Chalkidiki je poloostrov v jihovýchodní části Řecka, jenž svým tvarem připomíná tři výstupky Poseidónova trojzubce vystupujícího do křišťálově čistých vod Egejského moře. Není proto divu, že i zde se krom jedněch z nejkrásnějších pláží Řecka dočkáte i až mytologické atmosféry dávných antických dob.

 

 

Základní informace Chalkidiki

 

Chalkidiki je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Chalkidiki

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Chalkidiki

 

Chalkidiki je cestovními kancelářemi často oceňováno jako ráj pro dovolenou s dětmi. Rodiny s dětmi zde ocení především krásné pláže s ideálním vstupem do moře. To je zde navíc velice klidné a velice čisté. Mezi nejoblíbenější letoviska pro rodiny s dětmi se řadí především Kriopigi a Paliouri.

 

By: Bernhard Wintersperger

 

 

Do Chalkidiki se psem

 

Chalkidiki je pro dovolenou v Řecku se psem vůbec jednou z nejlepších destinací. Nenacházejí se zde větší města často sužovaná problémy týkajících se toulavých psů a tamní obyvatelé jsou ke psům poměrně tolerantní. Výhodou je také to, že se zde nachází jen minimum soukromých pláží, a snáze tak najdete pláž, na kterou bude umožněn vstup se psem.

 

Chalkidiki jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Pro klidnou relaxační dovolenou u moře je Chalkidiki naprosto ideální volbou. K dispozici je nespočet nádherných a dobře vybavených pláží s dobrým přístupem k vodě. Turismus je navíc jedním ze základních pilířů tamní ekonomiky, díky čemuž zde stále roste i úroveň služeb. Pokud vás navíc unaví zlatavé pláže Chalkidiki, můžete vyrazit do lázeňského města Agia Paraskevi.

 

Noční život na Chalkidiki

 

Chalkidiki je oblast s poměrně rušným nočním životem, na své si zde proto přijdou jak příznivci klidných romantických večeří, tak i milovníci diskoték. Největší koncentrace barů, nočních klubů a diskoték se soustřeďuje především na poloostrově Kassandra ve městech jako Polychrono, Pefkohori či Skala Fourkas. Na poloostrově Sithonia je nejoblíbenějším centrem zábavy Neos Marmaras, spíše než rušné kluby zde však najdete koktejlové bary a kavárny.

Za bujarým nočním životem se mnoho turistů vypravuje také do Soluně neboli Thessaloniki, která se nachází nedaleko Chalkidiki. Zde najdete dost možná vůbec největší koncentraci diskoték a nočních klubů v celém Řecku.

 

Nákupy na Chalkidiki

 

Pokud si od dovolené slibujete větší nákupy oblečení či módních doplňků, vyplatí se vážit cestu do Soluně, kde se nachází řada outletů a obchodních center s velice širokou nabídkou. Na samotném poloostrově je však lepší jako suvenýry nakoupit typické řecké produkty jako med, olivy či víno. Chalkidiki je totiž jedním z vůbec největších producentů těchto tří produktů, které se odsud rozšířily po celém Řecku.

Co se otevírací doby týče, otevřeno je většinou šest dní v týdnu, o nedělích má většina obchodů zavřeno. Otevírací doba se poté pohybuje od 9 do 20 hodin s tím, že po poledni si menší obchodníci dopřávají cca 2 hodinovou siestu.

 

Ceny na Chalkidiki

 

Ceny v restauracích na Chalkidiki jsou na řecké poměry poměrně nízké, oproti českým restauracím jsou ty na Chalkidiki však stále poměrně drahé. Za hlavní chod zaplatíte kolem 10€, za třetinku piva či sklenku vína pak další cca 3€. V supermarketech jsou poté ceny potravin jako je maso, mléčné produkty, ovoce i zelenina prakticky stejné jako u nás. Zhruba o třetinu je však dražší zboží jako těstoviny, vejce či alkohol.

 

Ubytování na Chalkidiki

 

Ubytování na Chalkidiki lze charakterizovat prakticky stejně jako po celém řeckém pobřeží. Časté jsou především apartmánové domy a hotely, naopak hostelů se zde nachází pramálo. Ceny za ubytování na kraji sezony začínají na 600 Kč za noc, dobře vybavený apartmán poté seženete již za 800 Kč na noc. Nabídka ubytování na Chalkidiki je extrémně široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Vzhledem k tomu, že se na Chalkidiki nenacházejí prakticky žádné hostely, se jako alternativa za levné ubytování na Chalkidiki jeví služba Airbnb. Přes ni si lze pronajmout pokoje, apartmány i celé domy přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Chalkidiki?

