Chorvatsko pro Čechy bylo, je a s největší pravděpodobností i bude jednou z vůbec nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou. Tato země táhnoucí se podél jaderského moře se může pyšnit krásnými oblázkovými plážemi s průzračnou vodou i historickými přímořskými městy s množstvím kulturních památek i prostorem pro bohatý noční život.

 

 

Základní informace 

Do Chorvatska lze legálně vstoupit s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Měna: Chorvatská kuna (1 HRK = 3,60 Kč kurz platný k 14.5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Policie: 192

Hasiči: 193

Záchranná služba: 194

V Chorvatsku se používají zásuvky v tzv. Schuko provedení na 230 V, které jsou kompatibilní s našimi konektory, není proto třeba shánět redukci.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy do Chorvatska

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 

Mapa Chorvatska

 

 

 

 

 

 

Dovolená s dětmi v Chorvatsku

Chorvatsko je bezpečná země s dobrou úrovní služeb, a je tak vhodná pro dovolenou s dětmi. Jistou nevýhodou může být fakt, že Chorvatsko disponuje především oblázkovými plážemi s hojným výskytem mořských ježků. Ideální je tak zvolit některou z lokalit s písečnou pláží, jako je například ostrov Rab, letovisko Omiš či pláž Bačvice nedaleko Splitu.

 

Dovolená se psem v Chorvatsku

Chorvatsko je země poměrně benevolentní ke psím miláčkům, většina pláží umožňuje vstup se psy a mnoho restaurací a kaváren se zahrádkou Vás nechá vzít si psa s sebou. Pro vstup do země však potřebujete pro psa pas s maximálně 21 dní starým lékařským potvrzením o očkování vůči vzteklině.

 

Dovolená pro seniory v Chorvatsku

Chorvatsko je pro seniory naprosto velice vhodnou volbou. Většina resortů je na české turisty zvyklá, i přes neznalost angličtiny se tak čeští turisté nemusí obávat jazykové bariéry. V Chorvatsku rozšířené oblázkové pláže sice nejsou nejlépe schůdné, na druhou stranu je moře relativně čisté a bývá často cílem ozdravných pobytů.

 

Nákupy v Chorvatsku

Ceny jídla, oblečení i kosmetiky se v Chorvatsku pohybují zhruba na stejné úrovni jako v České republice. S výhodnými nákupy oblečení tedy moc nepočítejte, na druhou stranu není třeba „paštikařit“ a bát se vysokých cen v zahraničí. Čerstvé ovoce od místních farmářů navíc můžete koupit na trzích, které se pořádají převážně o sobotách v každém větším městě.

 

Co se otevírací doby týče, přes týden je většina obchodů otevřena od 8 do 20 hodin, v sobotu bývají obchody otevřeny pouze do 14 hodin a o nedělích bývají obchody otevřené pouze v letní sezoně, taktéž do 14 hodin.

 

 

By: Jeremy Keith
 
Noční život v Chorvatsku

Pokud očekáváte od dovolené v Chorvatsku i pestrý noční život, ideální destinací pro vás bude Makarská riviéra, vyhlášená jsou například letoviska Baška Voda či Gradac, nudu však nezažijete ani v dalších. Právě zde se totiž přes noc nejedna pláž promění na jednu velikou diskotéku a podél pobřeží narazíte na mnoho barů a nočních klubů. Vykoupením za bohatý noční život však musíte počítat s přeplněnými plážemi, žije to zkrátka tam, kde jsou davy lidí.

 

Ubytování v Chorvatsku

Po celém pobřeží se táhnou hotelové komplexy i levné hostely. Nejrozšířenější a také nejpopulárnější formou ubytování v Chorvatsku je však ubytování v apartmánech. Nejlevnější ubytování nabízí hostely, v nichž lze přespat i za 300 Kč na noc. Apartmány jsou sice dražší, ceny začínají na 800 Kč na noc, ale nabízejí větší prostor i vlastní kuchyňku, kterou při delší dovolené jistě doceníte.

