V červenci jsme se s kamarádkou rozhodly projet stopem řecký poloostrov Chalkidiki. Cestu jsme pojaly nízkonákladově a dobrodružně. Ušetřily jsme za dopravu, ale taky za ubytování. Všechny noci naší cesty jsme strávily pod širým nebem.

 

playa

 

První čtyři dny našeho putování jsme prozkoumávaly vnitrozemí a sever Chalkidiki, nyní míříme na jih nejzápadnějšího poloostrova Kassándra.

 

jaa

 

Ráno po noci u pláže letoviska Néa Potidea nemůžeme odolat a několik dopoledních hodin trávíme koupáním se v průzračném moři.

 

palma

 

Poté už stopem odjíždíme prozkoumat poloostrov Kassándra. V městečku Néa Fokéa obdivujeme 17 m vysokou věž tyčící se na kopci nad mořem.

 

vez

 

Věž je z přelomu 13. a 14. stol. a bývala kdysi součástí kláštera. Máme od ní krásný výhled na písečnou pláž a okolní zátoky.

 

vyhled

 

Nechce se nám od věže vracet stejnou cestou, pokoušíme se tedy směrem k městu Áfitos projít po útesech nad pobřežím. Bohužel cestička se po chvíli zcela ztrácí, prodíráme se křovinami a několikrát s plně naloženými batohy přelézáme drátěný plot. Když se nám po asi hodině chůze tímto terénem podaří dostat na silnici, zjišťujeme, že je zde téměř nemožné stopovat, protože cesta je úzká, lemovaná stromy a různě se klikatí. Přijíždějící auto nemá stopařům kde zastavit. Pokračujeme tedy při silnici pěšky až do malého města Áfitos, které patří k nejstarším sídlům na Chalkidiki (vznikl pravděpodobně kolem 3 tis. př.n.l.). V městečku je kromě hezké pláže zajímavá také architektura pěší zóny (z 19. stol.) a kostel Agios Dimítri. Z městečka už poté pokračujeme stopem do malého letoviska Síviri s pěknou písečnou pláží. Další naší zastávkou je vesnice Foúrka ležící asi 4 km od pobřeží. To už se ale blíží večer a ustýláme si tedy karimatky a spacáky na trávě v sadu za vesnicí.

 

mpc

 

Ráno, šestý den naší cesty, nám zastavuje auto a v něm sedí řidič mluvící krásnou angličtinou. Má zrovna čas, rád nás tedy provede po Kassándře.

 

olivy

 

Přijíždíme do přístavu rybářské vesnice Néa Skioni, kde obdivujeme rybářské čluny. Vypadá to, že vesnici se turismus zatím vyhýbá. Občerstvujeme se v místním baru, kde jsme jediní turisté. Další přístav obdivujeme v malinké vesničce Loutrá na jihu Kassándry.

 

lodkaa

 

Největší zážitek však máme, když téměř na samém konci poloostrova náš průvodce zabočuje na neznačenou lesní cestu, projíždíme mezi olivovníky a tu se před námi zjevuje pobřeží s kostelem sv. Mikuláše.

 

z-venku

 

Kostelík je dobře udržovaný a uvnitř je plný obrazů.

 

uvnitr

 

Okouzleny pak jsme, když nás náš průvodce veze na samotný Kap Palioúri na špici poloostrova, kde se koupeme zcela samy na opuštěné kamenité plážičce. Všude okolo je krásná příroda.

 

olov

 

Poté už se cestou vinoucí se mezi olivovníky vracíme do vnitrozemí Kassándry, do vesnice Palioúri, kde se s naším průvodcem loučíme.

 

altanek

 

Stopem pak pokračujeme zpět při severovýchodním pobřeží Kassándry přes letoviska Pefkochóri, Chanióti a Kriopigí.

 

stop

 

V každém z nich se řidičem necháváme vysadit, městečka procházíme pěšky, nasáváme místní poklidnou atmosféru a poté pokračujeme dalším autem. 

 

krist

 

Když se začíná stmívat, ustýláme si mimo město přímo na jedné z místních písčitých pláží. Romantiku šumícího moře ruší tentokrát velká hejna komárů. Usínám teprve, když si přikryju i hlavu.

 

lode

 

Ráno, sedmý den našeho putování, využíváme nabídku našeho známého válečného veterána, kterého jsme potkali na začátku naší cesty, a vydáváme se s ním poznat prostřední prst Chalkidiki, 50 km dlouhý a 30 km široký poloostrov Sithonía.

 

lodky

 

Náš průvodce zastavuje v každé vesničce při moři, koupeme se na spoustě opuštěných pláží a připadáme si jako v ráji.

 

raj

 

Sithonía se zdá ještě míň zaměřená na turismus než Kassándra. Najdete zde malé rybářské přístavy, i ty větší, kde kotví výletní jachty. Místa mi ve vzpomínkách splývají v jedno, celkový dojem však je úchvatný.

 

lodaa

 

Předposlední noc naší cesty trávíme na pláži malebné zátoky.

 

zatoka

 

Ráno se umýváme v průzračném potůčku, který teče kousek od našeho tábořiště, a pak už pokračujeme směrem k poslednímu poloostrovu Áthos.

 

lodii

 

Na Áthosu se nachází mnišská republika, přístupná návštěvníkům je jen malá část poloostrova, po město Ouranópoli.

 

kozy

 

Při průjezdu městečkem Tripití obdivujeme malý ostrůvek Amolianí vyčnívající z Egejského moře. Náš průvodce nám plní přání a bere nás s sebou trajektem na ostrov.

 

trajekt

 

Jaké je naše překvapení, když je nám splněno i naše další přání a projíždíme ostrov na bryčce tažené bílým koníkem.

 

kun

 

Majitel bryčky je kamarádem našeho průvodce. Jízdu máme tedy zdarma a dokonce nás nechává (jako zkušené koňačky) i řídit.

 

brycka

 

Výlet na ostrov zakončujeme v útulném baru na pláži.

 

bar

 

Při příjezdu zpět na pevninu se s naším průvodcem loučíme a pokračujeme dál samy. Protože máme ještě mnoho sil, jdeme kus cesty pěšky a noc nás zastihuje na lavičce při moři. Spalo se nám hezky. Ráno máme výhled na malé čluny pohupující se na klidném moři.

 

slunecnice

 

Stopem pak odjíždíme na letiště do Thessaloniki (Soluně), odkud nám večer odlétá letadlo společnosti Ryanair mířící do Bratislavy.

 

stope

 

Co dodat na závěr? Chalkidiki je krásný kousek Řecka, kde můžete strávit klidnou romantickou dovolenou stranou davů turistů. Hlavně je to však místo, kde najdete milé a pohostinné lidi, kteří vám rádi pomohou.

 

Chalkidiki stopem – Díl II.
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!