Chios je řecký ostrov omývaný vodami Egejského moře nedaleko tureckých břehů. Ostrov plný vonících jasmínů a citrusů je vyhlášený neuvěřitelně rozmanitými plážemi, slunit se můžete na jemném písku, jasně bílých oblázcích či sopečně černém štěrku. Na své si přijdou však i milovníci bohaté řecké historie, právě na Chiosu se totiž psaly středověké i moderní dějiny Řecka.

 

 
Základní informace Chios

 

Chios je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Chios

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Chiosu

 

Chios je destinace s velice příjemným klimatem a skvělou úrovní služeb. Pokud s sebou však berete na dovolenou malé děti, je důležité dbát na správný výběr letoviska. Většina pobřeží Chiosu je totiž tvořena příkrými svahy pokrytými většími oblázky, především západní pobřeží je poté omýváno velice neklidným mořem vhodným pouze pro plavce. Pro rodiny s dětmi je doporučováno především letovisko Kafras a obecně letoviska ležící v blízkosti hlavního města Chios.

 

 

 

Na Chios se psem

 

Chios je oblast silně závislá na turismu, místní si tedy rychle zvykli na zahraniční turisty vozící s sebou své psí mazlíčky. Pořízení ubytování akceptující psy či restaurace umožňující vstup se psy by tak neměl být žádný větší problém. Pozor si však dejte v hlavním městě Chiosu, který má podobně jako mnoho dalších řeckých měst problémy s toulavými psy.

 

Chios jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Chios je velice klidný ostrov s typickou ospalou řeckou atmosférou a s nespočtem možností pro romantické procházky po krásném pobřeží lemovaném větrnými mlýny. Jak již bylo zmíněno výše, nevýhodou Chiosu je poměrně neklidné moře s vysokými vlnami a příkrými břehy. Většina turistů proto míří do oblasti okolo letoviska Karfas, které nabízí nejklidnější moře v oblasti a nádhernou písečnou pláž.

 

Noční život na Chiosu

 

Chios je jako většina řeckých ostrovů poměrně klidnou destinací, i zde se však nacházejí živější města vyhledávané mladými lidmi. Největší koncentraci nočních klubů a diskoték najdete v hlavním městě Chios, několik podniků se nachází i ve městech jako Karfas, Komi, Agia Fotia, Pyrgi či Kardamyla. Naopak ve městech jako Lagada, Katarraktis či Limnia si můžete užít z bohaté nabídky luxusních rybích restaurací a kaváren, pro mladé lidi zde však mnoho příležitostí k pobavení není.

 

Nákupy na Chiosu

 

Chios turistům nabízí převážně bižuterii, kožené výrobky a řecké delikatesy. Pro nákup suvenýrů je oblíbené především městečko Anavatos, ve kterém lze pořídit čerstvý med i řadu výrobků z léčivých bylin. Ve větších městech jako Chios se poté krom malých obchůdků nabízejí i supermarkety, které jsou standardně otevřeny vyjma neděle každý den v týdnu od cca 9 do 20 hodin.

 

Ceny na Chiosu

 

Restaurace na Chiosu jsou sice dražší nežli u nás, přesto jsou na řecké poměry relativně levné. Cena za hlavní chod se pohybuje kolem 8€, další cca 2€ pak připlatíte za třetinku piva či sklenku vína. Velice levná a především výborná je na Chiosu také káva. Espresso standardně pořídíte za 1€, cappuccino, které na Chiosu pijí výhradně turisté, pak vyjde na 2€.

V supermarketech jsou ceny za potraviny prakticky na stejné úrovni jako u nás. Oproti Česku jsou na Chiosu o cca třetinu dražší mléko a mléčné výrobky. Tradičně levnější jsou naopak citrusy, ryby a mořské plody.

 

Ubytování na Chiosu

 

Na Chiosu jsou turistům k dispozici převážně apartmánové domy a hotely. Ceny jsou přitom na řecké poměry mírný nadprůměr a začínají na 850 Kč za noc. Výhodou je však to, že drtivá většina objektů je moderně vybavena, a i ty nejlevnější studia jsou vždy pěkně vybavená. Nabídka ubytování na Chiosu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Vzhledem k absenci hostelů se jako alternativa za levné ubytování na Chiosu jeví služba Airbnb. Přes ni lze pořídit pronájem pokojů, apartmánů či celých domů přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Chios?

