airbnb

Už jste někdy slyšeli o možnosti pronájmu bytu přes Airbnb? Pokud ne, náš článek vám tuto skvělou službu podrobně přiblíží. A pokud ano, i v tomhle případě stojí za to si důležité informace zopakovat. Dost možná se navíc objeví něco, co vás překvapí. 

Věděli jste například, jak vznikl samotný název Airbnb? V roce 2007 dostali dva spolubydlící geniální nápad  – v San Francisku, kde žili, se konala významná konference, která ceny hotelů vyšponovala nahoru. Jim by se zároveň zoufale hodil příspěvek na nájem. Nakoupili tedy nafukovací matrace (air mattress) a inzerát na možnost přespání u nich doma včetně snídaně (bed and breakfast) dali na internet. Brzy poté už hostili své historicky první klienty. Název airbedandbreakfast nakonec zkrátili na zapamatovatelnější Airbnb. A jedna z nejúspěšnějších společností zprostředkující pronájmy bytů byla na světě!

 

Co je Airbnb

Airbnb.com je online služba, která spojuje jedince nabízející pronájem svého bytu s lidmi hledajícími ubytování. V původní podobě šlo zejména o jedince potřebující přespání na pár nocí, dnes už na stránkách Airbnb najdete i dlouhodobé pronájmy. V současné době si můžete vybírat z více než 81 000 měst a 191 zemí po celém světě. Díky propracovanému systému hodnocení a celé řadě ochran je Airbnb bezpečné

 

Výhody Airbnb

Proč využívat Airbnb jako host

 • Díky Airbnb často můžete bydlet levněji než v hotelu. 
 • Na výběr navíc máte z opravdu široké škály nemovitostí. Stačí vám jednolůžkový pokoj nebo preferujete celý dům? Je vaším snem pobyt na jachtě nebo v rozlehlé vile s bazénem? A co takhle netypické bydlení na hradě? V nabídce Airbnb najdete opravdu (skoro) vše, co si jen usmyslíte. 
 • Za méně peněz obvykle získáte víc místa. Pokud cestujete ve čtyřech, v hotelech jste mnohdy nuceni zabookovat dva dvoulůžkové pokoje. Přes Airbnb si rezervujete rovnou celý dům!
 • Rádi si na cestách sami vaříte? Hotely většinou nabízí buď žádnou, nebo pouze základně vybavenou kuchyni, na Airbnb však snadno najdete domy s dokonalou kuchyní, kde vám nebude nic chybět. 
 • V databázi Airbnb můžete snadno vyhledávat. Nejste přitom omezeni pouze datem a místem, ale svůj vyhledávací dotaz můžete ještě víc specifikovat. Není tedy nutné se prokousávat kupou nabídek, dostanete se rovnou k tomu, co vás opravdu zajímá. 
 • Dost možná si užijete autentičtější dovolenou. Budete mít skutečné sousedy a váš hostitel vám může dát užitečné tipy na neturistické restaurace a další místa. 
 • Airbnb už není “pouze” o pronájmu bytů. V místě pobytu si můžete rezervovat i nejrůznější zážitky jako prohlídku města s místním průvodcem, školu surfu či výlet za delfíny. 

Proč využívat Airbnb jako hostitel

 • Pokud máte nevyužité pokoje nebo rovnou celý domů, prostřednictvím Airbnb si můžete snadno přivydělat. Cenu si určujete vy sami. Je tedy na vás, kolik budete chtít za noc, či zda nastavíte slevy při týdenním/měsíčním pobytu. 
 • Airbnb má program pojistného krytí hostitelů, který poskytuje krytí primární odpovědnosti až do škody ve výši 1 000 000 dolarů. Pokud například host při pobytu ve vaší domácnosti uklouzne na koberci a zlomí si ruku, daný program pokryje všechny výlohy. 
 • Další program, tzv. Hostitelská záruka, je tady pro případy, kdy vám host způsobí škodu na nemovitosti. V rámci této záruky máte ochranu až do výše 1 000 000 dolarů. 

 

Nevýhody Airbnb

Jako všechno, i Airbnb má své nevýhody. Dobrou zprávou je, že všechny můžete výrazně minimalizovat. 

Jako host dejte pozor na to, že: 

 • Skutečnost nemusí plně odpovídat inzerátu. Když si rezervujete pokoj v hotelovém řetězci, máte poměrně jasnou představu o tom, co vás čeká. U Airbnb si však inzeráty vytvářejí jednotliví hostitelé a někteří mohou být upřímnější než ostatní. Nepříjemnému zklamání se dá ale poměrně snadno vyhnout: pozorně čtěte komentáře předchozích hostů.
 • Hostitel vám může zrušit rezervaci. Děje se to ale zcela mimořádně. Pokud u hostitele najdete recenzi upozorňující na zrušení rezervace, je jistější se poohlédnout po jiné nabídce.  

