Navštivte toto unikátní město, které bylo postaveno na laguně a každý rok se o pár milimetrů více potopí. Benátky uchvátí především slavnými kanály po kterých se plaví gondoly s turisty a historickou částí města. Ať už pojedete do Benátek se svou drahou polovičkou nasávat romantiku místa či se vyřádit na místní slavný karneval, troufám si říci, že Benátky okouzlí téměř každého. Neváhejte a přileťte do Benátek stejně tak jako přiletí za Vámi holuby pro pamlsek na náměstí Sv. Marka.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Kdy navštívit Benátky

 

Benátky jsou místem, které můžete navštívit v podstatě v jakoukoli roční dobu. Každé roční období má v Benátkách svá specifika, stejně tak výhody i nevýhody.

Pokud navštívíte Benátky na jaře, čeká Vás slunečné počasí s teplotami okolo 12-22°C a turistů zde bude rozhodně méně než v hlavní sezoně.

Když vyrazíte do Benátek v létě, je zde rozhodně nejteplejší počasí v průměru kolem 25°C a když stupnice teploměru šplhá až k 30°C, do Benátek často zavítá krátká bouřka, která je však často příjemným osvěžením. Nevýhodou jsou vyšší ceny letenek a davy turistů, které ubírají na romantice.

Počasí na podzim je trochu chladnější než tomu na jaře, přesto i podzim je v Benátkách teplý a slunečný. Na podzim navíc navštíví Benátky rozhodně méně turistů.

Zajímavé jsou rozhodně Benátky i v zimě. V tomto období dávají aerolinky do oběhu levné letenky a hlavně je zde méně turistů než za celý rok. Pokud se chcete sami toulat uličkami Benátek a neprodírat se davy, zima je to pravé období. Teploty se sice pohybují kolem 5°C, přesto o slunečné dny není nouze. Navíc v únoru se zde koná jedinečný festival.

Low cost varianta na 2 dny/osoba: 1 000 Kč – 2 500 Kč (placené či levné alternativní ubytování, jedno teplé jídlo denně, jednodenní travel card, doprava z letiště)

Normální varianta na 2 dny: 3 000 – 5 000 Kč (ubytování v hotelu, travel card na 2 dny, jedno teplé jídlo denně, doprava z letiště, vstupy do místních památek a galerií.

 

 

Co si vzít sebou

Do Benátek nic speciálního nepotřebujete, vystačíte si s příručním zavazadlem. Rozhodně si sebou vezměte větší obnos peněz, Benátky rozhodně nejsou levnou destinací co se týče vstupů či jídla. Variantou může být přivést si potraviny z domova, byl by však hřích alespoň jednou neokusit místní kuchyni.

 

U jaké/jakých společností koupit letenky

Z Prahy se dostaneme přímým letem se společnostmi Wizz Air nebo easyJet. Wizz Air letí na letiště v Trevisu, easyJet na letiště Marco Polo. Výhodněji vycházejí letenky s Wizz Air, ale i letenky s easyJet jsou za slušné ceny. Občas se najde velmi zajímavá akce od společnosti Volotea, kdy letenka vyjde třeba i na 1€.

 

Jaká je rozumná cena za letenku

V chladnějších měsících se obvykle dají letenky sehnat do 1000 Kč, se členstvím ve Wizz Air clubu ještě o pár stovek méně. Pokud chytnete skvělou akci, dá se do Benátek dostat i za 600 Kč. Ani v letních měsících to nejsou žádné pálky, momentálně ceny s easyJetem začínáji na 1400 Kč. Velmi levnou alternativou je Berlín, zde začínají ceny s Ryanair za zpáteční let na 550 Kč. Výlet se dá spojit i s dalšími městy, například do Milána se dostanete i za 270 Kč a mezi městy se dopravíte levně Megabusem.

 

 

Ubytování

Ubytování v Benátkách je velmi drahé, v hotelu se stěží dostanete pod 1 000 Kč/os. na 1 noc. Pro příklad jsem zvolil ubytování pro 2 osoby. Mějte na paměti, že čím dále od centra tím je cena za ubytování nižší, připlatíte si však za dopravu. 