 

Chios

Chios je hlavní město stejnojmenného ostrova. Největší atrakcí Chiosu je středověký benátský hrad z 10.století ležící na kraji města. Krom hradu je Chios zajímavý především muzei, z nichž nejvíce turisty láká Námořnické muzeum, Muzeum Byzance a Justiniánské muzeum.

 

Karyes

Karyes je malá vesnička nedaleko hlavního města Chios zajímavá klášterem Agios Markos. Ten byl postaven v 19. století nedaleko jeskyně, kterou od pradávna obývali mniši vyznávající asketický způsob života. Kromě Agios Markos v Karyes najdeme též na seznamu UNESCO zapsaný klášter Nea Moni s expozicí zajímavých post byzantských ikon.

 

Anavatos

Anavatos je dnes již téměř opuštěná vesnice ležící na granitovém výčnělku v severní části ostrova. Díky poloze vysoko na kopci je nicméně zbytek byzantských staveb v čele se strážným hradem často fotografovaným místem.

 

 

Jeskyně Olympi

Nedaleko městečka Olympi se nachází tajuplná přes 150 milionů let stará jeskyně. Ta je unikátní stalaktitovými útvary, kterým se v jeskyni daří především díky téměř neměnné teplotě 18°C a 95% vlhkosti vzduchu.

 

Pyrgi

Pyrgi je malebné vnitrozemské městečko jehož tradice sahá hluboko do středověku. Stěny tamních domů jsou stavěny na způsob mozaiky z černých a bílých kamenů. Turisté v Pyrgi zpravidla navštěvují Muzeum folkloru, kde lze vidět tradiční řecké šperky, zemědělské nástroje a další artefakty.

 

Psara

Psara je malý ostrůvek ležící severozápadně od břehů Chiosu, na který se lze dostat přívozem z města Chios. Jedná se o historicky významné místo, které se do historie nechvalně zapsalo masakrem řeckých obyvatel Osmany v 19. století. Dnes na ostrov opět hojně proudí turisty, které zde láká řada středověkých kostelů a divoká hornatá krajina s prakticky neustálým výhledem na moře.

 

Tipy na jednodenní výlety po Chiosu
 

1.Den – Zajímavosti jihu Chiosu

 

Výlet po krásách jihu ostrova Chios začneme u jeskyně Olympi, kterou je díky hře barev vzniklé poledním sluncem lepší navštívit během dopoledne. Prohlídka 60 metrů široké jeskyně plné neobvyklých vápencových útvarů zabere zhruba 2 hodiny, po poledni proto zamiřte do městečka Pyrgi. To je ideálním místem pro klidné odpoledne strávené procházkou skrze malebné domečky a posezením u kávy. Vynechat však nesmíte ani Muzeum folkloru, kde se dozvíte mnoho informací o tradičním způsobu života v Pyrgi.

V podvečer poté ještě stihnete přejezd do městečka Emporios, ve kterém můžete strávit zbytek dne na unikátní sopečné pláži tvořené černými oblázky.

 

2. Den – Hlavní město Chios

 

Chios je jako hlavní město zřejmě také městem nejzajímavějším. Prohlídku začněte v městském přístavu, ze kterého se po krátké procházce dostanete do městského hradu. Mohutnou benátskou stavbu lze navštívit i zevnitř, určitě si tak projděte ikonickou věž a opevnění. Z hradu pokračujte po pobřeží směrem na sever a po chvíli dojdete k ikonickým větrným mlýnům, které se vyskytují na každé druhé pohlednici ve všudepřítomných stáncích.

Odpoledne v Chiosu si poté vyhraňte na muzea. Tím nejzajímavějším je Námořnické muzeum odkazující na bohatou historii řeckého námořnictví. Odtud směřujte do Muzea Byzance, které vystavuje zajímavé archeologické vykopávky. Den pak zakončete ještě v Muzeu folkloru ukazující tradiční způsob života na Chiosu.

 

3. Den – Kláštery vesnice Karyes

 

K Chiosu neodmyslitelně patří také tajuplné kláštery ukryté v srdci ostrova. Výlet do vnitrozemí začneme v městečku Karys, kde lze nechat auto a vydat se na cca 5 km procházku k Agios Markos. Ten je zajímavý nejen nedalekou jeskyní a pestrobarevnou výzdobou, ale také úchvatným výhledem na město Chios a pobřeží. Od Agios Markos poté dále pokračujte ke středověkému klášteru Nea Moni, ve kterém je zároveň vybudované muzeum vystavující ikony a další náboženské artefakty.

