Dlouhodobý pobyt v zahraničí, co si zařídit?

Dlouhodobý pobyt v zahraničí, co si zařídit?

Chystáte se na dlouhodobý pobyt v zahraničí a nevíte, co je třeba zařídit ještě před plánovanou cestou? V následujících řádcích se dozvíte několik věcí, na které je třeba myslet před pobytem.

Odhlašte se ze zdravotního pojištění

V ČR se platí povinné zdravotní pojištění, které se platí dokonce i v případě, když nemáte zaměstnání. Pokud budete v zahraničí déle jak půl roku, z tohoto pojištění se můžete odhlásit. Při odhlašování na pojišťovně si připravte doklad totožnosti a kartičku pojištění. Při návratu se zahraničí (pokud se hodláte vrátit), bude třeba doložit i pobyt mimo ČR. Pobyt mimo Česko doložíte například ukázkou zdravotního pojištění do zahraničí po celou dobu pobytu.

<

Odhlašte se ze sociálního pojištění

V některých případech byste se měli odhlásit i ze sociálního pojištění. Ten, kdo k němu přihlášený není, tak nemusí nic. Například pro nezaměstnané není sociální pojištění povinné.

Zařiďte si kvalitní cestovní pojištění

Někteří lidé riskují a cestovní pojištění nemají. Tuto variantu ale rozhodně nedoporučuji. Poplatky za pobyt v nemocnici, či operaci se mohou vyšplhat na desetitisíce, v některých případech i statisíce korun. Jakou pojišťovnu zvolit je předmětem diskuze. Nabídka je v dnešní době opravdu široká. Záleží také na tom, co vše chcete, aby pojištění obsahovalo a jaký je účel vašeho pobytu. Ceny pojištění jsou různé podle délky pobytu a pozor – některé pojišťovny mají maximální délku pobytu omezenou.

Mezinárodní řidičský průkaz

Před cestou je dobré se informovat, jestli vám v zahraničí postačí váš řidičský průkaz, nebo budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle Vídeňských dohod. Musíte kvůli tomu v Česku na úřad a zaplatíte asi 50,- Kč. Mezinárodní řidičák je platný na 3 roky. Jeho pořízení doporučuji.

Cestovní pas

Samozřejmé je, že potřebujete pas. V EU postačí občanský průkaz. Pokud cestovní pas máte, nezapomeňte zkontrolovat jeho platnost. Pokud plánujete pobyt ve vzdálenější lokalitě, je dobré mít pasy dva. Na úřadě to zdůvodněte tím, že potřebujete druhý pas kvůli cestování mezi zeměmi, které se nemají rády a tak by vám pak nedovolili vstup, kdyby viděli razítko od nenáviděného nepřítele. Druhý pas pak poslouží jako záložní nebo třeba pokud platnost vašeho pasu končí v dohledné době, tak ať máte náhradní.

Udělejte kopie dokladů

Kopii dokladů si můžete opatřit již před odjezdem, nebo na místě pobytu. Udělejte si fotku pasu a také kopii. Fotku si nahrajte někam na internet, abyste jí mohli v případě potřeby najít. Kopii pasu pak můžete vozit u sebe pro případ ztráty originálu. Je potřeba mít kopii jak stránky s fotografií, tak stránky s vízem / razítkem vstupu (pokud vízum země vyžaduje).

Elektronický podpis

Elektronický podpis se může hodit, pokud budete potřebovat například podepsat smlouvu na dálku. Nedá se však použít vždy a na všechno. Jde o elektronický podpis zřízený státem certifikovanou autoritou (např. Česká pošta).

Univerzální plná moc

Tuto plnou moc je vhodné svěřit důvěryhodné osobě (blízký příbuzný). Hodí v situaci, kdyby bylo potřeba cokoliv vyřídit za vaší nepřítomnosti.

Datová schránka

Pokud vám bude chtít úřad něco napsat, dozvíte se to pomocí datové schránky na fyzickou osobu i na dálku. Úřad by vám totiž měl psát právě do datové schránky, nikoliv posílat oznámení poštou. Z této schránky pak můžete i vy posílat dokumenty úřadům.