Attika je region nacházející se na stejnojmenném poloostrově vybíhajícím do Egejského moře. Právě Attika je místem, kde se psaly dějiny Peloponésu, nacházejí se zde totiž historicky významná místa jako Athény, Théby či Marathon. Attika však nejsou jen monumentální starověké památky, dlouhé pobřeží lemují taktéž oblíbená letoviska s nádhernými písečnými a oblázkovými plážemi a křišťálově čistou vodou.

Základní informace

Attika je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Attice se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Attiku

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Attice

 

Přímořská letoviska na Attice jsou mezi rodinami s dětmi velice oblíbená, jelikož nabízejí vysokou úroveň služeb i nádherné písečné pláže. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Vouliagmeni a Agios, ve kterých najdete tu nejčistší vodu na Attice, což ostatně dokládá i ocenění Modrá vlajka.

 

Na Attiku se psem

 

Obyvatelé na Attice jsou ke psům velice přátelští a vyjma standardního zákazu vstupu se psy na lepší městské pláže byste se tak v tomto ohledu neměli setkat s nějakými problémy. Ne každý cestovatel nicméně doporučuje brát s sebou psa do Athén, které trpí vysokým počtem toulavých psů.

 

Attika jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Pláže na pobřeží Attiky jsou písečné a s pozvolným vstupem do vody, tedy pro klientelu 55+ zcela ideální. Největší výhodou Attiky oproti jiným řeckým oblastem je však především množství unikátních památek v Athénách a jejich okolí. Právě díky kombinaci skvělých pláží a bohaté historie je Attika mezi seniory velice oblíbenou destinací.

 

Noční život na Attice

 

Noční život na poloostrově Attika je velice bujarý, často se o této oblasti mluví jako o nejživějším regionu Peloponésu. V zimě a na jaře se noční život soustřeďuje především v oblasti Athén v místech jako náměstí Syntagma, Monastiraki, Psiri či Gazi. Populární jsou zde především noční kluby, bary i divoké diskotéky.

S příchodem léta se poté podstatná část zábavního průmyslu přesouvá do přímořských letovisek jako Glyfada, Vouliagmeni či Varkiza, kde vznikají především plážové koktejlové bary a diskotéky.

 

Nákupy na Attice

 

Největším nakupovacím centrem v oblasti Attiky jsou jednoznačně Athény. V nich lze za solidní ceny pořídit nejen proslulé řecké kožené módní doplňky, ale též tradiční olivový olej či med. Největší koncentraci obchodů najdete především na bulvárech Ermou, Athinas či Aeolou. Suvenýry a spíše turistické obchůdky poté najdete v oblastech jako Plaka či Monastiraki.

Otevírací doba v Řecku je většinou od 9 do 20 hodin. Většina obchodů má v neděli zavřeno, najdou se však i výjimky.

 

Ceny na Attice

 

Restaurace v Athénách jsou dražší nežli u nás. Za hlavní chod obvykle zaplatíte kolem 12€, další 3 až 4€ si poté připravte na třetinku piva. Víno je obvykle trochu levnější než pivo, s cenami od 2€ za skleničku je však stále o trochu dražší nežli v českých restauracích.

Ceny v supermarketech jsou poté opět vyšší než u nás. Drůbeží maso obvykle stojí kolem 7€/kg, sýry kolem 9€/kg a bochník řeckého chleba na cca 1€. Ovoce a zelenina je pak zhruba stejně drahá či místy levnější než u nás.

 

Ubytování na poloostrově Attika

 

Nejširší nabídku ubytování na Attice pochopitelně poskytují Athény. V nich lze pořídit levné ubytování v hostelech již od 400 Kč na noc. Solidně vybavený pokoj pro dva mimo hlavní sezonu poté vyjde zhruba na 1000 Kč na osobu.

V letoviscích na pobřeží jsou poté značně omezeny možnosti levného ubytování a setkáme se zde výhradně s hotely a apartmánovými domy. Ceny jsou zde vyšší než v Athénách, nejlevnější studia pořídíte od 700 Kč na noc. Nabídka ubytování na Attice je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je poté služba Airbnb, přes kterou si lze výhodně pronajmout domy, apartmány či jen pokoje přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Attice?

