Ačkoliv Sydney není hlavním městem Austrálie, může se pyšnit titulem největšího a nejlidnatějšího australského města. Z oblasti, ve které během konce 18. století vznikaly vůbec první britské trestanecké kolonie, se postupem let stalo bohaté moderní město s rušným přístavem proslaveným převážně díky budově opery.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Kingford Smith International Airport

Letiště v Sydney je největším letištěm v Oceánii a vstupní branou do Austrálie. Rozsáhlé letiště má tři terminály, přičemž terminál T1 je určen pro mezinárodní lety, zatímco T2 a T3 jsou využívány pro domácí lety. Pro zákazníky Quantasu jsou k dispozici přejezdy zdarma s autobusy Air-side, společnost T-bus zase nabízí zdarma přejezdy mezi terminály pro zákazníky Virgin Flights, v ostatních případech je třeba zaplatit jízdné za 5 AUD.

Železniční spojení

Nejrychleji se z letiště do centra Sydney dostanete expresní vlakovou linkou AirportLink, které cesta do města trvá pouhých 15 minut. Jednosměrná jízdenka vyjde na 18 AUD a lze ji koupit v automatech ve stanici

Autobusové spojení

Levnější alternativou jsou autobusové linky M20 a 400, které vás během půlhodiny dovezou do centra města za 3.30 AUD. K autobusové zastávce je nicméně praktické dojet letištním vláčkem za další 3.40 AUD.

 

Ubytování v Sydney

 

Ubytovací zařízení v Sydney jsou téměř vždy velice čistá a moderně vybavená, tomu ale odpovídají i ceny. Nejlevnější ubytování pořídíte v Sydney velice oblíbených hostelech, které nabízejí ceny cca od 800 Kč na noc. Standardní pokoj pro dva s vlastní koupelnou nicméně vyjde minimálně na 1600 Kč na noc, přičemž ceny v centru a u přístavu začínají na zhruba dvojnásobných číslech.

 

Doprava v Sydney

 

Nejpraktičtějším způsobem pohybu po Sydney je systém příměstských vlaků monorail. Ty jsou velice čisté, moderní a lze se s nimi rychle dostat prakticky kamkoliv po městě.

Alternativou za nadzemku je poté systém autobusových linek, které na rozdíl od monorail zajíždí i do okrajových částí Sydney.

Od roku 2016 v Sydney již neplatí standardní papírové jízdenky. Pro jednorázové cesty je třeba zakoupit tzv. Opal single trip ticket, které lze pořídit u řidičů autobusů nebo v automatech ve stanicích nadzemky. Ceny se odvíjejí od ujeté vzdálenosti mezi 2.10 a 5.20 AUD.

Alternativou za single trip jízdenky jsou Opal card, tedy předplatné kreditové karty fungující na stejném principu jako například londýnské Oyster Card. Výhodou Opal card je to, že po projetí 15 AUD nabízí jízdné po zbytek dne zdarma. O nedělích se v rámci snížení provozu ve městě hranice snižuje na pouhých 2.50 AUD.

 

By: Hans-Rudolf Stoll

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Sydney je jedna z nejdražších destinací, co se taxi týče, vyplatí se proto zakoupit Opal card, která převážně o nedělích nabízí jízdné za skvělé ceny.

Ohledně vstupného lze ušetřit na některých muzeích, vstupné zdarma nabízí například The Mint, Australia Center for Photography, White Rabbit Gallery, Maly Art Museum, Sydney Observatory a Rocks Discovery Museum.

Pro další atrakce se může vyplatit turistická karta iVenture Card, která za 84 USD nabízí vstupné do 3 libovolných atrakcí, nebo za 196 USD neomezené vstupné platné po dobu 3 dnů.

 

Památky v Sydney

 

Sydney City

Sydney City neboli City Business District je obchodní centrum města. V této čtvrti se nacházejí výškové budovy a malebné parky, severně od Sydney City se pak rozkládá Circular Quay s budovou opery a Harbour Bridge.