 

Ceny za ubytování jsou pochopitelně nejvyšší od června do září, a odvíjejí se také od vzdálenosti k moři. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com. Možno je využít i

 

Alternativou může být také ubytování u místních přes Airbnb, díky kterému můžete nejen ušetřit, ale také lépe poznat tamní kulturu a potkat nové lidi. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

 

Tipy na zajímavá místa a města v Chorvatsku

Rijeka

Rijeka je jedno z nejzajímavějších měst severního pobřeží. Město sloužilo jako obranná výspa Římské říše, nalezneme zde proto pozůstatky římských hradeb a oblouku. Po odchodu Římanů z měst přišel další rozkvět až v 18. století, kdy se začal intenzivněji využívat tamní přístav a ve městě vznikla řada kostelů a administrativních budov včetně novogotického hradu na vrchu Trsat.

 

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejznámější chorvatský národní park. Jedná se o komplex 16 velkých a několika menších jezírek napájených řekami Korana a Plitvica. Celá oblast leží na skalnatém podloží, jezera jsou tak lemována značným množstvím vodopádů a jeskyň.

 

Národní park Krka

Národní park Krka nacházející se nedaleko Šibeniku sice není tak známý jako Plitvická jezera, přesto se jedná o jedno z nejkrásnějších míst Chorvatska. Národní park se skládá ze série jezer a vodopádu na řece Krka, jen pár desítek kilometrů před tím, než se řeka vlije do moře. V rámci okruhu kolem jezer můžete navštívit i funkční vodní mlýny a muzeum s lidovou tématikou.

 

Šibeník

Šibeník je malebné město nacházející se na jihu Chorvatska. Město je mezi turisty populární pro svůj bohatý kulturní život plný festivalů, z nichž nejznámější je Mezinárodní dětský festival. Šibeník vás dozajista okouzlí svými architektonickými skvosty, nejznámějšími památkami ve městě jsou pevnost sv. Michala a katedrála sv. Jakuba, která je dokonce zapsaná na seznamu UNESCO.

 

Trogir

Trogir je menší město nacházející se mezi Splitem a Šibenikem,  které je známé románskými kostely, které zajistily Trogiru místo na seznamu UNESCO. Nejznámější památkou Trogiru je románská katedrála Sveti Lovre, mezi další pamětihodnosti poté patří například románský kostel Sveta Barbara, kostel Sveti Ivan Krstitelj, klášter benediktýnek s kostelem Sveti Nikola, Knížecí palác a palác Garagnin-Fanfognů. Na město s třinácti tisíci obyvateli se tak Trogir může pyšnit nebývalou hustotou pamětihodností. 

 

Split

Jen několik desítek kilometrů jižně od Šibeniku se nachází Split. Split je město založené ve 3.století římským císařem Diokleciánem, která si zde nechal postavit palác. Právě zbytky Diokleciánova paláce zapsané i na seznamu UNESCO jsou dnes největší turistickou atrakcí města.

 

Dubrovník

Co se týče zajímavých míst v Chorvatsku, Dubrovník se nachází nejjižněji. Ačkoliv je tak pro české turisty nejvzdálenějším turisticky atraktivním městem, dle mnohých je toto město zapsané na seznam UNESCO také městem nejkrásnějším. Dominantou města je pevnost sv. Jana a zachovalé hradby obklopující historickou část města, plnou kostelů a domů stavěných v jihoevropském stylu. V posledních letech Dubrovník také láká návštěvníky díky tomu, že historická část slouží jako kulisa pro natáčení populárního seriálu Game of Thrones.

