Při cestování si vystačíte pouze s pár důležitými věcmi. Jednou z nich jsou cestovní doklady. Taková ztráta Vašich dokladů v cizině dokáže pobyt nepříjemně zkomplikovat. My Vám poradíme, jak se v takovém případě zachovat a jak se připravit na neočekávanou situaci již před cestou.

 

 

 

Co dělat při ztrátě nebo odcizení v zahraničí?

 

Ztráta/odcizení cestovního pasu

Ztrátu nebo odcizení ihned po zjištění nahlašte místní policii. Zažádejte také o sepsání příslušného protokolu (potvrzení) o ztrátě nebo krádeži. Poté kontaktujte místní zastupitelský úřad, kde Vám řeknou další kroky, jak postupovat. Pokud cestujete krátkodobě, nebude vám vyřízen nový cestovní pas, ale tzv. cestovní průkaz. Tento průkaz slouží jako doklad k návratu do ČR a bude Vám vydán v co nejkratší možné době. Za cestovní průkaz zaplatíte zhruba 400,- Kč. V ČR je potom nutné zažádat o nový pas.

 

Ztráta/odcizení občanského průkazu

Po EU je možné cestovat pouze s občanským průkazem. Stejně jako u cestovního pasu se nejdříve obraťte na policii, kde nahlásíte krádež, nebo ztrátu a sepíšete protokol. Dále kontaktujte zastupitelský úřad, který Vám taktéž vydá cestovní průkaz. Pokud máte v záloze ještě cestovní pas, můžete se vrátit do ČR na něj. Ovšem ztrátu doporučuji vždy nahlásit.
Jestliže cestujete v rámci EU, na letišti si vystačíte se zmíněným protokolem od policie a jakýmkoliv jiným dokladem, kde je Vaše totožnost (pas, ISIC, řidičský průkaz, apod.).

 

Ztráta/odcizení řidičského průkazu

S českým řidičákem si vystačíte ve většině zemí EU. Pokud si chcete půjčit automobil, některé půjčovny vyžadují mezinárodní řidičský průkaz. Doporučuji si zřídit oba dva průkazy a nosit je na cestách odděleně. Náhradní řidičák v cizině nedostanete. Pokud o doklad přijdete, kontaktujte policii, která Vám vydá potvrzení o krádeži nebo ztrátě. Pokud se jedná pouze o ztrátu mezinárodního řidičáku, příliš bych situaci neřešila.

 

Karta zdravotní pojišťovny

V této situaci informujte svoji pojišťovnu, jejíž číslo najdete např. na cestovním pojištění. Po ověření Vám pojišťovna pošle elektronicky náhradní doklad.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

 

Tipy pro Vás!

 

Mějte druhý cestovní pas v záloze

Při každé cestě mimo Evropu budete cestovní pas potřebovat. Pozitivní je fakt, že cestovních pasů si můžete zřídit dle libosti. Pokud cestujete častěji, nebo chcete vyrazit dál do světa, doporučuji si zřídit pasy dva. Jeden mějte vždy u sebe a druhý schovaný na jiném místě (např. v hotelu).

 

Před cestou si udělejte kopie

O tom, že ztráta dokladů je nepříjemnou záležitostí není pochyb. Pokud se do této situace dostanete, je dobré mít „něco v záloze“. Doporučuji si naskenovat doklady. Ty si uložte do mobilního telefonu, nebo e-mailu, či jiných bezpečně zabezpečených úložišť. Komunikace s místní policií i úřady pak bude o kus jednodušší.

 

 

Co dělat při ztrátě dokladů v zahraničí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!