 

Théby

Théby byly ve starověku největším rivalem nedalekých Athén a Sparty. Dnes toho sice již ze starověké metropole příliš nezbylo, půdorysy dříve monumentálních staveb však stále lákají archeology z celého světa.

 

Marathon

Marathon je místem slavné bitvy, kde řecké jednotky hrdinně odrazili perskou invazi. Možná ještě slavnější je dnes však slavný 42 kilometrů dlouhý maratonský běh, jehož délka odpovídá právě délce z místa bojiště do Athén. Na místě bojiště se dnes nachází muzeum, ve kterém se lze dozvědět více o historii řecko-perských bitev a spatřit originální vojenské vybavení i zemědělské nástroje.

 

Mys Sounio

Mys Sounio leží na nejjižnějším výběžku poloostrova Attika v Egejském moři. Na skalnatém výběžku mysu se nachází několikrát zničený a opět opravovaný Poseidonův chrám, ze kterého jsou dnes patrné spíše impozantní dórské sloupy.

 

 

 

Kythira

Kythira je historické přímořské město a v současné době také oblíbené letovisko. V blízkém okolí města se nachází několik benátských hradů jako Avlemonas či Milopotamos. V centru města zvaném Kythira – Chora se pak nachází také archeologické muzeum, v předměstí Kato Livadi je poté k vidění muzeum Byzance.

 

Athénské centrum

Přestože většina památek v Athénách je rozmístěná v těsné blízkosti antické Akropole, i současné centrum města je turisticky velice atraktivní. Srdcem města je náměstí Syntagma se slavnou fontánou a parlamentem. Nedaleko něj se poté nacházejí věhlasná muzea Benaki a Národní řecké archeologické muzeum.

 

Athénská Akropole

Akropolis je asi nejznámější a nejnavštěvovanější místo v Athénách. Právě zde se nachází slavný Parthenón zasvěcený bohyni Athéně, kde v minulosti stála monumentální socha Athény ze zlata a slonoviny, ale najdeme zde i další budovy jako chrám Athény Niké, Eleusinion, Erechtheion a mnoho dalších antických budov. Vstup do areálu stojí 12€, případné další prohlídky a návštěvy menších muzeí se platí zvlášť.

 

Pireus

Pireus byl již ve starověku nejvýznamnější řecký přístav. Jeden z v té době nejvýznamnější přístavů byl však na přelomu letopočtu zdecimován Římany a následně Góty, z původního přístavu je tak k vidění pouze rozpadlé divadlo, vojenská loděnice a zbytky opevnění táhnoucí se kolem promenády. Dnes je Pireus město plné moderní architektury a zábavního průmyslu s přístavem, kde lze obdivovat obrovské zámořské lodě.

 

Tipy na jednodenní výlety po Attice

 

1.Den – Athénská akropole

 

Jednoznačně nejnavštěvovanější atrakcí na Attice je Akropole. Celodenní prohlídku můžete dopoledne zahájit prohlídkou chrámu Dia Olympského, u kterého se po poledni tvoří nekonečné fronty turistů. Před hlavním turistickým návalem na Akropoli stihnete ještě prohlídku Parthenónu, ze kterého poté zamiřte k chrámu Athény Niké. Ve zbytku odpoledne pak z těch nejslavnějších staveb stihnete ještě Eleusinion, Erechtheion či Muzeum Akropole. Na večer pak ještě stihnete kratší procházku skrz Římskou i Řeckou agoru.

 

By: garycycles

 

2.Den – Athény a Pireus

 

Vzhledem k tomu, že i prohlídku samotné Akropole lze jen velice těžko natěsnat do jediného dne je vhodné pošetřit si na Athény více dní. Další den v Athénách tak začněte prohlídkou Archeologického muzea, kde jsou uloženy ty nejvzácnější památky z historie Peloponésu. Poté se metrem přesuňte na náměstí Syntagma, kde stojí za to prohlédnout si parlament i okolní fontány. Po obědě poté můžete navštívit ještě muzeum Benaki, ze kterého pak zelenou linkou metra zamiřte do přístavu Pireus. V něm stojí za prohlídku starověká loděnice a zbytky opevnění táhnoucí se podél promenády, kterou dojdete až k samotnému přístavu s obřími zámořskými parníky a množstvím výborných restaurací s výhledem na moře.