 

 

Tipy na jednodenní výlety po Chorvatsku

 

Istria – Rijeka a Opatija

 

Pokud cestujete na sever Chorvatska, nebudete litovat návštěvy města Rijeka. Zde stojí za prohlídku pozůstatky z dob římské nadvlády v čele s obloukem Rimski luk. Po prohlídce nejstarší části města ještě stojí za to vystoupat na vrch Trsat, kde se nachází novogotický hrad a kostel Panny Marie Loretánské – jedno z nejvyhledávanějších poutních míst v Chorvatsku. Pokud budete svižní, stihnete večer ještě nedaleké luxusní letovisko Opatija. Zde naleznete krásný park Angiolina a do moře hledící sochu dívky s rackem, která je symbolem města.

 

Split a Trogir

Další výlet míří na turisty mířící do jižní části Chorvatska. Dopoledne strávíme ve Splitu, ve kterém je přímo povinností prohlédnout si Diokleciánův palác. Po obědě následuje zhruba hodinová cesta po nádherném skalnatém pobřeží směrem do města Trogir. Trogir je menší město, založené již ve 3. století před naším letopočtem, které se pyšní zápisem na seznam UNESCO. Členem prestižního seznamu je Trogir díky množství románských kostelů. Za vidění stojí románská katedrála Sveti Lovre, kostel sv. Barbory a kostel sv. Jana Křtitele.  

 

Vyhlídka Kamenjar, Šibenik a Vodice

 

I další jednodenní výlet započneme v Dalmácii. Naším cílem bude tentokrát vyhlídka Kamenjak, která ční nad Vranským jezerem nacházejícím se mezi Zadarem a Šibeníkem. K vyhlídce lze sice dojet automobilem, mnohem větší zážitek však je vylézt na kopec pěšky a vstřebávat tak krásy okolní subtropické flóry. Po krátké túře bude následovat přesun do Šibeniku. V něm stojí za vidění převážně pevnost sv. Michala a katedrála sv. Jakuba. Pokud si v Šibeníku pospíšíte, stihnete i výlet do nedaleké Vodice, kde se nacházejí zbytky opevnění proti Turkům. Náročný den pak můžete zakončit na Modré pláži, která se může pyšnit symbolickým oceněním Modré vlajky.

 

 

Krka a jeskyně na ostrově Biševo

To, že oblast Šibeniku přeje výletům po přírodních a kulturních památkách dokazuje i další výlet. Tentokrát začneme dne v NP Krka nacházejícím se nedaleko Šibeniku. Okruh kolem vodopádů zabere asi 3 hodiny, nemá tak cenu vyhrazovat si na jezera na řece Krka celý den. Odpoledne si tak můžete udělat výlet lodí ke krásným modrým jeskyním na pobřeží ostrova Biševo. Výletní lodě vyplouvají převážně ze Splitu, lístky na plavbu stačí koupit přímo v přístavu.

 

 

Dubrovník

Pokud míříte na jih, nesmíte vynechat prohlídku Dubrovníku. Návštěva tohoto centra Jižní Dalmácie rozhodně zabere celý den. Nejvíce času strávíte pravděpodobně ve staré části obehnané hradbami. Za dopoledne se dá stihnout projít pevnost sv. Jana a nedaleké námořní muzeum. Odpoledne pak zabere prohlídka kostela sv. Blažeje, Knížecí palác a řada dubrovnických kostelů a klášterů. Večer je pak nejlepší zakončit procházkou po hradbách, kam se lze za poplatek dostat a pozorovat tak západ slunce nad mořem i do oranžova nasvícené město.

 

 

Plitvická jezera

Pokud to jen situace dovolí, vyhraďte si čas na výlet k tyrkysovým vodám nádherných Plitvických jezer. Plitvická jezera se nacházejí na východní straně chorvatských hranic, pokud tak chcete ušetřit čas a benzín, naplánujte si jejich návštěvu na cestu z nebo na dovolenou. V samotném areálu se nachází několik tras, v závislosti na zvolené trasa tak prohlídka jezer trvá 4 až 10 hodin, počítejte tak s celodenním výletem.

 

 

 

Doprava po Chorvatsku

Převážně severní oblast Chorvatska je z České republiky poměrně dobře dosažitelná automobilem, čímž odpadají starosti s dopravou v destinaci. Nejkrásnější města jako Šibeník, Split či Dubrovník však leží na jižním cípu Chorvatska, kam je již doprava automobilem podstatně složitější. Pokud nechcete trávit dlouhé hodiny v autě, můžete zvolit dopravu leteckou a poté se po Chorvatsku pohybovat veřejnou dopravou nebo zapůjčeným vozem.

 

Podél pobřeží funguje poměrně hustá a spolehlivá síť autobusových linek, které spojují letoviska s většími městy. Z Rijeky vyjíždějí autobusy společnosti Autotrans Rijeka, ze Splitu zase Promet Split, kolem Zadaru figuruje Liburnija Zadar a v Dubrobníku zase Libertas Dubrovník. Jízdenky se v meziměstských spojích kupují většinou až v autobusu.

 

Pokud chcete být pánem svého času, ale cestujete letecky, pronajměte si na pár dní automobil, se kterým zvládnete objet turistické atrakce podstatně rychleji. Ceny jsou srovnatelné s evropským průměrem, malé auto pořídíte i v sezoně do 1200 Kč na den, pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

 

Chorvatsko, to jsou krásné oblázkové pláže po celém pobřeží

Nádherné pláže jsou rozeseté po celém pobřeží Chorvatska, šance na to, že v dojezdové vzdálenosti nenajdete vhodnou pláž je mizivá, ať bydlíte kdekoliv. Drtivá většina chorvatských pláží je oblázková, případně skalnatá. Pokud preferujete písečné pláže, vhodná je oblast Střední Dalmácie s letovisky Omiš a Bačvice. Krásná písečná pláž se nachází také na ostrově Rab v Kvarnerském souostroví.

 

Skvělé možnosti ke koupání nabízejí především ostrovy. Velice populární je například ostrov Murter s proslavenou, ale také často plnou pláží Slanica. Pokud stojíte o soukromí, zkuste dříve nepřístupnou zátoku Stiniva na ostrově Vis, která prozatím není přeplněna turisty. Pokud chcete vyzkoušet vodní sporty, mohla by Vás zaujmout například pláž Zlatni Rat v letovisku Brač. Právě sem se sjíždí windsurfeři z celé Evropy.

 

 

Počasí v Chorvatsku

 

Počasí v Chorvatsku v zimě

Počasí v Chorvatsko v lednu je sice přívětivé pro prohlídky měst, vzhledem k teplotám vzduchu na pobřeží, pohybujících se kolem 7°C však můžete na koupání zapomenout.

Co se týče počasí v únoru, teploty se stále drží pod 10°C, teplota moře v Chorvatsku v únoru se pak pohybuje kolem 12°C.

 

Počasí v Chorvatsku na jaře

Teploty vzduchu v březnu začínají růst nad hranici 10°C, moře se drží na 12°C. Počasí v Chorvatsku v dubnu je sice teplejší, ale Chorvatsko v tuto dobu stále nelze považovat za destinaci ke slunění se u moře.

V květnu se převážně v jižní části Chorvatska objevují teploty nad 20 °C a první dny vhodné ke koupání, teplota moře v květnu již atakuje hranici 20°C

 

Počasí v Chorvatsku v létě

Od června do září panují v celém Chorvatsku teploty vzduchu i moře stabilně nad 20°C. Počasí v červnu a září tak nahrává možnosti koupání bez přeplněných pláží, teplota moře v Chorvatsku v červnu přitom přesahuje 20°C. Teplotní maxima zažívá Chorvatsko na přelomu července a srpna, tehdy se pravidelně objevují dny s teplotami nad 30°C. Teplota moře o letních prázdninách v Chorvatsku se drží kolem 23 °C.

