Před pár dny jsem se vrátila z dovolené na Sicílii a ráda bych se s vámi podělila o svoje zážitky a tipy na to, co vidět a zažít na tomto krásném italském ostrově. Objela jsem celou Sicílii, navštívila snad všechna její slavná místa, sopku Etnu, slunila se na nejkrásnějších sicilských plážích, ochutnala zdejší kuchyni, seznámila se s pravými Sicilany a povídala si s nimi. Díky tomu pro vás můžu vytvořit seznam toho nejlepšího, co opravdu stojí za to na Sicílii vidět a zažít.

 

 

Zájezdy na Sicílii zakoupíte zde.

Letenky na Sicílii zakoupíte zde.

 

 

Nejlepší přírodní krásy na Sicílii

Sicílie je hornatým ostrovem a kromě krásných pláží, výletů do hor a úchvatných výhledů z jejich vrcholků nabízí ještě další přírodní krásy.

 

Sopka Etna: nebezpečná, ale milovaná

Tím nejkrásnějším zážitkem z celé Sicílie pro mě byla sopka Etna. Výstup na ni mi doporučil jeden ze sicilských hostitelů. Podle jeho slov je Etna velmi nebezpečná a ničívá, ale Sicilané ji zbožňují. Aby ne. Neuvěřitelná černá krajina všude, kam se podíváte s množstvím kráterů a dech beroucími výhledy. To se nedá popsat, to se musí vidět na vlastní oči. „Výšlap“ na Etnu je však poměrně finančně náročným zážitkem. Asfaltová silnice, po níž lze vyjet autem, totiž poměrně brzy končí. Od konce silnice je možné vyjet nahoru lanovkou nebo terénními autobusy a poté pěšky na vrchol Etny s průvodcem. Tato cesta však vyjde na několik desítek euro. Výhodnější, ale dosti náročné, je samozřejmě vyšlápnout si Etnu na vlastní pěst (přestože se to nedoporučuje). Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, doporučuji vyjet autem, kam to jde a vystoupat bez nutnosti dalších nákladů na jeden z nižších kráterů Etny.

 

 

Etna

 

Přírodní rezervace Zingaro s plážemi a jeskyněmi

Další přírodní krásou, kterou vřele doporučuji, je přírodní rezervace Zingaro. Za vstup do ní dáte 5 euro, ale stojí to za to. Můžete se koupat na klidných nádherných plážích omývaných průzračnou vodou, prohlédnout si monumentální jeskyně, sicilskou květenu a projít se turistickou trasou v panenské přírodě rezervace.

 

 

Přírodní rezervace Zingaro

 

 

Nejkrásnější sicilská města

Palermo, ač nejslavnější sicilské město, ani zdaleka nepatří mezi ta nejkrásnější. Za vidění zde stojí Normanský palác, katedrála a okolní uličky a náměstíčka (Quattro Canti, Piazza Pretoria). Přesto však není nutné se návštěvou Palerma nebo podobné Catanie zdržovat. Daleko krásnější je například horské město Erice.

Erice: město až nad mraky

Erice leží tak vysoko, že bývá často zakryto mraky. V teplých dnech vás tedy návštěva Erice velice osvěží. Nádherný hrad, bílá věž a úzké klikatící se uličky s náměstíčky a kostely nadchnou snad každého. Přidejte si k tomu úchvatné výhledy na moře a města pod vámi a máte jedinečný zážitek.

 

 

Erice

 

 

Noto: barokní fantazie

Na jihovýchodě Sicílie se nachází hned několik překrásných barokních měst, která jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tím úplně nejkrásnějším je podle mého názoru Noto. Jeho centrum bylo po zemětřesení v 17. století přebudováno ve stylu okázalého sicilského baroka. V Notu člověk nemůže uvěřit pompéznosti jedné budovy jen do té doby, než spatří další a ještě pompéznější. Centrum Nota vypadá jako divadelní kulisa ve hře o nejpropracovanější sicilské architektuře plné obloukových schodišť, arkád a balkonů.

