Když jsem se v létě chystala na dovolenou, zvolila jsem Maroko. Po dlouhém přemýšlení a posouzení všech možností, jsem se rozhodla pro Agadir. Říká se, že Agadir je takovou malou Evropou v Africe. Mnoho původní kultury tady nehledejte. Agadir je úplně nově vybudovaná metropole a to po zemětřesení, které tuto oblast v roce 1960 postihlo. Pokud hledáte autentičnost, vyjeďte spíše více do středu země či zvolte jinou přímořskou oblast. Věřím však, že Agadir, s mnoha pěknými hotely, krásnými dlouhými plážemi a několika obchody, je jistě skvělou volbou pro dovolenou.

 

 

 

img_3429

 

 

Město ležící u Atlantského oceánu je obklopeno dlouhými písečnými plážemi, které jsou úžasné na ranní procházky. K tomuto účelu můžete využít také promenádu, která lemuje pláž podél pobřeží. Na promenádě je několik restaurací a obchůdků s potravinami, oblečením a suvenýry. Pokud se zde budete procházet, zvlášť večer, očekávejte příliv místních obchodníků. Ti se k vám okamžitě seběhnou a začnou nabízet různé zboží či zvát vás na večeři do jejich restaurace. Místní jsou zvyklý na turisty a nemají žádný ostych. Snažte se jim spíše vyhýbat, po několika dnech mohou být až otravní. Skvělé je, že zboží je tu velice levné, pořídíte zde mnoho zajímavého za skvělou cenu. Jediné, co je dražší, je alkohol, kterým místní moc neholdují. Takže ze zkušenosti doporučuji si nějaký vlastní dovést. Zvlášť, když se alkohol v celém Agadiru prodává pouze v jednom obchodě.  Rozhodně zde nečekejte žádný velký supermarket. Vždy, se jedná o malé obchůdky.

 

img_3413

 

 

 

img_34333

 

Pokud budete chtít v Agadiru navštívit nějakou zajímavost, co mohu doporučit, je vyhlídka nad městem. Jedná se o pevnost Kasbah, která se tyčí na vysoké hoře přímo nad Agadirem. Tato pevnost byla Maročany opravena a zpřístupněna pro turisty, avšak po již zmíněném zemětřesení zde naleznete spíše zříceninu. Výlet sem, ale rozhodně stojí za to a to už jen díky krásnému výhledu na moře a půlkruhovou agadirskou pláž. Dalším skvělým místem k návštěvě je tržnice Souk. Obrovský market, obehnaný zdí, se stovkami stánků s nejrůznějšími oleji, mýdly, kořením, ovocem a zeleninou, ale i oblečením a jinými věcmi. Pokud sem vyrazíte, určitě si zde vytyčte pár záchytných bodů podle, kterých se budete orientovat. Jinak budete v této obrovské tržnici brzy ztraceni.  Co bych ještě doporučila, je malý obchůdek s výrobou arganového oleje. Zde máte možnost nejen nakoupit přípravky na tělo a vlasy, voňavá mýdla či balzámy na rty, ale i trochu nahlédnout do přípravy skvělého arganového oleje a výroby těchto zázračných přípravků. Lidé v obchodě jsou velmi milý a jistě vám dovolí vyzkoušet si i ochutnat, co budete chtít.  Nakonec určitě navštivte mešitu Mohameda V.. Turisté nemají povolený vstup dovnitř, ale rozhodně se sem přijeďte alespoň podívat a vyfotit si tento skvost. Pokud chcete v Agadiru zažít trochu více zábavy, vyjeďte o kousek dál a navštivte krokodýli ve známém Croco parku.

 

img_35855

 

img_3435

 

Ještě něco málo o počasí. Počasí je v Agadiru celoročně slunečné. Kdo nemá rád velká horka, je Agadir ta pravá volba. Díky Atlantskému oceánu je zde poměrně větrno a strávený pobyt je tak mnohem příjemnější. Rána a večery bývají chladnější, takže po náročném teplém dni, je takové ochlazení velice příjemné. Občas zde bývá trochu zataženo, ale to nic nemění na tom, že sluníčko tu neustále pálí. Takže nic nepodceňte a dejte si pozor, ať se nespálíte. Pamatujte, jste stále v Africe!

 

A kdy vyrazit do Maroka? Tedy přímo do Agadiru … nejlepší čas je v době Ramadánu. Pokud máte raději klid a upřednostňujete prázdné pláže bez místních lidí, rozhodně si tento čas vychytejte a jeďte v době Ramadánu. Místní obyvatelé tento svátek slaví tak, že celý den nesmějí nic jíst, pít, ani kouřit atd.  Jakmile jejich celodenní půst skončí, všechny rodiny nadšeně vyjdou do ulic, na pláže a promenádu a pak teprve začíná správné marocké pohoštění. Město je přeplněné Maročany, posedávající po restauracích a oslavující konec půstu. Klidně až do tří do rána. Doba tohoto svátku se každoročně mění.  Je pravda, že v době Ramadánu je většina restaurací uzavřených a vy nemáte mnoho možností se někde venku navečeřet. Samozřejmě pokud máte v hotelu dostatek jídla a pití, nemusí vám to nijak vadit. A co se počasí týká, vřele doporučuji jet v červnu či na přelomu července, kdy zde nejsou taková horkaimg_36555

.

Když se rozhodnete do Agadiru vydat, navštivte i okolní města. Je jich zde několik a nabízejí mnohem autentičtější pohled na místní kulturu, lidi, historii a památky. Zmínila bych určitě Marrakéš, Rabat, Fés či proslulou Casablancu. Když už jste v Maroku, nenechte si je ujít, vyjeďte sem a poznejte krásy místních měst a vlastně celé této země.

 

Agadir, malý kousek Maroka
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!