Skvělých akčních letenek z Prahy na Bali a zpět za 11990Kč využijeme k našemu dnešnímu prvnímu levnocestovatelskému tipu. Termíny jsou téměř po celý rok a tak si snadno můžete určit termín i délku vaší dovolené. V tipu jsem zvolil dobře hodnocené ubytování přímo v Kutě nedaleko pláže, ale berte ho spíš pro názornost – byla by velká škoda si Bali neprojet. V hlavním městě bych doporučoval zůstat 2-3 noci pro aklimatizaci a pak se vydejte dál do vnitrozemí. Pro čtenáře, kteří touží si užít Bali v poklidu a luxusu, jsem do tipu přidal i odkaz na krásný 4* resort, který jsem osobně vyzkoušel a s klidem ho mohu doporučit. Pokud byste se rozhodli pro něj, tak vás letenky a pobyt vyjdou na cca 20 tisíc i se snídaní. Nákup letenek bych doporučoval neodkládat, zvlášt v top sezóně budou termíny rychle mizet.

 

<

 

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

 

Pojištění na Bali je v podstatě nutné, protože jinak musíte platit vše hotově a jsou to velké částky. Pokud byste neměli ani peníze, ani pojištění, tak vás dost pravděpodobně ani neošetří. Online srovnání cestovního pojištění, naleznete zde >>

 

Letenky Praha – Bali – Praha za 11990Kč můžete zarezervovat zde >> Kalendář termínů <<

 

 

1

 

 

V ceně sice máte odbavené zavazadlo, ale doporučoval bych raději jet jenom s příručním. Návod, jak se do batohu sbalit i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Po příletu na Bali si vyberte v bankomatu peníze, vyjde to výhodněji jak směnárny a je tam vysoký limit (to na Bali nebývá moc pravidlem). Odmítněte všechny nabídky odvozu, projděte parkovištěm at se dostanete ven z letiště a stopněte si taxi. Trvejte na zapnutí taxametru. Někdy bez taxametru jet nechtějí, protože na cizincích rádi vydělávají, ale nedejte se a klidně si vemte jiného taxíka. Jezdí jich tu spousty. Cesta z letiště do Kuty by měla stát mezi 50-100Kč, záleží kam konkrétně.

 

Na první 1-2 noci si vemte hotel v Kutě, pro aklimatizaci a srovnání časového posunu. Osobně bych vám doporučil Duo Legian hotel. Je velmi levný a přitom čistý a pěkný. Na pláž v Kutě je to asi deset minut, stejně jako do centra nočního života, pokud ho chcete vyhledat. Pokud chcete do centra nočního života, tak dobrou volbou je Maxi hotel. Je přímo naproti velkým diskotékám, má i bazén a vypadá dobře. Jen je tam hodně hluk, no :). Nekupujte ho s předstihem, ale zarezervujte ho přes Booking až v den pobytu, má pravidelné slevy a dá se koupit deluxe pokoj za 500kč/noc.

 

Pokud byste ubytování co nejlevněji a nevadí vám zůstat v Denpasaru (ono to zase tak hrozné není, hodně turistů jinam nejezdí), tak zajímavě vychází Cempaka 3 Inn 4139Kč/2 osoby/celý pobyt i se snídaní.Výhodou je i poloha blízko pláže a tak akorát vzdálenost od nočních podniků – 5 minut chůze a už méně hluku. Rezervovat ho můžete zde >>

 

 

Další možností je hledat ubytování přímo na místě a usmlouvat cenu.  Nepočítejte ale automaticky s tím, že na místě usmlouváte levnější cenu, než přes Booking/Agodu atd. Často byla cena naopak výš a usmlouvat to nešlo.

 

Pokud si nechcete půjčovat auto/motorku, nainstalujte si Ubera. Ve 2 lidech se vyplatí obvykle více, než soukromí dopravci. A v poměru cena/čas/pohodlí, zcela jistě vedou. Bohužel ne všude smějí vyzvedávat, místní vláda taxíkářskou mafii podporuje jak jen může a tak do některých turistických míst nesmí jezdit vyzvedávat (ale odvézt vás tam mohou). Ale např. z Kuty do hotelu v Candidase se dostanete.

 

Pokud preferujete před poznávačkou ostrova jen klid a relax, doporučil bych vám z vlastní zkušenosti D’Tunjung Resort & Spa.

