Většina lidí zná Andorru jako malý státeček ležící na hranicích Španělska a Francie, který je zajímavý horskými vesničkami, krásnou přírodou ledovcových jezer a termálními lázněmi. Málokdo však ví, že Andorra je především nákupním rájem. Letnky do Andorry, můžete zakoupit na Levnocestovani.cz/letenky.

 

 

 

Nákupní ráj

Přestože je Andorra malým státem, najdete v hlavním městě Andorra la Vella a jeho okolí velké množství obchodů luxusních i obyčejných značek. Obchodů je zde tolik, že by je rozhodně nemohlo uživit 77.000 obyvatel, které Andorra má. Za levným zbožím sem však míří lidé z celé Evropy, a to především Francouzi a Španělé, kteří mají Andorru na dosah ruky. Jak je možné, že je místní zboží levnější než v okolních státech? Odpověď je jednoduchá – Andorra má velmi nízkou daň z přidané hodnoty. Na zboží je uvalena pouze 4,5% DPH a na základní potraviny, vodu, léky a zdravotní služby pouze 1% DPH. Navíc je v Andoře nulová spotřební daň, která znamená velice nízké ceny alkoholu a cigaret.

 

Kde nakupovat

Nejvíce obchodů najdete v hlavním městě Andorra la Vella. Nacházejí se především na nákupní třídě mezi ulicemi Avinguda de Tarragona a Avinguda Meritxell poblíž slavných lázní Centre Termolúdic Caldea. Můžete tu navštívit několik menších či větších obchodních center, jako například CCA Centre Comercial, Super U, Illa Carlemany Centre Comercial, Andorra 2000 nebo Andorra Free Market. V obchodních centrech je k dostání veškeré zboží od potravin, alkoholu a cigaret přes elektroniku, domácí potřeby, drogerii a kosmetiku až po šperky a luxusní oblečení. Nacházejí se zde obchody mnoha známých značek. Např. Levis, Desigual, Michael Kors, Gucci, Moschino, Guess, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Zara, Adidas, Nike, Carpisa, Pandora, Swarovski a mnoho dalších. Narazíte však i na zajímavé značky, které v ČR nemáme. Parfumerie a drogerie nabízejí snad všechny značky voňavek a vlasové i pleťové kosmetiky, na které si vzpomenete. Kromě toho však nabízejí i profesionální kosmetiku určenou do kosmetických a kadeřnických salonů, kterou v našich obchodech nenajdete. Totéž se týká i sportovního oblečení a vybavení. Je to zkrátka nákupní ráj.

 

 

Jaké jsou ceny

Nejvíce se v Andoře vyplatí nákup cigaret. Ceny cigaret jsou tu až o několik desítek procent levnější u nás. Na nejlevnější ceny cigaret jsem narazila v nákupním centru Andorra 2000. Např. karton cigaret Marlboro se tu dá sehnat v přepočtu o cca 200 Kč levněji než u nás. V tomto nákupním centru seženete také levný alkohol. Jako příklad uvedu 1l Havana Club za 275 Kč či 1l Finlandia za 260 Kč, což jsou opět o několik desítek procent levnější ceny než v České republice. Dále se vyplatí nákup parfémů. Některé jsou zde až o třetinu levnější než u nás. Dalším zbožím, po kterém se v Andoře podívejte, jsou kabelky luxusních značek. Seženete tu levněji o několik stovek např. kabelky Guess či Desigual. Dále se zaměřte na luxusní oblečení a šperky. Při své návštěvě jsem narazila na velmi výhodné ceny hodinek Festina v obchodním centru CCA. Dejte si však pozor a pečlivě ceny srovnávejte s českými, jelikož některé obchody sázejí na velké množství nákupu-chtivých turistů a ceny zvyšují na běžnou cenovou hladinu. Musíte pečlivě hledat a případně využívat slev. Tip: vytočte si slevu na kole štěstí v některém z obchodních center a získejte zboží za ještě nižší cenu. Tuto možnost nabízí např. Super U. Nebo jděte nakupovat v sobotu či neděli, jelikož tu platí víkendové slevy.

 

Praktické tipy

Do Andorry je nejjednodušší a nejlacinější vyjet autem, jelikož letenky z Čech do Andorry téměř nejsou k dostání nebo jsou drahé. Andorra je od ČR vzdálená pouze zhruba 1 500 km, a navíc nabízí velmi levné pohonné hmoty, takže při cestě zpět rozhodně ušetříte. Litr nafty seženete v Andoře v přepočtu již za 26 Kč a litr benzínu za 29 Kč.

Ubytujte se přes Airbnb, kde seženete soukromý pokoj od 900 Kč pro dva za noc. Tip: využijte slevy pro nově registrované členy Airbnb a cena ubytování se vám ještě sníží.

Velkým problémem při nakupování v hlavním městě Andorry je parkování. Přeplněná jsou i placená parkovací místa. Navíc poblíž nákupních center stojí parkování až 3 eura za hodinu. Doporučuji zadarmo zaparkovat u obchodu s cyklistickým a motorkářským zbožím Motocard v ulici Avinguda de Tarragona. Ve stejné ulici také můžete zaparkovat zdarma na parkovišti pro návštěvníky obchodního centra Super U, pokud v něm utratíte více než 30 euro. Jinak parkujte v okrajových částech města, kde je parkování levné – 0,5 euro za hodinu.

Nechoďte do první restaurace, kterou uvidíte, ale chvíli vybírejte. V Andorra la Vella se dají najít předražené luxusní restaurace, ale i menší restaurace s dobrým jídlem a cenami. Polední menu seženete od 7 do 30 euro dle úrovně a lokality restaurace.

 

Co v Andoře navštívit

Když už budete mít nákupů v Andorra la Vella plné zuby, navštivte několik místních pamětihodností – původní kamennou budovu Casa de la Vall z 16. století, která je sídlem andorrské vlády a středověký kostel Sant Esteve z 12. století. Poté zamiřte do slavných termálních lázní Centre Termolúdic Caldea, které jsou největší v Evropě. Lázně nabízejí relaxaci v mnoha bazénech a vířivkách. Kromě hlavního města zavítejte také na překrásný andorrský venkov. Např. do vesničky Canillo s krásným kamenným kostelíkem Sant Joan de Caselles nebo do vesnice La Cortinada s románskou kaplí Sant Marti či do vysoko v horách položené vesnice El Serrat. Zamiřte však i do překrásné horské přírody plné ledovcových jezer a vodopádů. Můžete si také zalyžovat na jedné z místních sjezdovek.

 

Kostel Sant Marti ve vesnici La Cortinada

 

 

 

 

Andorra – země levných nákupů
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!