Je to již rok, co jsem Amsterdam naposledy navštívila. Město ležící uprostřed Holandska, je to pravé místo pro vaši návštěvu. Celé město kolem sebe šíří nekonečně pozitivní náladu, že si ho ihned zamilujete, stejně tak jako já. Pokud přemýšlíte nad cestou do Amsterdamu, nemějte předsudky ohledně počasí.  I přes časté nepříznivé a velmi větrné počasí, se najde několik jasných a krásných dní během roku. Pevně věřím, že si pobyt v tomto malebném městě, plném kanálků a kouzelných uliček, všichni dosyta užijete. Nalaďte se na jeho klidnou atmosféru a vplujte do krásné architektury a zajímavé historie.

 

 

Když jsem před rokem vyrážela do Amsterdamu, zvolila jsem cestu autobusem. Z pražského Florence autobus vyráží asi čtyřikrát týdně, vždy v odpoledních hodinách. Cesta má několik zastávek v Německu a pár přímo v Holandsku. Se společností Eurolines jste v Amsterdamu druhý den časně ráno. Cesta není zrovna nejpohodlnější, ale nebojte se, autobus nebývá plně zaplněný. Během cesty jsem si užívala dostatku místa a vytvořila vlastní pohodlí. Samozřejmě, že výhodnější, pohodlnější a jistě rychlejší je cestovat letadlem. Dnes existuje mnoho portálů s výhodnými nabídkami. Ovšem záleží, co kdo preferuje.

 

 

img_3350

 

img_3257

 

Jakmile jsem dorazila do Amsterdamu, doslova mě odzbrojila pohodová a klidná nálada, která zde panuje a okamžitě se na vás přenese. Při mé první návštěvě centra jsem zjistila, že lidé v Amsterdamu nikam nespěchají, užívají si dne. Jako by měli na všechno času dost. Co jsem si na Amsterdamu zamilovala nejvíce, byla jejich přeprava. Snad každičký obyvatel města vlastní kolo a do práce, na schůzku nebo jen tak do obchodu využívá jízdu na kole.

 

img_32400

 

Dokonce i podél silnice mají cyklisté vlastní pruhy, s označením pouze pro kola, po kterých se smějí pohybovat. Je to dokonalé. Když jsem se s kamarádkou poprvé po městě projížděla, na zadním sedadle jejího kola, byla jsem zprvu trochu vyklepaná a vystrašená, že není možné projet tímto městem bez nehody. Avšak i přes tak poklidnou amsterdamskou atmosféru kolem, se doprava v živém centru Amsterdamu, zdá být poněkud zmatená. Místní obyvatelé mají však svoje pravidla jízdy a vypadá to, že vše perfektně funguje. Nemějte obavy, hned druhý den jsem byla jízdě otrlá a celý svůj pobyt v Amsterdamu jsem projela na zadním sedátku kamarádčina kola.  Škoda, že my nejsme zvyklý na tento způsob dopravy. Takže jedna dobrá rada pro vás, pokud se budete chtít po Amsterdamu přepravovat jako místní, rozhodně zvolte kolo. V Amsterdamu není problém si takové starší kole za pár euro pořídit.

 

img_3179

 

První mojí zastávkou bylo náměstí Dam, nebo-li srdce Amsterdamu. Jedná se o obrovské náměstí, které nabízí mnoho zajímavých možností. Potkáte zde několik pouličních umělců, stánků s občerstvením a nekonečné davy lidí. Náměstí je velice rušné a to i díky dopravě kolem.  Takže, kdo upřednostňuje klidnější místa, určitě doporučuji zaběhnout a schovat se do jedné z místních uliček, kterých je tady opravdu dostatek. Přiblíží vám místní atmosféru a naleznete zde kouzelné kavárničky, obchůdky se suvenýry či restaurace, kde se výborně najíte. Ale vraťme se k Damu. Na náměstí stojí za návštěvu muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s, které najdete hned na rohu, nemůžete ho přehlédnout. A samozřejmě královský palác. Určitě zde chvíli zůstaňte a vychutnejte si tu atmosféru.

 

img_3301

 

Dalším místem, na které jsem se při návštěvě Amsterdamu těšila či spíše byla zvědavá, bylo The Red Light District. Komu tento název něco říká? Ano, máte pravdu. Jedná se o část starého Amsterdamu, která je známá svou rozmanitostí a pestrostí. Část plná coffee shopů, lehkých žen, neonových světel zářících ve výlohách, hluku, ale i starých knih a trochou čínských a thajských chutí. Dejte si pozor, když půjdete kolem některé z výloh s místními lehkými ženami, rozhodně je nefoťte. Mohli byste z toho mít problém. Několik turistů se snažilo je foťákem či mobilem zaznamenat a pokaždé se na ně vrhl nějaký bodyguard, stojící u vchodu a hlídající tyto ženy. K této části Amsterdamu patří i Nieuwmarkt square, to správné místo k odpočinku. Poblíž jsou pěkné klidné kavárničky. My jsme jednu takovou našli, na chvíli se zde posadili a popíjeli místní kávu. 

