thomas cook

O jakou CK se vlastně jednalo

Thomas Cook byla britská cestovní kancelář s dlouholetou tradicí. Založená byla již v roce 1841, tehdy ještě pod jménem Thomas Cook & Son. K poslední větší změně v poslední době došlo v roce 2007, kdy se společnost spojila s dalším koncernem MyTravel Group a vznikla tak společnost s oficiálním jménem Thomas Cook Group.

Právě toto spojení však přineslo více problémů než kýženého ovoce. Společnost se dostávala stále do větších dluhů a nepomáhal tomu ani fakt, že čím dál více lidí cestuje takzvaně na vlastní pěst.

Poslední šancí společnosti bylo získání gigantického úvěru, to se však podniku Thomas Cook již nepovedlo. Úvěr na částku asi 5 miliard korun českých byl zamítnut, a to vedlo k definitivnímu zániku této cestovní kanceláře. Společnost Thomas Cook Group je tak k datu 23.9.2019 v likvidaci.

Kam až sahal vliv CK Thomas Cook

Kromě balíčků kompletních zájezdů společnost nabízela i jiné služby. Pod koncern spadá asi 200 hotelů rozprostřených po celém světě, jejichž osud je teď velmi nejistý. Dceřinou společností je také letecká společnost Thomas Cook Airlines se sídlem v Bruselu, disponující flotilou asi 100 letadel, která už ve vzduchu taktéž neuvidíme.

Dceřiné společnosti

Koncern Thomas Cook je rozšířen po celém starém kontinentu a spravuje mnoho společností především ze severní a střední Evropy. Jednou z největších dceřiných společností je německá aerolinka Condor. Její budoucnost však podle slibu německého ministra financí podpoří vláda. Poskytne letecké společnosti úvěr a bude za ni ručit. Zde se tak pravděpodobně nemusíme obávat velkých změn. Do podniku Thomas Cook Group však patří i cestovní kancelář Neckermann, která má na českém trhu poměrně silné místo.

Dopad pro české turisty

Cestovní kancelář Neckermann v tuto chvíli pozastavila prodej všech svých produktů. Byla k tomu donucena kvůli tomu, že německé, rakouské a polské divize Thomase Cooka jsou již v insolvenci a česká pobočka spadá právě pod německé vedení.

V současné době je v zahraničí s CK Neckermann necelé tisícovka českých turistů. Podle mluvčího společnosti by měly pobyty proběhnout bez problému, pouze bude pravděpodobně nutné zajistit náhradní dopravu zpět do vlasti. Finanční náklady budou hrazeny z pojištění CK.

Co však bude s těmi, kteří už si dovolenou zakoupili? S největší pravděpodobností už nikdo na svou dovolenou neodletí, avšak stoprocentně to vyloučeno podle dosavadních informací není. Pokud jste si zájezd zakoupili, podle slov CK Neckermann vám budou všechny peníze vráceny. Větší problémy mohou potkat české turisty, kteří zakoupili zájezd přímo u Thomas Cook. Netýkají se jich totiž české zákony o pojištění cestovních kanceláří. Není však přesně známo, o jaký počet lidí se jedná či zdali někdo takový vůbec je.

Dopad pro přímé klienty CK Thomas Cook

V době krachu společnosti bylo podle odhadů v zahraničí asi 150 000 britských turistů. Zahájena tak byla takzvaná operace Matterhorn, tedy projekt na co nejrychlejší přepravení britských turistů zpět do vlasti. Očekává se, že návrat všech lidí ze zahraničí bude trvat nejméně do 6. 10. a bude muset proběhnout více než tisíc ,,záchranných letů“. Celkový počet lidí nacházejících se nyní v zahraničí, na něž bude mít krach cestovní kanceláře Thomas Cook dopad, je více než půl milionů.

Kromě turistů na úpadek CK doplácí i podnikatelé

Konec takového gigantu, jakým byl Thomas Cook znamená obrovské komplikace především pro hoteliéry, ale také pro majitele restaurací či agentur pořádajících výlety pro turisty. Nejhorší dopad se očekává v Řecku, kam s touto cestovní kanceláří cestovalo velké množství Britů.

Několik tisíc lidí přijde o práci

Pro společnost Thomas Cook a její dceřiné společnosti pracovalo více než 20 tisíc lidí, kteří nyní pravděpodobně přijdou o práci. Jedná se například o piloty a posádky letecké společnosti Thomas Cook Airlines nebo o pracovníky cestovních kanceláří, které pod CK Thomas Cook spadají.

Téměř nemožné a naprosto nečekané se stalo skutečností. Druhá největší cestovní kancelář v Evropě zkrachovala a historie větší kolaps v oblasti cestovního ruchu a cestovních kanceláří nepamatuje. Následky budou nejsilněji pociťovat zákazníci této cestovní kanceláře a jejích dceřiných společností, ale také jejich zaměstnanci a zaměstnanci v cestovním ruchu jednotlivých zemí po celém světě. Dopad tak budou pociťovat i jednotlivé ekonomiky turisticky oblíbených oblastí.

Cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala – dopad na české turisty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!