Skvělých letenek z Prahy na Bali a zpět přes Vánoce za 9996Kč využijeme k našemu prvnímu levnocestovatelskému tipu. Ubytování jsem zvolil přímo v Kutě nedaleko pláže, ale berte ho spíš pro názornost – byla by velká škoda si Bali neprojet. V hlavním městě bych doporučoval zůstat 2-3 noci pro aklimatizaci a pak se vydejte dál do vnitrozemí. Případný nákup letenek bych doporučoval neodkládat, platnost bude opět v minutách. Ubytování můžete nechat na později. Na Bali jsme letos strávili cca 5 týdnů, pokud by vás něco zajímalo, klidně se zeptejte.

 

 

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

 

Pojištění na Bali je v podstatě nutné, protože jinak musíte platit vše hotově a jsou to velké částky. Pokud byste neměli ani peníze, ani dobré pojištění, tak vás dost pravděpodobně ani neošetří. Online srovnání cestovního pojištění, naleznete zde >>

 

Před nákupem vemte v potaz všechny náklady (pokud budete cestovat, ubytování bude někde dražší), delší přestupy a to, že prosinec je na Bali období mimo sezónu. Reálně to znamená pár hodin deště denně, obzvlášt v odpoledních hodinách, ale může se stát i to, že vám nějaký den proprší. Není to nic hrozného, ale raději na to upozorňuji předem, ať víte, s čím počítat.

 

Letenky Praha – Bali – Praha 13. – 28. prosince 9980Kč můžete zarezervovat zde >>

 

1

 

 

V ceně sice máte 2x odbavené zavazadlo do 23kg, ale doporučoval bych raději jet jenom s příručním. Návod, jak se do batohu sbalit i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Po příletu na Bali si vyberte v bankomatu peníze, vyjde to výhodněji jak směnárny a je tam vysoký limit (to na Bali nebývá moc pravidlem). Odmítněte všechny nabídky odvozu včetně oficiálního okénka s taxi, projděte krytým parkovištěm ať se dostanete ven z letiště a stopněte si taxi. Trvejte na zapnutí taxametru. Někdy bez taxametru jet nechtějí, protože na cizincích rádi vydělávají, ale nedejte se a klidně si vemte jiného taxíka. Jezdí jich tu spousty. Cesta z letiště do hotelu v Kutě by měla stát mezi 50-100Kč, záleží kam konkrétně.

 

Pokud stejně jako já preferujete Ubera, tak na letiště nesmí jezdit. Postup je pak stejný, odejděte cca 300 metrů od letiště a zavolejte si ho. Rozdíl v ceně do Kuty ale nečekejte, nás obojí vyšlo na zhruba 60Kč.

 

Pro tento tip jsem pro názornost zvolil ubytování D’kubu Daje za 5371Kč/2 osoby/celý pobyt, tedy necelých 2700Kč na osobu. Pokud chcte větší luxus, dobře vypadá The Sun Hotel & Spa Legian za cca 5700Kč/osobu.

 

1

 

 

Pokud chcete do centra nočního života, tak dobrou volbou je Maxi hotel. Je přímo naproti velkým diskotékám, má i bazén a vypadá dobře. Jen je tam hodně hluk, no :). Nekupujte ho s předstihem, ale zarezervujte ho přes Booking až v den pobytu, má pravidelné slevy a dá se koupit deluxe pokoj za 500kč/noc.

 

Jak jsem už ale zmínil, doporučoval bych v Kutě zůstat jen 2-3 dny kvůli aklimatizaci a následně se vydal na sever. Zůstat ale můžete, ono to není tak hrozné, jak se někdy povídá a pro mnoho turistů představuje Bali jenom Kuta, ze které si udělají pár výletů na sever. Je to hodně o prioritách, někoho láká poznávání místní kultury, jiného surfování, nebo plážování spojené s noční zábavou.