 

3.Den – Mys Sounio

 

Celodenní výlet na jižní cíp poloostrova Attika začneme v malém městečku Kamariza. V něm se nachází malebný byzantský kostel Agios Nektarios, jehož prohlídka spolu s procházkou skrz městečko zabere celé dopoledne.

Odpoledne pak můžete strávit na malebném mysu Sounio. Na skalnatém výběžku útesu s tím nejlepším výhledem na moře se nachází slavný Poseidonův chrám, ze kterého jsou dodnes velice dobře dochované především dórské sloupy. Po prohlídce chrámu a malé expozice poblíž něj pak můžete strávit podvečer na malebné a turisty nepříliš navštěvované pláži přímo pod chrámem a užívat si pohledu na západ slunce nad ostrovem Makronissos.

 

4.Den – Kythira

 

Ostrov Kythira omývaný vodami Egejského i Jónského moře sice spadá pod region Attika, ale od pobřeží Attiky se nachází poměrně daleko, a tak je nutné zarezervovat si na ostrov, na který se lze dostat trajektem jeden celý den.

Prohlídku začněte v hlavním městě Kythira – Chora, kde se nachází slavné Archeologické muzeum a velký středověký hrad. Poté se přesuňte do Kato Livadi proslulé obrovským klenbovým mostem Katouni a Byzantským muzeem. Zbytek odpoledne pak zabere popojíždění po benátských hradech ostrova, z nichž typické must see jsou rozhodně Milopotamos a Avlemonas.

 

5.Den – Marathon a park Schinias

 

Celodenní výlet na východ Attiky zahájíme v Marathonu. Zde se totiž nachází muzeum mapující řecko-perské války včetně slavné bitvy u Marathonu. Po nabytí nových znalostí o bitvě u Marathonu se pak můžete projít po okolních svazích, po kterých před tisíci lety kráčely řecké oddíly.

Odpolední program poté pokračuje v Národním parku Schinias. Ten je unikátní zajímavými mokřady, které jsou domovem pro řadu vzácných ptačích druhů a želv. Procházkou skrze mokřady směrem k pobřeží se pak dostanete do nádherných borových hájů, které u moře přecházejí v nádhernou a čistou pláž Schinias.

 

Pláže na Attice

 

Pláže na Attice jsou ve většině případů písčité, případně pak také oblázkové. Nejlépe vybavené a turisty nejoblíbenější jsou převážně dobře vybavené písečné pláže Anavissos, Asteria, Lagonissi či Vouliagmeni. Trochu větší soukromí pak nabízejí menší pláže Agios či záliv Sounion s množstvím placených i odlehlejších pláží bez jediného turisty.

 

 

 

Počasí na Attice

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Attice je nejdeštivější v roce, v průměru prší každý třetí den. Teploty se však pohybují cca mezi 9 a 15°C, pro poznávání památek je tak počasí příjemné.

V lednu je počasí na Attice trochu méně deštivé, teploty však mírně padají v průměru k 10°C. Opět tak platí, že pro poznávání městských zajímavostí je počasí optimální, ke koupání již nikoliv.

Počasí v únoru na Attice je typické častými, ale krátkými přeháňkami. Denní teploty ve stínu na Attice poté zůstávají na 7 až 14°C.

 

Počasí na jaře

V březnu na Attice konečně přichází k mírnému oteplení, teploty se pohybují mezi 9 a 17°C a zvyšuje se i počet slunných dní. Jedná se tak o jedno z nejlepších období pro poznávání památek, na koupání je však stále chladno.

Počasí v dubnu na Attice je již poměrně teplé s denními teplotami mezi 12 a 20°C. Moře však zůstává s 16°C spíše chladnější, a koupání tak lze doporučit spíše otužilcům.

Počasí na Attice v květnu je opět teplejší s denními teplotami ve stínu mezi 16 a 25°C. Teplota moře v květnu na Attice poté vstoupá k 19°C, a je tak již možné bezproblémové koupání v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Attice je s teplotami mezi 21 a 30°C velice teplé a především slunné. Teplota vody na Attice se v červnu pohybuje kolem 22°C, takže jsou k mání ideální podmínky pro dovolenou u moře bez davů turistů.

