Konečně se blíží vaše vysněná daleká cesta, ale nevíte jaké doklady budete potřebovat? Stačí vycestovat mimo EU pouze s občanských průkazem nebo budete potřebovat pas? Jaké všechny doklady si sbalit? Otázek je spousta a před dovolenou je toho tolik, že jednoduše něco zapomenete. Ujasněte si jaké doklady budete potřebovat při cestě mimo EU.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

Na co si dát pozor?

Dejte si pozor na to, že i pokud cestujete v rámci Shengenského prostoru může se výjimečně stát, že budete cestovat přes třetí zemi, která součástí není. Doklady uvedené níže budete potřebovat i na cestu přes tuto třetí zemi.

 

Vstup do země mimo EU

Pro cestu do zemí mimo EU nebo Schengenský prostor budete muset splňovat podmínky daného státu. Aktuální informace najdete například na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí. Bude se často jednat například o vízum, turistické karty nebo bude muset být pas platný určitou dobu po tom, co zemi opustíte. Podmínky každé země jsou jiné, nejde proto obecně říct, co budete potřebovat.

 

Doklady které si připravit

  • cestovní pas, případně jeho kopii jak na papíře, tak emailu, abyste k němu měli v případě potřeby přístup téměř odkudkoliv. Z emailu se neztratí.
  • kartička zdravotní pojišťovny
  • asistenční kartička cestovního pojištění
  • cestovní doklad dětí a to i v zemích EU. To že máte děti “zapsané” neznamená, že můžou jet na váš doklad

 

Cestovní pas

Cestovní pas se vydává do 30 dní a to na 10 let do občany nad 15 let, pod 15 na dobu 5 let. Platnost se neprodlužuje, vždy budete muset žádat o vystavení nového dokladu. 

Pokud budete potřebovat, tak můžete požádat o tzv. rychlopas, který se vydává do 15 dnů a platí půl roku. Bohužel některé země vstup s ním nepovolují.

 

Pojištění

Cestovní pojištění by mělo být něco bez čeho stejně jako bez pasu do zahraničí nevyjedete. Může se to totiž šíleně prodražit. Pojištění můžete srovnávat zde a vybírat můžete dobu od pár dní až po rok.

 

Očkování

Do některých, zvlášť exotických, zemí platí povinné očkování. Informujte se s dostatečným předstihem zda zrovna vy jej budete potřebovat ve vaší destinaci, případně zda budete potřebovat mezinárodní očkovací průkaz. Přehled naleznete tady.

Co budu potřebovat na cestu mimo EU?
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!