 

Hotely a apartmány

Ubytování v Benátkách je velmi drahé, v hotelu se stěží dostanete pod 1 000 Kč/os. na 1 noc. Stránka www.booking.com však často nabízí třeba 50% slevu na ubytování, když si ho rezervujete daný den. Pokud budete mít štěstí, cena tak může být velmi přívětivá. Osobně bych volil jednu z možností níže, ale pokud chcete zůstat v hotelu, zde je pár možností:

Dvoulůžkový pokoj s manželskou postelí v apartmánu, vzdálen 1 km od železniční stanice Benátky Santa Lucia a 10 minut chůze od čtvrti Benátské Ghetto naleznete zde: http://www.booking.com/hotel/it/venice-garden.cs.html. Cena za 2 noci: 3 513,- Kč.

Manželká postel v hotelu Amba Alagi, 300 m od autobusové zastávky směr letiště Marco Polo,není úplně nejblíže do historického centra (10km), naleznete zde: http://www.booking.com/hotel/it/amba-alagi.cs.html. Cena za 2 noci: 2 973,- kč.

Asi nejzajímavější možností ubytování je 3* hotel Roma, který je velmi dobře hodnocen a v ceně je zahrnuta snídaně. Je sice vzdálen 10 km od historického centra, nabízí však letištní transfer, naleznete zde: http://www.booking.com/hotel/it/roma-marghera.cs.html. Cena za 2 noci: 3 406,- Kč.

 

 

 

Kempy

Rozhodně zajímavé a úsporné řešení. Pokud si vezmete vlastní stan, opravdu ušetříte. Na nabídku kempů koukněte zde: https://cs.camping.info/it%C3%A1lie/ben%C3%A1tsko/ben%C3%A1tky/kempy.

 

 

Airbnb

Přes Airbnb můžeme nalézt pěkné ubytování od 800 Kč na noc v okolí Benátek. Zde je zajímavá nabídka:

Ve vesničce blízko Benátek nalezneme perfektní ubytování, které je velmi snadno dostupné vlakem, autobusem či tramvají do Benátek. Hostitel nabízí vyzvednutí z letiště a zapůjčení kostýmů v době Karnevalu. Naleznete zde: https://www.airbnb.cz/rooms/4728530?checkin=24.02.2017&checkout=26.02.2017&guests=2&adults=2&children=0&infants=0&s=m1_Y8dP1. Cena za 2 noci: 1 657,- Kč.

 

Couchsurfing

Pokud chcete poznat místní a netoužíte po přílišném soukromí, zkuste najít někoho přes Couchsurfing. V Benátkách je přes 700 hostů.

 

 

Doprava na místě a plán cesty

Benátky můžete pojmout hodně aktivně a snažit se projít mnoho památek či se pouze ztratit v místních uličkách nebo relaxovat u kávy poblíž slavného “Canale Grande”, který je obklopen historickými domy a u břehů se houpou gondoly v rytmu vlnek. Benátky nejsou příliš velké a tak se dá najít zlatá střední cesta.

Po městě se můžete buď pohybovat pěšky či za pomoci vaporetta. Je to na Vás, ale pamatujte, že v Benátkách jsou pouze 4 mosty a suchou nohou se nedostanete na okolní ostrovy. Ceny za Travel tourist card jsou: 20,00 € – 1 den, 30,00 € – 2 dny, 40,00 € – 3 dny, 60,00 € – 7 dní. Můžete pak neomezeně cestovat v Benátkách, na okolní ostrovy a využít ACTV bus. Bez karty stojí jedna jízda Vaporettem 7,50€.

 

 

 

 

 

1. DEN: DOPRAVA Z LETIŠTĚ, SAN POLO, DORSODURO

 

Treviso:

 

1) Přímý autobus Treviso – Benátky

 

Výhodou tohoto spojení je, že autobusy čekají na přílety letadel, nevýhodou je rozhodně vysoká cena. Za dopravu zaplatíte 12€ za jednosměrnou jízdenku. Pokud budete cestovat ve dvou, ušetříte alespoň 1€. Autobus míří na Venice P.zzale Roma Mestre a jízdenku můžete zakoupit v automatu či online http://88.36.245.11/wttreviso/index.jsp?lang=en&c=atvo. Autobus Vás vezme buď do Mestre nebo přímo na autobusové nádraží blízko náměstí San Marco.

 

2) MHD (taxi) + vlak

Nejdříve se dopravíme na vlakové nádraží Treviso, cesta trvá asi 12 minut. Využijeme k tomu místní MHD případně pokud nás je více, můžeme se složit na taxi. Jsou zde 3 možnosti jak koupit jízdenku a to na letišti (1,30€), u řidiče (2,50€) a nebo poslat sms jízdenku ve tvaru MOM na +39 4850208 (1,30€).