 

Poligros

Poligros je středně veliké vnitrozemské město sloužící jako hlavní město regionu Chalkidiki. Na památky město není příliš bohaté, za návštěvu však stojí především Archeologické muzeum schraňující nejvzácnější vykopávky z celého regionu.

 

Olynthos

Olynthos je malé vnitrozemské městečko významné velice vzácnými archeologickými nálezy. Člověk zde totiž působil již od neolitu kolem roku 3 000 př.n.l. do roku 348 př.n.l., kdy bylo město vypleněno Makedonci. K vidění jsou zde půdorysy archaických domů a prastaré mozaiky, nalezené artefakty si lze prohlédnout přímo v archeologickém muzeu v Olynthu, nebo v Poligru.

 

By: Luc.T

 

 

Thessaloniki (Soluň)

Thessaloniki neboli Soluň je řecká metropole nacházející se nedaleko letovisek na Chalkidiki. Město je proslulé bohatým kulturním životem a byzantskými památkami, z nichž nejznámější jsou městské hradby, Bílá věž či turecké lázně. Mimo jiné se zde nachází plno muzeí a uměleckých galerií.

 

Jeskyně Petralona

Petralona je krasová jeskyně nacházející se nedaleko města Nea Moudania na západním úpatí hory Katsika. Uvnitř jeskyně se nachází bohatá výzdoba ze stalaktitů a stalagmitů, která od nepamětí láká pozornost lidí. To dokazuje i cca 700 000 let stará lebka jeskynního člověka, která zde byla nalezena. Zajímavostí je, že tamní krasové útvary jsou natolik citlivé na světlo, že otevírací doba jeskyně se odvíjí podle délky denního světla, aby nebyly vzácné krápníky poškozené umělým světlem.

Nedaleko jeskyně se nachází taktéž Antropologické muzeum Petralona ukazující artefakty zanechané zde předky dnešního člověka.

 

Hora Athos

Athos je posvátná hora, která dle legend vznikla při bitvě obra Athose s Poseidonem. Tajuplná atmosféra hory od nepaměti lákala duchovní představitele, první klášter zde vznikl v roce 5 př.n.l. a v současnosti se zde nachází hned 20 klášterů. V nich dodnes žijí mniši praktikující velice střídmý životní styl. Do většiny prostor klášterů mají i dnes vstup povoleni pouze muži, je navíc třeba povolení, které se domlouvá 14 dní předem.

 

By: Leon Hart

 

 

Věž Prosforio

Přímo u přístavu ve městečku Ouranoupolis se nachází bývalá strážná věž a pevnost Prosforio. Ta byla vybudována v roce 1344 na popud mnichů žijících v klášterech svaté hory Athos za účelem ochrany pobřeží.

 

Polychrono

Polychrono je městečko na jihu poloostrova Kassandra. Jedná se o velice oblíbené letovisko s nádhernou písečnou pláží, od jiných městeček je však Polychrono zajímavé především stejnojmenným jezerem. To bylo vyhlášeno jako přírodní rezervace, žije kolem něj totiž ohrožený druh želv, který k tomuto místu láká turisty z celé oblasti Chalkidiki.

 

Tipy na jednodenní výlety po Chalkidiki?

 

1.Den – Výlet do Thessaloniki

Vzhledem k významnému letišti v Soluni i dobré dopravní poloze z letovisek na poloostrově Kassandra si většina turistů v Chalkidiki neodpustí jednodenní výlet do řecké metropole. Za jeden den si pohodlně stihnete projít přístav s ikonickou Bílou věží. Odsud můžete zamířit do centra města a městských lázní. Během odpoledne poté lze projít městské opevnění a prohlédnout si tak velkou část historického centra z hradeb.

 

By: Simeon Berg

 

 

2.Den – Posvátná hora Athos a okolí

 

Asi nejtajuplnějším místem na Chalkidiki je mnichy obývaná oblast Athos. Celodenní výlet je však třeba začít v přístavu Ouranoupolis, odkud vyplouvají lodě směrem Dafni. Před plavbou si můžete čas zkrátit prohlídkou pevnosti Prosforio.

Z Dafni se poté s povolením můžete vydat dle chuti do vámi vybraných klášterů, vzhledem k tomu, že se jich zde nachází hned 20 a doprava mezi nimi je poměrně komplikovaná se však vyplatí vybrat si jich pro celodenní výlet jen pár. Mezi ty nejzajímavější patří převážně Megasti lavra, Vatopedi, Iviron a Chilandar.