Teplota vzduchu v září se stále stabilně drží nad 20°C, teplota moře přitom tuto hranici spíše přesahuje, což nahrává ideálním podmínkám pro koupání bez přeplněných pláží.

 

Počasí v Chorvatsku na podzim

Počasí v říjnu se v Chorvatsku postupně od severu k jihu rychle zhoršuje a během jednoho měsíce klesají teploty v průměru až o deset stupňů. Nízké teploty přetrvávají přes listopad a dosahují minim během prosince.Teplota vzduchu i vody během podzimu tak není příliš příznivá pro koupání.

 

Aktuální počasí v Chorvatsku naleznete zde.

Předpověď počasí v Chorvatsku na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Levné letenky do Chorvatska

Pokud cestujete letecky, nejlevněji se dostanete do severní Puly a Zadaru, ze kterého se lze poté poměrně pohodlně dopravit do Splitu či Šibeníku. Přímé lety obsluhuje nízkonákladový Ryanair, který do Chorvatska odlétá z Berlína, Frankfurtu i Bratislavy. Nejlevnější letenky z německých letišť na začátku sezony se pohybují kolem 80€, z Bratislavy jsou lety o chlup dražší.

 

Pro sledování levných letenek do Chorvatska můžete použít náš vyhledávač.

 

 

Zajímavé destinace v Chorvatsku

Střední Dalmácie

Střední Dalmácie je turisticky atraktivní oblast rozléhající se od Rogoznica po Ploče. Tato oblast je často považována za perlu Jadranu, břehy lemují krásné oblázkové pláže a olivové háje.

 

Brač

Brač je třetí největší ostrov jadranského souostroví. Ostrov je vápencové povahy, převažují tedy skály pokryté poměrně hustým borovicovým porostem. Pláže jsou většinou tvořeny z drobných oblázků nebo písku.

 

Hvar

Hvar je další oblíbený ostrov, který je proslulý množstvím zátok vybízejících ke koupání.

 

Omiš

Omiš je letovisko nacházející se při ústí řeky Cetiny. Samotné město je oblíbené pro svoji dlouhou písečnou pláž, kousek od města však naleznete také krásné kaňony a meandry Cetiny.

 

Split

Split je druhé největší chorvatské město, které je mimo jiné také zapsáno na seznam UNESCO, díky svému historickému centru v čele s Diokleciánovým palácem.

 

Trogir

Trogir je historické město nedaleko Splitu. Město se chlubí starobylou katedrálou a hradem, díky kterým patří Trogir na seznam UNESCO.

 

Istrie

Istrie je poloostrov nacházející se na severozápadě Chorvatska, který býval ve starověku hojně osídlen Římany, díky čemuž zdejší oblast kromě všudypřítomných pláží nabízí i řadu historických památek z dob Římské říše.

 

Novigrad

Novigrad je přímořské město, které bylo Římany využíváno jako ochranná výspa proti útokům z moře. Z těchto dob se dochovaly dvě věže z tehdejšího opevnění, které jsou nyní rekonstruované a otevřené turistům. Mimo historických památek v Novigradu nalezneme i oblázkové a betonové pláže pyšnící se Modrou vlajkou.

 

Poreč

Poreč je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na Jadranu. Podél města se nacházejí oblázkové pláže vybavené skluzavkami i tobogány, hned za plážemi se pak nacházejí tiché piniové háje.

 

Pula

Pula je největší město Istrie a důležitý dopravní uzel. Samotná Pula není přímo destinací ke koupání, což ale vynahradí bohaté kulturní památky z dob antiky. Nalezneme zde po Koloseu druhý nejvýznamnější římský amfiteátr na světě, Triumfální oblouk rodiny Sergiů, zbytky římského opevnění a mnoho dalších římských památek převážně z 1. století našeho letopočtu.