Poté přesedneme na vlak který nás zaveze buď do Mestre či na vlakové nádraží Santa Lucia. Cena za 1 lístek činí 3,35€ a dá se zakoupit buď na pokladně či v automatu. Jízdní řády naleznete zde: http://www.trenitalia.com.

 

Marco Polo:

Jsou zde 2 možnosti jak se dostat na náměstí Piazzale Roma autobusem a to buď MHD nebo společností ATVO. Cena je stejná a to 8€. Rozdíl činí akorát délka cesty, jelikož autobusy ATVO po cestě nezastavují. Na časy obou autobusů koukněte zde: http://www.atvo.it/, http://actv.avmspa.it/en.

Alternativou je také doprava po vodě buď vodním taxi, které je však enormě drahé (180€) nebo pak vodním autobusem. Nejjednodušší je doprava soukromou společností Alilaguna, která Vás za 15€ doveze přímo do Benátek z letiště. Na časy koukněte zde: http://www.alilaguna.it/.

Zvažte podle časových možností zda chcete jet nejdříve do místa, kde jste ubytování nebo rovnou objevovat krásy Benátek. Pokud Vás netlačí check-in, jeďte rovnou do Benátek. Vzhledem k ceně letenek do Trevisa a levnou možností dopravy do Benátek jsem sestavil plán začínající na vlakovém nádraží Santa Lucia. Po Benátkách se pak stačí pohybovat po svých. Pokud chcete přejít suchou nohou na druhý břeh, buď budete muset najít most, kterých je zde však málo a nebo využít služeb vodního taxi či loďky.

Když se řeknou Benátky, většina lidí si vybaví typické místní loďky gondoly a romantiku s nimi spojenou. Tento romantický zážitek je však velmi drahý a ne každému se chce dát 80€ za půl hodinovou projížďku. Cena pro místní je mnohem menší a tak pokud ovládáte italštinu, můžete se zkusit chovat jako místní a svezete se kolem 2€. Velmi levnou alternativou je však loďka s dvěma gondoliéry, která se nazývá traghetto. Vejde se na ní více osob, ale stojí pouze 2€. Převáží však pouze mezi břehy. Díky nízké ceně si však jízdu můžeme dopřát mnohem častěji a tak náš výlet začneme dopravou ze Santa Lucia do Fondamenta San Simeón Piccolo právě touto loďkou. První den prozkoumáme čtvrti San Polo a Dorsoduro.

Kostel Chiesa San Simeon Piccolo bude jednou z prvních kostelů, které v Benátkách uvidíte po vystoupení z loďky. Zdarma se můžete podívat dovnitř, za 2€ se pak dá sestoupit do krypty, což je zajímavý zážitek.

Odtud se vydáme ke kostelu Chiesa di San Nicola da Tolentino a nedaleké budově z 15. století Scuola Grande di San Rocco, která je krásná zvenčí, ale ty pravé krásy se nalézají uvnitř. Naleznete zde nespočet renezančních obrazů a překrásný strop ze zlata je třešničkou na dortu.
Především pro zástupce ženského pohlaví by mohlo být zajímavé se podívat na blízký palác Mocenigo jenž nabízí velkou sbírku tradičních kostýmů a parfémů.

V Benátkách je nespočet kostelů a bazilik, což Vám již nemusí připadat po čase zajímavé, to by však nemělo platit o Basilica Santa Maria Gloriosa dei Frari, která se stavěla přes 100 let! Zaujme především skvostným interiérem či slavnými plátny od Tiziana a Belliniho. Jsou zde pochováni například skladatel Claudio Monteverdi, benátský dóže Francesco Foscari, malíř Tizian a sochař Antonio Canova.
Pokud Vás už omrzely památky a kanály, zaskočte do si Mercati di Rialto. Je to místní trh s čerstvými produkty. Výborné ovoce, zeleninu či mořské plody zde koupíte za velmi slušné peníze.

Jako poslední zastávku na tomto břehu řeky jsem naplánoval návštěvu Gallerie dell’Accademia, kde je ve třech budovách umístěna největší sbírka benátského umění. Galerie má 24 síní a v nich uvidíme například Byzantské, Renesanční či Barokní umění. A kdyby Vás přeci jen ještě neomrzelo umění, navštivte Sbírku Peggy Guggenheimové, což je museum moderního umění.

