V blízké době jste měli vyrazit na dovolenou s cestovní kanceláří, plány vám ale překazil koronavirus? V tomto článku shrnujeme odpovědi na nejčastější otázky, jaké se ohledně zájezdů od CK a opatření proti šíření COVID-19 objevují. Tip: Novinky ohledně vydávání poukazů za zrušené zájezdy najdete v našem novém článku.

 

 

Na dovolenou mám odletět v blízké době, byl ale vyhlášený nouzový stav a já nemůžu vycestovat.

Není třeba panikařit, o zaplacenou dovolenou nepřijdete. Podle § 2535 občanského zákoníku máte právo na odstoupení od smlouvy, a to bez placení odstupného.

Jak tedy postupovat? Cestovní kancelář vám pravděpodobně nabídne změnu termínu, případně destinace. Dovolenou si tedy můžete posunout na pozdější dobu. Pokud se nedomluvíte, máte právo od cestovní kanceláře požadovat vrácení celé zaplacené částky, nově v podobě poukazu na příští dovolenou.

Počítejte s tím, že cestovní kanceláře jsou teď zavaleny dotazy a žádostmi o storno. Než je budete kontaktovat, podívejte se na jejich stránky, zda na nich nenajdete podrobnější pokyny. Řada CK například žádá, abyste je jako první nekontaktovali vy, ale počkali na e-mail / telefon od některého ze zaměstnanců.

 

Na dovolenou mám vyrazit až za delší dobu, například o letních prázdninách, ale mám strach a rád bych ji zrušil.

Pokud zájezd zrušíte nyní, cestovní kancelář má právo požadovat zaplacení odstupného (storna poplatku). Výška dané částky není jednotná, většinou se jedná o několik jednotek až desítek procent z ceny zájezdu. Danou informaci najdete v uzavřené smlouvě.

Vzhledem k tomu bychom vám doporučili dovolenou zatím nerušit. Mohou nastat dvě situace: 1. šíření koronaviru se podaří rychle zastavit a vy na dovolenou vycestujete v naprostém klidu. 2. dojde k prodloužení přijatých opatření (stále bude platit zákaz vycestování či zákaz vstupu do některých států) a cestovní kancelář vám pak umožní změnu termínu, případně vrátí plnou částku.

 

Již jsem byl na dovolené, když Česká republika vyhlásila nouzový stav a zákaz vycestování.

Pokud v ČR máte trvalý pobyt, návrat vám samozřejmě bude umožněn. Je ale třeba počítat s možnou nařízenou karanténou. Také je třeba věnovat pozornost rozsáhlému rušení letů, váš původně avizovaný spoj tak může být změněn. Řiďte se pokyny svého delegáta, případně kontaktujte cestovní kancelář.

 

Z dovolené přilétám na zahraniční letiště (nejčastěji Vídeň či Mnichov).

Vzhledem ke zrušení mezinárodních autobusových a vlakových spojů se nemůžete spoléhat na hromadnou dopravu. Máte dvě možnosti. Pro odvoz na hranice můžete využít služeb taxi, uber apod., hranici pěšky překročit a dál se dopravit s pomocí rodinného příslušníka/taxi/hromadné dopravy.

Rodinný příslušník vás také může vyzvednout až na letišti. Hraniční kontrole musí předložit vaši palubní vstupenku, kontrola ho poté nechá hranice přejet.

 

Musel jsem zrušit dovolenou, někdy bych ji ale rád absolvoval. 

Ať budeme sebepozitivnější, vzhledem k nevyzpytatelnosti vývoje situace za nás nedoporučujeme rezervovat zájezd na nejbližší cca 2 měsíce. I z toho důvodu vás na našich stránkách nyní budeme upozorňovat pouze na tzv. first minute zájezdy. U mnohých z nich nyní navíc Invia nabízí možnost zaplatit pouze zálohu, zbytek doplatíte až před odjezdem.

Druhou možností je, že počkáte na uklidnění situace a teprve poté zakoupíte tzv. last minute zájezd. Až to bude možné, na všechny výhodné nabídky vás upozorníme.

 

Covid-19: Zájezdy od CK a nárok na vrácení peněz
Štítky:

47 komentářů u „Covid-19: Zájezdy od CK a nárok na vrácení peněz

  • 21.4.2020 (15:44)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, 12.4.2020 jsem měl odletět do Egypta s CK Fischer. Zájezd byl plně uhrazen. Vhledem k vyhlášenému nouzovému stavu bylo jasné, že se zájezd neuskuteční. Do 7.4.2020 se nám i přes kontaktování emailem nikdo z kanceláře neozval, a proto jsme od smlouvy odstoupili dle § 2535 občanského zákoník s tím, že chceme vrátit veškeré vynaložené prostředky spojené se zájezdem. Do současné doby opět z CK nikdo nereagoval. Máme nárok na vrácení všech finančních prostředků? Nebo nám bude v souladu se schválením nového zákona poskytnut poukaz ve stejné výši? Či se nás týkají nějaké storno poplatky?

    Jak to je pak s případným odmítnutím poukazu z důvodu toho, že některý z cestujících je starší 65 let, ale samotnou smlouvu uzavřela osoba mladší, jež je tedy zákazníkem dle smlouvy, tedy osobou nesplňující tuto podmínku. Bude mít nárok tato osoba starší 65 let – cestující na vrácení plné výše vynaložených prostředků?

    Reagovat
  • 22.4.2020 (23:39)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, dne 9.6. jsme měli odletět na Mallorcu, zájezd je v celkové částce přes 41000. V listopadu minulého roku jsme platili 1. zálohu 4,5 tisíce (splátky měly být celkově 3). Druhou splátku jsme měli platit 30.3., bylo to ale již v době nouzových opatření a rozhodla jsem se, že splátku nepošlu, jelikož to bylo přes 16 tis. a rozhodně jsem nechtěla posílat další peníze za zájezd, na který na 100% nepojedeme. Invia nyní vyhrožuje úroky a sankcemi kvůli nedodržení smluvních podmínek. Sami ale předtím napsali, že v případě, že zájezd sama CK zruší, budou vrácené všechny zaplacené zálohy.

    Znamená to tedy, že CK má opravdu právo mi moji 1. zálohu nevracet a ještě mi v tuto chvíli naúčtovat poplatky, i když se v červnu zájezd nakonec zruší?

    Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

    Reagovat
    • 23.4.2020 (15:12)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, do Vašeho případu úplně nevidíme, vždy je třeba se řídit konkrétní smlouvou. Obecně je to ale tak, že dokud není jisté, že zájezd bude skutečně zasažen mimořádnými okolnostmi, smlouvu je dál nutné standardně plnit. Tzn. pokud jste měli poslat další splátku, ale neučinili jste tak, CK po Vás nyní můžete vyžadovat sankce plynoucí ze smlouvy. Pokud byste splátku zaplatili a zájezd se následně skutečně nemohl uskutečnit, pak byste měli právo od CK vyžadovat poukaz (případně vrácení peněz, pokud byste spadali do některé z ohrožených skupin).

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!