 

Rabac

Rabac je oblast zaměřená vyloženě na turismus, nalezneme zde husté borovicové lesy a především dlouhé oblázkové pláže, z nichž několik bylo vyznamenáno Modrou vlajkou (Maslinica, Lanterna, St. Andrea a Girandella).

 

Rovinj

Rovinj je město sloužící především jako významný přístav. Nalezneme zde také mnoho malých ostrůvků, na které se lze vypravit na jednodenní výlet lodí z místního přístavu.

 

Umag

Umag je především lázeňské město s mnoha sportovními areály. Z památek je nejzajímavější náměstí Svobody s radnicí a tržnicí.

 

Severní Dalmácie

Severní Dalmácie je přímořská oblast ve střední části Chorvatska. Turisticky oblíbené pobřeží nabízí nesčetné množství krásných skalnatých ostrovů, naopak turisticky nevyužité vnitrozemí se potýká s chudobou.

 

Biograd Na Moru

Biograd na Moru je velice pěkně renovované letovisko obklopené borovicovými lesy. Z pláží jsou nejznámější oblázkové Dražica a Bošana, obě vyznamenané Modrou vlajkou.

 

Murter

Murter je malebné město nacházející se na stejnojmenném ostrově. Ostrov je poměrně chudý na vegetaci a lemují ho především oblázkové pláže. Nejznámějším místem ke koupání je však písečná zátoka Slanica.

 

Ostrov Pag

Pag je dlouhý ostrov oddělený poměrně impozantním Pažským mostem. Drtivá většina ostrova je vyprahlá, a i právě díky tomu se zde odpradávna získává z moře sůl.

 

Petrčane

Petrčane je malé městečko s několika kamenitými plážemi. Město se proslavilo letním Petrčane Lito – večerech s tradiční hudbou v místních podnicích.

 

Primošten

Primošten je letovisko nedaleko Šibeníku. Tato oblast se rozkládá na dvou poloostrovech – na jednom se nachází původní město a na druhém byl vybudován turistický areál s oblázkovými plážemi.

 

Šibeník

Šibeník je větší město nacházející se severně od Splitu. Město je proslulé svými historickými památkami, díky kterým je dokonce zapsáno na seznam UNESCO.

 

Vodice

Vodice je jedno z nejznámějších chorvatských letovisek, místní písečné pláže obehnané palmami sice patří mezi nejkrásnější, ale také nejpřeplnější plíže v Chorvatsku.

 

Zadar

Zadar je kulturní i ekonomické centrum Severní Dalmácie, kromě příležitostí ke koupání zde tak naleznete i mnoho historických památek a muzeí.

 

Zaton

Zaton je přístavní město s historií sahající do dob Římské říše. Kromě přístavu a pláží je město proslavené taktéž pěstováním vinné révy.

 

Jižní Dalmácie

Jižní Dalmácie je krajina plná kontrastů, úrodné nížiny střídají pusté kopcovité oblasti a bohatá města typu Dubrovník poté zase kontrastují s chudým venkovem, přes to vše je tato oblast jedna z nejoblíbenějších na celém jadranu.

 

Dubrovník

Dubrovník je jedním z nejnavštěvovanějších míst v jižním Chorvatsku. Ve městě se nachází veliký přístav i historické centrum obehnané masivním opevněním, které je zapsané na seznamu UNESCO.

 

Korčula

Korčula je hornatý ostrov nacházející se v Jihodalmatském souostroví.

 

Orebič

Orebič je město nacházející se přímo naproti ostrovní Korčule na oblíbené Kapitánské riviéře, obě města spojují trajekty.

 

Pelješac

Pelješac je druhý největší poloostrov Chorvatska. Ostrov je skalnatého rázu, pláže jsou tak většinou tvořeny bílými oblázky. V nedalekém Stonu lze navštívit vápencový klášter z františkánského osídlení.

