Cestu do Chorvatska přes Maďarsko využijí především ti, kteří vyrážejí z Moravy a také ti, co cestují až na jižní pobřeží chorvatského Jadranu. Můžete si vybrat ze dvou variant cesty. Jedna je skrze slovenské a maďarské dálnice, druhá, „nedálniční“ trasa, je cenově výhodnější, avšak s pár hodinami času navíc.

 

 

 

 

Pravidla pro řidiče v jednotlivých zemích

 

Slovensko

V obci na Slovensku můžete jet nejrychleji 60km/h, mimo obec pak 90km/h. Před jízdou je zakázáno požívat alkohol a jeho množství v krvi není tolerováno v žádném množství.

 

Maďarsko

V maďarské obci je nejvyšší povolená rychlost 50km/h, ve stále více obcích se zavádí rychlost 30 km/h. Mimo obec je to 90km/h a na dálnicích 130km/h. V Maďarsku platí absolutní zákaz řízení motorových vozidel pod vlivem alkoholu.

 

Chorvatsko

Nejvyšší povolená rychlost v obcích je pro všechny druhy motorových vozidel 50 km/h. Na silnicích mimo obce je maximální povolená rychlost 90 km/h. Na dálnicích je nejvyšší povolená rychlost 130 km/h. Pokuty za překročenou rychlost jsou počítány podle míry překročení. Pokud povolený limit překročíte o více než 50km/h, hrozí vám pokuta v přepočtu až 52 000,- Kč, nebo odnětí svobody na 60 dnů. Povolený limit alkoholu v krvi řidiče je 0,5 promile. Pro některé skupiny řidičů (taxikáři a mladí řidiči do 24 let – platí dál absolutní zákaz alkoholu). Pokud se dopustíte dopravního přestupku a v krvi budete mít alkohol do 0,5 promile, zaplatíte pokutu asi 2 500,- Kč.

 

 

Trasa z Brna do Zagrebu 

 

Brno – Bratislava – Czorna – Szombathely – Zalaegerszég – Zagreb

Trasa je dlouhá přibližně 525km a je zhruba o 30km delší, než ta přes Rakousko. Doba jízdy se prodlouží asi o hodinu a půl a to hlavně proto, že v maďarské části jedete převážně po obyčejných silnicích. Na dálničních poplatcích oproti přejezdu přes Rakousko a Slovinsko ušetříte 15 €. Tato trasa je mimo úsek dálnic a tak vás vyjde nejlevněji.

 

Popis trasy:

– z Brna směr Bratislava po E65
– na hraničním přechodu se Slovenskem si nezapomeňte koupit slovenskou dálniční známku
– před dojezdem do Bratislavy sledujte cedule mířící do Györ a podle nich projeďte Bratislavou po silnici E65
– na této silnici dojedete na hraniční přechod do Maďarska, kde si koupíte maďarskou dálniční známku (Ceny maďarských dálničních známek jsou podle počtu osob)
– v Maďarsku pokračujte po silnici E65 směr Szombathely po dálničním přivaděči a pak po dálnici směr Györ, Budapest
– následně odbočte na silnici 86 na Czorna
– ve městě Czorna na obou kruhových objezdech jeďte na Szombathely po silnici 86 / E65
– vyhnětě se centru v Szombathely a ještě před ním jeďte směr Körmend po silnici 86/E65
– i v Körmend je lepší se vyvarovat centru a jet směr Zalaegerszég po silnici 86 / E65
– v Zalaegerszég pokračujte směrem Nagykanyzsa
– nyní už vidíte cedule, které vás nasměrují na chorvatský hraniční přechod
– na hranicích se dáte směrem na Zagreb po silnici E70 / A3
– před Zagrebem pak směr Split, Rijeka, dálnice A1

Dále se orientujte podle letoviska, kam máte namířeno.

Pokud byste chtěli jet přes maďarské dálnice, cesta se vám prodlouží zhruba o 120km, časově však vyjde lépe. Zaplatíte ovšem více za pohonné hmoty a dálniční známky (resp. vinětu v Maďarsku). Dálniční trasa vede ze Slovenska po M1 a M7 kolem Budapešti, přes Nagykanizsu a dále do Záhřebu, což je z Brna cca 670 km.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

 

Mýtné v Chorvatsku

Platbám na dálnicích se nevyhnete ani v Chorvatsku. Zde se nekupují známky, ale platí tzv. mýtné. To je počítáno dle kategorie vašeho vozidla. Ceny se pohybují kolem 70 – 110,-Kč/100km. Před vjezdem do placené zóny si vezmete z automatu lísteček a když ji opouštíte, zaplatíte vyměřený poplatek.

 

Výhody, proč jet přes Maďarsko

Cesta přes Maďarsko vás vyjde o něco levněji, než přes Rakousko a Slovinsko, kde jsou dražší dálniční známky. Další výhodou je také to, že si cestování můžete zpříjemnit návštěvou maďarských lázní. Desetidenní dálniční známka na Slovensku stojí 10 €. V Maďarsku nekupujete klasickou známku, která se lepí na sklo ale tzv. „dálniční vinětu“. Jedná se o elektronický poplatek. Za desetidenní vinětu zaplatíte zhruba 12, 90 €. Koupě obou známek je nutnost, často jej hned za hranicemi policisté kontrolují a pokuty za nekoupenou známku se pohybují kolem 100 €. Trasa přes Maďarsko má také výhodu v tom, že se vyhneme přecpaným silnicím na trase ve Slovinsku.

 

 

Cesta do Chorvatska přes Maďarsko
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!