Pandemie nejspíš výrazně narušila cestovatelské plány nás všech. Cestovat ale můžeme i v době karantény, stačí nám k tomu počítač a připojení k internetu. Od plnohodnotného cestování se to virtuální samozřejmě liší, má ale také něco do sebe a cestovatelské srdce v těchto chvílích jistě potěší.

Jak tedy cestovat online? Nejjednoduší cestou je využít Google Street View či Google Earth a najít si přesně ta místa, která vás zajímají. Do Googlu můžete zkusit zadat i spojení „x (vybraný cíl) virtual tour“, třeba budete mít štěstí. Anebo si projděte náš seznam 20 vybraných lokalit, mezi kterými se něco najde pro milovníky přírody, historie i umění.

 

Přírodní zajímavosti

Nejraději se touláte přírodou? Virtuálně se nyní můžete podívat například do ikonického parku uprostřed New Yorku nebo k fascinujícímu Grand Canyonu.

Grand Canyon
Grand Canyon

 

Central Park, New York

Ikonický Central Park na newyorském Manhattanu posloužil jako lokalita pro natáčení hned několika filmů a seriálů. Vy si tyto „plíce města New York“ můžete projít online. Chybět u toho nebude ani audio průvodce, dozvíte se tak řadu zajímavých informací o historii parku. O Central parku se také můžete dočíst v průvodci naší čtenářky.

Prohlídka Central parku zde >>

 

Grand Canyon, Spojené státy americké

Velký kaňon v severozápadní části Arizony je zapsaný na seznamu UNESCO. Jeho rozloha je impozantní, na délku má 447 km, šířku místy až 29 km a největší hloubku 1,83 kilometrů. I když asi nic nedokáže nahradit zážitek na vlastní kůži, virtuálně se tam můžete vydat s archeologickou tour a dozvědět se mnohé také o historii kaňonu.

Prohlídka Grand Canyon zde >>

 

Moherské útesy, Irsko

Útesy Moher najdete na západě Irska. S výškou přibližně 214 metrů se řadí mezi nejvyšší útesy v Evropě, výhled z nich je tedy impozantní.  Na prohlídku této slavné geologické pamětihodnoti se můžete vydat virtuálně a užít si 360° pohledy, případně rovnou iluzi virtuální reality. Víc o Irsku najdete v cestopisu „Víkendový roadtrip po Irsku“.

Prohlídka Cliffs of Moher zde >>

 

Národní park Grand Teton, Spojené státy americké

Americký národní park ležící ve státě Wyoming přitahuje zejména milovníky vysokých horských vrcholků a turistiky. Parkem vede zhruba 320 km značených tras. Vy si nyní můžete dát výstup online, na cestě se navíc dozvíte víc o historii masivu a o původní flóře i fauně.

Prohlídka Grand Teton zde >>

 

Národní park Yosemite, Spojené státy americké

Yosemitský národní park každoročně navštíví více než 3,5 milionu turistů. V současné době se tam podíváte pouze skrz webkamery, ty vám ale za to zprostředkují pohled na nejvyšší vodopád v Severní Americe nebo na žulový útvar nazývaný Half Dome.

Prohlídka Yosemitský národní park zde >>

 

Národní park Skalnaté hory, Spojené státy americké

Pokud spíše než očima rádi poznáváte sluchem, přijde vám vhod návštěva Národního parku Skalnaté hory (Rocky Mountain). Těšit se můžete na online zásobárnu nejrůznějších zvuků přírody včetně zpěvu ptáků. My si nahrávky rádi pouštíme jako zvukovou kulisu například k práci.

Prohlídka Rocky Mountain zde >>

 

Historické památky

Ze stovek historických památek jsme do našeho přehledu zahrnuli alespoň 3 ikonické: Stonehenge, Taj Mahal a Velkou Čínskou zeď.

Stonehenge

 

Stonehenge, Velká Británie

Kruh menhirů na Salisburské pláni je nejznámějším britským pozůstatkem doby bronzové. Jeho účel stále zůstává opředený tajemstvím, považován bývá za astronomický kalendář či za svatyni mrtvých předků. Tajemná energie neolitického kamenného kruhu se k vám na dálku sice nepřenese, 360° pohled si ale užít můžete. Pokud byste si ke Stonehenge po skončení karantény chtěli naplánovat skutečný výlet, užitečné tipy najdete zde.

Prohlídka Stonehenge zde >>

 

Taj Mahal, Indie

Monumentální Tádž Mahal najdete na seznamu UNESCO. Pro mnoho lidí je právě tento pomník symbolem Indie. Ročně ho proto také navštíví až 8 milionů cestovatelů. Zajímavá je nejen interiér a architektura stavby, ale také její zbarvení. Pod vlivem měnícího se osvětlení se totiž opticky mění i barva Tádž Mahalu.

Prohlídka Taj Mahal zde >>

 

Velká čínská zeď, Čína

Velká čínská zeď byla budována od konce 14. do začátku 17. století s účelem bránit zem před nájezdy Mongolů. Zeď se táhne v impozantní délce 2 004 km (se všemi odbočkami je to dokonce 8 758,8 km), s přehledem se tak jedná o nejrozsáhlejší stavbu světa. Dříve se tradovalo, že je dokonce viditelná i z vesmíru. Vy se nyní můžete vydat alespoň na její virtuální prohlídku. Po skončení karantény vám pak může být užitečný tento článek o Velké čínské zdi.

