Právě jsem procestovala Albánii od severu až k jihu a chci se s vámi podělit o své zážitky, zkušenosti a praktické tipy z této nádherné země. Albánie je země úchvatné divoké přírody, vysokých hor, kaňonů, průzračných řek, moře, tradičních vesniček i starobylých památek. Na své si zde přijdou nejen milovníci přírody, ale i fanoušci koupání a nadšenci do historie. Mne Albánie naprosto okouzlila a věřím, že svou krásou ohromí i vás.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>
 

 

Letenky do Albánie zakoupíte zde.

Zájezdy do Albánie zakoupíte zde.

 

Pokud byste chtěli navštívit Albánii na last minute, tak v tuto chvíli skvěle vychází tento zájezd přes cestovní kancelář, nebo tyto letenky od Čedoku.

 

Bodový plán cesty Albánií od severu k jihu

Následující plán cesty zahrnuje hlavní albánské krásy, které by dle mého názoru žádný návštěvník Albánie neměl opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním či pronajatým autem od severu k jihu nebo využít hromadné dopravy. Nejjednodušší je jet vlastním autem z České republiky, přičemž najedete kolem 3 500 km a cesta tam i zpátky včetně cestování Albánií vám zabere minimálně 10 dní. Další možností je se vydat do Albánie letecky a pronajmout si tam auto. Na procestování Albánie při této variantě vám bude stačit týden. Záleží jen na vás.

 

Theth – národní park s tradiční vesnicí

Durrës – dovolenkové místo s koupáním u moře

Tirana – hlavní město

Berat – město tisíců oken

Kaňon Osumi – nejkrásnější albánský kaňon

Gjirokastra – město plné památných domů

Modré oko – pramen

 

 

Co musíte v Albánii vidět a zažít

 

Přírodní krásy

V Albánii se nachází mnoho přírodních krás a národních parků. Jedním z těch bezpochyby nejkrásnějších je národní park Theth. Nachází se na severu Albánie u hranic s Černou horou. Je plný lesů, zvířat, zajímavých rostlin v čele s krásnými orchidejemi, vodopádů, soutěsek a protéká jím průzračná smaragdově zbarvená řeka. Narodnímu parku Theth dominuje velkolepé pohoří Prokletije s vysokými a ostrými skalami. Přímo v parku leží stejnojemenná tradiční vesnice s původními kamennými domky a dřevěnými střechami. Je zde možné navštívit kulla e ngujimit – věž, do níž se uchylovali místní obyvatelé ohrožení krevní mstou.

Nejpozoruhodnějším a nejkrásnějším albánským kaňonem, je kaňon na řece Osumi. Je přibližně 13 km dlouhý a 100 m hluboký. Jeho vysoké skalnaté stěny jsou skutečně impozantní. Dno kaňonu zakrývá tyrkysová průzračná voda. V létě je však koryto téměř vyschlé, zatímco na jaře se díky tání kaňon zaplní vodou. Kolem úzkého a velmi hlubokého kaňonu je množství vyhlídek, ze kterých jsou krásně vidět jeho strmé skalnaté stěny. V oblasti je mnoho přírodních krás, které stojí za vidění.  Jsou to vysoké hory, různé jeskyně, tunely, vodopády či prameny.

 

 

Kaňon Osumi/Foto: Samocestování

 

Modré oko se přezdívá krasové vyvěračce ležící na jihu Albánie. Vyvěračka zde chrlí neskutečných 6 kubických metrů vody za vteřinu. Ve středu je pramen tmavě modrý, zatímco po stranách je světlejší. Právě z toho důvodu se mu přezdívá Modré oko. Kolem pramene se nacházejí pěkná stinná místa plná vzostlých dubů a platanů.

 

Města se starobylými památkami

Berat je dle mého názoru nejkrásnějším albánským městem. Dominuje mu hrad na kopci nad městem. Dnes jde již spíše o pozůstatky hradního městečka, které jsou skryté za kamennými hradbami. Je odsud úžasný výhled na hory, které se tyčí v okolí Beratu. Za hradbami bydlí místní lidé v kamenných domcích. Přímo pod hradem se nachází původní muslimská čtvrt Mangalem, která leží v příkrém kopci. Kopec je tak strmý, že když vyjdete ze vchodu některého zdejšího domu, stojíte vlastně u střechy domu pod vámi. Muslimské domy jsou velmi zajímavé – mají jedno okno vedle druhého a právě z toho důvodu se Beratu přezdívá „město tisíců oken.“ Naproti muslimské čtvrti se v kopci rozprostírá křesťanská čtvrť Gorica s množstvím kostelíků a kapliček. Tyto dvě zcela odlišné čtvrti sice odděluje řeka, ale spojuje je starý kamenný most.