Jako hostitel myslete na to, že: 

 • Host může poškodit váš majetek. Naprostá většina pobytů se sice obejde bez incidentu, povídá se ale pár příběhů o tom, jak si hosté uspořádali divokou párty. Existuje sice výše popsaná hostitelská záruka, ta ale nepokrývá úplně vše plus se jednání o náhradě škody mohou nepříjemně protáhnout. 

 

Jak se zaregistrovat na Airbnb

Pokud chcete začít využívat službu Airbnb, je nutné se zaregistrovat. Dobrou zprávou je, že za pár minut máte hotovo. Abyste si to ještě ulehčili, je možné využít registraci přes Facebook či Google účet. Pokud se budete registrovat postaru prostřednictvím e-mailové adresy, stránka po vás bude chtít jméno, příjmení, heslo a datum narození. Následně doporučujeme přidat profilovou fotografii a v pár větách se představit. Myslete na to, že čím úplnější profil budete mít, tím snáze seženete ubytování nebo získáte více hostů. 

 

TIP: Registrujte se přes tento odkaz a na svou první rezervaci získáte slevu. 

 

Po registraci přichází na řadu verifikace profilu, ověřena bude vaše e-mailová adresa a telefonní číslo.

TIP: Doporučujeme nechat si ověřit i průkaz totožnosti, váš profil tím výrazně získá na důvěryhodnosti. Ověřené provedete jednoduše, pas nebo občanský průkaz stačí naskenovat a zaslat Airbnb. O bezpečí vašich údajů nemusíte mít obavy, dostane se k nim pouze Airbnb, nepředává je třetím stranám a pečlivě je uchovává. 

 

Slevový kupon na Airbnb a jak ho uplatnit

Na svou první rezervaci můžete využít cestovní kredit ve výši až 997 Kč a danou částku si ušetřit třeba na nákup suvenýrů. Jak kredit získat? Registrujte se přes tento odkaz a na své první ubytování budete mít slevu 725 Kč, na zážitek pak 272 Kč. Kredit se objeví na stránce platby za vaši první rezervaci a bude automaticky uplatněný. Platný je ale maximálně po dobu 12 měsíců.

Slevu můžete získat i na své další pobyty, a to díky doporučení Airbnb přátelům. Stačí jim zaslat váš osobní kód, díky čemuž obdrží cestovní kredit zmíněný v odstavci výše. Jakmile pak dokončí svůj první pobyt rezervovaný přes Airbnb, získáte na svou další cestu kredit i vy, a to v hodnotě až 563 Kč.

 

Jak vyhledat ubytování na Airbnb

Na hlavní stránce Airbnb zadáte cíl vaší cesty a poté doplníte informace o termínu a počtu osob. 

 

vyhledávání airbnb

 

Pod zadanou destinací vidíte i další filtry, které můžete použít pro získání ještě konkrétnějších výsledků. Je možné zakliknout, že se jedná o služební cestu, upřesnit typ ubytování (sdílený, soukromý pokoj či celá nemovitost?) a nastavit, o nabídky v jakém cenovém rozmezí máte zájem. Pokud zakliknete políčko Okamžitá rezervace, před rezervací ubytování nebudete muset komunikovat s hostitelem, ale rovnou závazně rezervujete daný byt v požadovaném termínu. 

 

Vyhledávání airbnb 2

 

Pro maximálně konkrétní vyhledávání zvolte Další filtry, kde si navolíte například přesný počet lůžek či koupelen, požadované vybavení či jazyk hostitele. Pokud cestujete s domácím mazlíčkem, určitě uvítáte možnost vyhledávat pouze ubytování umožňující pobyt se zvířetem. 

TIP: Zdá se vám, že nabídek vidíte příliš málo? Jejich zobrazení je podmíněno vybranou oblastí na mapě (na stránce vlevo). Někdy ji stačí oddálit, případně o kousek posunout. 

 

mapa airbnb

 

Jak vybrat ubytování na Airbnb

Klikněte na nabídku ubytování, jaká se vám líbí, a důkladně si přečtěte její popis. Pokud nerozumíte danému jazyku, popis si snadno můžete nechat přeložit pomocí překladače. Někdy sice získáte vtipný výsledek, pro základní představu to ale stačí. 