 

Sydney Opera House

Budova opery v Sydney je jednoznačně nejznámější budovou Austrálie a obecně jednou z nejznámějších moderních staveb světa. Stavba byla inspirována vlněním mořské hladiny, samotná budova ostatně leží u pobřeží nedaleko přístavu.

 

Sydney Harbour Bridge

Harbour Bridge je vedle Sydney Opera House zřejmě nejznámější městskou památkou. Most s ocelovou konstrukcí byl postavem v letech 1924 až 1932, mohutná konstrukce mostu přitom sahá až do výšky 141 metrů.

 

By: Steve Collis

 

Sydney Tower

Sydney Tower neboli Centrepoint je s výškou 305 metrů nejvyšší stavbou v Sydney. Ve výšce 250 metrů se nachází vyhlídka s otočnou restaurací.

 

Darling Harbour

Darling Harbour je přístav ležící na západním okraji Sydney Centre. Jedná se o zónu relaxu plnou parků včetně čínské zahrady, námořního muzea a slavného Sydney Aquarium.

 

The Rocks

The Rocks je jednou z nejstarších čtvrtí v Sydney. Dříve se jednalo o špinavou čtvrť nedaleko přístavu, v současné době se však jedná o zrekonstruované turisty hojně navštěvované místo plné historických budov včetně nejstarší hospody v Austrálii a Muzea současného umění.

 

Chinatown

Chinatown je asijská čtvrť ležící jižně od přístavu a Sydney City. Jedná se o rušnou oblast plnou tržišť a asijských restaurací.

 

Queen Victoria Building

Queen Victoria Building je budova tržiště postavená v roce 1898. Nově zrekonstruovaná budova je dnes sídlem přes více než 200 obchůdků s módou, suvenýry a delikatesami.

 

By: Nicki Mannix

 

St. Mary´s Cathedral

St. Mary´s Cathedral je symbolem počátků katolické církve v Austrálii. Neo gotická stavba vysvěcená v roce 1882 byla inspirovaná Lincoln Cathedral a pařížskou Notre-Dame. V současné době je katedrála sídlem arcibiskupa Sydney.

 

Hyde Park

Hyde Park je v centru města se nacházející park inspirovaný londýnským Hyde Parkem. Malebné zahrady jsou zdobené secesním památníkem Anzac a fontánou Archibald věnované australským vojákům z 1. světové války. Na východním rohu Hyde Parku se poté nachází též Australian Museum – největší přírodovědecké muzeum v Austrálii.

 

By: Stephen Kelly

 

Royal Botanic Gardens

Botanická zahrada v Sydney je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších botanických zahrad na světě. K vidění jsou rozlehlé záhony růží i pavilony s ohroženými tropickými květinami, na kraji zahrady se pak nachází také Guvernérský palác.

 
Program na jeden den

 

8:00 – 9:00 – prohlídka Australian Museum

9:00 – 10:00 – procházka Hyde Parkem k St. Mary´s Cathedral

10:00 – 11:00 – prohlídka katedrály

11:00 – 11:30 – přesun k botanické zahradě

11:30 – 13:30 – prohlídka Royal Botanic Gardens

13:30 – 15:00 – prohlídka Sydney Opera House

15:00 – 16:00 – prohlídka Harbour Bridge

16:00 – 16:30 – přesun přes The Rocks ke Queen Victoria Building

16:30 – 17:30 – prohlídka tržiště

17:30 – 18:30 – prohlídka přilehlého Darling Harbour

18:30 – 19:30 – návštěva Chinatown

 

Průvodce zdarma – Sydney
Štítky:        

1 komentář u „Průvodce zdarma – Sydney

  • 26.4.2019 (2:14)
    Trvalý odkaz

    Není to špatný program, ale tohle narvat do jednoho dne je teda docela výzva. Člověk bude mít naťapáno až až. Raději bych to rozdělila do dvou dnů a skočila si třeba někam na dobrý kafe nebo jídlo. 🙂 V Sydney momentálně žiju a píšu blog, kde je spousta tipů, kdyby někoho zajímalo.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!