Šanghaj je moderní čínská metropole a jedno z turisty vůbec nejnavštěvovanějších míst Číny. Jedná se o město kombinující moderní výškové budovy s tradičními buddhistickými chrámy a unikátními musejními sbírkami.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Pudong International Airport

Pudong je moderní a rušné mezinárodní letiště ležící 40 km východně od města. Letiště má dva veliké příletové terminály, které jsou propojeny bezplatnou autobusovou linkou.

Autobusové spojení

Levný, spolehlivý, ale zdlouhavý způsob dopravy z letiště je autobusové spojení. Autobusy vyjíždějí z několika zastávek kolem letiště 24 hodin denně a za 15 až 30 juanů vás za 90 minut dovezou až do centra města.

Železniční spojení a metro

Nevšedním zážitkem hned po výstupu z letadla může být cesta na magnetickém poli se vznášejícími vlaky Maglev. Ty vás za 50 juanů dovezou během 5 minut na stanici metra Longyang, odkud lze pokračovat dále do města.

Levnější, ale delší variantou je poté využití metra linky č. 2, které od roku 2010 jezdí téměř k terminálům. Cesta do centra města metrem však zabere zhruba 60 minut.

 

By: jo.sau
Ubytování v Šanghaji

 

Ubytování v Šanghaji je velice rozmanité, hostely za 150 Kč na noc počínaje a luxusními hotely pro smetánku konče. Standardně vybavený pokoj na úrovni evropského tříhvězdičkového standardu ovšem lze pořídit za ceny kolem 800 Kč na noc.

 

Doprava v Šanghaji

 

Šanghajské metro se sestává ze 14 plně fungujících a 4 nedokončených linek. Stanice jsou značeny jak v mandarínštině, tak v angličtině a metro je kompletně klimatizované. Provoz metra končí ve 23 hodin, poté je nutno využít noční autobusy. Co se ceny jízdného týče, jednorázové jízdenky stojí mezi 3 a 9 juany a kupují se v automatech u vchodu do metra. Vyplatit se mohou nicméně i jízdenky na 24 hodin za 18 juanů či na 72 hodin za 45 juanů.

Šanghajské metro doplňuje velice hustá síť autobusových linek, z nichž linky začínající číslicí 3 fungují i po půlnoci, a nahrazují tedy metro. Nevýhodou autobusů je kromě pomalejší dopravy také to, že ne všechny zastávky jsou nutně značeny v angličtině. Co se jízdného týče, platí se většinou 2 juany, a to přímo řidiči. Výhodou je poté to, že při přestupu do 90 minut stojí další jízdenka jen 1 juan.

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Vzhledem k tomu, že Šanghaj nemá příliš turistických atrakcí, a do řady z nich se stejně vstupné neplatí, se nevyplácí investovat do turistických karet.

Způsobem jak ušetřit v Šanghaji je však nechovat se jako turista a osvojit si tamní zvyky. To v praxi znamená spolehnout se na dopravu metrem, nechodit do barů vyloženě mířících na turisty a celkově se stravovat v pouličních bistrech a nikoliv v restauracích.

 

Památky v Šanghaji

 

Promenáda Bund

Bund je oblíbená promenáda táhnoucí se po západním břehu řeky Huangpujiang. Jedná se oblast působící evropským dojmem, právě zde se totiž nachází nejvíce francouzských a italských restaurací a budovy v tamním parku jsou postaveny v románském, neoklasicistním či secesním stylu.

 

By: Herry Lawford

 

Oriental Pearl Tower

Oriental Pearl Tower je futuristická stavba v centru města, která je s 468 metry jednou z nejvyšších asijských budov. Ve výšce 350 metrů se nachází kosmickou stanici připomínající vyhlídka se skleněnou podlahou, ze které je nádherný výhled na promenádu Bund.

 

Zahrady Yu

Severovýchodně od starého města se rozléhají velkolepé zahrady Yu. Historicky významnější Vnější zahrady byly vystavěny již v roce 1559, a následně byly zrekonstruovány v 18. století, kdy v nich přibyla i hala Sansui Tang. Novější a menší Vnitřní zahrady jsou poté zdobeny množstvím altánů a skalek, díky čemuž si je oblíbili čínští básníci.

