

V dubnu je počasí v Dominikánské republice stále ještě slunné, koncem měsíce však již dochází k sílícím dešťům.

V květnu začíná v Karibiku období dešťů. Pro květnové počasí v Karibiku je tak typické, že jednou až dvakrát do týdne přijdou vytrvalé deště, které svou intenzitou mohou i ochromit tamní infrastrukturu a způsobit sesuvy půdy.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu v Dominikánské republice je podobně jako v květnu poznamenáno vytrvalými dešti. Přestože kvůli jednomu či dvěma deštivým dnům týdně se nedá říci, že by červnové počasí bylo vyloženě nevhodné, červen není zkrátka tak optimální jako období od listopadu do dubna.

Zatímco červencové počasí je s teplotami vzduchu i množstvím srážek velice podobné tomu červnovému, od srpna do října nastává v Karibiku období hurikánů, které je již pro turistické cesty vyloženě nevhodné.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v Dominikánské republice je rizikové z hlediska četných hurikánů, které kvůli ne zcela perfektní infrastruktuře mohou paralyzovat města i po dobu několika měsíců.

V říjnu je situace na Hispaniole podobná jako v září, dovolenou vám tedy mohou zkomplikovat nejen vytrvalé deště, ale i nebezpečné hurikány.

Počasí v listopadu v Dominikánské republice je opět startem turistické sezony, pomalu totiž končí období dešťů, a tedy i riziko hurikánů. Teploty se stabilně drží mezi 23 a 29°C, teplota vody v listopadu na Hispaniole se pohybuje kolem příjemných 27°C.

 

Aktuální počasí v Dominikáně naleznete zde.

Předpověď počasí v Dominikánské republice  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky do Dominikánské republiky

V Dominikánské republice se nacházejí tři frekventovaná letiště – Santo Domingo, Puerto Plata a Punta Cana. Díky četným spojům z řady evropských měst se jedná o jednu z nejdostupnějších destinací ve střední Americe, ceny za letenky se totiž stabilně pohybují kolem 15 000 Kč.

Díky oblíbenosti Dominikány mezi cestovními kancelářemi je však často výhodnější cestovat do tohoto karibského ráje v rámci zájezdu. Dominikánská republika totiž patří mezi nejčastěji nabízené exotické destinace v rámci last minute.

Pro sledování levných letenek do Dominikánské republiky můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava v Dominikánské republice

 

Většina turistů využívá pro dopravu po ostrově tamní autobusové linky dopravců Metrobus či Caribe Tours. Autobusové linky těchto dvou společností jsou klimatizované, spolehlivé i relativně levné.

Pokud nicméně chcete ochutnat karibskou kulturu, využijte pro dopravu výrazně levnější guaguas, kterými se dopravují místní. Jedná se o mikrobusy nebo dodávky bez pravidelného jízdního řádu a trasy, které vyjíždějí poté, co řidič usoudí, že je vůz dostatečně naplněný a následně staví na mávnutí. Guaguas jsou tak tradičně přeplněné k prasknutí a místní je využívají i jako místo pro šíření drbů a novinek z města.

Pokud se nechcete spoléhat na veřejnou dopravu, můžete si samozřejmě pronajmout automobil. Nevýhodou v Dominikáně je však to, že v půjčovnách najdete výhradně zastaralé a nespolehlivé stroje. Tamní úroveň kvality vozovek je poté kapitolou sama o sobě. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

By: Daniel Lobo

 

Letoviska v Dominikánské republice

 

Altos de Chavon

Altos de Chavon je městečko vystavené v 70. letech, které věrně kopíruje andaluskou vesnička z 16. století. Turisté zde proto mohou ochutnat tradiční pokrmy či zakoupit výrobky přímo od řemeslníků.

 

Bahia de las Aguilas

Bahia de las Aguilas je oblast a stejnojmenná pláž ležící na jihozápadě Dominikánské republiky. Jedná se o oblast spadající pod rezervaci Jaragua, díky čemuž jsou tamní pláže a okolní příroda téměř nedotčeny turismem.

 

Bayahibe

Bayahibe je poměrně poklidné letovisko ležící v blízkosti národního parku Del Este. Kromě toho se nedaleko města nacházejí též krápníkové jeskyně.

 

Boca Chica

Boca Chica je pláž a stejnojmenné předměstí Santiaga Dominga. Jedná se o velice rušné letovisko s řadou barů a dlouhými, nicméně poměrně špinavými plážemi.

 

Bonao

Bonao je vnitrozemní vesnička sloužící především jako výchozí bod pro výlety po okolních vodopádech.

 

Cabarete

Cabarete je hlavní turistické středisko severu ostrova. Díky silnému větru je tamní letovisko především vyhledáváno příznivci vodních sportů, které do Cabarete lákají i nižší ceny a bujarý noční život.

 

Cayo Levantado

Cayo Levantado je malý tropický ostrůvek s množstvím skalnatých i písečných pláží, ke kterému denně vyplouvají lodě ze Santa Barbara. Největším pokladem ostrova jsou bezesporu nádherné pláže, které nicméně většinou praskají ve švech z přívalů turistů.