 

Výhled od hradu Berat/Foto: Samocestování

 

Městu Gjirokastra se přezdívá perla Albánie a je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o dochované město z dob osmanské nadvlády, pro které jsou typické pozoruhodné bílé domy v podobě věží. Za vidění zde stojí především dochovaný historický dům rodiny Zekate z počátku 19. století. Jde v podstatě o dvě opevněné věže, jejichž spodek se střílnami je kamenný, zatímco obytný vršek dřevěný. Návštěvníci mohou v domě vidět dochované obytné místnosti s krásnými malbami na stěnách a úchvatnými dřevěnými stropy. Dalším domem, který stojí za návštěvu, je rodný dům Envera Hodži, komunistického diktátora, který dnes slouží jako etnografické muzeum. Uvidíte zde tradiční nábytek, kulturní artefakty, kroje apod. Nad městem se tyčí hrad s dochovanou hodinovou věží a děly z druhé světové války. Je odtud nádherný výhled dolů na město.

Jedním z nejnavštěvovanějších měst Albánie je hlavní město Tirana. Nejdůležitějším bodem města je Skanderbergovo náměstí, od kterého vedou široké bulváry. Nacházejí se zde vládní budovy, opera, hodinová věž s vyhlídkou nazvaná Kulla e Sahatit, muzeum historie, jezdecká socha a dvě mešity. Především Ethem Bejova mešita, která je zdobená freskami, stojí za návštěvu. Zajímavou pamětihodností je starý kamenný Tannerský most. Dodnes přes něj přecházejí lidé, přestože nemá zábradlí, strmě stoupá a pak klesá, a navíc je postaven z kluzkých kamenů. Chůze po něm je tedy poměrně nebezpečná.  

 

Skanderbergovo náměstí Tirana/Foto: Samocestování

 

Koupání v moři

Nejvhodnějším místem pro dovolenou u moře v Albánii je město Durrës, které leží u západního pobřeží Albánie. Jde o významné město, které je dnes hlavní albánskou turistickou destinací pro dovolenou u moře. Najdete zde velmi dlouhou širokou pláž s jemným pískem. Moře je čisté a velice mělké. Kolem něj stojí mnoho hotelů, restaurací a večer zde panuje rušný noční život. Přesto však Durrës ještě není tak přeplněné turisty, jako ostatní dovolenková místa u moře v okolních zemích, takže je vhodné pro příjemnou dovolenou. Durrës má navíc co nabídnout i milovníkům historie a památek. Nachází se zde dochované hradby města, palác, obrovské antické divadlo a několik mešit.

 

Albánské zajímavosti

V Albánii se v přírodě setkáte s velkým množstvím válečných bunkrů. Vznikly za vlády albánského diktátora Envera Hodži a údajně jich bylo po celé Albánii postaveno téměř milion z důvodu obrany země. Dodnes jsou zde ve volné přírodě k vidění.

 

Bunkry Albánie/Foto: Samocestování

 

Všimněte si také množství starých Mercedesů na silnicích a před albánskými domy. Vypadá to, že kdo v Albánii nevlastní Mercedes, jako by ani neměl auto. Po zdejších silnicích se pyšně prohánějí stovky starých černých i červených Mercedesů, které jejich majitelé s láskou myjí a opečovávají. Auta díky tomu vypadají velmi dobře, přestože mají najeto neuvěřitelné množství kilometrů.

Další albánskou zajímavostí je specifická nátura místních. Jsou velmi temperamentní a hlasití. Na ulicích jsem je často slyšela se s křikem hádat kvůli hloupostem. Nemyslí to však nijak zvlášť zle, jsou zkrátka takoví. Jinak však jde o velmi milé a přátelské lidi.

Na albánském venkově stále ještě přetrvává tradiční postavení žen a mužů. Poznáte to již na první pohled. Na ulicích potkáte převážně muže, zatímco ženy jsou v domácnosti a o veškeré záležitosti mimo domov se starají muži. Dokonce je zde nevhodné, aby něco vyřizovala žena pokud je v blízkosti její muž. V takovém případě řeší záležitost pouze muži a žena se do toho nemá plést. Muži ji zkrátka ignorují.

