Cestujeme po severním Corfu

Cestujeme po severním Corfu

Corfu je můj druhý domov. Respektive sever Corfu. Nikdy jsem totiž neměla příležitost a vlastně ani čas objet ostrov od středu na jih. Ale docela obstojně to mám několikrátprojeté od Corfu town na sever. Zkusím si teď fiknout post průvodce, a pro ty kteří třeba přemýšlí o Corfu jako o dovolenkový destinaci, dát nějaký ten typ kvidění a navštívení. Kromě těch strašně profláknutých, kde do sebe turisti drkají lokty, vám ukážu i místa, které poznáte jen když tu chvíli žijete a proniknete mezi tu řeckou místničinu (nejlíp když se chytnete nějakého řeka jako klíště).
Asi proto, že celý život se svýma 163 cm koukám na svět zdola, strašně, ale vážně strašně miluju koukat na přírodu zvýšky. Můj seznam je tedy většinou o vyhlídkách, rozhledech, výhledech, prostě čím výš, tím líp. Ale věřte mi, že i když na to moc nejste, tohle vás prostě chytí za srdce.

<

Vyrážíme malaky, připoutejte se! (to byl vtip, nemusíte se poutat, tady jste na Corfu).

1)KAVÁRNA AKROTIRI

Tuhle kavárnu miluju ze dvou důvodů. Stojí na vysokym kopci, takže je zní naprosto bezkonkurenční výhled na moře. Je to úžasné místo na poslouchání ticha a přemýšlení. Nemusíte se bát, že byste strávili půl dne výšlapem na vrchol. Autem se dá dojet těsně pod. Ke kavě dávají minicroasanty zdarma (nikdy se nevracím nikam, kde mi nedají ke kafi aspoň sušenku, to už je úchylka).
Když mě přijeli navštívit moje holky, byly jsme tam i na snídani. Objednaly jsme si ohromný poháry plný sněhově bílýho jogurtu sovocem a karafku plnou medu na zalití. To byla mlaskačka. I s kávou jsem zaplatila něco kolem 7 Euro, což je vzhledem k turistické destinaci normální cena. DOPORUČUJI!

2) 7th HEAVEN

Je vážně božský. Přijde vám to jakože stojíte na skále, na úplném konci světa a dál už je jen nekonečné moře mířící za sluncem.

Ať už tam jdete v jakoukoliv denní dobu, nikdy není vyloženě přelidněno, ale západ slunce je tam vyhlášený a pokud jste nuceni si vybrat jen jednu denní dobu, určitě vyražte na večer. Já tam zažila jak ranní kávu, tak pozdní oběd a i ten západ s vínkem. Místní restaurace patří ke špičkám. Pokud si chcete být jistí stolem hned na kraji útesu, určitě si zařiďte rezervaci dřív než to ostatní stihnout udělat před vámi. Musíte mít opravdu štěstí natrefit na krajní stoly bez cedulky RESERVED. Ceny jídel jsou o maličko dražší, ale musím říct, že opravdu stojí za to! Především rizoto na Martini vyloženě rozmazlovalo moje chuťové pohárky.

Tip: Zhoupněte se na místních houpačkách, dejte si vaši oblíbenou kávu a užívejte si ten výhled. Bez internetu prosím!

3) PORTO TIMONI

O tomhle místě bych se pravděpodobně v žádném průvodci nedočetla (a že jednoho doma mám!). Ale pak jsem si uvědomila, že je to vlastně strašně dobře, protože díky tomu tam turisty potkáte poskrovnu. Lidi! Tenhle výhled mi doslova vyrazil dech.. Občas tam můžete narazit na mlhu, a to potom nevidíte absolutně nic. Sedněte si tedy chvíli na místní lavičku a počkejte si. Mlha začne časem postupně ustupovat. A vám se začne z bílého nic vykreslovat neuvěřitelně nekonečně modré panoráma.
Cestou na místo musíte projít krásně malebnou typicky řeckouvesničkous úzkými uličkami a purpurově růžovými keři. A samozřejmě tam najdete i kavárnu s výhledem, kde si v klidu můžete vypít svoje freddo espresso.

4) CAPE DRASTIS A TIP NA KOUPAČKU

Cape Drastisje taková super skála na moři, co stojí za to vidět. Jakože na fotkách to třeba až tak super nevypadá, ale fakt je to bomba.
Každopádně když budete pokračovat po polní cestě pořád dolů a dolů, až na konečnou, tak dojdete jednak k místu odkud vyplouvají malé výletní loďky a druhak ke skalním útesům na kterých se můžete opalovat, skákat z nich do vody, mít klid od davu dovolenkářů a namatlat se od hlavy až k patě tim slavnym mořskym jílem, co si ho turisti vozí i domů. Je plný minerálů a dalších božích věcí, tak jsme se namázli fest.

5) KAVÁRNA DOLCE

Moje další srdcovka.Tahlekavárna má střešní terasu s úžasnymvýhledem na Palaeocastricu a k tomu nejlepší zmrzlinu, která se vyrábí pěkně podomácku. Tuším, že Xavi povídal (náš kamarád, domácí a snad jediný řek, co umí česky), že to vyrábějí přímo v budově cukrárny z místních zdrojů. Jakože corfu mlíkoa tak, chápem se ne 😀 Jezdí tam i hromadně plný busový zájezdy němců, tak je tam nechtějte potkat, protože to pak tu frontu nazmrzkustojíte faaaaaaaakt dlouho.
Záleží z jaké strany kekavárněpřijíždíte, ale pokud od Sidari, tak vás potká takové sedmiminutové zábavné zpestření dne. Kvůli úzkým silnicím tam mají semafor, u kterého se rozsvítí zelená jednou za 7 minut. V životě vám nebude 7 minut připadat tak dlouhých. A nebo budete mít to štěstí apřijedetetěsně předrozsvícenímzelené. U nás se z toho po čase stala taková hra, sázka na „v kolikáté minutě tam přijedeme?“. Kdo byl v tipováníúplněmimo musel koupit zmrzlinu v Dolce.

