Tchaj-pej je jakožto s 2,6 miliony obyvatel největším městem Taiwanu, a zároveň hlavním městem Čínské republiky Taiwan. Jedná se o moderní město proslulé mrakodrapem Tchaj-pej 101 a řadou unikátních chrámů, památníků a paláců vystavěných v tradičním čínském architektonickém stylu.

Jak se dostat z letiště?

 

Taiwan Taoyuan International Airport

Taiwan Taoyuan Taiwan Taoyuan je mezinárodní letiště ležící zhruba 30 kilometrů od města.

Autobusové spojení

Nejlevněji se z letiště dostanete autobusovými linkami. Rychlejší Express linky vás zavezou za ceny mezi 120 a 150 NT přímo do Tchaj-pej, zatímco běžné linky cestou staví přes městečka Taoyuan, Kueishan či Nankan.

Železniční spojení

Z letiště Taoyuan se lze vcelku rychle dostat i vlakem. Z terminálů odjíždí každých 15 minut na Taoyuan High Speed Rail Station, odkud se lze během 20 minut dostat na hlavní nádraží do Tchaj-pej. Jízdenka na autobus stojí 35 NT a vlak do Tchaj-pej poté dalších 165 NT.

 
Ubytování v Tchaj-pej

 

Tchaj-pej nabízí poměrně širokou nabídku ubytování, a to především v hotelech a hostelech. Ceny za ubytování se nicméně pohybují na vyšší hladině než ve většině dalších asijských metropolích. Zatímco noc ve společném pokoji v hostelu tak začíná na 600 Kč, ubytování ve standardně vybaveném pokoji vyjde orientačně na 1000 Kč na noc.

 

Jak se pohybovat po městě?

 

Nejsnazším způsobem jak se pohybovat po Tchaj-pej je tamní metro MRT. Metro v Tchaj-pej je velice moderní, čisté, spolehlivé a všechny stanice i hlášení jsou překládány do angličtiny. První spoje vyjíždějí v 6:00 a poslední v 0:00, v nočních spojích mohou navíc ženy a děti využít značených Safe Zones. Jednorázové jízdenky v metru stojí v závislosti na ujeté vzdálenosti od 20 do 65 NT.

Alternativně můžete využít i autobusy, které obsluhují převážně periferie města. Jízdné v autobusech vyjde v závislosti na ujeté vzdálenosti na 15 nebo 30 NT, platit lze v hotovosti přímo v autobusu. Pokud plánujete veřejnou dopravu využívat častěji, vyplatí se vám koupě kreditové jízdenky Easy Card, se kterou lze po nahrání kreditu v autobusech i metru cestovat se slevou 20%.

 

By: Antonio Tajuelo

 

Jak ušetřit na pobytu

 

Výhodou Tchaj-pej je to, že řada památek jako Konfuciův chrám, chrám Bao´an či památník Chiang Kai-Shek nabízí vstupné zdarma.

Podobně jako v dalších asijských metropolích lze i v Tchaj-pej ušetřit značný obnos tím, že vynecháte stravování v restauracích. Převážně evropsky či americky vyhlížející restaurace jsou v Tchaj-pej velice drahé, naopak ve stáncích pořídíte tradiční asijské nudle za ceny kolem 50 NT.

 

Památky v Tchaj-pej

 

Tchaj-pej 101

Tchaj-pej 101 je pravděpodobně nejznámější taiwanskou budovou vůbec. Jedná se o 509 metrů a 101 pater vysokou budovu, jež se mezi léty 2004 a 2010 pyšnila titulem nejvyšší budovy světa. Budova svým tvarem inspirovaná bambusem nabízí unikátní 360 stupňovou vyhlídku z 91. patra.

 

By: SalTheColourGeek

 

Památník Sun Yat-sen

Památník Sun Yat-sen je přes 7 akrů rozsáhlá budova věnována otci Čínské republiky Sun Yat-senovi. Budova slouží jako vzdělávací a kulturní centrum města, uvnitř lze zhlédnout expozici o životě Sun Yat-sena.

 

Hsing Tian Kong

Hsing Tian Kong je teprve v roce 1967 otevřený chrám ležící ve čtvrti Zhongshan. Budova je zasvěcena bohovi obchodníků Guan Yu a je vyzdobena úchvatnými dračími sousošími.

 

National Palace Museum

National Palace Museum je ikonická budova hostící museum s jedněmi z nejcennějších čínských artefaktů. Ty sem byly dovezeny během války s Japonskem z archivů v Pekingu, ale už nikdy nenašly cestu zpět do pevninské Číny.

 

 

By: eazytraveler

 

Pevnost San Domingo

Ve městečku Tamsui nedaleko severních hranic Tchaj-pej se nachází poměrně slavná pevnost San Domingo. Ač tomu název možná neodpovídá, pevnost byla založena v roce 1641 Holanďany. Po odchodu Holanďanů z Taiwanu byla poté budova využívána Brity jako konzulát.

 

Shilin Market

Shilin je nonstop fungující trh v srdci města, ve kterém lze koupit takřka cokoliv. Potkáte tu obchody s módou, elektronikou, bistra i řadu masážních salonů.

 

 

Památník Čankajška

Čankajškův památník je budova připomínající osobnost bývalého taiwanského presidenta Čankajška. Jedná se o hojně fotografovanou stavbu s prvky tradiční čínské architektury. Mimo to je budova obklopena malebným parkem, ve kterém se nachází letní kino, divadlo a lidé zde po ráno praktikují taichi.

 

By: Jirka Matousek

 

Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – prohlídka National Palace Museum

11:00 – 11:30 – přesun metrem ze stanice Jiannan Road na Zhongshan Junior High School

11:30 – 13:00 – přesun k a prohlídka nedalekého chrámu Hsing Tian Kong

13:00 – 13:30 – přesun metrem na stanici Chiang Kai-Shek Hall Station

13:30 – 15:00 – prohlídka nedalekého Čankajškova památníku

15:00 – 16:00 – přesun metrem přes tržiště Shinda na stanici Xinyi Anhe

16:00 – 17:30 – prohlídka památník Sun Yat-sen

17:30 – 19:00 – prohlídka přilehlého Taipei 101

Průvodce zdarma – Tai Pei
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!