Denpasar je největším a zároveň hlavním městem indonéského ostrova Bali. Jedná se o turisticky jedno z nejzajímavějších měst Bali a zároveň je Denpasar jakousi galerií ostrova, právě v okolí města totiž najdete prastaré chrámy, muzea, husté pralesy i krásné pláže.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Bali Ngurah Rai International Airport

Bali Ngurah Rai International Airport též známé jako Denpasar International Airport leží cca 13 kilometrů jižně od hlavního města Bali. Jedná se o třetí nevytěžovanější letiště Indonésie.

Autobusové spojení

Od podzimu roku 2015 bylo díky vzrůstajícímu přílivu turistů na ostrov autobusové spojení mezi letištěm a hlavními letovisky ostrova. Autobusy společnosti Perum Damri vyjíždějí od 5:00 do 21:00 každou půl hodinu z letiště na zastávku Jalan Teuku Umar do Denpasaru, mimo to je možné se autobusem dostat do dalších měst jako Gianyar či Sanur. Jízdné vyjde na 7 000 Rhp, což je zhruba desetina ceny taxi.

Ubytování v Denpasaru

Ubytování na Bali je velice rozmanité, vyberou si zde jak skromní cestovatelé, tak i nároční turisté. Ceny ubytování zde proto začínají na pár korunách a končí v řádu desetitisíců. Pokud nicméně očekáváte klasický evropský standard s vlastní koupelnou, zaplatíte za ubytování kolem 700 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Levné ubytování na Bali lze pořídit v hostelech či levných hotelech, které ne vždy nabízejí čisté pokoje, ale na oplátku jdou s cenou výrazně dolů. Alternativou je pak služba Airbnb sjednávající pronájem přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Doprava v Denpasaru

 

Dopravu po Denpasaru a okolí pro místní zajišťují především tzv. Bemo, tedy jakési mikrobusy či dodávky, které v nepravidelných intervalech vyrážejí na nejhojněji vyhledávané trasy.

Pokud tedy nejste zkušení cestovatelé, bude pro vás zřejmě praktičtější vypůjčit si přímo na letišti nebo ve městě auto. Velikou výhodou Bali je totiž to, že je zde velice levný benzín. Často využívanou alternativou jsou poté taxíky, které jsou obecně poměrně levné, ale musíte být ostražití a nenechat se ošidit nepoctivými taxikáři.

 

By: Simon_sees

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Bali je stále relativně levnou destinací, přesto se neznalým turistům může prodražit. Typickým způsobem jak se nechat ošidit je výměna měny ve směnárnách. Přímo na místě se vyplácí měnit peníze výhradně v supermarketech, v pouličních směnárnách i na letišti jsou velice nevýhodné kurzy.

Pokud plánujete využít taxi, zamiřte do kanceláří a neshánějte odvoz přímo u řidičů, kteří si dělají zálusk na turisty.

 

Památky v Denpasaru

 

Památník Bajra Sandhi

Bajra Sandhi je nepřehlédnutelný památník ležící uprostřed zeleně u náměstí Lapangan Niti Mandala Renon. Uvnitř památníku se nachází galerie diorám, které zachycují historii Bali od prvních vykopávek starých až 5 tisíc let po Indonéskou válku o nezávislost.

 

Museum Negeri Propinsi Bali

Museum Negeri Propinsi Bali je největším a nejstarším muzeem na ostrově Bali. Je zde možno spatřit ukázky tradiční architektury, keramiky, šperků a maleb. Museum je rozděleno na tři pavilony dle ostrovních provincí Tabanan, Karangasem a Bueleleng, přičemž v každém pavilonu je k vidění kolekce typických artefaktů pro různé části ostrova.

 

Chrám Jagatnatha

 Jagatnatha je prastarý chrám ležící nedaleko náměstí Puputan u muzea Negeri Propinsi. Centrem chrámu je bílá svatyně Padmasana, která je obehnána sousošími bohů a terasami s vodními kanály.

 

By: David Stanley

 

Chrám  Sakenan

Sakenan je prastarý chrám a velice významné poutní místo nacházející se na ostrůvku Serangan. Komplex se skládá ze dvou částí, které jsou typické výzdobou z korálů, které jsou obecně typické pro oblast Bali.

 

Mangovníkový prales Ngurah Rai

Ngurah Rai je hustý les rozkládající se nedaleko turistických oblastí Kuta a Sanur. Jedná se o oblast tvořenou hustým mangovníkovým porostem, který lze prozkoumat buď z dobře značených stezek, nebo jej pozorovat z vrchu z jedné ze dvou 25 metrů vysokých rozhleden.

 

By: Aussie Assault

 

Shark Island

Ačkoliv tomu název na první pohled nenapovídá, Shark Island je rozlehlá kádě ležící na pobřeží nedaleko ostrůvku Serangan. Tamní rybáři sem sváží do sítí omylem chycené žraloky, o které je zde postaráno. Turisté si zde díky tomu mohou vyzkoušet potápění s obávanými predátory za dozoru zkušených ochranářů.

 

Turtle Conservation and Education Centre (TCEC)

Mořské želvy byly na Bali odpradávna oblíbeným pokrmem i komoditou, což však bohužel vedlo k úbytku jejich počtu v tamních vodách. Situaci se snaží zlepšit TCEC, které slouží jako líheň a záchranná stanice pro širokou škálu želvích druhů. Centrum zároveň šíří osvětu pro místní i turisty díky vzdělávacímu centru, kde je možné prohlédnout si ohrožené druhy a dozvědět se více o jejich životě.

Chrám Tanah Lot

Tanah Lot je téměř ikonický chrám nacházející na skalnatém masivu vystupujícího do divokého moře necelou hodinu jízdy západně od Denpasaru. Podobně jako další mořské chrámy na Bali je i Tanah Lot zasvěcen duchům moře, kteří jsou s kulturou na ostrově neodmyslitelně spjati.

 

By: Madeleine Deaton

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:00 – prohlídka chrámu Jagatnatha na náměstí Lapangan Puputan Badung

9:00 – 10:30 – prohlídka přilehlého Musea Negeri Propinsi Bali

10:30 – 11:00 – přesun k památníku Bajra Sandhi

11:00 – 12:30 – prohlídka památníku a parku

12:30 – 13:15 – přesun na ostrůvek Serangan

13:15 – 14:30 – prohlídka chrámu Sakenan

14:30 – 15:00 – přesun k TCEC

15:00 – 16:30 – prohlídka želví záchranné stanice

16:30 – 18:00 – návštěva nedalekého Shark Island

 

 

 

 

Průvodce zdarma – Denpasar
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!