Odpoledne pak ještě lze stihnout procházku ke klášteru Svatých otců zasvěcenému Svatému kříži a třem mnichům, jež založili klášter Nea Moni.

 

 

 

4. Den – Ostrůvek Psara

 

Jednodenní výlet po krásách ostrůvku Psara začneme v přístavu v Chiosu, odkud na Psaru odjíždějí výletní lodě. Po připlutí na Psaru lze podniknout celodenní pěší túru po církevních a přírodních památkách jižního pobřeží ostrova. 

Prohlídku začněte v kostelu Agia Triada nacházejícího se hned vedle přístavu. Odsud pokračujte východně ke kostelu Agios Athanasios, z nějž již směřujte přes černým pískem zbarvené stráně na východní cíp ostrova ke kostelu sv. Jiří. Poté vystoupejte mezi útesy a vracejte se západně až ke kostelu sv. Eliáše. Od něj je zároveň nádherný výhled na kostel Agios Nikolaos nacházející se na ostrůvku nedaleko pobřeží. 

Poté se opět vraťte jižně do přístavu, ve zbytku dne si ještě stihnete prohlédnout skromnější archeologické muzeum a klášter Koimisi Theotokou.

 

Pláže na Chiosu

 

Nejčastějším povrchem pláží na Chiosu je převážně písek a drobné oblázky. Drtivá většina pláží je vhodná především pro plavce a příznivce vodních sportů. Moře na pobřeží Chiosu je totiž poměrně hluboké a kvůli silným větrům i velice neklidné, takže pláže na Chiosu nejsou příliš vhodné pro děti a neplavce.

Asi nejoblíbenější pláží na ostrově je Karfas, která je na rozdíl od většiny pláží díky mělkému dnu a jemnému písku vhodná i pro děti. Podobně lze charakterizovat i nádhernou pláž Vroulidia, která je často přezdívána i jako řecký Karibik. Většina oblíbených pláží se jinak nachází poblíž hlavního města Chios, za zmínku stojí určitě Afanis, Agia Fotia, Mega Limnionas či Dipotama.

Velice zajímavá je taktéž pláž ve vesničce Emporios, která je tvořena černými lávovými kamínky z nedaleké sopky Psaronas.

 

Počasí na Chiosu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Chiosu je vůbec nejdeštivější z celého roku. Teploty vzduchu se pohybují mezi 9 a 14°C, počasí je tak ideální pro návštěvy měst a vnitrozemí.

Počasí v lednu na Chiosu je podobně deštivé jako v prosinci. Teploty vzduchu však mírně klesají k 8 až 12°C.

V únoru jsou na Chiosu stále časté intenzivní dešťové přeháňky, teploty vzduchu v únoru na Chiosu se poté drží na 8 až 12°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Chiosu je podstatně méně deštivé. I přes slunné počasí však teploty vzduchu rostou pouze na 9 až 15°C.

V dubnu je počasí na Chiosu již relativně suché a slunečné. Denní teploty vzduchu na Chiosu se pohybují mezi 11 a 20°C, teplota vody v dubnu však dosahuje cca pouhých 16°C, takže na koupání v moři je stále zima.

Počasí v květnu na Chiosu je již velice teplé s denními teplotami mezi 15 a 24°C. Mnohem příjemnější je i teplota moře na Chiosu, která dosahuje solidních 18°C.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Chiosu je s teplotami běžně se pohybujícími mezi 20 a 28°C velice teplé. Teplota moře na Chiosu v červnu dosahuje 21°C, takže lze říci, že červnové počasí je pro dovolenou u moře naprosto optimální.

Počasí v červenci a v srpnu na Chiosu je již vyloženě horké. Denní teploty v červenci a v srpnu na Chiosu se pohybují mezi 24 a 32°C. Teplota moře na Chiosu během hlavní sezony osciluje kolem skvělých 24°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Chiosu je stále velice teplé i slunné. Denní teploty se pohybují mezi 19 a 26°C, moře navíc zůstává vyhřáté na velice slušných 23°C, takže jsou ideální podmínky pro dovolenou u moře.

Říjnové počasí na Chiosu je s teplotami vzduchu mezi 18 a 24°C i teplotou moře pohybující se kolem 20°C stále velice atraktivní pro dovolenou u moře. Výhodou Chiosu je navíc to, že i v říjnu je zde počasí relativně suché.

