Pro mnohé milovníky cestování, exotiky a digitálních nomádů se Bali stává jednou z top destinací světa. Krásné pláže, palmy, rýžová pole a ideál jako z filmu Jíst, meditovat, milovat. Pojďme si ale představit pár skutečností, se kterými se na Bali pravděpodobně setkáte.

 

Bez skútru ani ránu

Motorka je na Bali dopravní nástroj č.1. Jezdí na ni jednotlivci i skoro celá rodina. Města, jako například Denpasar, jsou motorkami přeplněné. Připravte se tedy na smog a pokud budete na motorce jezdit, přibalte si pro jistotu do batohu roušku.

Balijci jsou navíc od turistů na motorkách velice obratní. Nedívají se za sebe, protože ten, kdo je za nimi, si musí hlídat to, co se děje vpředu. Silniční pravidla jsou tedy poněkud jiná, než je známe z našeho západního světa.

Pokud nechcete řídit skútr, můžete si pronajmout řidiče nebo auto. Pokud ovšem budete po Bali jezdit autem a projíždět hlavním městem, hrozí vám dlouhé přejezdy nejen z důvodu zácpy, ale také kvůli nízké povolené rychlosti.

 

 

 

 

Vlny a kameny v moři

Pokud chcete jet na Bali kvůli koupačce v moři, poraďte se s někým znalým, na jaké místo byste se měli vydat. Mnoho pláží na Bali je totiž spíše rájem pro surfaře, ale už ne pro milovníky koupání. Například moře na pláži Balangan bylo dopoledne vcelku divoké a nemálo koho smetly vlny. V brzkém odpoledni zase moře naopak ustoupilo a pláž tak odhalila veliké kameny, které se skrývají pod rouškou mořské vody. Co je ovšem na pláži velice roztomilé, jsou Balijci, kteří si sednou mezi kameny a nechávají se jen oplachovat mořskou vodou.

 

Chybějící ceny

Pokud zavítáte na trhy nebo budete nakupovat ve stánku, často nemusí u zboží být cena. Balijci vám většinou řeknou vyšší cenu. Samozřejmě můžete smlouvat. Pokud budete chtít západní styl obchodu, můžete vždy zastavit i Indomarketu (kde můžete i na toaletu) nebo v Pepitu.

 

Pobíhající psi, kočky, kohouti a slepice

Jak je vás zajisté známo, v Asii mají ke zvířatům jiný vztah. Nejvíce je to pro nás očividné u našich jinak domácích mazlíčků – u psů a koček. Ti pobíhají na Bali většinou pohublí a bez dozoru. Turistům se doporučuje na tato zvířata nesahat, neboť mohou mít vzteklinu. Pokud ale narazíte na zvíře s obojkem, bylo odchyceno a očkováno. Důkaz, že se místní snaží chránit nejen sebe, ale i samotná zvířata.

 

 

 

 

Promenáda ve městě se spíše konat nebude

Ano, i tohle záleží na tom, do jaké části Bali se vydáte. Ovšem pokud budete v soukromé vile, které navíc často bývají ve vnitrozemí, nejspíše se nedočkáte klasických promenád a procházek ve městě. Vzhledem k tomu, že místní se pohybují na motorkách, mnoho warungů a obchodů obklopuje silnice. 

 

 

 

 

Odpadky

Myslím si, že oproti jiným místům v JV Asii je Bali čisté. Viděli jsme místa, která byla plná odpadků, dokonce i obří skládku o velikosti „nemalého kopce.“ Zároveň se ale Balijci snaží a učí, jak odpadky zpracovat. A co si budeme povídat, za nemalé množství odpadu může i turismus. Místní většinou odpadky pálí, proto se nedivte, pokud budete cítit spálenou gumu…

 

Úplatky

 

Pokud vás zastaví policie, vždy si najde něco, kvůli čemu vám pokutuje. Není proto ojedinělé, že se policii dá nenápadně do ruky 50 000 rupií. Riskli byste to?

 

Na další příspěvky o Bali se můžete podívat na autorčiným blogu Obrazem

Co čekat na Bali
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!