Dechberoucí příroda, stáda slonů, krásné pláže a vůně čajových plantáží, tak by se dala stručně charakterizovat Srí Lanka. Srí Lanka se dá těžko popsat, tu musíte zažít. Exotická atmosféra na Vás bude dýchat na každém kroku.

Zájezdy na Srí Lanku skrze cestovní kancelář naleznete zde >>

Letenky můžete zakoupit zde >>

 

 

<

 

 

Kdy jet na Srí Lanku?

Na Srí Lance převládá teplé, vlhké klima, jelikož leží v tropickém pásu. Během roku je toto klima ovlivňováno dvěma monzuny. Od května do srpna je to monzun Yala. Na jihu, západě a v centrálních oblastech se občas objevují deště. Období sucha je zde od prosince do března. Maha – druhý monzun, je od října do ledna a nachází se na severovýchodě ostrova. Tuto oblast tedy doporučuji navštívit od května do září. Na Srí Lanku můžete vyrazit prakticky v kterékoliv roční období, ovšem doporučuji tomu přizpůsobit svůj cestovní itinerář. Právě z důvodu již zmíněných monzunů.

Velká část turistů míří do oblastí kolem města Kandy, Nuwaea Eliya a na jižní pobřeží. Do těchto krajin je ideální vycestovat mezi lednem a dubnem. Pokud jste milovníci adrenalinu a surfování, vyražte naopak mezi květnem a zářím do oblasti Trincomalee.

 

Jaké jsou na Srí Lance teploty?

Průměrné teploty se na pobřeží pohybují od 28°C do 32°C. Teplota moře je pak kolem krásných 28°C po celý rok. Ochladit se můžete třeba v okolí města Nuwara Eluyia, které je ve výšce necelých 1900 m.n.m. a kde v noci padají teploty klidně i k 10°C.

 

Co nezapomenout doma?

Obsah Vašeho zavazadla bude z určité části záviset na účelu Vaší cesty. Nicméně mnoho toho potřeba nebude. Jestliže plánujete návštěvu buddhistických chrámů, přibalte si delší kalhoty, nebo sukni pod kolena a vršek zakrývající ramena.

Pokud pojedete do více horských oblastí, určitě přijdou vhod kalhoty, lehká bunda, nebo mikina a kvalitní pevná obuv. I když by se Vám stalo, že něco zapomenete doma, nemějte obavy, na Srí Lance seženete téměř vše, co by Vám mohlo scházet. Samozřejmě nezapomeňte na plavky, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

 

By: McKay Savage

 

 

Proč navštívit Srí Lanku? Aneb našich 6 nej!

 

1. Místní lidé a jejich povaha

Obyvatelé Srí Lanky jsou velice vstřícní k návštěvníkům. Kdekoliv se ocitnete, lidé se budou usmívat a vítat Vás. Ať už si jdete koupit něco do obchodu, nebo jste v restauraci, příjemná atmosféra je tu cítit na každém kroku.

 

2. Příroda – Národní parky

Na Srí Lance je hned několik skvostných národních parků, jejichž příroda Vás uchvátí. Doporučit mohu vodopád v národním parku Hortonské pláně. Bundala nebo Udawalawe je hezkým místem vodník toků a různých lagun. V národním parku Yala lze spatřit slony, nebo dokonce leopardy, či spousta druhů exotického ptactva.

 

3. Místní pláže a čajové plantáže

Pláží je na Srí Lance opravdu spousta a spousta je ohromujících. Určitě se zajeďte podívat na jižní pobřeží. Jedna z nejkrásnějších pláží světa se nazývá Unawatuna. Čajové plantáže jsou na Srí Lance pověstné po celém světě. Pravý cejlonský čaj doporučuji ochutnat.

 

4. Polonnaruwa – bývalé město králů a Sigiriya

Polonnaruwa je bývalé město králů, také náboženské centrum nacházející se v blízkosti hory Sigiriya. K vidění jsou chrámy, kláštery, palác a mnoho dalšího. Město je zapsáno na seznamu UNESCO. Sigiriya Vám umožní úchvatné výhledy na místní přírodu.

 

5. Pozorování velryb

Na jihu země je skvělé místo pro pozorování velryb a delfínů. Plejtváka obrovského lze spatřit okolo oblasti Mirrisa a Galle.

 

6. Dobře se najíte

Na Srí Lance si pochutnáte na různých variacích ryb, ale také vegetariáni si přijdou na své. Hlavní surovinou je kokos, rýže, nebo kari. Najíte se zde opravdu královsky. Doporučuji vše zapít skvělým čajem, který musíte ochutnat. Pozor, jídlo bývá často velmi pálivé. Pokud tedy chcete jídlo nepálivé, řekněte to obsluze restaurace předem. Národním jídlem je rice and curry (rýže a kari).

 

 

 

 

 

 

Vízum na Srí Lanku

Ke vstupu do země budete potřebovat vízum a cestovní pas platný ještě alespoň půl roku po příletu. Turistická víza pro pobyty do 30 dnů můžete získat již před odjezdem do země skrze internetovou aplikaci ETA, nebo po příletu na Srí Lanku. Tzv. ETA vízum (elektronické) se podává prostřednictvím vyplněného formuláře na webových stránkách imigračního oddělení úřadu na Srí Lance. Formulář se vyplňuje anglicky a stačí jej vyplnit několik dní před plánovanou cestou. Poplatek za vízum je 35 USD/osoba. Pro děti do 12 let je pak vízum zdarma.

Webové stránky pro žádost o vízum naleznete zde >>

Pokud se chcete o této krásné zemi dozvědět více, můžete se podívat na tento hezky zpracovaný cestopis.

 

 

Dovolená na Srí Lance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!