Počasí v listopadu na Chiosu je již velice deštivé. Teploty vzduchu mezi 12 a 18°C i moře vyhřáté na 19°C však stále nabízí pár dní vhodných ke koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Chiosu naleznete zde.

Předpověď počasí na Chiosu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Levné letenky na Chios

 

Chios má své vlastní mezinárodní letiště, přímo na ostrov se tak lze dostat s přestupem v Soluni, kam létá Ryanair z Berlína. Zpáteční let s přestupem v Soluni tak vyjde na cca 3500 Kč, během letní sezony však ceny prudce rostou. Alternativou je pak i let s přestupem v Athénách, z přístavu Pireus totiž každodenně vyplouvají lodě na osmi hodinovou plavbu směr Chios. I zde vyjde zpáteční let z Bratislavy do Athén a následný přívoz na cca 4000 Kč.

Alternativou za přeci jen méně příjemnou cestu na Chios na vlastní pěst je let s cestovní kanceláří. Ty převážně na last minute dokážou nabídnout cenu podstatně výhodnější, než při dovolené na vlastní pěst. Pro sledování levných letenek na Chios můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Chiosu

 

Veřejná doprava po Chiosu je možná pouze skrze autobusové linky. Modré autobusové linky operují mezi letovisky u města Chios. Za ceny do 2€ se tak dostanete na pláže do Karfasu či Vrondados. Zelené mimoměstské linky spojují Chios s městy jako Pyrgi, Mesta, Nagos či Kambia, jízdenky se kupují u řidiče a stojí od 2 do 5,50€. Mimoměstské linky většinou jezdí jen párkrát do dne, od června do září jsou však posíleny i okružními autobusy, které vás za 8 až 15€provezou kolem celého ostrova.

Pro rychlejší pohyb po ostrově je samozřejmě výhodnější zapůjčit si přímo na Chiosu vůz v půjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Chiosu

 

Agia Ermioni

Agia Ermioni je malá rybářská vesnička, která se během letní sezony mění ve velice oblíbený přímořský resort. Jedná se o velice klidné letovisko nacházející se nedaleko města Chios a věhlasné pláže Karfas.

 

Agia Fotini

Agia Fotini je malé letovisko nedaleko Chiosu. Nachází se zde zhruba 200 metrů dlouhá pláž s jasně bílými hladkými oblázky.

 

Agia Irini

Agia Irini je malá vesnička pojmenovaná po stejnojmenném byzantském kostelu. Tato oblast je zajímavá především v zálivu ukryté oblázkové pláži.

 

Anavatos

Anavatos je téměř vylidněná vesnička ležící na kopci přímo v srdci ostrova. V Anavatos jsou stále patrné zbytky středověkých budov, nejlépe zachovalé je poté opevnění táhnoucí se kolem vesnice.

 

Apothyka

Apothyka je oblast se stejnojmennou pláží nedaleko města Mesta. Pláž je tvořena oblázky a díky umístění v zálivu je dobře kryta proti silným větrům.

 

Avgonima

Avgonima je středověká vesnička typická středověkými stavbami z kamene. Nedaleko vesnice lze také pořídit nádherná panoramata moře.

 

Didima

Didima je další oblázková pláž nedaleko města Mesta. Pláž Didima je ukrytá mezi vysokými útesy, díky čemuž je chráněna proti silný větrům Egejského moře.

 

Emporios

Emporios je turistický resort na jižním břehu ostrova Chios. Letovisko je oblíbené především díky malebné pláži Mavra Volia s černými oblázky a malému městskému přístavu.

 

Chios

Chios je hlavní město stejnojmenného ostrova. Jedná se o poměrně moderní město s významným přístavem a letištěm. Mezi moderními stavbami se nicméně vyjímají středověké kamenné větrné mlýny.

 

Kampos

Kampos je městečko ležící přímo u letiště v Chiosu. Město je typické velice klidnou atmosférou podpořenou i všude přítomnou zelení.

 

Kardamyla

Kardamyla je menší přístavní městečko na severním pobřeží ostrova. Jedná se o jedno z nejklidnějších měst na Chiosu, Kardamyla je navíc obklopena divokou řeckou přírodou.

 

Karfas

Karfas je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na Chiosu. Nachází se zde nádherná písečná pláž, která se velice pomalu svažuje do moře, díky čemuž je ideální i pro malé děti.