Na albánském venkově dlouhou dobu přetrvávaly zajímavé kulturní zvyky. Šlo například o krevní mstu. Pokud v Albánii někdo zabije, znásilní nebo urazí někoho z jiné rodiny, vystavuje se riziku krevní msty. V minulosti zde byla krevní msta na běžném pořádku. Není se však čeho obávat, jelikož běžný turista se do situace, kdy by smrtelně urazil nebo vážně ublížil některému z místních, nedostane. Krevní msta už je navíc v Albánii téměř minulostí.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Praktické tipy

 

Doprava

Do Albánie lze sehnat zpáteční letenky z České republiky do hlavního města Tirany již kolem 4 000 Kč. Pro nejvýhodnější cenu sledujte náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Dobrými vyhledávači letenek od nízkonákladových společností jsou také stránky azair nebo kiwi. Pokud nekupujete letenku v akci, zakupte ji v dostatečném časovém předstihu, kdy bývají letenky zpravidla levnější. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo. Tip, jak na to, najdete zde. Pokud si v Albánii budete chtít pronajmout auto, rezervujte si ho v co nejvyšším předstihu na stránkách ověřených rentalcars – cena může být až o polovinu nižší než při rezervaci na poslední chvíli. Samotné cestování po Albánii vlastním či pronajatým autem je pak již velice jednoduché. Většina silnic je nezpoplatněná, s nízkým poplatkem se můžete setkat pouze na některých mostech a v tunelech, ale to je spíše výjimka. Doporučuji cestovat pouze po hlavních tazích, vedlejší cesty bývají nezpevněné a pro osobní auta často nesjízdné. Ceny pohonných hmot jsou poměrně přijatelné. Nafta stojí kolem 30 Kč/litr a benzín kolem 34 Kč/litr.

 

Ubytování a kdy jet

V Albánii doporučuji ubytovat se u místních lidí přes stránky Airbnb. Díky této službě nejlépe poznáte lokální kulturu i obyvatele, u kterých budete bydlet za nízkou cenu. Airbnb nabízí v Albánii levné pokoje či dokonce celé domy nebo byty, které seženete už od 200 Kč za noc pro dva. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevy. Více informací najdete zde. Další možností hledání levného ubytování jsou servery, které umožňují porovnání cen ubytování. Velice rozšířené jsou stránky booking.cz, budgetplaces.com či trivago.cz. Nejvýhodnější cenu získáte, pokud do Albánie přijedete mimo letní měsíce, kdy je největší poptávka, a tedy i nejvyšší ceny. Vhodná doba pro návštěvu Albánie je kdykoliv od května do října, kdy je zaručeno příjemně teplé počasí. Úplně nejvhodnějšími měsíci k návštěvě Albánie jsou však červenec až září, kdy je zde nejtepleji a téměř neprší.

 

Stravování a albánská kuchyně

Restaurace v Albánii nabízejí především balkánské speciality. Můžete zde ochutnat např. qofte (smažené kuličky z kořeněného mletého masa), pljeskavici (kořeněné placky z mletého masa), fargesë (masový pokrm se zeleninou, vajíčky a sýrem), tavë kosi (albánské národní jídlo z jehněčího nebo skopového masa, rýže a jogurtové omáčky) či dolmu (různé druhy zeleniny plněné masem, rýží apod.). Jde o výborná jídla, za která zaplatíte přibližně od 50 do 120 Kč dle lokality a úrovně restaurace. Na pohled jsou to laciné ceny, ale pro nízkonákladové cestovatele je zde ještě daleko výhodnější možnost stravování. V Albánii je poměrně velké množství stánků a rychlých občerstvení se specialitami „do ruky“. Jde např. o albánský burek (koláč z křehkého těsta plněný sýrem, masem nebo špenátem), který je naprosto výborný. Tato místní specialita stojí jen kolem 15 Kč. Pokud si budete chtít sami vařit, doporučuji nakupovat suroviny v místních supermarketech typu Conad nebo Interspar. Tyto obchody nabízejí kvalitní suroviny, zatímco v některých menších obchodech se můžete setkat s prošlými nebo nekvalitními potravinami. Ovoce a zeleninu nakupujte u stánků od místních lidí, jelikož jsou v bio kvalitě a za velmi výhodné ceny. V Albánii se daří především hroznovému vínu a melounům, které jsou zde velmi chutné a sladké.

 

Přeji šťastnou cestu!

 

ALBÁNIE křížem krážem
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!