 

Pokud si nechcete půjčovat auto/motorku, nainstalujte si Ubera. Ve 2 lidech se vyplatí obvykle více, než soukromí dopravci. A v poměru cena/čas/pohodlí, zcela jistě vedou. Bohužel ne všude smějí vyzvedávat, místní vláda taxíkářskou mafii podporuje jak jen může a tak do některých turistických míst nesmí jezdit vyzvedávat (ale odvézt vás tam mohou). Ale např. z Kuty do hotelu v Candidase se dostanete. Na motorce budte případně velmi opatrní, provoz je dost chaotický a znám dost čechů, co na to doplatili. Ono to vzhledem k rychlostem nebývají smrtelné úrazy, ale i rozbité koleno na náladě nepřidá :). Rozhodně bych nedoporučoval jet na motorce a nemít pojištění.

 

Pokud preferujete před poznávačkou ostrova jen klid a relax mimo hlavní město, doporučil bych vám z vlastní zkušenosti D’Tunjung Resort & Spa. Na celou dobu pobytu se vám sehnat nepovede a byla by i škoda, vidět z Bali jen resort, ale na zrelaxování, je to skvělé místo. Doporučil bych ho i starším lidem, pro které nepřipadá v úvahu nějaké ježdění po motorce. Snadno si v místní cestovce objednáte výlety po celém ostrově, které nejsou na naše poměry ani příliš drahé (viz. níže)

 

 

a

 

 

V reálu to vypadá ještě mnohem lépe jak na fotkách. Resort má mladého a schopného manažera, bývalého cestovatele, který se opravdu snaží o vaši spokojenost. Jíst můžete přímo v resortu, ceny jsou tam srovnatelné s ČR (cca 100Kč za jídlo), nebo vyjděte ven a zhruba 300 metrů nalevo po silnici naleznete warung místní babičky, která vaří za pár korun a naprosto luxusně. Za 40Kč se tam bohatě najíte a olizovat se budete až za ušima :). Prodává i místní pálenku Arak, kterou určitě doporučuji vyzkoušet s ovocnou štávou (když se od resortu dáte cca 100 metrů doprava, tak v potravinách mají bohatý výběr ovoce a hned vám ho odštaví). Jestli vás čeká cesta dál, nakupte si ji klidně do zásoby, stojí u babči cca 60Kč za láhev a ne všude ji seženete. Zdejší Arak je navíc prý nejlepší z celého Bali. Protože se mě už víc lidí ptalo na kouzelnou babču s Arakem pod pultem, tak tady je mapa :).

 

 

1

 

 

 

Kousek od resortu je i cestovní kancelář, která vám zajistí výlety v podstatě po celém ostrově. Motorka/půjčení auta je samozřejmě levnější způsob, ale není to pro každého. Tady relativně levně dostanete krásné auto s klimatizací a profi řidičem. Část cen naleznete zde, ale usmlouvat to jde o více jak polovinu. Pokud byste jeli ve 4, nebo kupovali více výletů, tak i více. Není prý ani problém složit výlet přesně podle vašich požadavků.

 

p1090122

 

 

 

Pokud byste chtěli, jsou zde možné i svatby,až bude víc času, tak na toto téma připravím samostatný článek (respektive má žena ? ).

 

Dostat se zpět do Denpasaru je možné bud drahým taxíkem, nebo levnou místní dopravou. Jezdí tu dodávka sbírající lidi po cestě a kdo chce, ten na ni zamává. Cena je 100Kč za osobu. Když vám místní budou tvrdit, že jinak než taxíkem to nejde, nevěřte jim. Nám to taky tvrdili. Moc jsem to nechápal, bud v tom mají sami zmatek, nebo tam funguje systém „dnes pomůžu odrbat turistu já tobe, zítra pomůžeš ty mě“. Vážně nevím.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Slevu až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb můžete využít zde
100 Kč zdarma na jízdné v Uber - stáhněte si aplikaci a vložte do ní kód m97mxb88ue
100 Kč zdarma na jízdné v Liftago Taxi - stáhněte si aplikaci a vložte do ní kód JIRI8795

 

Co se týká očkování, doporučujou se žloutenky + tyfus. Pokud byste ale jeli do resortu a jedli v kvalitnějších restauracích, pokládám to poměrně za zbytečné. Doporučoval bych se držet dál od opiček, na fotkách je to roztomilý, ale jinak už jsou to odrzlý spratci a slyšel jsem o hodně kousnutích. Což je velmi nemilé kvůli vzteklině, i když očkování máte, stejně musíte na injekce.