 

3.Den – Zajímavosti poloostrova Kassandra

 

Celodenní výlet po krásách Kassandry začněte v Afitu. Afitos je malebné město, které stojí za hodinovou procházku kolem centra a kostela Agios Demetrius. Poté již směřujte jižně do města Polychrono. Přes největší polední horka se můžete schovat v hustých borových hájích kolem jezera, jenž lze během chvíle obejít a s trochou štěstí i spatřit volně žijící želvy.

Odpoledne v Polychronu se vyplatí strávit na zdejší překrásné pláži, na večer si poté nicméně pro odškrtnutí všech hlavních atrakcí ze seznamu udělejte ještě zajížďku na západní pobřeží do Possidi. Zde se nachází malebný bílý maják z roku 1864, který se často objevuje na pohlednicích.

 

 

4.Den – Výlet za historií Chalkidiki do vnitrozemských měst

 

Výlet po zajímavostech vnitrozemí Chalkidiki začněte v jeskyni Petralona, právě dopoledne je zde totiž otevřena největší část jeskyně. Po prohlídce jeskyně se ještě vypravte do nedalekého Antropologického muzea. Po obědě poté přejeďte k vykopávkám v nedalekém Olynthu. I zde si kromě půdorysů tisíce let starých domů nenechte ujít i Archeologické muzeum Olynthos.

Ty nejcennější artefakty z Olynthu však stejně najdete v Archeologickém muzeu v Poligru. Během pozdního odpoledne si tak dopřejte ještě přejezd do hlavního města regionu, ve kterém se můžete pokochat velice zajímavými vykopávkami z celého regionu.

 

Výsledek obrázku pro petralona cave

 

 

Pláže na Chalkidiki

 

Pláže na Chalkidiki jsou považovány za jedny z vůbec nejlepších v Řecku. Prakticky z každého místa na pobřeží se v pěší vzdálenosti nachází nějaká pláž oceněná Modrou vlajkou. Výhodou Chalkidiki je, že se zde nenacházejí prakticky žádné soukromé pláže, a užívat moře si proto můžete téměř bez omezení. Co se typu pláží týče, najdeme zde pláže písčité, oblázkové i skalnaté.

Mezi nejkrásnější pláže patří písečné Armenistis, Sarti, Kriaritsi či Tristinika. Převážně pro děti jsou poté optimální pláže s pozvolným vstupem do moře jako Kavourotripes, Vourvourou či Kalamitsi.

 

 

 

Počasí na Chalkidiki

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Chalkidiki je nejdeštivější v roce, teploty se však pohybují kolem příjemných 8 a 13 °C.

Počasí v lednu na Chalkidiki je stále velice deštivé. Oproti prosinci je pak také chladněji, teploty vzduchu v lednu na Chalkidiki se pohybují mezi 6 a 11°C.

V únoru je počasí na Chalkidiki velice podobné počasí lednovému. Jedinou výhodou počasí v únoru je vyšší počet slunečných hodin.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Chalkidiki již není tak deštivé jako v předešlých měsících, častější jsou navíc spíše přeháňky nežli vytrvalé deště. Teploty se poté pohybují mezi 8 a 15°C, pro poznávání kulturních památek Chalkidiki je tak březen ideálním obdobím.

V dubnu je počasí na Chalkidiki slunné a teplotami mezi 11 a 18°C i velice příjemné. Teplota moře na Chalkidiki v dubnu se však stále pohybuje kolem 16°C, koupání moři tak v dubnu zůstává pouze pro otužilce.

Počasí v květnu je již typické slunným a velice teplým počasím s teplotami mezi 14 a 23°C. Teplota moře v květnu na Chalkidiki se pohybuje kolem 18°C, což je již dostatečná teplota pro koupání v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Chalkidiki je velice teplé s teplotami mezi 18 a 27°C. Teplota moře během června dosahuje hodnot kolem 24°C, takže jsou ideální podmínky pro letní dovolenou u moře.

V červenci a v srpnu se teploty na Chalkidiki pohybují mezi 21 a 30 °C. Během hlavní sezony dosahuje teplota vody na Chalkidiki až na 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Chalkidiki je stále velice slunné a teplé. Teploty vzduchu na Chalkidiki se v září pohybují mezi 18 a 27°C, moře pak zůstává vyhřáté na 24°C, takže i v září zůstává počasí optimální pro dovolenou u moře.

Počasí v říjnu na Chalkidiki je stále ještě vhodné pro dovolenou u moře. Počasí sice již není tak slunné a začínají se objevovat přeháňky, teploty vzduchu v říjnu na Chalkidiki se nicméně stále pohybují mezi 15 a 22°C a teplota vody dosahuje 22°C.