 

 

 

2. DEN: CANNAREGIO, NÁMĚSTÍ SAN MARCO, OSTROVY BURANO A LIDO

Druhý den z rána navštívíme čtvrť Cannaregio, která není plná turistů, ale naopak místních lidí. Na vlastní kůži tak poznáte opravdové Benátky jak je berou místní. Nachází se zde spousta taveren, kde si oddychnete u spritzu či dobrého vína. Pokud Vás zajímá život místních, můžete pokračovat do Campo del Ghetto, což je zdejší židovská čtvrť.

Dále budou naše kroky směřovat na náměstí Svatého Marka. Ještě před ním mineme slavný benátský most Ponte di Rialto obklopený mnoha obchůdky. Pokud sem vyrazíte v turistické sezoně, počítejte doslova s davy lidí. Po pár minutách chůze se již ocitneme v srdci Benátek na náměstí Piazza San Marco. Najdeme zde především nádherné stavby. Velmi populární jsou místní holubi. Tou první je byzantská Bazilika Svatého Marka s pěti kopulemi. Bazilika prošla během století mnoha úpravami a tak má například i gotické prvky. Bazilika okouzlí nejen zvenčí. Převážně bohatá mozaiková výzdoba nenechá jednoho chladným.

Další slavnou stavbou na tomto náměstí je gotický Dóžecí palác s byzantskými prvky. Byl postaven ve 14. století a sloužil jako útočiště pro vládce Benátek – dóže. Zatím jsme většinu zajímavého v Benátkách viděli, avšak ne z ptačí perspektivy. To můžeme napravit pokud navštívíme 100 metrů vysokou zvonici Svatého Marka. Vstupné však činí 9€. V Benátkách je také možnost jedné vyhlídky zcela zdarma, pokud například přijíždíte z letiště Marco Polo na náměstí Piazzale Roma, najděte parkovací dům a vyjeďte do 10. patra. Olalá a před Vámi se naskytne panoramatický výhled na Benátky, bez toho abyste utratili jediné euro. Pro milovníky italské opery nebo činohry bych doporučil ještě navštívit slavné benátské divadlo Teatro La Fenice. Můžete si zajít na představení či pouze prohlédnout interiér.

Pokud máte dost rušných Benátek, rozhodně vyrazte na jeden z okolních ostrovů. Opravdu klidným místem je Burano, vzdáleno pouhých 45 minut plavby od Benátek vaporettem č.12 (platí zde travel card, samostatná jízdenka je za 7,50€). A čím je toto místo tak specifické? Je toho opravdu mnoho! Vášnivé fotografy budou pravděpodobně nejvíc přitahovat domky hrající mnoha barvami, k tomu typické gondoly a kanály. Avšak bez davů turistů. Neváhejte a navštivte toto mírumilovné místo proslulé svými krajkami.

Pokud jedete v letních měsících a rádi byste se šli koupat, zvolte ostrov Lido vzdálený pouhý kilometr od Benátek. Dostanete se sem opět Vaporettem. I zde naleznete kanály a malebné uličky, nejvíce však asi oceníte krásný výhled na samotné Benátky a pláže ke koupání. V létě se zde koná slavný benátský filmový festival. Zaveze nás sem vaporetto č.1,2 a 52.

 

 

 

 

Benátky na víkend – jak se tam dostat, kde se ubytovat a co vidět
Štítky:        

2 komentáře u „Benátky na víkend – jak se tam dostat, kde se ubytovat a co vidět

  • 13.6.2017 (6:52)
    Trvalý odkaz

    Ahoj, prosím jenom o radu. Poletíme s přítelkyní do Benátek tento pátek a přílet na Marco Polo budeme mít v nočních hodinách (cca v 22:30). Na internetu jsem zjistil, že klasický městský autobus (číslo 5) jezdí i v nočních hodinách a doveze nás za pár minut na hotel. Platí na tento autobus ta jednodenní jízdenka za 20 euro pokud pojedeme přímo z letiště? Nebo si máme popojít kousek dál pěšky na další zastávku a jet od tama (aby měla celodenní jízdenka platnost)? Nevím totiž na co vše se vztahuje cena 8euro za transfer z letiště a ten bychom velmi rádi neplatili 😀 Děkuji moc za odpověď.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!