 

Karies

Karites je horská vesnice ukryta mezi vnitrozemskými lesy. V okolí Karies se nachází řada byzantských klášterů, z nichž nejznámější jsou především Nea Moni a Agios Markos.

 

Kataraktis

Kataraktis je malé rybářské městečko, jež se pomalu mění v turistické letovisko. V okolí Kataraktis se nacházejí husté olivové háje, podél nichž se rozprostírají malé oblázkové pláže.

 

Lagada

Lagada je letovisko na severovýchodním pobřeží ostrova Chios. Zajímavé je především polohou na předělu moře a hor.

 

Lefkathia

Lefkathia je malebná pláž nacházející se 42 km jihozápadně od Chiosu. Povrch pláže je tvořen směsicí oblázků a písku.

 

Limnos

Limnos je oblast se stejnojmennou pláží nacházející se nedaleko městečka Volissos. Pláž je od okolí oddělena vysokými útesy, díky čemuž poskytuje nebývalé soukromí.

 

Marmaro

Marmaro je malá vesnička ležící nedaleko historického města Kardamyla. Leží zde dvě malebné pláže Nahos a Yiosonas, nedaleko přístavu se pak nachází i slavná socha námořníka z dílny sochaře Aparta.

 

Megas Limnionas

Megas Limnionas je velice známé letovisko nacházející se cca 9 km od města Chios. Nachází se zde stejnojmenná pláž pokrytá hrubším pískem, která je lemovaná řadou hotelů a restaurací.

 

Melanios

Melanios je mys a stejnojmenná vesnice pojmenovaná po černém skalním útvaru nedaleko pobřeží. Tato oblast je oblíbená především pro romantické procházky po útesech vyzdobených větrnými mlýny.

 

Merikounta

Merikounta je malá vesnička s přístavem a ruinami středověkých strážných věží.

 

Mesta

Mesta je středověká vesnička nacházející se ve vnitrozemské vysočině. Vesnička je obklopena olivovými háji, a právě olivový olej je tak nejznámější zdejší produkt.

 

Olympi

Olympi je malebné městečko se středověkými budovami. Nedaleko Olympi se navíc nachází stejnojmenná monumentální jeskyně.

 

Papalia

Papalia je mezi útesy ukrytá pláž nacházející se zhruba na půl cesty mezi městy Anavatos a Sidirountas. Povrch pláže je pokryt hrubším pískem a oblázky, díky horší dostupnosti je poté její hlavní výhodou vysoké soukromí.

 

Prastia

Prastia je velice klidná pláž nedaleko města Sidirountas. Pláž je pokryta malými oblázky, vzhledem k tomu, že se nachází dále od městské zástavby sice Prastia nabízí soukromí, ale také horší vybavení.

 

Pyrgi

Pyrgi je malé tradiční vnitrozemské město ležící na jihu ostrova Chios. Městečko je zajímavé unikátním architektonickým stylem využívajícím kontrast černých a bílých kamenů.

 

Sidirountas

Sidirountas je městečko na západním pobřeží ostrova Chios. Jedná se o oblíbený výchozí bod pro výlety na okolní pláže Prastia a Papalia ukryté mezi útesy.

 

Thymiana

Thymiana je historické město proslulé byzantskými památkami. Tou nejznámější z nic je kostel Aghios Efstratios tvořící dominantu městského panorama.

 

Tigani Makria Ammos

Tigani Makria Ammos je nádherná oblázková plíž ležící na západním pobřeží nedaleko městečka Avgonyma.

 

Trahili

Trahili je mezi útesy ukrytý záliv s nádhernou pláží pokrytou jemným pískem, kterou lze bez ostychu považovat za tu vůbec nejkrásnější na ostrově Chios.

 

Volissos

Volissos je vnitrozemské město ležící na severu Chiosu. Zajímavé je město především tím, že je vystaveno na příkrém kopci, takže je nabízí nádherné panorama.

 

Vrondados

Vrondados je přístavní městečko s bohatou námořnickou historií. Ve městě se nachází i malá oblázková pláž.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Chiosu  řečtina, v turistických oblastech se však poměrně bez problémů domluvíte jak anglicky, tak i německy. S jazykovou bariérou se můžete setkat spíše v odlehlejších vesnicích ve vnitrozemí ostrova.

 

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Chiosu

 

Chios
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!