 

překlad popisu airbnb

 

Následně si prohlédněte fotky, zkontrolujte dostupné vybavení, zjistěte si informace o check-inu a check-outu a pročtěte si hodnocení hostitele. Čtení recenzí věnujte opravdu důkladnou pozornost, koukněte také na profil hostitele. 

TIP: I když se vám ubytování líbí, doporučujeme neprovádět rezervaci hned, ale jako první se na hostitele obrátit s nějakým dotazem. Může se jednat o naprosto triviální věc (Funguje v domě Wi-Fi? Dostaneme ručníky?), podstatné je, že uvidíte, jak rychle a jakým stylem hostitel komunikuje. 

TIP: Líbí se vám víc nabídek a sami se nedokážete rozhodnout? U fotografií v pravém horním rohu najdete tlačítka Sdílet a Uložit. Pokud zvolíte možnost uložit, můžete si vytvořit libovolný počet vlastních seznamů. Pro každou destinaci tak můžete mít jeden. 

 

Jak rezervovat ubytování na Airbnb

Máte vybráno? Rezervaci provedete přímo na stránce vybrané nabídky. V pravém sloupci vidíte zvolený termín, počet osob i spočítanou celkovou cenu. Pokud vše souhlasí, stačí kliknout na Rezervovat. 

Otevře se vám rekapitulace, kde si ještě jednou zkontrolujte, zda sedí data i cena. Ujistěte se, že nemáte problém s žádným z domácích pravidel. V dalším kroku máte možnost uživateli napsat zprávu. Stačí pár vět, doporučujeme zmínit něco o vás (kdo jste a co do daného města jedete dělat) a informace o vašem příjezdu (přibližný čas). 

V posledním kroku už jen potvrdíte závaznou rezervaci a zadáte platební údaje. Zaplatit můžete pomocí většiny kreditních či debetních karet, v některých zemích i přes Apple Pay pro aplikaci iOS či Paypal. 

 

TIP: Při první rezervaci využijte cestovní kredit získaný při registraci přes tento odkaz, v následujících rezervacích pak kredit, který získáte sdílením svého odkazu mezi přátele. 

 

Airbnb na vaší kartě následně ihned zablokuje danou částku, ještě ji ale nikam neposílá. Hostitel má 24 hodin na potvrzení vaší rezervaci, pokud by ji odmítl, Airbnb blokaci peněz na kartě zase uvolní. Pokud hostitel rezervaci přijme, částku bude dál držet Airbnb a na účet hostitele ji odešle až 24 hodin po vašem příjezdu na ubytování. Pokud tedy na místě cokoliv nebude odpovídat nabídce, řešte to hned. 

 

Okamžitá rezervace, předschválení a speciální nabídka

Proces schvalování neprobíhá u nabídek označených jako Okamžitá rezervace. Ihned po rezervaci tedy máte ubytování jisté. 

Kontaktovali jste hostitele ještě před rezervací a on vám společně s odpovědí tzv. předschválil rezervaci? To znamená, že je ubytování na daný termín volné a vaše rezervace tak nemusí čekat na schválení, ale je ihned potvrzena (stejně jako u okamžitých rezervací). Předschválení je platné po 24 hodin, pokud to nestihnete a o ubytování máte stále zájem, je nutné klasicky čekat na schválení rezervace hostitelem. 

Požádali jste hostitele o slevu? Pokud vám vyhoví, přijde vám od něj tzv. Speciální nabídka s novou cenou. Na její potvrzení a rezervaci máte opět jen 24 hodin. 

 

Jak komunikovat na Airbnb

Něco v popisu pronájmu vám není jasné? Neváhejte napsat hostiteli. Vždy však komunikujte prostřednictvím zpráv přímo přes Airbnb. Jakmile je rezervace potvrzená, pro snazší check-in si samozřejmě můžete vyměnit telefonní čísla nebo třeba WhatsApp. Oficiální komunikaci však veďte přes již zmíněné zprávy. Je to proto, že pak máte jistotu ochrany ze strany Airbnb. 

Jak napsat pronajímateli? Informace o hostiteli včetně možnosti ho kontaktovat najdete u jednotlivých nabídek hned pod recenzemi. Na tom samém místě vidíte i to, jak rychle a spolehlivě daný člověk odpovídá. 