 

Agrigento: zlatý antický skanzen

Jestliže obdivujete antickou architekturu, vydejte se do Údolí chrámů v Agrigentu. Spatříte zde úchvatné pozůstatky antického města na hřebeni nad mořem ve stínu olivových hájů. Součástí Údolí chrámů je Herkulův chrám, Chrám svornosti, Chrám bohyně Juno, Chrám boha Dia a další pozůstatky. Vstupné do areálu stojí 15 euro, ale pokud chcete cestovat skutečně nízkonákladově, nevadí. Chrámy uvidíte velmi dobře z dálky i bez uhrazení vstupného.

 

 

Údolí chrámů v Agrigentu

 

Ragusa: město schodů

Jedinečnou krásu Ragusy spatříte od kostela Santa Maria delle Scale, který leží nad schody dělícími staré a nové město. Právě zde se vám otevře neuvěřitelný výhled na Ragusa Ibla (staré město), jež je kouzelný obzvlášť při západu slunce. Ragusa se rozpíná po úbočích kopců nahoru a dolů, takže procházka jejími uličkami je plná strmých schodišť, pozoruhodných náměstí i barokních staveb.

Na Sicílie je samozřejmě mnoho dalších pěkných měst, např. Monreale, Cefalù, Syrakusy, Taormina, Modica, Marsala či Segesta s památkami, které stojí za vidění. Já jsem však uvedla pouze ta města, která mě zaujala nejvíce.

 

 

Ragusa

 

Nejkrásnější sicilské pláže

Pláže, které mě na Sicílii naprosto okouzlily, byly pláže v přírodní rezervaci Zingaro na severozápadě ostrova. Do této rezervace sice musíte zaplatit vstupné, ale rozhodně se to vyplatí. Azurová voda zde omývá útesy obklopené divokou přírodou. Koupání je osvěžující a voda je tak průzračná, že je velmi vhodná ke šnorchlování. Pláže jsou oblázkové, takže ležení na nich je poněkud nepohodlné. Díky tomu je zde však málo lidí.

Další překrásnou oblázkovou pláží je pláž v Taormině obklopená skalnatými útesy. Je zde poměrně mnoho turistů, ale výhledy na město tyčící se na skále nad pláží jsou dech beroucí. Výhodou je také snadná dostupnost pláže a vybavenost slunečníky, lehátky, restauracemi a bary.

Pokud dáváte přednost spíše písečným plážím, jistě se vám zalíbí pláž San Vito lo Capo na severozápadě ostrova, která je považována za jednu z nejkrásnějších sicilských pláží vůbec. Je dlouhá, pokrývá ji světlý a jemný písek a voda v moři je neuvěřitelně průzračná.

 

 

Přírodní rezervace Zingaro

 

 

Co stojí za to ochutnat ze sicilské kuchyně

Nejlahodnější sicilské dezerty

Pokud budete stejně jako já bydlet a snídat spolu s místními Sicilany, vězte, že na sladkosti nebudete mít po celý den ani pomyšlení. Typická sicilská snídaně je totiž velmi sladká. Podávají se tzv. cornetti a brioche (pečivo s čokoládovou nebo marmeládovou náplní), různé sladké sušenky a ovoce (meruňky, indické fíky apod.). I přesto však v průběhu dne vyzkoušejte místní zmrzlinu, která je snad ještě lepší než jinde v Itálii. Typickou sicilskou příchutí zmrzliny je pecorino (sýr) a především pistácie. Sicílie je vůbec zemí pistácie – seženete zde vše od pistáciového krému, dortů, zákusků a zmrzliny, přes pistáciové pesto a pomazánky, až po těstoviny a pizzu s pistáciemi. Tradičním sicilským zákuskem je také cannoli – trubička plněná ricottou, pistáciovým krémem nebo dalšími náplněmi.

