Cancún je oblíbené pobřežní město označované za mexický Karibik. Jedná se o velice oblíbené letovisko ležící v mexické části poloostrova Yucatán. Kromě krásného koupání je však možno v okolí navštívit i unikátní památky z dob předkolumbovských civilizací.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 
Jak se dostat z letiště?

 

Cancún International Airport

Letiště Cancún leží pouhých 10 kilometrů od hotelové zóny a 16 kilometrů od centra Cancúnu. Jedná se o druhé největší letiště v Mexiku.

Autobusové spojení

Spojení mezi letištěm a Cancúnem zajišťují autobusy společností ADO a Riviera. Ty vyjíždějí z parkovišť na terminálech T2 a T3, a následně míří do centra Cancúnu nebo Playa del Carmen. Jízdné vyjde na 6$ jedním směrem nebo 11$ zpátečně.

 

Ubytování v Cancúnu

 

Cancún je turismem do vysoké míry poznamenaná oblast, a proto je zde širší nabídka ubytování, jenž je v Cancúnu nicméně dražší než v dalších mexických městech. Zatímco na hostely zde prakticky nenarazíte, celé pobřeží je lemované alejemi hotelových komplexů a apartmánových domů. Nejlevnější dvoulůžkové pokoje většinou pořídíte kolem 600 Kč na noc, v sezony nicméně ceny prudce stoupají.

 

Doprava v Cancúnu

 

Cancún lze ve stručnosti rozdělit na čtyři zóny – letiště, centrum, hotelovou zónu a pláže. Mezi těmito čtyřmi oblastmi jezdí v nepravidelných, ale krátkých intervalech autobusové spoje. Důležité jsou především linky R1 a R2, které jezdí skrze centrum, Puerto Juarez a tamní Walmart.

Autobusy většinou nestaví na zastávkách, stačí tak na řidiče mávnout a on zastaví. Naopak pro výstup stačí stisknout tlačítko stop nebo dát vědět řidiči. Jízdenky se poté prodávají přímo u řidiče, tarif záleží na ujeté vzdálenosti. Ačkoliv řidiči ne vždy umějí perfektně anglicky, mají profit z každé prodané jízdenky, a tak jsou nápomocní.

 

By: Abir Anwar

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Praktickou radou jak ušetřit na pobytu je vzít si s sebou dostatek pesos a nespoléhat se jen na americké dolary. Těmi sice lze platit prakticky všude, ale místní velice často nabízejí nevýhodné kurzy, aby obrali turisty.

Protože Cancún je destinace, do které se jezdí převážně za relaxem a zábavou, je třeba dodat, že tamní bary a podniky obecně jsou přizpůsobené na americké turisty, a tedy i velice drahé. Pokud tedy plánujete užít si Cancún se vším všudy, vyplatí se zajistit si hotel s all inclusive, který výsledně může snadno vyjít levněji než trávit večery v barech.

 

Památky v Cancúnu

 

Podmořské muzeum

Museo Subacuático de Arte neboli Podmořské muzeum je unikátní projekt ležící nedaleko pobřeží Cancúnu. Jedná se o kolekci pěti set soch, které jsou umístěny v hloubce 3 až 6 metrů pod mořem, a prohlídka tak probíhá s potápěčským vybavením.

 

By: Andy Blackledge

 

 

El Rey

El Rey je archeologické naleziště ležící nedaleko centra Cancúnu. Leží zde ruiny mayských budov a oltářů, které sice nejsou tak impozantní jako další yucatanská naleziště, nicméně jejich výhodou je umístění prakticky přímo vedle městské pláže.

 

Museo Maya de Cancún

Museo Maya de Cancún je teprve v roce 2012 otevřená expozice mapující původní obyvatelstvo z dob předkolumbovské éry. K vidění jsou především velice zajímavé exponáty z mayských vykopávek z nedalekých archeologických parků.

 

Isla Contoy

Isla Contoy je malý ostrůvek ležící nedaleko Cancúnu. Jedná se o již na první pohled karibský ráj, který je domovem řady vzácných ptačích druhů a několika chráněných želv, včetně obřích karet

 

By: Andy Blackledge

 

Akvárium Cancún

Interactive Aquarium Cancún je rozsáhlý vodní park chovající širokou škálu exotických mořských živočichů včetně žraloků a tuleňů. Akvárium je unikátní tím, že nabízí interaktivní expozice, kde si lze sáhnout na mořské hvězdice nebo si zaplavat s delfíny.

 

Planetárium Ka Yok

Ka Yok je planetárium s observatoří ležící přímo v Cancúnu. K vidění je zde interaktivní výstava, která zaujme děti i dospělé.

 

Chichén Itzá

Velice oblíbenou atrakcí pro jednodenní výlety z Cancúnu jsou od města zhruba 200 kilometrů vzdálené ruiny Chichén Itzá. Jedná se o zbytky rozlehlého mayského města, ve kterých se nacházejí pozůstatky chrámů, slunečních kalendářů, observatoř a velice zachovalá pyramida. Z archeologického hlediska je nicméně město pozoruhodné především systémem studen, u kterých byly nalezeny pozůstatky lidských obětí bohům.

 

By: David Stanley

 

Tulum

Další oblíbený cíl turistů ideální pro celodenní výlet je 130 kilometrů vzdálené pobřežní město Tulum. Toto mayské město pochází teprve z 15. století, a za jeho pádem stojí až nemoci dovezené Evropany. Celé město je obehnané kamennými zdmi, za kterými se nacházejí především paláce, chrámy a pyramida s oltářem.

 

By: Christian Córdova
 
Program na jeden den

 

8:00 – 10:00 – Prohlídka Akvária Cancún

10:00 – 10:40 – Přesun po promenádě k Museo Maya de Cancún

10:40 – 12:00 – Prohlídka muzea

12:00 – 13:00 – Prohlídka nedalekých ruin El Rey

13:00 – 16:30 – Plavba a šnorchlování u Museo Subacuático de Arte MUSA

16:30 – 17:30 – Přesun do centra města

17:30 – 18:30 – Prohlídka planetária Ka Yok

 

 

 

Průvodce zdarma – Cancún
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!