 

Místo, které každému doporučuji je osobitá čtvrť Jordaan, kde jsme navštívili místní market Noordermarkt. Market se pro návštěvníky otvírá vždy v pondělí a v sobotu odpoledne. Nabízí k prodeji ovoce, zeleninu, čerstvé ryby, ale i bleší trh. Strávili jsme zde asi hodinu a neodešli s prázdnou. Nakoupili jsme mnoho čerstvé zeleniny k večeři a věřte, že toho zde najdete mnohem více než kdekoliv u nás. Poblíž Jordaanu jsem musela navštívit dům Anny Frankové. Ráda se dozvídám více o historii a doufám, že nikomu nemusím přibližovat, jaký osud tuto dívku potkal. Počítejte, ale s tím, že se prohlídka domu neobejde bez desítek turistů kolem a získat před vchodem domu Anny Frankové fotku, je skutečně umění. Mně se to podařilo a dokonce bez jediného živáčka. Rozhodně si udělejte čas a přijďte se sem podívat.

 

 

img_3214

 

Pro toho, kdo miluje umění a historii, vřele doporučuji si zajet do Museum Quarter. Do čtvrti, kde se rozprostírá obrovské náměstí s těmi neznámějšími amsterdamskými muzei a galeriemi. Narazíte zde na koncertní sál, muzeum Stedelijk, Rijksmuzeum a na muzeum Van Gogha. Bohužel jsem ani jedno muzeum nenavštívila, nebyl na to čas. Pokud máte zájem a láká vás návštěva jednoho z nich, udělejte si více času, ať si můžete tyto komplexy a jejich expozice v klidu prohlédnout. Po návštěvě muzea pro vás budou příjemným relaxem místní rozsáhlé travnaté plochy. Na chvíli si zde lehněte a odpočiňte si. Jako všichni kolem vás, využijte toto místo k odpočinku. Panuje zde příjemná atmosféra. Kdo by však chtěl zmizet někam pryč, například do parku. Poblíž náměstí se rozléhá krásný Vondelpark. Já jsem si udělala čas a vyrazila na procházku. Je skutečně nádherný, připadalo mi, že snad nemá konce. Velice příjemným zpestřením procházky, byla kavárnička s venkovním posezením, která se nachází někde ve středu parku. Přímo v kavárničce najdete i malou knihovničku, kde si můžete sami vypůjčit knížku, aniž by vás někdo kontroloval. Holanďané jsou velice vstřícní a přátelští lidé. Nepředpokládají, že by snad knihu někdo nevrátil. A proč taky? Pokud si knihu vypůjčíte a budete ji chtít vrátit, nemusíte ani na to samé místo. Najdete si nějaké jiné. V Amsterdamu jich je spousta. Najdete si ho a knihu vrátíte přímo tam. Tento způsob na mě působil velice přátelsky a mile, ostatně jako celý Amsterdamu. Cítíte se zde jako doma.

 

V Amsterdamu je nespočet dalších míst, kde si můžete odpočinout a v klidu relaxovat. A pro toho, kdo má rád kulturu. Najdete zde desítky nejrůznějších muzeí, divadel a dokonce i na ulici můžete narazit na malá představení od místních umělců.

 

 

img_3278

 

Téměř ke konci mého pobytu jsem si ještě udělala zastávku u Heineken Experience. Pro zajímavost si zajděte dovnitř a prohlédněte si interiér místního pivovaru. Úplně nakonec vám musím doporučit projížďku po Amstelu. Z několika zastávek po celém Amsterdamu vyrážejí každou hodinu loďky, které vás vezmou na okružní plavbu po Amsterdamu. Proplujete místními kanálky a dozvíte se několik zajímavostí o místním životě, historii i architektuře.

 

img_3183

 

A teď ještě pár malých rad, předtím než se do Amsterdamu vydáte. Pokud se sem chystáte za účelem ukojit svou zvědavost a vyzkoušet jeden z místním Coffee shopů, o kterých jsem se moc nezmiňovala. Dejte si pozor, ať vás nikde nenachytají. Někteří prodejci mají ve zvyku trochu turisty ošálit a prodají vám něco, co ve skutečnosti neodpovídá té správné kvalitě. Zajděte si spíš někam mimo dosah turistů a budete mít jistotu, že zde seženete, to pravé co hledáte.

img_3313

 

Aby nezůstalo jen u Amsterdamu, vyrazila jsem ještě o kousek dál, do Zaanse Schans, a na jeden den utekla z amsterdamského dění. Navštivte taky tuhle nádhernou vesničku, kde si budete připadat jako v pohádce. Do Zaanse Schans se dostanete z Amsterdamského nádraží vlakem asi za půl hodiny. Jakmile dorazíte na místo, ocitnete se ve vesničce plné dřevěných mlýnů a kouzelných domečků. Můžete se zde podívat na výrobu dřeváků či něco ochutnat v místní pekárničce. Vyražte na tento báječný výlet a uvidíte, že budete místním prostředím zcela okouzleni.

 

img_33255

 

 

Pokud do Amsterdamu vyrazíte na delší dobu, než na pár dní, jsem si jista, že budete mít dostatek času objevit vše, co se zde skrývá. Přeji vám šťastnou cestu, nekonečné objevování a zase někdy příště.

 

 

Amsterdamské tipy a Zaanse Schans
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!