 

 

Sicilské cannoli plněné ricottou

 

 

Tip: Nejlepší sicilské cannoli podle mých zkušeností ochutnáte v podniku La Pignolata Guinness Cannoli v Taormině a senzační sicilskou zmrzlinu s příchutí pecorina a pistácie v gelaterii Le Cuspidi v Agrigentu. Jde o kvalitní a zároveň velmi laciné podniky.

Tradiční sicilské speciality

Mezi typická sicilská jídla, která mi chutnala nejvíce, patří pasta alla Norma (těstoviny s rajčatovou omáčkou, smaženým lilkem a ricottou), pasta di pistacchio (těstoviny s ricottou a pistáciemi), sicilská caponata (zeleninová směs z lilků, rajčat, paprik, oliv a kaparů), dále samozřejmě pizza a grilovaný mečoun nebo tuňák. Ceny jídla v sicilských restauracích se pohybují od cca 7 euro výše. Pokud chcete ušetřit, doporučuji zakoupit si suroviny v supermarketu (čerstvé ryby a zeleninu samozřejmě na trzích) a připravit společně s vaším sicilským hostitelem. Suroviny jsou na Sicílii velmi kvalitní, v obchodech nakoupíte prvotřídní italské sýry (ricotta, pecorino, gorgonzola, parmezán), uzeniny (parmská šunka, pancetta, mortadela) i zralé ovoce a zeleninu, jejichž chuť je mnohem lepší než u nás.

Pasta alla Norma

 

Tip: Výbornou a zároveň levnou pizzerií, kde se najíte dosyta s místními obyvateli, je Fuori Binario v Avole. Doporučuji jejich pistáciovou pizzu se sýrem, parmskou šunkou a cherry rajčátky. Pozor: pizza je tak pokrytá ingrediencemi, že bohatě stačí jedna hned pro několik jedlíků.

 

Jak se dostat na Sicílii a ubytovat se nízkonákladově

Levné letenky na Sicílii

Z Prahy létají do sicilského Trapani velmi levně aerolinie Ryanair. Já jsem za zpáteční letenku zaplatila necelých 1 000 Kč – stačí sledovat slevové akce, nebýt vázán konkrétním termínem či kupovat letenku v předstihu. Na levné letenky vás upozorníme na našem webu. Přestože s Ryanair můžete cestovat pouze se dvěma menšími zavazadly, na dovolenou na teplé Sicílii vám budou bohatě stačit.

 

Výhodný pronájem auta na Sicílii

Pokud chcete stejně jako já prozkoumat celý ostrov, doporučuji si hned na letišti pronajmout auto, které vám nabídne Ryanair po zakoupení letenky nebo přes společnost Rentalcars. Opět platí, že pokud si auto rezervujete v dostatečném předstihu, mimo sezonu a na více dní, vyjde vás pronájem velmi levně. Dá se sehnat již od cca 2 500 Kč na týden. Pohonné hmoty jsou na Sicílii o něco dražší než u nás. Nafta stojí zhruba 38 Kč/litr.

 

Jak sehnat levné ubytování na Sicílii

Ubytování doporučuji zajistit přes web Airbnb, který nabízí výhodné ubytování u soukromých osob. Díky tomu se setkáte s pravými Sicilany, budete si s nimi moci popovídat o jejich životě a kultuře, a pokud narazíte na sdílné hostitele, jistě vás pozvou na domácí večeři nebo vás vezmou večer ven za zábavou se svými přáteli. Takové zážitky jinde nezískáte. Ubytování můžete výhodně najít také přes web Booking, ale dejte si pozor na poplatky, které nejsou zahrnuty v ceně (daň, poplatky za úklid, ložní prádlo, ručníky), mohou se vyšplhat až na desítky euro.

 

Doufám, že vám moje tipy na dovolenou na Sicílii budou užitečné a přeji vám krásnou dovolenou plnou úžasných zážitků!

Dovolená na Sicílii: jak si ji užít naplno a zároveň nízkonákladově
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!