Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017

V první části jsme se zabývali přírodními a historickými památkami, které byste při své návštěvě Srí Lanky neměli minout. V dnešní druhé části v tom budeme pokračovat a čeká nás město Ella.

 

 

Ella je velmi oblíbeným turistickým místem, protože na své si tu přijde každý. Přímo v Elle a nebo jejím přilehlém okolí naleznete jak přírodní krásy, trasy pro výšlap, tak i historické památky.

Do Elly vede mnoho cest, ty dvě nejčastější jsou z města Kandy a z jihu ostrova. Pokud se vydáváte z jihu, doporučujeme využít přímý autobus z města Matara, který jezdí několikrát za den a cesta trvá přibližně 6 hodin. Je to sice dlouhá cesta, ovšem bez přestupů. Jinou a námi odzkoušenou možností je dojet přímým autobusem z Matary do města Wellawaya, které je přibližně ve 2/3 cesty, ubytovat se zde a další den pokračovat dalším autobusem do Elly (a nebo do blízkého Haputale).

 

Little Adam's Peak (c) Tereza Horčičková 2017
Little Adam’s Peak (c) Tereza Horčičková 2017

 

Další možností je jet autobusem nebo vlakem z města Kandy. Musíme upozornit, že cesta vlakem je sice pohodlnější s krásnými výhledy, ovšem trvá přibližně 8 hodin. Cesta autobusem je sice divočejší, protože místní řidiči se s tím takzvaně “nepářou”, nicméně budete v Elle za poloviční čas. Pokud neřešíte peníze, auto s řidičem je samozřejmě také možností. 

Nabídky na různé druhy ubytování můžete přijmout od místních, kteří vás budou netrpělivě očekávat již při příjezdu vlaku či autobusu, nebo využít aplikace booking.com, která překypuje nabídkami za výhodné ceny. V mimosezóně, pokud přijmete nabídku od místních, je často možné smlouvat, přes booking.com to většinou nelze. Tak či tak, je zbytečné řešit ubytování s velkým předstihem, bohate stačí až při příjezdu do Elly, případně den předem.

 

Ella (c) Tereza Horčičková 2017
Ella (c) Tereza Horčičková 2017

 

Pokud vlastníte řidičský průkaz, nebojíte se a jste intuitivní řidič, pro pohyb v Elle a okolí doporučujeme vypůjčit skůtr. Památky jsou od sebe vzdálené sice pár kilometrů, ovšem skůtr vám ušetří spoustu času. Řízení na Srí Lance mnoho lidí odsuzuje, pravdou ale je, že pokud umíte včas reagovat, cestu plně vnímáte a jste opatrní obzvláště v blízko autobusů, lze to v pořádku zvládnout. 

Mezi největší chlouby Elly patří dozajista Little Adam’s Peak a Ella Rock. Nejsou to až tak náročné tůry, cestu vám budou zpříjemňovat všudypřítomné čajové plantáže a naskytnou se Vám zde krásné výhledy po okolí Elly. Skůtrem či tuktukem se dá zajet téměř až pod samotné hory, dál je třeba jít pěšky. 

Pokud jste Haputale a Lipton’s Seat nezahrnuli již do jiné části výletu, tak je pravý čas se tam vydat. Od Elly je Lipton’s Seat v dojezdové vzdálenosti a rozhodně stojí za to (více v předchozím článku https://levnocestovani.cz/cestovani-vnitrozemi-sri-lanky-i/).

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017
Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017

 

Patříte mezi milovníky vodopádů? V tom případě musíte vyrazit na nedaleké Dunhinda Falls, které jsou na skůtru příjemných 45min cesty. K vodopádům nevede lehká cesta, každopádně se vyplatí. A je plná opiček. Zhruba 1,5 km půjdete podél skal dolů k vodopádům, které se nachází v údolí. Můžete zůstat na vyhlídce a nebo na vlastní nebezpečí sejít až přímo k vodopádům – odvážlivci se mohou i vykoupat – ozkoušeno a doporučujeme! 

 

Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017
Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017

 

Jestliže máte rádi vodopády, ale z různých důvodů se Vám kvůli nim nechce tolik cestovat, můžete se vydat na leckteré jiné vodopády v okolí Elly, vnitrozemí Srí Lanky jimi poměrně překypuje. 

 

Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017
Dunhinda Falls (c) Tereza Horčičková 2017

 

Dále doporučujeme navštívit “Spice Garden”, kde uvidíte mnoho druhů koření v podobě, v jaké je většina z nás nezná – tedy jako rostlinu. 🙂 Prohlídka je cca na 30 min za 100 rupií na osobu s komentářem pana majitele.

 

Spica Garden, Ella (c) Tereza Horčičková 2017
Spica Garden, Ella (c) Tereza Horčičková 2017

 

91m dlouhý Nine Arches Bridge také stojí za navštívení, jedná se o jeden z nejtypičtějších mostů na Srí Lance. Je krásným příkladem britského stavitelství z dob, kdy byla Srí Lanka britskou kolonií. Most a jeho okolní příroda je často přirovnáván k mostu z Harryho Pottera, po kterém jezdil Highway express do pověstné školy v Bradavicích. 

Děkujeme za pozornost a načtenou u dalšího článku!

Cestování po vnitrozemí Srí Lanky II. – Ella

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!