 

Jak probíhá pobyt přes Airbnb

Až se přiblíží termín vašeho pobytu, hostitel vám s největší pravděpodobností pošle zprávu s informacemi k vašemu příjezdu. Kdyby se tak nestalo, kontaktujte ho sami. Domluvte se na tom, v kolik hodin dorazíte, zda vás bude někdo očekávat a kde případně budou klíče. Ve většině případů se na místě potkáte přímo s hostitelem, někteří využívají schránky, ke kterým vám předem pošlou heslo, vy ho do nich naťukáte, a tak získáte přístup ke klíči. 

Hned jak se ubytujete, zkontrolujte, zda byt odpovídá popisu. Pokud byste našli jakýkoliv nedostatek a na řešení by nebylo možné se dohodnout s hostitelem, co nejdříve kontaktujte zákaznickou podporu Airbnb

TIP: Pokud máte rezervovaný pokoj v bytě, kde hostitel žije a vy se s ním tedy budete potkávat, určitě ho potěší malý dárek. Dovezte cokoliv českého, nejvíc sbližuje lahvička alkoholu 🙂 

V průběhu pobytu se neváhejte kdykoliv obrátit na hostitele, většina z nich odpovídá rychle. Před odjezdem se s hostitelem opět domluvte na tom, v kolik byt opustíte a kde necháte klíče. 

Po odjezdu nezapomeňte hostitele ohodnotit. Recenzi od něj dostanete i vy a čím více kladných recenzí budete mít, tím žádanější host budete. Hostitelé v oblíbených lokalitách mají mnohdy žádostí o rezervaci víc a pak si vybírají právě na základě vašeho profilu a hodnocení. 

 

Dlouhodobé rezervace

Airbnb nemusíte využívat pouze na krátké cesty, ale i pro delší pobyty. Řada hostitelů nabízí velmi zajímavé měsíční slevy, dlouhodobý pobyt přes Airbnb se tak mnohdy opravdu vyplatí. 

Rezervace probíhá stejně jako u krátkodobých pobytů. Celá částka vám však nebude zablokována naráz, ale naúčtován vám bude pouze první měsíc. Zbytek nocí pak bude účtován měsíčně. Pozornost věnujte tomu, že pokud rezervaci zrušíte ještě před zahájením pobytu, první měsíc bude zaplacen hostiteli v plném rozsahu. 

 

Zrušení rezervace ze strany hosta

Každému se někdy stane, že plánovanou cestu musí zrušit. Jak je to se zrušením rezervace v případě Airbnb? Důležité je věnovat pozornost storno podmínkám. Ty si každý hostitel může nastavit jiné. U nabídek tak můžete vidět podmínky: 

 • flexibilní – možné zrušit do 24 hodin před příjezdem. Navrácena bude celá částka kromě servisního poplatku (ten bude vrácen pouze pokud rezervaci zrušíte alespoň 14 dní před příjezdem). 
 • mírné – možné zrušit do 5 dnů před příjezdem. Navrácena bude celá částka kromě servisního poplatku (ten bude vrácen pouze pokud rezervaci zrušíte alespoň 14 dní před příjezdem). 
 • přísné – možné zrušit do 14 dnů před příjezdem. Navrácena bude celá částka kromě servisního poplatku (ten bude vrácen pouze pokud rezervaci zrušíte do 48 hodin od jejího vytvoření). 
 • velmi přísné 30 dní – při zrušení do 30 dnů před příjezdem získáte zpět 50 %. Servisní poplatek je nevratný.  
 • velmi přísné 60 dní – při zrušení do 60 dnů před příjezdem získáte zpět 50 %. Servisní poplatek je nevratný. 

TIP: Rezervace se snažte rušit co nejméně. Nejde pouze o mnohdy nevýhodné storno podmínky, ale každý budoucí hostitel, kterého požádáte o rezervaci, uvidí počet rezervací, které jste zrušili v posledních 12 měsících. 

 

Zrušení rezervace ze strany hostitele

Rezervaci může zrušit i hostitel. Pokud se tak stane, o své peníze nepřijdete. Celou částku vám Airbnb vrátí. Peníze na svém účtu budete mít do pár dnů, maximálně však do 15 dnů. Hostitel za zrušení dostane sankci v podobě automatického hodnocení upozorňující na to, že zrušil rezervaci. Většina z nich proto rezervaci ruší jen v opravdu nezbytných případech. Nemusíte se tedy obávat, že by šlo o běžnou praxi. 

TIP: Hostitel vám napsal zprávu, že vás nakonec nemůže ubytovat? Svou rezervaci nerušte, ale nechte to na něm. Pokud byste ji zrušili vy, budou pro vás platit storno podmínky zmíněné výše. 

Airbnb.com – o co se jedná a jak získat 997 Kč zdarma na první ubytování
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!