6) PANTOKRÁTOR

U nejvyšší hory Corfu to mám tak, že poprvé to pro mě byl nejhezčí zážitek, podruhé se mi to dost líbilo, potřetí jsem se divila jak ten výhled může Stefanose nudit, počtvrté jsem se tam už nudila, no a holky jsem tam už vůbec nevzala. Ale jednou to fakt stojí za to. Na vrcholku se nachází klášter s kostelíkem, kde si můžete zapálit svojí svíčku. Celkový dojem ale podle mě kazí ten radiokomunikační vysílač. Co ale za moc nestojí je ta místní restauraco-kavárna nebo co to je. Asi je Spiros línej to furt zásobovat, vzhledem kté nadmořské výšce.

TIP: Dost často se stává, že cestu na Pantokrátor lidi nemůžou najít. Ono je to s těma ukazatelema a celkovou orientací na Corfu dost špatný. Ale nedoporučovala bych vám se ptát místních. Většina z nich se tady baví tím, že turisty posílají schválně úplně opačným směrem.

7) PALAEOCASTRICA

Palaeocastrica jenejvíccoolCorfumísto na koupání a tak vůbec. Voda je tam teda studenější, někdy až ledová, protože všude kolem jsou skály který vodu udržujou chladnou.Aleje tam plno míst a stupínků na skákání, voda má mimozemšťanskou barvu, na skále jebar, zekterýhohraje hudba, můžete koupit občerstvení i koktejly. Fakt bomba. Můžete si i půjčit loďku a nebo jet na hromadnou plavbičku.
Po návštěvě Paleocastrici máte pocit, že jste si zaplatili nějakou luxury dovču s boháčema. Nebo aspoň já to tak mám 😀

TIP:Nejvíc super je výlet do jeskyní, kde plavou ve vodě mikroorganismy, které svítí modře, takže je pak celá jeskyně modře prosvícená.

8) VÝHLED ZE STEFANOVO BALKONU

Tak tenhle výhled rozhodně neuvidíte, ale budu milosrdná a podělím se zdarma o nějakou fotodokumentaci, haha.

9) BARBATI, IPSOS, KALIMATI A ST. GEORGE

Podle mě 4 nejhezčí severní pláže s nejčistčím mořem.
Barbati jsou oblázky s naprosto božsky čistou vodou,výhledemdo hor a s využitím vodních sportů. V sezóně je to teda dost přeplněný, ale stejně je to můj favorit a nejoblíbenější pláž.

Ipsos je písek s dlouhou pobřežní promenádou plnou restaurací a obchůdků. Stefan ale tvrdí, že do místních vod hotely posílají všechen humus ze záchodů a vodních odpadů a nikdy se tam nechtěl koupat. Nevim co je na tom pravdy, ale ve vodě jsem nikdy nic nepotkala. Mají tu skákacíhrad, síť na volejbal a takovéty vodní nafukovací nezbytnosti na vyblbnutí. Nutno podotknout, že v hlavní sezoně to tu ovládají mladý itálkové (dámy?).

Kalimati – výhodou téhle písečné pláže je pěkně po domácku stlučený molo ze kterého se dá skákat a dělat různý ptákoviny. Super místo pro rodiny s dětma, protože voda je dobrých 50 metrů jen brouzdaliště.

St. Georger je pěkně posazenázátokamezi dva kopce s trochu studenější vodou než u předchozích tří, ale v hlavní sezoně je to spíš výhoda. Nikdy jsem tam nezažila hodně lidí. Narazíte na plno taverniček a blízko se nachází zmíněné Porto Timoni i Akrotiri.

10) CANAL D´AMOUR

Kanál byl tohle léto náš domov. Jo, bydleli jsme v kanálu, haha.
Ke kanálu se vypráví taková romantická legenda, a to, že žena cokanál lásky proplave skrz, přitáhne srdce mužekterýhomiluje. No teda, my ho s holkama proplavali za to léto tak dvoutisíckrát a furt jsme single, tak nevim no.
Je to krásný místo, v centru města, na procházky při západu sluníčka. Dá se tam suprově skákat do moře, ve skalních puklinách se dobře chladí pivo a je to zajímavě fotogenické místo. Mezi útesy ale není dobré plavat když jsou větší vlny, ačkoli to třeba moc nebezpečně nevypadá tak se nám tam několikrát přes léto někdo topil (vždycky se ale topili, tak nevim jestli spíš neumíme plavat).

11) NEBEZPEČÍ U CAPE DRASTIS

No a nakonec budem loupežníci a překročíme zákaz vstupu.
Na tohle místo jsme s holkama přišli úplně náhodou, když jsme šli kolem cestou ke Cape Drastis. Všimli jsme si cedulí a značek s upozorněním nebezpečí a takový, no tak jsme šli. A lidi, viděli jsme tohle ….

Jestli můžu říct něco strašně hlubokýho na závěr : Jeďte na corfu 😀

Jasas malaky