Melbourne je hlavním městem australského státu Victoria a po Sydney druhým největším městem Austrálie. Jedná se o moderní město plné mrakodrapů i koloniálních staveb, mimo to je díky všudypřítomným záhonům Melbournu často přezdíváno Australské zahradní město.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Melbourne Tullamarine International Airport

Melbourne Tullamarine International Airport je rušné letiště ležící 22 kilometrů severozápadně od města na předměstí Tullamarine. Letiště má čtyři terminály, přičemž pro mezinárodní lety je využíván terminál T2.

Autobusové spojení

Nejrychleji se z letiště do centra Melbourne dostanete SkyBusem za 18 AUD. Expresní SkyBus vás do centra města zaveze za cca 30 minut.

Levnější alternativou jsou klasické autobusy linek 478, 479, 482 a 901. Zatímco linka 901 jezdí přímo do centra města, u zbylých linek je třeba přestup na Airport West Shopping, odkud jezdí do centra města tramvaj číslo 56. Tímto způsobem cesta zabere zhruba 1h15m, jízdné vyjde na 8 AUD.

 

Ubytování v Melbourne

 

Melbourne jakožto druhé největší australské město nabízí širokou škálu ubytovacích zařízení od levných hostelů po luxusní hotely v centru. Výhodou Melbourne je to, že na okrajích města se nacházejí kempy, které nabízejí ubytování podstatně levnější nežli samotné město, je však třeba počítat s vyššími náklady na dopravu. Standardní pokoj ve městě poté vyjde na cca 1600 Kč na noc.

 
Doprava v Melbourne

 

Výhodou Melbourne je to, že prakticky všechny významné turistické body se nacházejí v úzkém okruhu a při procházení památek tak není veřejná doprava příliš potřeba.

Systém veřejné opravy v Melbourne se skládá z tramvajových linek, autobusů a příměstských vlaků. Stěžejní je pro dopravu v Melbourne především systém 28 tramvajových linek pokrývajících 1813 zastávek, Melbourne tak disponuje vůbec nejhustší tramvajovou sítí na světě.

Pro využívání veřejné dopravy je třeba zřídit si tzv. myki pass – kreditovou jízdenku, kterou lze pořídit a následně dobíjet ve stanicích tramvají a vlaků. Při cestování je třeba kartu označit při nástupu a výstupu, načež se strhne ujetou vzdáleností určené jízdné.

 
By: karlnorling
 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Melbourne před pár lety zavedl tzv. Free Tram Zone, která se rozkládá v centru města od doků po Federation Square. V zóně zdarma funguje doprava tramvají, i tak je nicméně třeba použít myki pass, ze kterého se nicméně nestrhne jízdné.

Vyhlídkovou jízdu po městě si můžete zdarma dopřát díky historické tramvaji City Circle Tram, která křižuje centrum města kolem nejzajímavějších památek.

 

Památky v Melbourne

 

Parlament

Jednou z nejnavštěvovanějších památek v Melbournu je parlament státu Victoria ležící na vršku Eastern Hill. Nedaleko parlamentu leží také pokladnice z roku 1850, která za dob zlaté horečky sloužila k ukládání zdejšího zlata.

 

Fitzroy Gardens

Fitzroy Gardens je osvěžující park ležící nedaleko budovy parlamentu. Zajímavostí zahrad je budova Cook´s Cottage, ve které bydleli rodiče kapitána Jamese Cooka. Na severozápadě parku se nachází také neogotická St. Patrick´s Cathedral.

 

Royal Botanic Gardens

Royal Botanic Gardens je malebná botanická zahrada ležící na řece Yarra. Zahrady založené již v roce 1846 pokrývají 40 hektarů a je v nich k vidění přes 50 tisíc květin. V zahradách je k vidění i expozice Aboriginal Heritage Walk a letní divadlo.

 

Federation Square

Federation Square je v roce 2002 otevřené náměstí na oslavu stoletého výročí založení Australské federace. Náměstí kombinuje moderní budovy se skleněnými zdmi s tradičními viktoriánskými stavbami, což dělá z Federation Square mezi tamními obyvateli velice kontroverzní projekt.

 

By: Yun Huang Yong

 

Eureka Skydeck 88

Eureka Skydeck 88 je moderní 297 metrů vysoký mrakodrap. V 88. patře budovy se nachází nejvýše umístěná rozhledna na jižní polokouli. K dispozici je i populární atrakce The Edge, která spočívá v tom, že vstoupíte do prosklené kostky, která se následně vysune mimo plášť vyhlídky.

 

Flinders Street Station

Flinders Street Station je historická, ale dodnes využívaná budova železniční stanice naproti Federation Square. Budova s ikonickým průčelím s hodinami byla vystavena již v roce 1854, současnou podobu nicméně nabyla až po rekonstrukci z roku 1909.

 

Southbank

Nedaleko Flinder Street Station u břehů řeky Yarra se nachází promenáda Southbank. Jedná se o malebnou a kulturou nabitou oblast s řadou kaváren, restaurací a divadel. Dominantou Southbanku je věž Arts Centre, které sdružuje divadla State Theatre, Playhouse, Fairfax Theatre a Hamer Hall.

 

By: Tama Leaver

 

Melbourne Museum

Melbourne Museum je moderní muzeum umístěné v historické budově uprostřed rozlehlých zahrad. K vidění jsou zde expozice týkající se kulturního vývoje Austrálie s důrazem na odkazy původních Aboriginů.

 
Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Melbourne Museum

9:30 – 9:45 – přesun k St. Patrick´s Cathedral

9:45 – 11:00 – prohlídka katedrály

11:00 – 12:30 – prohlídka Fitzroy Gardens a Cook´s Cottage

12:30 – 14:00 – prohlídka přilehlého parlamentu a pokladny

14:00 – 14:15 – přesun na Federation Square

14:15 – 15:30 – prohlídka náměstí a přilehlého Flinders Street Station

15:30 – 17:00 – procházka přes Southbank k Eureka Skydeck 88

17:00 – 18:30 – prohlídka rozhledny

 

 

Průvodce zdarma – Melbourne
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *