V blízké době jste měli vyrazit na dovolenou s cestovní kanceláří, plány vám ale překazil koronavirus? V tomto článku shrnujeme odpovědi na nejčastější otázky, jaké se ohledně zájezdů od CK a opatření proti šíření COVID-19 objevují. Tip: Novinky ohledně vydávání poukazů za zrušené zájezdy najdete v našem novém článku.

 

 

Na dovolenou mám odletět v blízké době, byl ale vyhlášený nouzový stav a já nemůžu vycestovat.

Není třeba panikařit, o zaplacenou dovolenou nepřijdete. Podle § 2535 občanského zákoníku máte právo na odstoupení od smlouvy, a to bez placení odstupného.

Jak tedy postupovat? Cestovní kancelář vám pravděpodobně nabídne změnu termínu, případně destinace. Dovolenou si tedy můžete posunout na pozdější dobu. Pokud se nedomluvíte, máte právo od cestovní kanceláře požadovat vrácení celé zaplacené částky, nově v podobě poukazu na příští dovolenou.

Počítejte s tím, že cestovní kanceláře jsou teď zavaleny dotazy a žádostmi o storno. Než je budete kontaktovat, podívejte se na jejich stránky, zda na nich nenajdete podrobnější pokyny. Řada CK například žádá, abyste je jako první nekontaktovali vy, ale počkali na e-mail / telefon od některého ze zaměstnanců.

 

Na dovolenou mám vyrazit až za delší dobu, například o letních prázdninách, ale mám strach a rád bych ji zrušil.

Pokud zájezd zrušíte nyní, cestovní kancelář má právo požadovat zaplacení odstupného (storna poplatku). Výška dané částky není jednotná, většinou se jedná o několik jednotek až desítek procent z ceny zájezdu. Danou informaci najdete v uzavřené smlouvě.

Vzhledem k tomu bychom vám doporučili dovolenou zatím nerušit. Mohou nastat dvě situace: 1. šíření koronaviru se podaří rychle zastavit a vy na dovolenou vycestujete v naprostém klidu. 2. dojde k prodloužení přijatých opatření (stále bude platit zákaz vycestování či zákaz vstupu do některých států) a cestovní kancelář vám pak umožní změnu termínu, případně vrátí plnou částku.

 

Již jsem byl na dovolené, když Česká republika vyhlásila nouzový stav a zákaz vycestování.

Pokud v ČR máte trvalý pobyt, návrat vám samozřejmě bude umožněn. Je ale třeba počítat s možnou nařízenou karanténou. Také je třeba věnovat pozornost rozsáhlému rušení letů, váš původně avizovaný spoj tak může být změněn. Řiďte se pokyny svého delegáta, případně kontaktujte cestovní kancelář.

 

Z dovolené přilétám na zahraniční letiště (nejčastěji Vídeň či Mnichov).

Vzhledem ke zrušení mezinárodních autobusových a vlakových spojů se nemůžete spoléhat na hromadnou dopravu. Máte dvě možnosti. Pro odvoz na hranice můžete využít služeb taxi, uber apod., hranici pěšky překročit a dál se dopravit s pomocí rodinného příslušníka/taxi/hromadné dopravy.

Rodinný příslušník vás také může vyzvednout až na letišti. Hraniční kontrole musí předložit vaši palubní vstupenku, kontrola ho poté nechá hranice přejet.

 

Musel jsem zrušit dovolenou, někdy bych ji ale rád absolvoval. 

Ať budeme sebepozitivnější, vzhledem k nevyzpytatelnosti vývoje situace za nás nedoporučujeme rezervovat zájezd na nejbližší cca 2 měsíce. I z toho důvodu vás na našich stránkách nyní budeme upozorňovat pouze na tzv. first minute zájezdy. U mnohých z nich nyní navíc Invia nabízí možnost zaplatit pouze zálohu, zbytek doplatíte až před odjezdem.

Druhou možností je, že počkáte na uklidnění situace a teprve poté zakoupíte tzv. last minute zájezd. Až to bude možné, na všechny výhodné nabídky vás upozorníme.

 

Covid-19: Zájezdy od CK a nárok na vrácení peněz
Štítky:

55 komentářů u „Covid-19: Zájezdy od CK a nárok na vrácení peněz

 • 21.4.2020 (15:44)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, 12.4.2020 jsem měl odletět do Egypta s CK Fischer. Zájezd byl plně uhrazen. Vhledem k vyhlášenému nouzovému stavu bylo jasné, že se zájezd neuskuteční. Do 7.4.2020 se nám i přes kontaktování emailem nikdo z kanceláře neozval, a proto jsme od smlouvy odstoupili dle § 2535 občanského zákoník s tím, že chceme vrátit veškeré vynaložené prostředky spojené se zájezdem. Do současné doby opět z CK nikdo nereagoval. Máme nárok na vrácení všech finančních prostředků? Nebo nám bude v souladu se schválením nového zákona poskytnut poukaz ve stejné výši? Či se nás týkají nějaké storno poplatky?

  Jak to je pak s případným odmítnutím poukazu z důvodu toho, že některý z cestujících je starší 65 let, ale samotnou smlouvu uzavřela osoba mladší, jež je tedy zákazníkem dle smlouvy, tedy osobou nesplňující tuto podmínku. Bude mít nárok tato osoba starší 65 let – cestující na vrácení plné výše vynaložených prostředků?