 

Pokud jedete navštívit Bali na dobu kratší, jak 30 dní, máte víza zdarma a nic se neplatí. Nutný je pas s 6 měsíční platností.

 

Co se cen na Bali týká, bydleli jsme obvykle za zhruba 400-500Kč/2 osoby/noc (hezké, čisté bydlení, obvykle s bazénem), ale dá se i mnohem levněji, pokud vám stačí místo na přespání. My jsme pak mířili do Austrálie a dalších drahých lokalit, kde se spalo, jak se dalo, tak jsme si poslední relatině levnou lokalitu chtěli užít :). Za jídlo dáte kolem 40-70Kč. U obojího by šlo platit méně i více, pro nás to byla taková rozumná střední cesta. Drahý je tu především alkohol, včetně piva. Výjimkou je již zminovaný Arak, to je v podstatě jediný způsob, jak se opít bez hypotéky. Druhou možností je vychytávat různé akce na alkohol v podnicích, ale z toho druhý den tak bolí hlava, že to doporučit rozhodně nemohu :). Motorku si pak půjčíte za cca 150Kč, zase záleží jakou, kde a na kolik to usmlouváte.

 

Platí se tu Indonéskou rupií, kurz je zhruba 1:2, když odpočtete nuly. Pokud něco stojí 100.000 rupií, je to za 200Kč. Tedy ne úplně, ale pro hrubý odhad je to takhle dobré počítat. Dávejte pozor na bankomaty a vybírejte v těch, umístěných v bance. Hrozí reálně zneužití vaší karty. Osobně to mám nastavené tak, že jakmile je pohyb na účtě, přijde i email. Doporučuji to hlídat podobně, určitě to nepodceňujte. Pokud chcete raději využívat směnárny, obejděte jich více – kurz se často dost liší. Celkově je nejrozumnější pořídit si na cestování speciální účet, kam si posíláte peníze po menších částkách z hlavního účtu. Za sebe bych doporučil Equa bank, zřídí účet zdarma na počkání, výběry v zahraničí stojí tuším 9Kč a pokud uvedete při zřízení jako referenci číslo 774969766, dostanete zdarma 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji, kdybych si nemyslel, že je do ciziny nejlepší, tak ho nepoužívám).

 

Celkově budte na peníze hodně obezřetní, místní žijí z cca 3 tisíc na měsíc a tak se snaží dostat z turistů, co jen to jde. Tedy ne všichni, ale zvlášt v turistických částech, je to většina. Z hotelu vám tak zavolají schválně drahého taxíka, protože z toho mají provizi, platíte jiné ceny než místnáci a často vám tvrdí, že něco levněji zkrátka nejde, i když vědí, že je to hloupost. To se děje všude v Asii, ale tady jsou tak nějak více organizovaní :). Jinak nejsou zlý a ono jim to nejde ani moc vyčítat, ale je třeba si na to dávat pozor. Že člověk babičce zaplatí o 5Kč více zase tak nevadí, ale proč platit taxíkářům nového iPhona.

 

A na závěr pár fotek z našeho putování ?

 

p1080821 p1090080 p1090265 p1090310 p1090316 p1090431 p1090488 p1090530 p1090560 p1090604 p1090692 p1090796 p1090905 p1090922

 

 

Bali z Prahy na 15 dní přes Vánoce v dobře hodnoceném ubytování za 12650Kč! (nebo ve 4* luxusním hotelu za 15700Kč)
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!