 

Gri Gri

Gri Gri je laguna ležící nedaleko městečka Rio San Juan. Jedná se o překrásnou zátoku s korálovými útesy lemovanou plážemi s jemným bílým pískem.

 

Higuey

Higuey je středně veliké město na východní straně ostrova, které je zajímavé moderní bazilikou Nuestra Senora de la Altagracia.

 

Jarabacoa

Jarabacoa je městečko a stejnojmenná oblast typická kopci lemovanými říčkami přecházející ve vodopády.

 

Juan Dolio

Juan Dolio je relativně moderní turistické letovisko zakládající na vysoké úrovně ubytovacích a pohostinských služeb. Tamní moře je nicméně nepříliš vhodné ke koupání kvůli ostrým korálům.

 

Las Galeras

Las Galeras je malá vesnička ležící na nejzazším cípu poloostrova Samaná. V okolí vesničky se nacházejí malebné pláže Playa Fronton a Rincon, které jsou díky horší dostupnosti často naprosto liduprázdné.

 

Las Terrenas

Las Terrenas je oblíbené letovisko, jehož pobřeží je lemováno korálovým útesem. Díky tomu je tato oblast velice oblíbená mezi příznivci potápění a šnorchlování.

 

Los Haitises

Los Haitises je přírodní rezervace obývaná plameňáky, pelikány, papoušky či varany. Oblast je zajímavá také jeskyněmi se zachovalými malbami původního kmene Tainů.

 

Miches

Miches je malá rybářská vesnička ležící na poloostrově Samaná.

 

Playa Dorada

Playa Dorada je nově vybudované letovisko oblíbené především mezi americkou smetánkou. Letovisko je totiž typické vysokou úrovní služeb i nádhernými plážemi. Od okolní reality Dominikánské republiky je poté letovisko poněkud kontroverzně oddělené vysokými zdmi.

 

Puerto Plata

Puerto Plata je obchodním srdcem Dominikánské republiky. Původní přístav založený již v roce 1496 dnes nicméně slouží převážně jako turistické letovisko. Stále zde však můžete navštívit koloniální památky jako pevnost San Felipe, náměstí Parque Central či sochu Krista na vrcholu Pico Isabel.

 

Punta Cana

Punta Cana je nejznámější a nejoblíbenější turistické letovisko na ostrově. Letovisko lemuje věhlasná palmami obklopená 35 kilometrů dlouhá pláž Baváro pokryta jemným bílým pískem.

 

Rio San Juan

Rio San Juan je malé městečko na východním pobřeží ostrova nedaleko laguny Gri Gri. Okolí města je lemováno nádhernými plážemi, které však kvůli silným vlnám a korálovým útesům nejsou příliš vhodné ke koupání.

 

Samaná

Samaná je poloostrov lemovaný plážemi s bílými plážemi a tyrkysovým mořem. Na rozdíl od ostatních oblastí na ostrově je nicméně Samaná specifická tím, že díky horší dostupnosti nejsou tamní pláže tak přeplněné.

 

San Pedro de Macoris

San Pedro de Macoris je město ležící východně od Santiago Domingo. Jedná se především o univerzitní město proslulé sklízením cukrové třtiny a výchovou předních baseballových hráčů.

 

Santa Barbara de Samana

Santa Barbara je nejvýznamnější město na poloostrově Samana, ve kterém se nachází přístav, ze kterého vyjíždějí výletní plavby za pozorováním velryb.

 

Santiago de los Caballeros

Santiago de los Caballeros je 700 tisíci obyvateli druhé největší město Dominikánské republiky. Oproti hlavnímu městu je však Santiago de los Caballeros označováno za mnohem tradičnější a pro Karibik typičtější. Obdivovat zde můžete tradiční karibské dřevěné domy, velice zajímavá jsou též muzea tabáku a folkloru.

 

Santo Domingo

Santo Domingo je hlavní a také největší město v Dominikánské republice. Jedná se o první město založené Evropany na západní polokouli, ve kterém byla vystavěna rovněž první katedrála i univerzita v Novém světě.

 

Sosua

Sosua je židovskými válečnými uprchlíky založené město obklopené písečnými plážemi, do kterého díky jazykové vybavenosti tamních obyvatel míří především němečtí turisté.

 

Jazyk a základní fráze

 

Přestože je oficiálním jazykem v Dominikánské republice francouzština, díky přívalů turistů i obchodníků z USA mluví drtivá většina obyvatel také anglicky.

Pár základních frází:

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

 
Mapa Dominikánské republiky

 

Dominikánská republika

2 komentáře u „Dominikánská republika

  • 12.8.2019 (20:07)
    Trvalý odkaz

    Píšete,že oficiálním jazykem v Dominikánské republice je francouzština😃.Myslím si ale že „děkuji“ feancouzsky je „merci“ne „gracias“.Vyplývá z toho,že oficiální jazyk bude asi španělština.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!