Prohlídka Velká čínská zeď zde >>

 

Muzea

Současnými omezeními trpí i duše cestovatelů-milovníků kultury a umění. Mnohá muzea a galerie ale své brány otevřely online, mimo jiné i slavný Louvre.

Louvre

 

Louvre, Paříž

Nejnavštěvovanější muzeum světa se nachází v hlavním městě Francie. Na ploše 72 tisíc m2 si tam můžete prohlédnout přes 35 tisíc exponátů z různých časových období. Mezi nimi nechybí ani proslulá Mona Lisa (Leonardo da Vinci), plátna od Delacroixe či sochy od Michelangela. Zatímco běžně v muzeu nachodíte kilometry a strávíte dlouhé hodiny,  virtuální tour vás několika místnostmi provede bez fyzického vyčerpání. Mnohé fotky z Paříže najdete také v průvodci Paříž za den.

Prohlídka Louvre zde >>

 

Britské muzeum, Londýn

Jedno z nejstarších muzeí světa najdete v Londýně. Nabízí více než 7 miliónů předmětů mapujících historii od počátku lidstva až po jeho současnost. Při virtuální tour si nejen prohlédnete desítky artefaktů, ale také se víc dozvíte o jejich historii prostřednictvím textových a zvukových průvodců. Při skutečné cestě do Londýna pak využijete našeho průvodce zdarma.

Prohlídka Britské muzeum zde >>

 

Rijksmuseum, Amsterdam

Nejvýznamnější muzeum Nizozemska ve svých útrobách skrývá takové poklady jako je Noční hlídka od Rembrandta či Mlékařka od Vermeera. Skvosty nizozemského umění si zde můžete prohlédnout ve více než 200 sálech nebo v současnosti prostřednictvím virtuální prohlídky.

Prohlídka Rijksmuseum zde >>

Prohlídka Rijksmuseum 2 zde >>

 

Muzeum Orsay, Paříž

Dalším pařížským muzeem umění, které je možné navštívit online, je Musée d’Orsay. Tamější vystavená díla svůj vznik nejčastěji datují mezi lety 1848 až 1914, nejvíc jich pochází z rukou francouzských impresionistů. Z pohodlí svého gauče se dozvíte něco o historii samotného budovy a poté budete mít možnost zhlédnout několik slavných kolekcí včetně Van Goghových portrétů.

Prohlídka Museé d’Orsay zde >>

 

Guggenheimovo muzeum, New York

Žádný milovník moderny by neměl vynechat Guggenheim museum v New Yorku. To je zajímavé už architekturou samotné budovy. Uvnitř se pak můžete zejména těšit na sbírky „abstraktního“ umění, také ale na díla impresionistů včetně Van Gogha. Virtuálně si prohlédnete jak některá díla, tak i zmíněnou ikonickou budovu.

Prohlídka Guggenheim muzeum zde >>

 

Galleria degli Uffizi, Florencie

Slavný palác Ufizzi je nejnavštěvovanější galerií ve Florencii a ve frontě u vstupu si běžně počkáte i několik hodin. Čekání se v případě online prohlídky zcela vyhnete. Celkem můžete navštívit 4 výstavy, v jejichž průběhu se dozvíte zajímavosti o řadě o výtvarných děl.

Průvodce Galleria degli Uffizi zde >>

 

Ostatní

Virtuálně si můžete užít i párty na Ibize, navštívit ZOO nebo spatřit polární záři.

Polární záře

 

Klub Ushuaïa Ibiza

Ty nejlepší párty zažijete na divoké Ibize. Ať už jste se tam měli letos v plánu vydat, nebo jen chcete svůj pokoj proměnit v  klubovou scénou, na facebooku klubu Ushuaia Ibiza najdete oblíbené sety DJ’s z roku 2019 (iniciativa #StayAtHomeSessions).

Párty Session streamy zde >>

 

Longleat Safari, Velká Británie

Nejoblíbenější britské safari, které je domovem více než pěti stům zvířat, nabízí záznam z komentované prohlídky. Těšit se můžete na fotografie, video i zvukový komentář.

Prohlídka Longleat Safari zde >>

 

Plavba lodí

Na zaoceánskou plavbu lodí se bohužel v nejbližších týdnech určitě nevypravíte, na její palubu se ale vydat můžete. Alespoň virtuálně si projdete salonky a pokocháte se výhledem z horní paluby.

Virtuální plavba Viking Cruises zde >>

 

Polární záře (Churchill, Kanada)

Vidět auroru borealis neboli polární záři je snem mnoha dobroduhů. Ten se vám může splnit i na dálku prostřednictvím vašeho monitoru. Kamera je umístěná ve městě Churchill v provincii Manitoba, které se řadí mezi místa s nejpříznivějšími podmínkami pro pozorování polární záře.

Sledování polární záře zde >>

 

Zoo

Živé kamery připravilo hned několik zoologických zahrad po celém světě. Pokud tak například máte nějakou svou oblíbenou / vysněnou, zkuste se podívat na jejich webové stránky. Nám se líbí třeba Zoo Brno, na jejich webu je možné pozorovat medvědy i lvy. Ze zahraničních je pak dobrá nabídka Zoo Houston, která vám na dálku zprostředkuje život goril, slonů i jednorožců.

Zoo Brno zde >>

Zoo Houston zde >>

Cestujte alespoň virtuálně! 20 míst, která lze navštívit online

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!