V listopadu je počasí na Chalkidiki již velice deštivé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 11 a 17°C a teplota moře dosahuje 19°C, takže i v listopadu se najde několik slunečných dní ke koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Chalkidiki naleznete zde.

Předpověď počasí na Chalkidiki na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava na Chalkidiki

 

Mezi letovisky podél pobřeží Chalkidiki fungují autobusové linky, které však nejsou příliš spolehlivé a spoje nejsou frekventované. Jízdenky se většinou kupují až u řidiče nebo u průvodčího v autobusu. Většina turistů, kteří chtějí z Chalkidiki vidět více než jedno či dvě letoviska, si pronajímá vozy v půjčovně. Vzhledem k oblíbenosti této možnosti se na Chalkidiki nachází celá řada půjčoven, a jejich ceny jsou proto poměrně příznivé. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky na Chalkidiki

 

Do letovisek na Chalkidiki se lze nejlépe dostat přes letiště v Soluni. Levné letenky do Soluně poté pořídíte nejlépe s odlety z nedalekého Berlína a Frankfurtu, ze kterého vypravuje spoje nízkonákladový Ryanair za ceny běžně i do 2000 Kč. Alternativou je poté odlet z nedaleké Vídně a Mnichova, ceny se však pohybují kolem 3000 Kč.

Přímým letem z Prahy se do Soluně lze dostat s aerolinkou Aegean Airlines. Mimo hlavní sezonu se zpáteční letenky do Soluně dají pořídit i za ceny atakující hranici 3000 Kč, během léta však ceny dosahují hranice cca 5000 Kč. Pro sledování levných letenek na Chalkidiki můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Chalkidiki

 

Afitos

Afitos je menší tradiční městečko nacházející se na poloostrově Kassandra. Město je zajímavé především řadou květinami vyzdobených náměstíček protkanými křivolakými úzkými uličkami, kterými se lze dostat i na malou městskou pláž.

 

Agia Paraskevi

Agia Paraskevi je letovisko na jižním cípu poloostrova Kassandra. Město je vyhlášené především termálními lázněmi.

 

Ammouliani

Ammouliani je ostrůvek v zátoce Agion Oros. Pobřeží ostrůvku je lemováno písečnými plážemi ukrytými mezi skalnatými útesy, jedná se tak o ideální místo pro koupání s co největším soukromím.

 

Arnea

Arnea je vnitrozemní městečko typické tradiční makedonskou atmosférou. Obdivovat zde můžete původní řemeslné dílny i příkré a úzké uličky.

 

Dafni

Dafni je přístavní městečko nacházející se pod posvátnou horou Athos. Nedaleko města se nacházejí ruiny původního Apollonova chrámu.

 

Flogita

Flogita je přímořské letovisko s dlouhou písečnou pláží vybavenou lehátky a slunečníky. Oblast je oblíbená především mezi zámožnými obyvateli z Athén a Soluně, kteří si zde budují letní sídla.

 

Fokea

Fokea je malebné přímořské letovisko vyhledávané především pro dlouhou pláž s pískem a oblázky. Podél pláže se navíc táhne nádherná plážová promenáda.

 

Kalamitsi

Kalamitsi je malebné a skvěle vybavené letovisko s dlouhou písečnou pláží pokrytou řadou plážových barů a restaurací. V Kalamitsi se rovněž nachází vyhledávaný autokemp.

 

Kalithea

Kalithea je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na Chalkidiki. Nachází se zde nádherná pláž se zlatavým pískem, v centru poté leží řada klubů a diskoték umožňujících pestrý noční život.

 

Kassandria

Kassandria je malebné město na západním pobřeží poloostrova Kassandra. Město je typické kamennými stavbami pocházejícími až z 16. století. V blízkém okolí města se poté nachází i několik písečných a oblázkových pláží.

 

Kriopigi

Kriopigi je velice oblíbené letovisko na poloostrově Kassandra. Ve městě se nachází pláž oceněná Modrou vlajkou, kterou si oblíbily především rodiny s dětmi. Nedaleko letoviska se však nachází i řada dalších menších pláží nabízející větší soukromí.

 

Nea Kallikratia

Nea Kallikratia je malebné letovisko v západní části Chalkidiki ležící jen 35 km od letiště v Soluni. Ve městě se nachází Modrou vlajkou oceněná pláž Vargia.