Počasí v červenci a srpnu na Attice dosahuje s denními teplotami mezi 26 a 34°C teplotních maxim. Moře se během hlavní sezony vyhřeje na velice příjemných 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Attice je stále optimální pro dovolenou u moře. Počasí je stále slunné a teplé s teplotami mezi 20 a 29°C. Moře poté z léta zůstává vyhřáté na 24°C.

V říjnu se teploty vzduchu na Attice stále pohybují mezi příjemnými 16 až 24°C a moře má příjemných 22°C. Dovolenou u moře tak mohou zkomplikovat jen stále ještě vzácné, ale o to vytrvalejší dešťové srážky.

V listopadu zůstává moře vyhřáté na solidních 20°C, teploty vzduchu se však již pohybují mezi 12 a 19°C. I v listopadu tak lze najít několik dní vhodných ke koupání, na týdenní dovolenou vyloženě u moře je však již počasí příliš chladné.

Aktuální počasí na Attice naleznete zde.

Předpověď počasí na Attice na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Attice

 

Prakticky veškeré linky veřejné dopravy na Attice začínají či končí v Athénách. V řecké metropoli je nejrychlejším způsobem dopravy metro, které se skládá ze tří linek vedoucích až na předměstí včetně přístavu Pireus. Centrum města je poté velice prakticky spojeno s pobřežím pomocí dalších tří tramvajových linek vypomáhajících metru.

Autobusová doprava v Athénách je pro méně znalé cestovatele poněkud nepřehledná, pro cesty do přímořských letovisek na Attice však nezbytná. Pro cesty na athénská předměstí si vystačíte s předem zakoupenými lístky za 1,20€ platných i v metru a tramvajích. V mimoměstských autobusech se poté jízdenky kupují přímo u řidiče, nebo u průvodčího v autobuse.

Pro pocit maximální možné svobody si poté můžete pronajmout automobil, který je praktický především při cestování na pobřeží mimo zácpami sužovaných Athén. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Attiku

 

Největším leteckým uzlem Attiky jsou jednoznačně Athény. Právě tam se lze velice levně dostat nízkonákladovým Ryanairem, který do řecké metropole vypravuje linky z Berlína a Bratislavy. Právě z těchto dvou nedalekých měst se tak lze dostat do Athén nejlevněji, při troše štěstí na ceny se lze dostat i na 1200 Kč za zpáteční let.

Přímo z Prahy se nejsnáze do Athén dostanete s Aegean Airlines, které vypravují přímé spoje z Letiště Václava Havla. Mimo sezonu klesají ceny letenek na hranici 3000 Kč, naopak během léta stoupají cca k 5000 Kč. Pro sledování levných letenek na Attiku můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Attice

 

Agioi Theodori

Agioi Theodori je nejzápadnější letovisko na Attice. Nachází se zde dlouhá pláž pokryta bílými oblázky a pískem s křišťálově čistou vodou.

 

Anavissos

Anavissos je oblíbené letovisko nedaleko Athén, ze kterých právě sem často míří tamní obyvatelé. Nachází se zde dlouhá písečná pláž s trochu živějším mořem, které není úplně optimální pro malé děti, ale o to je oblíbenější mezi příznivci vodních sportů.

Athény

Athény jsou hlavním městem Atikky i celého Řecka. Město je proslulé jak archeologickými muzei, tak starověkou akropolí s řadou antických chrámů, lázní a dalších zachovalých staveb.

 

Avlona

Avlona je vnitrozemské městečko a díky železnicí přes ni procházející také velice důležitý dopravní uzel. Město se nachází na úpatí hor a jedná se tak o jedno z výchozích míst pro túry po okolí.

 

Dafni

Dafni je malé městečko nedaleko Athén. Na poměrně nízký počet obyvatel se ve městě nachází řada barů, hospod i sportovních stadionů, díky čemuž je Dafni proslulé především jako město zábavy.

 

Egina

Egina je malý ostrůvek nedaleko athénského přístavu Pireus. Egina je ostrov vyhlášený nádhernými oblázkovými i písečnými plážemi, z nichž ta nejkrásnější leží přímo ve stejnojmenném hlavním městě Egina.

 

Elefsina

Elefsina je malé přístavní městečko nedaleko Athén. Město bylo za antiky zasvěcené bohyni úrody Démétry, najdeme zde proto ruiny starověkého návrší s pozůstatky chrámů i Archeologickým muzeem.