 

Jing’an 

Jing’an  je prastarý buddhistický chrám pocházející již z roku 247. Během své existence prošel chrám řadou perzekucí, na současnou polohu byl totiž přestěhován až za dob vlády dynastie Song v roce 1216. Po nástupu Maova režimu byl poté chrám uzavřen a sloužil jako továrna na plastikové výrobky. V roce 1983 byla nicméně činnost Jing´an obnovena, a v roce 2010 byla k chrám dokonce přistavena i dřevěná pagoda.

 

By: Jim Bowen

 

Chrám nefritového Buddhy

Chrám nefritového Buddhy je pompézní budova otevřená v roce 1928. Pýchou chrámu jsou dvě haly Daxiong Boadian a Tian Want Dian, které v sobě skrývají velice cenné sochy ze zlata a nefritu, jež byly dovezeny ze všech koutů Číny a Barmy.

 

Náměstí lidu (Renmin Guangchang)

Náměstí lidu je živoucím srdcem moderního Šanghaje. Nedaleko náměstí se nachází městská radnice, divadlo či muzeum. Velice zajímavá je také zdejší expozice mapující plány budoucí městské zástavby. 

 

Shanghai Museum

Šanghajské muzeum otevřené v roce 1952 je nejvýznamnější muzeum klasického umění v celé Číně. V modernistické budově sídlící muzeum vystavuje historické artefakty a umělecké předměty z období doby bronzové až po konec 19. století. Velice cenné jsou především nefritové a terakotové sochy a artefakty z dob vlád dynastií Ming a Qing.

 

Chrám Longhua

Chrám Longhua založený již v roce 242 je jednou z vůbec nejstarších sakrálních budov v Číně. Buddhistická budova s 40 metrů vysokou dřevěnou pagodou byla během své existence několikrát zničena a opět opravena, v současné době se zde nicméně nachází pět významných síní věnovaných jednotlivým božstvům. Mimo to se zde nachází také rozsáhlá knihovna s manuskripty a oblíbená terasa s pěti sty zlatými sochami Buddhy.

 

By: http://klarititemplateshop.com/

 

Nanjing Road

Nanjing Road je několik kilometrů dlouhý bulvár a hlavní nákupní třída Šanghaje. Na této rušné třídě naleznete tradiční čínská bistra i ty nejluxusnější obchody s módou a šperky.

 

Katedrála Xujiahui

Xuijiahui je v roce 1911 otevřená katedrála vystavená v neo románském stylu. Jedná se o zářný příklad bohatého multikulturního života ve městě, Xuijiahui je totiž největší katolickou katedrálu ve městě.

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka chrámu Nefritového Buddhy

9:30 – 10:00 – přesun červenou linkou metra na náměstí Lidu

10:00 – 12:30 – prohlídka náměstí a zde ležícího divadla a Shanghai Museum

12:30 – 13:00 – přesun zelenou linkou metra k chrámu Jing´an

13:00 – 14:30 – prohlídka chrámu

14:30 – 15:00 – přesun zelenou linkou metra k Yuyuan Garden

15:00 – 16:30 – procházka zahradami a přesun přes řeku k promenádě Bund

16:30 – 18:00 – prohlídka promenády

18:00 – 19:00 – prohlídka Oriental Pearl Tower

Průvodce zdarma – Šanghaj
Štítky:        

1 komentář u „Průvodce zdarma – Šanghaj

 • 15.7.2017 (16:07)
  Trvalý odkaz

  Výraz „přesun přes řeku“ zní hezky. Ale my jsme tam hledali jak se jednoduše, ne metrem, které je daleko dá přes řeku dostat.
  A našli jsme jeden tunel, kde jezdí takový vagonek, tun el je nasvícený světelnými efekty, sice zajímavé ale dost drahé.
  Je tam sposta tunelu, ale pro pěší jsme nic nenašli. Máte nějaké jiné řešení?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!