Hlavní město Katalánska, jehož historické kořeny sahají až do doby Féničanů, jsem navštívila už mnohokrát. A při každé mé další návštěvě mám stále co objevovat.

 

barna

 

Doprava do Barcelony

 

Do Barcelony se pohodlně a levně dostanete s některou z nízkonákladových leteckých společností. Já často využívám služby společnosti Vueling (www.vueling.com) a do Barcelony létám z Prahy nebo i Vídně (dle ceny letenek). Nejlevnější letenky většinou nabízí společnost Ryanair (www.ryanair.com), který však létá z Bratislavy jen do města Girona, vzdáleného od Barcelony 100 km. Do Barcelony se poté můžete dopravit autobusem nebo vlakem. Spoje si můžete vyhledat na některé z následujících webových stránek:

www.renfe.com/viajeros/index.html

http://es.voyages-sncf.com/es/apertura-ventas

 

spanelsko-brezen-2008-188

 

Doprava po Barceloně

 

V Barceloně existuje efektivní síť veřejné dopravy. Po městě se můžete přepravovat autobusy, metrem, tramvají, příměstskými vlaky, či dokonce lanovkou. Jízdní řády a podrobné informace naleznete zde: http://rodalies.gencat.cat/ca/

 

spanelsko-brezen-2008-207

 

Co v Barceloně navštívit

 

Živě si pamatuji svou první návštěvu Barcelony před více než 20 lety.

 

spanelsko-brezen-2008-212

 

Do města jsme tenkrát přijeli s cestovní kanceláří a mne více než komentovaná prohlídka města zaujala celková atmosféra Barcelony.

 

spanelsko-brezen-2008-219

 

Po chvíli jsem se tedy od skupiny odpojila a jen jsem se bezcílně toulala historickými uličkami města. Pamatuji si také, jak jsem seděla na kamenných schodech kostelíka a naslouchala jsem pouličnímu umělci, který hrál na kytaru a k tomu zpíval krásné katalánské písně. Ze své první návštěvy Barcelony jsem si také odnesla zážitek z návštěvy surrealistické katedrály Sagrada Familia (Svatá rodina). Výstavba katedrály byla započata v roce 1882. Sagrada Familia je nejvýznamnějším dílem Gaudího. Kromě katedrály můžete v Barceloně obdivovat i další Gaudího díla – např. Casa Milas, fasáda Casa Battló či Parc Güell s barvitými mozaikami.

 

prista

 

Při každé ze svých cest do Barcelony se neopomenu projít po Las Ramblas, hlavní tepně města, až do přístavu a poté pobřežní promenádou až k plážím. Las Ramblas, které Katalánci říkají jen Rambla, spojuje přístav s náměstím Placa De Catalunya ležícím ve středu města. Procházka po Rambla je skutečný zážitek. Na Ramble to skutečně žije. Potkáte zde spoustu pouličních umělců, prodavačů suvenýrů či občerstvení. Zajímaví jsou například umělci představující živé hýbající se sochy, se kterými se můžete za poplatek i vyfotit.

 

spanelsko-brezen-2008-210

 

Ráda také vzpomínám na jednu ze svých jednodenních návštěv města, kdy jsem si udělala celodenní pěší okružní výlet po Barceloně. Procházku jsem začala ve středu města, odkud jsem se promotala uličkami města a vystoupala nad barcelonský přístav až na kopec Montjuic k rozlehlým parkům a zahradám ležícím na západ od centra. Jen samotná procházka parky a zahradami (Jardins de Joan Maragall, Jardins de Laribal, Jardins de Joan Brossa, Jardí Botánic de Barcelona) by vydala na celý den. Na kopec Montjuic se dá také dojet lanovkou. Kromě rozlehlých parků se na vrcholu kopce nachází také mnoho jiných zajímavostí.

 

spanelsko-brezen-2008-200

 

Navštívila jsem olympijský stadion, v němž se v roce 1992 odehrávaly Olympijské hry.

 

spanelsko-brezen-2008-198

 

Prohlédla jsem si Palau Sant Jordi, víceúčelovou krytou arénu, v níž se pořádají kulturní a sportovní události.

 

spanelsko-brezen-2008-194

 

Obdivovala jsem architekturu Palau Nacional, v němž se nachází sbírka národního katalánského umění.

 

spanelsko-brezen-2008-180

 

Svou výškou (136 m) mě ohromila telekomunikační věž Torre de comunicaciones de Montjuic. Věž patří mezi vrcholná díla architekta Santiaga Calatravy. Její výstavba začala v roce 1989 za účelem přenosu zpravodajství během Olympijských her v Barceloně.

 

spanelsko-brezen-2008-204

 

Okouzlil mě hrad Castell de Montjuic z 18. století, který v minulosti sloužil jako politické vězení. Z vrcholu kopce Montjuic jsem si vychutnala krásný výhled na barcelonský nákladní přístav.

 

spanelsko-brezen-2008-201

 

A poté už mě čekal sestup dolů do přístavu.

 

spanelsko-brezen-2008-209

 

U přístavu jsem obdivovala 7,7 m vysokou sochu Kryštofa Kolumba, kterého po návratu z jeho první cesty do Ameriky přijali v roce 1493 katoličtí králové Isabela Kastilská a Ferdinand II Aragonský právě v Barceloně.

 

spanelsko-brezen-2008-208

 

Prošla jsem se kolem krásných jachet a svou jednodenní túru jsem zakončila na pláži za přístavem.

Magdalena S

Barcelona
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!