 

Glyfada

Glyfada je velice moderní přímořské letovisko s dobře vybavenou písečnou pláží. Město samotné je typické množstvím stále zelených parků a byzantským kostelem.

 

Kalamaki

Kalamaki je oblíbené luxusní letovisko vybavené tenisovými kurty, golfovými hřišti i řadou hotelových pláží.

 

Kavouri

Kavouri je příměstské městečko jižně od Athén. Nachází se zde menší, ale pěkná písečná pláž s veškerým servisem.

 

Kinetta

Kinetta je letovisko na západním cípu Atticy. Nachází se zde velice pěkná a dlouhá oblázková pláž omývána nádherně čistým mořem.

 

Lagonissi

Lagonissi je trochu dražší, ale o to luxusnější letovisko nedaleko Athén. Nachází se tady velice dobře vybavená pláž s navozeným pískem.

 

Lagrena

Lagrena je přístavní město na východě Attiky. Nachází se zde pěkná písečná pláž, jinak město samo o sobě příliš zajímavé není.

 

Lavrio

Lavrio neboli Laurium je přístavní město s archeologickým muzeem a řadou okolních starověkých památek jako je antická prádelna či pozůstatky divadla v Thorikos.

 

Loutsa

Loutsa je velice oblíbené letovisko proslavené především dlouhou písečnou pláží Artemida.

 

Marathon

Marathon je pobřežní oblast nacházející se cca 42 km od Athén proslavená slavnou řecko-perskou bitvou a následným během posla Feidipidese, na jehož počest se po celém světě běhá slavný marathonský běh dlouhý právě vzdálenost mezi Marathonem a Athénami.

 

Markopoulo

Markopoulo je Athénské předměstí, které proslulo především jako jedno z míst, kde se odehrávaly Letní olympijské hry v roce 2004.

 

Mati

Mati je poměrně oblíbené přímořské letovisko na východním břehu Attiky. Nachází se tu pěkná písečná pláž obehnaná zeleným hájem.

 

Megara

Megara je přímořské město na západě Attiky. Již od starověku se jedná o důležitý obchodní uzel, naopak koupání v této lokalitě není zcela ideální.

 

Pireus

Pireus je významný přístav jižně od Athén. Původně významný starověký přístav byl na přelomu letopočtu prakticky srovnán se zemí, město však bylo během 19. století obnoveno, díky čemuž je Pireus velice moderní a dnes i prosperující metropole.

 

Porto Rafti

Porto Rafti je velice oblíbený a moderní resort rozkládající se jihovýchodně od Athén. Nachází se zde nádherná písečno oblázková pláž Avlaki se slunečníky i legátky.

 

Rafina

Radina je přístavní město s malou písečnou pláží a po Pireu druhým nejvýznamnějším přístavem na Attice.

 

Saronida

Saronida je přímořské letovisko na jižním cípu poloostrova Attika. Nachází se zde spíše průměrná písečná pláž, která je sice solidně vybavená, v létě je nicméně často přeplněná.

 

Sounion

Sounion je mys na nejjižnějším cípu Attiky proslavený především ruinami Poseidonova chrámu. Pobřeží mysu je protkáno množstvím větších i menších písečných pláží lemovaných řadou typických řeckých taveren.

 

Varibobi

Varibobi je typické líné vnitrozemské řecké městečko severně od Athén. Město si oblíbili především movití senioři z Athén, které si zde v klidném prostředí staví luxusní vily.

 

Varkiza

Varkiza je pěkná písečná pláž s velice postupným vstupem do vody ideálním pro malé děti. Voda omývající tamní břehy je křišťálově čistá a mořské dno v této oblasti je písčité.

 

Varnavas

Varnavas je malé městečko nedaleko Athén, které je turisticky atraktivní především Muzeem historie lidstva.

 

Vouliagmeni

Vouliagmeni je jedna z nejslavnějších pláží na Attice. Pláž je velice dobře vybavena, a to i hřišti pro plážové sporty. Díky čistotě vody i samotné pláže se může Vouliagmeni chlubit Modrou vlajkou.

 

Zouberi

Zouberi je přímořské město na východním břehu Attiky. Nachází se zde poměrně solidně vybavená písečná pláž s lehátky a slunečníky.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Attice je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

 

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Attiky

 

Attika
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!