 

Kvarner

Kvarner je záliv ve střední části chorvatského pobřeží. Celá tato oblast je typická velkým množstvím menších ostrůvků skalnaté povahy, pláže jsou většinou oblázkové.

 

Crikvenica

Letovisko Crikvenica se nachází při ústí potoka Dubračina, díky jehož nánosům vznikla na pobřeží populární písečná pláž. Okolí města je plné vegetace, díky čemuž je Crikvenica populární jako místo pro ozdravné pobyty.

 

Krk

Ostrov Krk je asi nejznámějším z Kvarnerských ostrovů. Krk je populární pro své oblázkové pláže a bílé skalnaté kopce pokryté olivovníky a borovicemi.

 

Lošinj

Lošinj je populární ozdravné a dovolenkové středisko nacházející se na stejnojmenném ostrově v chráněné zátoce Mali Lošinj

 

Rab

Rab je historické městečko v severním Jadranu rozprostírající se na poloostrově, které kromě koupání vybízí také k procházce skrze historické centrum.

 

Lanterna

Lanterna je neveliký zalesněný poloostrov v západní Istrii, který je kromě koupání velice vhodný k vodním sportům a golfu.

 

Makarská riviéra

Makarská riviéra je 60 kilometrů dlouhý přímořský pás nacházející se ve stínu pohoří Biokovo. Celá oblast je známá slunečným podnebím a čistými oblázkovými plážemi.

 

Baška Voda

Baška voda bylo původně rybářské městečko, které se časem přeorientovalo na turismus. Město nabízí krásné koupání i možnosti výletů k nedalekému pohoří Biokovo.

 

Gradac

Gradac je jedno z nejjižnějších letovisek Makarské riviéry. Kromě pláží je město proslulé také pěstováním vinné révy a olivovníky.

 

Makarska

Makarska je jedno z nejslunnějších letovisek na Jadranu. Nízký počet deštivých dnů i nádherné panorama města totiž doplňuje pohoří Biokovo.

 

Podgora

Podgora je přímořské letovisko na Makarské riviéře, které je turisty vyhledáváno nejen díky krásným plážím, ale také kvůli léčivým sladkovodním pramenům.

 

Tučepi

Tučepi je populární letovisko na Makarské riviéře nacházející se v podhůří pohoří Biokovo. Dlouhé písečné a oblázkové pláže lemované borovicovými háji v kombinaci s čistým horským vzduchem bývají častým cílem ozdravných pobytů.

 

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou naprosto unikátní jezerní systém protkaný vápencovými skalami a vodopády, jedná se o vůbec nejnavštěvovanější vnitrozemskou turistickou atrakci v Chorvatsku.

 

Záhřeb

Záhřeb je největší chorvatské město, co se týče památek, není sice tak bohaté jako pobřežní města, díky množství muzeí a kostelů v čele s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie rozhodně stojí za návštěvu.

 

 

Jazyk a pár základních frází

Úředním jazykem v Chorvatsku je chorvatština, což je jihoslovanský jazyk, který je vzdáleně podobný češtině. Právě podobný jazyk je jeden z důvodů, proč je v České republice Chorvatsko tak oblíbená destinace, s trochou trpělivosti se v něm totiž domluvíte i česky. Na pobřeží a v dalších turistických oblastech se poté bez větších problémů domluvíte anglicky.

 

Pár základních frází

ano – da

ne – ne

prosím – molim

děkuji – hvala

není zač – nemá na čemu

dobrý den – dobar dan

nashledanou – doviďenja

dobré ráno – dobro jutro

dobrou noc – laku noc

omluvte mne – izvinete

mluvíte..? – govoriš ..?

anglicky – engleski

nemluvím bulharsky – ja ne govore hrvatski

kolik? – koliko?

otevřeno – otvoreno

zavřeno – zatvoreno

dnes -danas

zítra – sutra

Apartmány Chorvatsko – nabízíme ubytování v soukromých apartmánech u moře

Chorvatsko
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!