 

 

a

 

 

V reálu to vypadá ještě mnohem lépe jak na fotkách. Resort má mladého a schopného manažera, který se opravdu snaží o vaši spokojenost. Jíst můžete přímo v resortu, ceny jsou tam srovnatelné s ČR (cca 80-100Kč za jídlo), nebo vyjděte ven a zhruba 300 metrů nalevo po silnici naleznete warung místní babičky, která vaří za pár korun a naprosto luxusně. Za 40Kč se tam bohatě najíte a olizovat se budete až za ušima :). Prodává i místní pálenku Arak, kterou určitě doporučuji vyzkoušet s ovocnou štávou. Jestli vás čeká cesta dál, nakupte si ji klidně do zásoby, stojí u babči cca 60Kč za láhev a ne všude ji seženete. Zdejší Arak je navíc prý nejlepší z celého Bali.

 

Kousek od resortu je i cestovní kancelář, která vám zajistí výlety v podstatě po celém ostrově. Motorka/půjčení auta je samozřejmě levnější způsob, ale není to pro každého. Tady relativně levně dostanete krásné auto s klimatizací a profi řidičem. Část cen naleznete zde, ale usmlouvat to jde o více jak polovinu.

 

p1090122

 

 

 

Pokud byste chtěli, jsou zde možné i svatby, ale až bude víc času, tak na toto téma připravím samostatný článek (respektive má žena 🙂 ).

 

Dostat se zpět do Denpasaru je možné bud drahým taxíkem, nebo levnou místní dopravou. Jezdí tu dodávka sbírající lidi po cestě a kdo chce, ten na ni zamává. Cena je 100Kč za osobu.

 

Co se týká očkování, doporučujou se žloutenky + tyfus. Pokud byste ale jeli do resortu a jedli v kvalitnějších restauracích, pokládám to poměrně za zbytečné. Doporučoval bych se držet dál od opiček, na fotkách je to roztomilý, ale jinak už jsou to odrzlý spratci a slyšel jsem o hodně kousnutích. Což je velmi nemilé kvůli vzteklině, i když očkování máte, stejně musíte na injekce.

 

Pokud jedete navštívit Bali na dobu kratší, jak 30 dní, máte víza zdarma a nic se neplatí. Nutný je pas s 6 měsíční platností.

 

Co se cen na Bali týká, bydleli jsme obvykle za zhruba 400-500Kč/2 osoby/noc (hezké, čisté bydlení, obvykle s bazénem). Za jídlo dáte kolem 40-70Kč. U obojího by šlo platit méně i více, pro nás to byla taková rozumná střední cesta. Drahý je tu především alkohol, včetně piva. Výjimkou je již zminovaný arak, to je v podstatě jediný způsob, jak se opít bez hypotéky. Druhou možností je vychytávat různé akce na alkohol v podnicích, ale z toho druhý den tak bolí hlava, že to doporučit rozhodně nemohu :).

 

Platí se tu Indonéskou rupií, kurz je zhruba 1:2, když odpočtete nuly. Pokud něco stojí 100.000 rupií, je to za 200Kč. Tedy ne úplně, ale pro hrubý odhad je to takhle dobré počítat. Dávejte pozor na bankomaty a vybírejte v těch, umístěných v bance. Hrozí zneužití vaší karty. Osobně to mám nastavené tak, že jakmile je pohyb na účtě, přijde i email. Doporučuji to hlídat podobně, určitě to nepodceňujte. Pokud chete raději využívat směnárny, obejděte jich více – kurz se často dost liší. Celkově je nejrozumnější pořídit si na cestování speciální účet, kam si posíláte peníze po menších částkách z hlavního účtu. Za sebe bych doporučil Equa bank, zřídí účet zdarma na počkání, výběry v zahraničí stojí tuším 9Kč a pokud uvedete při zřízení jako referenci číslo 774969766, dostanete zdarma 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji).

 

Celkově budte na peníze hodně obezřetní, místní žijí z cca 3 tisíc na měsíc a tak se snaží dostat z turistů, co jen to jde. Tedy ne všichni, ale zvlášt v turistických částech, je to většina. Z hotelu vám tak zavolají schválně drahého taxíka, protože z toho mají provizi, platíte jiné ceny než místnáci a často vám tvrdí, že něco levněji zkrátka nejde, i když vědí, že je to hloupost. To se děje všude v Asii, ale tady jsou tak nějak více organizovaní :). Jinak nejsou zlý a ono jim to nejde ani moc vyčítat, ale je třeba si na to dávat pozor. Že člověk babičce zaplatí o 5Kč více zase tak nevadí, ale proč platit taxíkářům nového iPhona.

 

A na závěr pár fotek z našeho putování 🙂

 

p1080821 p1090080 p1090265 p1090310 p1090316 p1090431 p1090488 p1090530 p1090560 p1090604 p1090692 p1090796 p1090905 p1090922

 

 

HIT! Bali z Prahy na 16 dní téměř po celý rok za 14070Kč! (obě letenky + ubytování + snídaně)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!