Kapka pod Indií, neboli Srí Lanka, je v posledních letech velmi navštěvovanou destinací. Kromě písčitých pláží plných surfařů z celého světa je Srí Lanka proslulá mimo jiné také svou krásnou přírodou a historickými památkami. V dnešním článku začneme místy, která při své návštěvě zde rozhodně nesmíte vynechat.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Kandy

Kandy toho nabízí mnoho a zároveň je mimo turistické atrakce pouhým městem plným odpadků, kouřových výparů z aut a tuk tuků.

 

Temple of the Sacred Tooth Relic

Pravděpodobně nejznámějším klenotem celého Kandy je Chrám Buddhova Zubu, jedná se o jednu z nejvýznamnějších buddhistických památek. Skvostný chrámový komplex s mnoha svatyněmi je navštěvován tisícemi turistů denně, proto počítejte s frontami a velkým množstvím lidí. Ovšem tím hlavním je relikvie Buddhova zubu, kterou sice smí spatřit pouze vyvolení, ale jeji schránku může spatřit i turista.

 

 

Temple of the Sacred Tooth Kandy
(c) Terez Horčičková 2017 – Temple of the Sacred Tooth Relic, Kandy

 

Pro cizince je vstup 1500 LKR + pokud nemáte v zavazadle místo na boty, budete si je zde muset za peníze uložit v úschovně. Obecně platí, že do jakéhokoliv chrámu můžete vstoupit pouze zahaleni a zde to není výjimkou, proto dbejte na zahalená ramena a kolena. V opačném případě Vás mohou poslat zpět se převléci a pokud nic jiného nemáte, budete si muset koupit kus oblečení od místních prodejců čekajících na svou šanci. Ve výsledku je chrám překrásnou podívanou a silným zážitkem.

 

 

Royal Botanic Gardens

Jednu z nejvýznamějších tropických botanických zahrad světa naleznete právě zde v Kandy. Královská Botanická Zahrada je bývalou zahradou královského dvora, který zde sídlil již od 14. století. V podobě, v jaké ji známe dnes, je od roku 1821. Naleznete zde tisíce druhů exotických rostlin z celého světa a mimo jiné také různé druhy drobnějších živočichů jako jsou netopýři, žáby, ale také opice a další. Vstupné je opět 1500 LKR a studenti zde mohou využít slev. Doba prohlídky je přibližně 1-2h.

 

Royal Botanic Gardens, Kandy
(c) Terez Horčičková 2017 – Royal Botanic Gardens, Kandy
Royal Botanic Gardens, Kandy
(c) Terez Horčičková 2017 – Royal Botanic Gardens, Kandy

 

Srdcem celého Kandy je jeho rozlehlé jezero, kolem kterého může být příjemná procházka. Pohled na něj a na celé Kandy si nenechte ujít z vysoko umístěného Kandy City View Point. Ze zmíněného výhledu můžete spatřit i největší sochu Buddhy v celém Kandy, kam se také můžete dojít podívat osobně (vstupné 500 LKR + opět úschova bot).

 

 

Buddha Statue Kandy
(c) Terez Horčičková 2017 – Buddha Statue Kandy

 

V Kandy, jako v celém vnitrozemí Srí Lanky, naleznete čajové plantáže a továrnu na čaj. Jestliže Vám zbyde čas, běžte je navštívit. Pokud se ale chystáte do malebného městečka Haputale, můžete plantáže a továrnu s klidem vynechat, protože tam si jich užijete více než dost.

 

 

Haputale a Lipton’s Seat

Malé a nenápadné městečko Haputale skrývá velké poklady. Přímo nad ním se totiž nachází fenomén Lipton’s Seat, rozlehlé čajové plantáže a továrna na čaj. Čím jsou tyto plantáže a továrna odlišné od ostatních? Byly totiž na celé Srí Lance úplně první. A čí že je to zásluha?

 

Čajové plantáže v okolí Haputale
(c) Terez Horčičková 2017 – Čajové plantáže v okolí Haputale

 

Thomas Lipton je rodákem ze Skotska, který pracoval na mnoha různých (tabákových, kávových ..) plantážích po celém světě. Vynalezl čajové pytlíky, díky kterým si mohli lidé vychutnávat i méně kvalitní čaj, tudíž byl dostupný pro všechny. Při svých cestách se vydal i na Srí Lanku, kde se setkal s Jamesem Taylorem, který zde pěstování čaje velmi zpopularizoval a to právě díky němu je celá Srí Lanka posetá čajovými plantážemi. Později se Lipton stal vlastníkem čajových plantáží a nedaleko Haputale založil továrnu na čaj Dambatenne.

 

 

Jak a kdy se vydat na Lipton’s Seat?

Existuje mnoho způsobů. Lze si zapůjčit skůtr, nechat se vyvést tuk tukem, dojet autobusem a nebo se vydat po svých. Skůtr půjčíte za 1000 – 1500 LKR na den, tuk tukem vyjedete cca za 1000 LKR, autobusem jsou to drobné a pěšky Vás to bude stát pouze vlastní sílu – 12 km do kopce. Cesta vede z Haputale přes vysoké hory, překrásné čajové plantáže a drobné vesničky, pro které jsou plantáže obživou, přímo až na Lipton’s Seat. Pouze cca 2 km před vrcholem se vybírá vstupné cca 100 LKR. Každopádně vyražte v brzkých ranních hodinách, protože počasí se naplánovat nedá a hezké počasí je zde spíše výjimkou. Pokud budete na vrcholu kolem 7 ráno, je vysoká pravděpodobnost, že ještě nebude mlha a Vám se tak naskytne překrásný výhled pojmenovaný po Thomasu Liptonovi, který sem údajně chodil relaxovat.

 

 

Lipton's Seat
(c) Terez Horčičková 2017 – Lipton’s Seat

 

Po sestupu dolů nezapoměňte navštívit čajovou továrnu Dambatenne, kde Vás za cenu 250 LKR čeká velice zajímavá prohlídka celé továrny. Bohužel, čaj zde sice pořídíte, ale pouze za velké peníze a ve velmi malém výběru. S koupí čaje proto vyčkejte do místních obchodů.

 

Cestování po vnitrozemí Srí Lanky – I.
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!