Asi se všichni shodneme na tom, že mateřská a rodičovská dovolená ve skutečnosti žádné dovolené nejsou. Právě naopak! Práce máte s malým dítětem víc než dost. Tak proč nevyrazit i s děťátkem na opravdovou dovolenou, na níž načerpáte síly a konečně si pořádně odpočinete? O tom, od jakého věku je vhodné začít s dítětem cestovat, se vedou nekonečné debaty. Někdo vyráží na cesty s teprve několikaměsíčním kojencem, jiný se bojí vzít do letadla i malého školáka. Na cestování s malým dítětem však není nic složitého a s trochou přípravy to zvládnete i Vy!

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

V první řadě je potřeba rozmyslet, do jaké destinace vyrazíte. Od toho se odvíjí vyřízení cestovního dokladu pro dítě. Každé dítě, které vycestuje za hranice České republiky, musí mít vlastní cestovní doklad. Do zemí Evropské unie a také do Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Islandu, Lichtenštejnska, Makedonské republiky, Norska, Srbské republiky, Švýcarska a Moldavské republiky si dítě vystačí s občanským průkazem (ten lze vyřídit i pro malé dítě), do ostatních zemí už je potřeba cestovní pas.

 

Už máte vybranou destinaci? Nyní je třeba popřemýšlet, jaký zvolíte dopravní prostředek. Do nedalekých zemí (například do Chorvatska) se vyplatí jet s malým dítětem autem. Počítejte ale s tím, že děti mnohahodinové sezení v autosedačce špatně snášejí. Je tedy vhodné cestovat přes noc, kdy je velká pravděpodobnost, že dítě téměř celou cestu prospí.

 

Pokud Vás lákají spíše vzdálenější destinace, ani pak nezoufejte. Cestování letadlem s kojencem se nemusíte bát. Pro začátek však zvolte raději zemi, do které nepoletíte příliš dlouho. Přece jen poletíte s miminkem poprvé a zatím nevíte, jak bude let snášet.

 

Před samotným odletem si prostudujte mapky odletového a příletového letiště, abyste věděli, kde se nacházejí všechna místa, která budete na letišti potřebovat vyhledat. Vyhnete se pak situaci, kdy byste s plakajícím miminkem v kočárku pobíhali po letišti a marně hledali například toalety s přebalovacím pultíkem. Na některých letištích jsou k dispozici i místnosti určené pro kojení a herny pro děti.

 

Do kabinového zavazadla, které budete mít v letadle při ruce, si nabalte všechny podstatné věci, které pro dítě potřebujete. Tedy například plenky, ubrousky, dudlík, náhradní oblečení (pro případ nehody), ale také jídlo a pití na cestu. I když je zakázáno převážet v příručním zavazadle tekutiny nad 100 ml, v případě stravy a pití pro dítě to neplatí. Pro kojence či batole můžete vzít na palubu letadla například láhev s mlékem, kojeneckou vodu, dětskou výživu.

 

Berete s sebou do letadla kočárek či potřebujete převézt do místa dovolené autosedačku? Žádný problém! Většina leteckých společností Vám je pro dítě přepraví zdarma. Při samotné rezervaci a koupi letenky nemusíte u těchto společností (např. Ryanair či Vueling) udávat žádnou informaci o tom, že poletíte i s kočárkem či autosedačkou. Vezmete je s sebou na letišti k odbavovací přepážce, kde Vám je operátor označí.

 

Takto označenou autosedačku je pak na většině letišti třeba zanést na přepážku nadměrných zavazadel (na některých letištích si operátor přebírá autosedačku už při odbavení). Kočárek při odbavení odevzdávat nemusíte a dítě v něm můžete zavést až k letadlu. Tam jej před nástupem do letadla odevzdáte letištnímu pracovníkovi.

 

Po příletu do cílové destinace na Vás bude na většině letištích kočárek čekat hned u letadla. Může se ale také stát (například na letišti v Barceloně), že si pro kočárek musíte jít až k zavazadlovému pásu, po kterém kočárek přijede spolu s dalšími zavazadly.

 

Autosedačku po příletu hledejte také na zavazadlovém pásu. Pokud by mezi přijíždějícími zavazadly nebyla, pak se obraťte na přepážku nadměrných zavazadel (například na letišti v Bratislavě bývá autosedačka k vyzvednutí vždy na přepážce nadměrných zavazadel).

 

 

 

 

Cestujete s kojencem? Jak odbavit kočárek?
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!