Co dělá letiště mezinárodním a jaká jsou v Evropě ta nej?

Co dělá letiště mezinárodním a jaká jsou v Evropě ta nej?

Některé evropské státy nemají ani jedno a odkazují své návštěvníky do jiných zemí, některé jich provozují i třicet. Řeč je o mezinárodních letištích, důležitých dopravních uzlech, které denně usnadňují život milionům cestovatelů. Za mezinárodní letiště se považuje takové, ve kterém je celní a imigrační zázemí, cestovatelé si mohou pokoupit drobnosti v duty-free obchodech a má vlastní kódy ICAO a IATA. Obvykle bývají výrazně větší než letiště pro vnitrostátní lety, mají delší vzletové a přistávací dráhy a nabízejí i více služeb.

V Evropě se nachází víc než 420 mezinárodních letišť různých velikostí. Ta menší ročně obslouží pouze 140 tisíc pasažérů, naopak evropskými giganty, jakým je i letiště London Heathrow, projde ročně až několik desítek milionů lidí. Česká republika má 24 mezinárodních letišť, řadí se mezi ta, která jsou určena pro letecký provoz i mimo Schengenský prostor. Kromě Letiště Václava Havla či Brno-Tuřany se jedná i o Letiště Karlovy Vary, Pardubice či Leoše Janáčka v Ostravě.

Nejvytíženějším v Evropě je již zmíněné London Heathrow ve Velké Británii. Směle se počtem obsloužených pasažérů může rovnat i letištím jinde ve světě, hned po amerických Hartsfield-Jackson v Atlantě a O’Hare v Chicagu jde totiž o třetí nejvytíženější letiště vůbec, ročně jím projde přes 75 a půl milionu lidí. Heathrow provozuje pět terminálů pro veřejnost – ten šestý se jmenuje Royal Suite a využívá ho královská rodina, politici navštěvující Velkou Británii a vybrané celebrity. Každý den tu vzlétne či dosedne okolo 1400 letadel, což dělá jeden stroj každých 45 sekund. Heathrow funguje jako hub – na rozdíl od menších letišť jde o výchozí bod, z něhož se dá doletět až do 180 destinací v 85 zemích.

Londýnskému letišti šlape na paty francouzské Letiště Charlese de Gaulla v Paříži jehož služby využívá ročně na 70 milionů pasažérů. Někteří na CDG nedají dopustit a pějí na ně chválu, jiní ve svých recenzích méně zkušenějším radí, aby se, pokud mohou, pařížskému letišti kvůli vysokému počtu zpožděných letů obloukem vyhnuli. Jedná se o rozlohou největší evropské letiště, které leží na ploše 3100 hektarů.

Třetí nejvytíženější evropské letiště je Schiphol v Amsterdamu, jež má šest terminálů a v současné době se pracuje na výstavbě sedmého. Rozhléhá se na ploše 2 787 hektarů, který vznikla v roce 1852 vysušením jezera Haarlemmer – letiště tedy leží na jeho dně. V roce 2015 Schipholem prošlo zhruba 58,3 milionu pasažérů, o rok později se počet zvýšil na 63,6 milionu lidí. Je tedy možné, že si v budoucnu vymění Francie s Nizozemskem pozice.

Za nejlepší letiště na světě bylo vyhlášeno Changi v Singapuru, ale i evropská scéna má svou perlu – minulém roce bylo nejlepším evropským letištěm vyhlášeno to v Mnichově. Důvodů pro takové ocenění je plno, napříkald ten, že má letiště svůj vlastní pivovar. Během dlouhého přestupu a čekání si cestující mohou zahrát minigolf nebo zasurfovat na umělých vlnách uprostřed Terminálu 2.

DALŠÍ ČTENÍ: další zajímavosti ze světa letenek a cestování najdete na Letušce

Mnichov se také pravidelně objevuje na nejvyšších místech žebříčku letišť, která fungují přesně jako hodinky. O Vánocích terminály provoní tradiční bavorské vánoční trhy s klobásami a pravou sváteční atmosféru dokreslí tradiční kroje i ledové kluziště. Pro znavené cestovatele si mnichovské letiště připravilo i tzv. napcabs, malé kabiny, které si lze pronajmout a užít si v nich trochu klidu – ať už se chcete vyspat, nebo jen natáhnout a poslouchat svou oblíbenou hudbu.