 

Nea Marmaras

Nea Marmaras či zkráceně jen Marmaras je vyhledávané turistické letovisko na západním pobřeží poloostrova Sithonia. Ve městě se nachází významný přístav, kde kotví jachty a výletní lodě. Ve městě pak najdete i malou písečnou pláž obklopenou obchůdky a kavárnami.

 

Nea Moudania

Nea Moudania je velice moderní letovisko nejen s nádhernou písečnou pláží, ale také s množstvím služeb.

 

Nea Potidea

Nea Potidea je malé městečko, poblíž něhož leží pár menších písečných i oblázkových pláží. Milovníky moderní architektury pak zaujme i nedaleký most spojující poloostrov Kassandra s pevninou.

 

Nea Roda

Nea Roda je malá vesnička nacházející se pod horou Athos. V Nea Roda se nachází malá, ale pěkná písečná pláž s poměrně hlubokým dnem ideálním pro plavce.

 

Nikiti

Nikiti je jeden z nejnavštěvovanějších resortů poloostrova Sithonia. Letovisko Nikiti je vyhlášené rybími restauracemi i nádhernými plážemi.

 

Olympiada

Olympiada je vesnice založená již za dob Alexandera Velikého, ze které se v posledních letech stalo vyhledávané letovisko s nádhernou písečnou pláží.

 

Olynthos

Olynthos je malé vnitrozemské městečko významné velice vzácnými archeologickými nálezy. Člověk zde totiž působil již od neolitu kolem roku 3 000 př.n.l. do roku 348 př.n.l., kdy bylo město vypleněno Makedonci.

 

Ormos Panagias

Ormos Panagias je malá rybářská vesnička vzdálená zhruba 40 km od města Poligiros. Okolí Ormos Panagias je typické malými klidnými plážemi skrytými mezi útesy a borovými háji.

 

Ouranoupolis

Ouranoupolis je malé přístavní městečko významné především přístavem, ze kterého vyjíždějí lodě k Mount Athos.

 

Paliouri

Paliouri je klidné městečko na poloostrově Kassandra ležící nedaleko pobřeží. Po krátké procházce borovým hájem se však ocitnete na nádherné písečné pláži Chrouso oblíbení především mezi rodinami s dětmi.

 

Parthenonas

Parthenonas je menší městečko ležící v hornaté krajině nedaleko pobřeží. Nedaleko Parthenonas se nacházejí vinice i husté borové háje, v pěší vzdálenosti pak najdete i pár menších pláží většinou se směsí písku a oblázků.

 

Poligros

Poligros či Polygros je hlavní město regionu Chalkidiki. Město jako samotné je zajímavé především Archeologickým muzeem a Muzeem folkloru.

 

Polychrono

Polychrono je velice oblíbené letovisko nedaleko Poligru. Nachází se zde dlouhá a široká pláž se směsí písku a drobných oblázků.

 

Porto Koufo

Porto Koufo je přístavní město na nejjižnějším cípu poloostrova Sithonia. Okolí města je turisty vyhledáváno především pro nádherné a relativně prázdní pláže.

 

Possidi

Possidi je malebné letovisko na Kassandře oblíbené pro svou nádhernou písečnou pláž s dlouhou promenádou. Atrakcí Possidi je taktéž maják z roku 1864.

 

Pyrgadikia

Pyrgadikia je menší rybářská vesnice nedaleko hory Athos. Ve městě jsou k vidění ruiny původního byzantského opevnění.

 

Sani

Sani je velice moderní a luxusní středisko na západním pobřeží Chalkidiki. Ve městě se nachází nově vybudovaný přístav pro jachty.

 

Siviri

Siviri je moderní letovisko na západním pobřeží poloostrova Kassandra. Nachází se zde malebná písečná pláž, na které si lze vypůjčit vybavení pro plážové a vodní sporty.

 

Skioni

Skioni či Nea Skioni je letovisko v jižní části poloostrova Kassandra. V Skioni leží malebný rybářský přístav, nedaleko něhož se poté táhne slušně vybavená písečná pláž.

 

Stratoni

Stratoni je oblast známá pro vykopávky pocházející z přelomu našeho letopočtu. Patrné jsou zde především starověké sochy a hrobky, nejcennější artefakty jsou pak vystavovány v archeologickém muzeu v Polygiru.

 

Sykia

Sykia je prastará vesnice vyhledávána pro historické větrné mlýny a malebné písečné pláže Pigadaki a Kriaritsi.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem v Řecku je řečtina, v turistických oblastech však nebudete mít problém domluvit se anglicky či případně německy.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Chalkidiki

 

Chalkidiki
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!