  Reagovat
 • 22.4.2020 (23:39)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, dne 9.6. jsme měli odletět na Mallorcu, zájezd je v celkové částce přes 41000. V listopadu minulého roku jsme platili 1. zálohu 4,5 tisíce (splátky měly být celkově 3). Druhou splátku jsme měli platit 30.3., bylo to ale již v době nouzových opatření a rozhodla jsem se, že splátku nepošlu, jelikož to bylo přes 16 tis. a rozhodně jsem nechtěla posílat další peníze za zájezd, na který na 100% nepojedeme. Invia nyní vyhrožuje úroky a sankcemi kvůli nedodržení smluvních podmínek. Sami ale předtím napsali, že v případě, že zájezd sama CK zruší, budou vrácené všechny zaplacené zálohy.

  Znamená to tedy, že CK má opravdu právo mi moji 1. zálohu nevracet a ještě mi v tuto chvíli naúčtovat poplatky, i když se v červnu zájezd nakonec zruší?

  Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  Reagovat
  • 23.4.2020 (15:12)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, do Vašeho případu úplně nevidíme, vždy je třeba se řídit konkrétní smlouvou. Obecně je to ale tak, že dokud není jisté, že zájezd bude skutečně zasažen mimořádnými okolnostmi, smlouvu je dál nutné standardně plnit. Tzn. pokud jste měli poslat další splátku, ale neučinili jste tak, CK po Vás nyní můžete vyžadovat sankce plynoucí ze smlouvy. Pokud byste splátku zaplatili a zájezd se následně skutečně nemohl uskutečnit, pak byste měli právo od CK vyžadovat poukaz (případně vrácení peněz, pokud byste spadali do některé z ohrožených skupin).

   Reagovat
 • 29.5.2020 (15:59)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den! Za dva stornované zájezdy jsem zaplatil CK 47.579 Kč do 6.3.2020.Dvakrát jsem žádal o vrácení peněz,ale přišla jen odpověď,že mám mít trpělivost.Jsem osoba starší 80 let a podle zák.185/2020 Sb. mám na vrácení peněz nárok.Rovněž podle zákona EU nemohou peníze
  zadržovat.Kdo bude hradit úroky,které činí cca 300 Kč měsíčně?
  Proč chrání stát peníze CK a nikoliv občana ČR?

  Reagovat
  • 3.6.2020 (20:50)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, ona ta situace je složitá a stát chrání peníze obou. Peníze CK používají na zálohy ubytování, dopravcům atd. a pokud by je měly okamžitě vrátit, velká část by zkrachovala. Tím by se lidé svých peněz také nedočkali, ne v plné výši. Proto se zvolil tento kompromis, který zachrání CK před krachem a lidé o své peníze nepřijdou – jen je dostanou později. Chápu, že je to pro vás nemilé, ale bohužel to velmi postihlo nás všechny.

   Reagovat
 • 30.5.2020 (7:48)
  Trvalý odkaz

  Máme zaplacenou dovolenou na Mallorcu nástup 26.8. , je uhrazena v plné výši. Co dělat? Vyčkat? Jaké máme možnosti? Děkuji.

  Reagovat
  • 3.6.2020 (19:48)
   Trvalý odkaz

   Ideální se nám zdá zatím vyčkat. Podle aktuální situace je dost možné, že se na dovolenou ještě s klidem vydáte. Kdyby to nebylo možné nebo byl zájezd ze strany cestovní kanceláře zrušen, od CK dostanete poukaz v hodnotě zájezdu. Pokud ten nevyužijete, budou vám po skončení jeho platnosti vráceny peníze.

   Reagovat
 • 4.6.2020 (15:23)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, prosím o informaci, mám 2 poukazy od Invie každý v hodnotě 10 000,-Kč, platnost poukazů je do prosince 2020. Jsem v rizikové skupině,určitě v tomto roce nikam nevycestuji. Poukazy jsem dostala jako dárek. Jak mám postupovat, vrací Invia peníze anebo prodlužuje platnost poukazů. Děkuji.

  Reagovat
  • 6.6.2020 (13:14)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, s tím se nejlépe obraťte přímo na Invii. I bez koronaviru nabízejí prodloužení certifikátu až o 6 měsíců, zkuste jim proto napsat na certifikat@invia.cz a snad se domluvíte 🙂

   Reagovat
 • 17.7.2020 (20:55)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  jsme v kategorii 65+ a máme nárok na vrácení zálohy v korunách. Cestovní kancelář (CK) náš požadavek nezpochybňuje, ale proto aby začala náš požadavek řešet požaduje naskenovaný občanský průkaz. Má CK právo to po nás požadovat a podmiňovat tím řešení ? Navštívili jsme CK osobně, aby jsme prokázali náš věk (65+) předložením občanského průkazu k nahlídnutí, ale to jim nestačí. Děkuji za odpověď.

  Reagovat
 • 26.8.2020 (14:00)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Mám zaplacený zájezd do Chorvatska v termínu od 28.8. – 5.9. 2020. Dle současné situace se jeví, že Chorvatsko se stane rizikovou destinací minimálně od 1.9.2020.Jak mám postupovat?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!