Covid-19: Opět povoleno vycestovat! Co to pro nás reálně znamená?

Covid-19: Opět povoleno vycestovat! Co to pro nás reálně znamená?

Jak jste již pravděpodobně zaznamenali, česká vláda na čtvrteční pozdní tiskové konferenci neočekávaně oznámila ukončení omezení vycestovat. Na straně většiny zavládlo překvapení, u mnohých zapálených cestovatelů posléze radost. Vyrojily se však také obavy z opětovného vypuknutí epidemie. Co konkrétně se tedy změnilo a co to pro nás znamená?

<

Zrušení zákazu volného pohybu osob

Na čtvrtečním jednání toho vláda změnila víc, pro nás je nejpodstatnější zrušení zákazu volného pohybu osob, který platil od 16. března. To znamená, že z domu můžete vycházet i za jinými účely než je nákup, lékař či zaměstnání, a také můžete cestovat za hranice. A to i na dovolenou.

Podmínky pro návrat

Vycestování je sice možné, po návratu se ale musíte prokázat negativním testem na covid-19 starým maximálně 4 dny (96 hodin). Pokud takový test nepředložíte, čeká vás 14denní karanténa.

Test také můžete absolvovat až v průběhu karantény. Pokud bude výsledek negativní, karanténa pro vás už dál neplatí.

Pozornost věnujte tomu, že test si musíte zajistit sami. To znamená si v zahraničí najít odběrné místo, domluvit vyšetření a celé ho zaplatit. U nás se cena jednoho testu pohybuje zhruba od 1 500 do 3 000 Kč, v mnoha státech však daná částka může být vyšší. Vždy se proto informujte dopředu. Navíc nestačí pouze tzv. rychlotest, ale nutné je podstoupit PCR test. Důvodem je poměrně vysoká chybovost rychlotestů.

Pokud se při návratu do ČR chcete prokázat testem, myslete na to, že musí být starý max. 4 dny. Pokud se na vyšetření budete objednávat v zahraničí, počítejte s tím, že zpracování vzorků metodou PCR obvykle trvá několik hodin. Absolvování testu proto nenechávejte úplně na poslední chvíli.

Pokud váš pobyt za hranicemi nepřesáhne 4 dny, test si můžete nechat udělat před odjezdem v ČR a při návratu o něm na hranicích předložit potvrzení.

Návrat do ČR podmínky

Jak je to s otevřením hranic pro cizince?

Nově na území ČR mohou vstoupit občané EU, kteří prokazatelně cestují za účelem práce a jejich pobyt zde nepřesáhne 72 hodin (pozor, jiná pravidla se týkají tzv. pendlerů, kteří hranice překračují pravidelně). Na hranicích i pro ně platí povinnost prokázat se negativním testem na covid-19.

Vstup je umožněn také těm občanům EU, kteří do ČR přijíždějí kvůli ekonomické činnosti či studiu na vysoké škole a zdrží se déle než 72 hodin. Ti o svém příjezdu musí informovat předem, při překročení hranic předložit potvrzení o negativním testu a PCR test opětovně absolvovat mezi 10. až 14. dnem pobytu zde.

Přicestovat nově mohou i rodinní příslušníci (tzn. manželé, registrovaní partneři, děti do věku 21 let, rodiče, prarodiče). Na hranicích se ani oni nevyhnou předložení potvrzení o negativním testu, případně 14denní karanténě. Svůj vztah k příbuznému prokáží kopií občanského průkazu občana ČR (případně kopií povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu občana EU) a rodným či oddacím listem.

Podmínky pro vstup cizinců

Je reálně možné vycestovat?

Pokud jste ochotni se s nastavenými pravidly smířit a začínáte vyhledávat letenky, doporučujeme nadšení zatím mírnit. Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje cestovat za hranice jen v naléhavých a nezbytných případech (například obchod, nemoc či úmrtí člena rodiny apod.). Jedná se ale „pouze“ o doporučení.

Větší překážkou jsou proto trvající omezení, která stále platí v mnoha zemích. Některé státy možnost vstupu zcela zakázaly, v jiných vás čeká 14denní karanténa. Reálně tak sice máme povoleno cestovat, ale zatím moc nemáme kam. Za příklad si můžeme dát naše sousedy: Slovensko a Polsko má kompletně uzavřené hranice (výjimku mají jen vybané skupiny osob), Německo vám vstup umožní jen v určitých případech (a turistika mezi nimi není), Rakousko bude chtít předložit zprávu o negativním testu na covid-19 (a nepovolí vám ubytování za turistickým účelem).

V Evropě se tak momentálně můžete podívat v podstatě pouze do Bulharska, Švédska či Velké Británie (i ta ale podle nejnovějších zpráv zavede povinnou karanténu). Ale pozor i kdybyste někam skutečně vyrazili, na místě se vás mohou dotknout místní opatření v podobě zavřených obchodů, hotelů či omezené hromadné dopravy. Přehled podmínek pro vstup do země najdete v našich článcích o Evropě a Asii a o Americe, Africe a Oceánii. Situace se ale velice rychle mění, zde uvedená opatření tak nemusí být ta nejaktuálnější. Vždy si proto platná omezení ověřte u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu.

Omezení a zákazy jednotlivých států však nejsou jediný problém. Další překážkou ve vycestování vám bude i významně redukovaná hromadná doprava. Na pražském letišti v posledním měsíci spíše než dopravní letadla uvidíte přistávat repatriační lety a speciály se zdravotnickým materiálem na palubě. V provozu zůstaly pouze 2 pravidelné osobní linky, a to do Sofie (Bulharsko) a Minsku (Bělorusko). Spoléhat se nemůžete ani na autobusy.

Cestovatelské vyhlídky

Z výše uvedeného vyplývá, že v nejbližších týdnech na klasickou dovolenou nevyjedeme a „cestovat“ stále budeme jen virtuálně. Díky otevření hranic ale jednoznačně máme lepší vyhlídky než před týdnem. Aktuálně jsou sice v provozu jen 2 pravidelné letové linky, v průběhu května a především pak června je dle vyjádření některých aerolinek možné očekávat jejich postupný nárůst. Předpokladem je samozřejmě i nadále se zlepšující situace a klesající počet nemocných.

Podmínky pro vstup by také mohlo začít uvolňovat více států. Například Rakousko dle vyjádření kancléře Kurze plánuje hranice do sousedních zemí otevřít během několika týdnů. Také šéf Invia předpokládá, že prvním krokem by mohl být bilaterální turismus s okolními zeměmi (tedy my budeme moci na dovolenou do Rakouska, Rakušané k nám). Posléze by po dohodě bylo možné obnovit letecké spoje s méně zasaženými státy, které patří mezi oblíbené dovolenkové cíle Čechů.

V platnosti dál zůstává „Lex Voucher„. A jak to bude s letenkami? Aerolinky začnou ve velkém létat teprve až budou mít jistotu, že se jim let vyplatí. S rušením letů tak ještě nějakou dobu žít budeme.